محمدعلی پیرسبزی، مدیر اجرایی جشنواره ملی آئین های نمایشی در فرهنگ رضویدر یاسوج، گفت: پنجمین جشنواره سراسری آئین های نمایشی، نقالی و پرده خوانی در فرهنگ رضوی به میزبانی این استان برگزار می شود.


وی با بیان این که جشنواره از سری برنامه های چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (علیه السلام) است، اظهار داشت: تا پایان مهلت ثبت نام، 36 گروه نمایشی از 15 استان کشور در پنجمین جشنواره ملی آئین های نمایشی، نقالی و پرده خوانی به میزبانی این استان ثبت نام کردند.

پیرسبزی، بیشترین آثار را از استان بوشهر با 12 اثر و استان مرکزی با 6 اثر عنوان و افزود: یاسوج با چهار اثر، دامغان با سه اثر، ملایر با 2 اثر و استان های تهران، شهرستان مرند آذربایجان شرقی، شهرستان شهریار، سبزوار، مازنداران، اصفهان، کرمانشاه، مشهد، میناب بندرعباس و تربت حیدریه هرکدام با یک اثر در این جشنواره ملی شرکت کرده و آثار خود را ارائه کردند.

مدیر اجرایی پنجمین جشنواره ملی آئین های نمایشی، تعزیه و پرده خوانی در فرهنگ رضوی هیئت داوران جشنواره را (آقایان دکتر اردشیر صالح پور - دکتر محمد حسین ناصر بخت و سید یونس آبسالان) دانست و یادآور شد: این افراد پس از بازبینی 36 اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره، به اتفاق آثار برگزیده را معرفی کردند.

وی به برنامه های روز چهارم اشاره و با بیان اینکه نمایش های کاکل از تربت حیدریه در سالن روباز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و راو از سقز در میدان معلم شب گذشته ساعت 20 و 15 دقیقه اجرا داشت، تصریح کرد: نمایش های تعزیه شاهچراغ از استان اصفهان در پارک مهرورزی و جن از یاسوج در پارک ساحلی نیز در همین ساعت به روی صحنه نمایش رفتند.

پیرسبزی، نمایش های خال گردون از سبزوار در سالن روباز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کاکل از تربت حیدریه در میدان معلم را از دیگر اجراهای روز چهارم دانست و گفت: نمایش های برکت جزیره از میناب بندرعباس در پارک مهرورزی و تعزیه هرمز بلخی از تهران همگی ساعت 21 و 15 دقیقه اجرا داشتند.

مدیر اجرایی پنجمین جشنواره ملی آئین های نمایشی، تعزیه و پرده خوانی در فرهنگ رضوی، با بیان اینکه نمایش های جن از یاسوج در سالن روباز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نذر رضا از گناوه ساعت 22 و 15 دقیقه در میدان معلم اجرا داشتند، افزود: نمایش های خال گردون از سبزوار در پارک مهرورزی و برکت جزیره از میناب بندرعباس در همین ساعت اجرا داشتند.

وی نمایش های تعزیه هرمز بلخی از تهران در سالن روباز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعزیه شاهچراغ از استان اصفهان در میدان معلم را از برنامه های پایانی روز چهارم برشمرد و ادامه داد: نمایش های راو از سقز در پارک مهرورزی و نذر رضا از گناوه در پارک ساحلی همگی ساعت 23 و 15 دقیقه اجرا داشتند.

پیرسبزی، گفت: آئین پایانی پنجمین جشنواره ملی آئین های نمایشی، نقالی و پرده خوانی در فرهنگ رضوی همزمان با اختتامیه هشت جشنواره استانی رضوی امروز، 21 مرداد ماه با حضور مسئولان ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان ها در یاسوج برگزار می شود.