سه المپیک گذشته برای ایران مدال هایی را به همراه داشت که هیچ کدام طلا نبود و حالا آزادکاران برای شکستن رکوردها راهی ریو خواهند شد.


به گزارش "ورزش سه" مدال طلای علیرضا دبیر در سیدنی آخرین باری بود که یک ایرانی روی سکوی اول کشتی آزاد المپیک می ایستد و از آن پس دیگر کشتی آزاد رنگ طلا را به خود ندید.
مسعود جوکار، علیرضا رضایی و صادق گودرزی نقره گرفتهاند. علیرضا حیدری، مراد محمدی، احسان لشگری و کمیل قاسمی هم روی سکوی سوم ایستادهاند اما خبری از طلا نبود.
تاریخ کشتی آزاد ایران در المپیک تنها سه مدال طلا را در ویترین خود دارد که طلای عبدالله موحد در مکزیکوسیتی و رسول خادم در آتلانتا مجموع آن بوده است و شاید برای ایران با این سیل از علاقه و سابقه تاریخته درخشانی نباشد.

ایران حالا با برنامه ریزی جدید و انگیزه زیاد برای جبران 16 سال دوری از طلا راهی ریو می شود تا با فرصت پیش آمده به دلیل تلفات گسترده در کاروان روسیه، ایران یک بار دیگر به طلاهای ویترین افتخار کشتی آزاد خود اضافه کند. * 57کیلوگرم : حسن رحیمی
متولد ۱۵ ژوئن ۱۹۸۹ در تهران. حسن در روز سوم و پایانی قهرمانی جهان و گزینشی المپیک در لاس وگاس آمریکا، با شکست کشتی گیر کره شمالی راهی مرحله نیمه نهایی شد و سهمیه المپیک را کسب کرد.
او سال 2012 او به همراه تیم ملی توانست قهرمان جام جهانی کشتی شود، همچنین در این سال موفق به کسب مدال برنز در رقابت های مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۴ شد و در این رقابت ها توانست ویکتور لبدوف قهرمان دو دوره این وزن را ضربه فنی کند. اما در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ نتوانست مدالی کسب کند در همین راستا رحیمی به همراه تیم بیمه رازی شهدای جویبار قهرمان نخستین دوره رقابت های لیگ جهانی کشتی آزاد شد.
فنی که او در آن مهارت دارد گرفتن مچ پا است و در مسابقات مختلف حریفان خود را با این فن آزار داده است. در سال ۲۰۰۹ موفق شد مدال برنز قهرمانی کشتی آسیا را کسب کند، همچنین توانست در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۱ مدال برنز را از آن خود کند.
* 65کیلوگرم: میثم نصیری
او به دلیل مصدومیت جدی کشتیگیر احمد محمدی به عنوان آزادکار وزن 65 کیلوگرم ایران در المپیک ریو انتخاب شد. با توجه به عملکرد نه چندان مطلوب احمد محمدی در مسابقههای جام جهانی و تورنمنت ارمنستان و همچنین مصدومیت جدی این کشتیگیر، به عنوان آزادکار وزن 65 کیلوگرم ایران در رقابتهای المپیک انتخاب شد. نصیری در تورنمنت ارمنستان موفق به کسب مدال نقره شد، اما محمدی در این تورنمنت از دور رقابتها کنار رفت.
میثم نصیری درباره کناره گیری احمد محمدی از رقابتهای المپیک گفته است: هر وقت سید احمد محمدی موفق به کسب مدال شده، اولین نفری بودم که به او تبریک گفتم و همیشه برای موفقیتش دعا کردم. امیدوارم همان طور که من همیشه درطول سال گذشته برای او دعا کردهام او هم این بار من را دعا کند تا بتوانم در المپیک به موفقیت برسم.
* 74کیلوگرم: حسن یزدانی
متولد سال ۷۳، جویبار. یزدانی در مسابقات انتخابی تیمهای ملی کشتی آزاد و فرنگی در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران، در وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد با کسب دومین پیروزی مقابل مصطفی حسین خانی صاحب دوبنده این وزن در المپیک ریو شد. حسن یزدانی در دیدار اول فینال با نتیجه 5 بر یک حسین خانی را شکست داده بود در دیدار دوم نیز با نتیجه 2 بر صفر از سد حریفش گذشت تا با کسب دومین پیروزی صاحب دوبنده وزن 74 کیلوگرم کشتی آزاد در المپیک ریو شود.
او در سال ۲۰۱۴ قهرمان کشتی جوانان جهان در زاگرب کرواسی شد و در همان سال در لیگ برتر جایزه بزرگ کشتی ایران توانست ختاگ تسابلوف قهرمان وزن ۷۰ کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد. حسن در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ لس آنجلس تنها کشتیگیر وزن ۷۰ کیلوگرم عضو تیم ملی بود و توانست تمامی رقبای خود را شکست دهد و به همراه سایر ملی پوشان قهرمان جام جهانی کشتی شوند.
* 85کیلوگرم: علیرضا کریمی
علیرضا کریمی دانشجوی رشته تربیت بدنی کرج است که از چهار سالگی به عرصه کشتی وارد شده است. او 3 مدال آسیایی کشتی جوانان و نوجوانان، یک مدال نقره جهانی، یک مدال نقره و یک مدال برنز بین المللی را در کارنامه دارد و حالا آماده درخشش در المپیک ریو است.
او در فینال کشتی آزاد و فرنگی انتخابی المپیک، وزن 86 کیلوگرم مسابقات کشتی آزاد انتخابی تیمهای ملی در سالن 12 هزار نفری آزادی علیرضا کریمی با شکست میثم مصطفی جوکار به مقام اول دست یافت تا سهمیه حضور در ریو را کسب کند.
علیرضا کریمی که در جدال نخست موفق شده بود 5 بر 2 جوکار را ببرد، در دومین فینال نیز با حساب 4 بر 2 میثم مصطفی جوکار قهرمان بازیهای آسیایی را شکست داد تا دوبنده این وزن در المپیک را بهدست آورد.
* 97کیلوگرم: رضا یزدانی
پلنگ جویبار متولد سال ۶۳. پزشک او اعلام کرده است حضور در المپیک با مسولیست خودش خواهد بود و او تا بهبودی کامل هنوز فاصله دارد. رضا در لندن هم با اینکه بسیار آماده و سرحال بود اما به دلیل مصدومیت مجبور به انصراف از مسابقات شد و با گریه المپیک را ترک کرد در حالیکه می توانست به بزرگترین آرزوی خود، مدال طلای المپیک برسد.
یزدانی در با مصدومیتی که داشت، قادر به راه رفتن نبود و با صندلی چرخدار سالن را ترک کرد. او همچنین در سال ۲۰۱۳ از سوی فدراسیون جهانی کشتی به عنوان کشتیگیر سال در وزن ۹۶ کیلوگرم آزاد دنیا انتخاب شد. رضا در سال ۲۰۱۴ هم به عنوان کشتی گیر سال در وزن ۹۷ کیلوگرم شد.
یزدانی در مسابقات جهانی کشتی ۲۰۱۱ در وزن ۹۶ کیلوگرم توانست مدال طلا را کسب کند. او همچنین توانست در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ بوداپست با پیروزی بر گازیموف کشتیگیر آذربایجانی دومین مدال طلای جهانی خود را کسب کند. او روزها سخت تلاش کرده است و حالا با اینکه پزشک او حضورش را صلاح نمی داند اما به روی تشک خواهد رفت تا بالاخره به آرزوی دست نیافته اش برسد.
* 125کیلوگرم: کمیل قاسمی
ستاره ای دیگر از جویبار. کمیل قاسمی برای رقابتهای المپیک به عنوان نماینده سنگین وزن ایران انتخاب شد و برای این عضویت، بین او و پرویز هادی، قهرمان آسیا در سال 2012 یک مسابقه انتخابی برگزار شد که در نهایت کمیل قاسمی با پیروزی در انتخابی به عضویت تیم ملی درآمد.
دیدار انتخابی آزادکاران سنگین وزن به شکل دو برد از سه دیدار برگزار شد که در نهایت کمیل قاسمی توانست با برتری ۲ تقابل از سه دیدار برابر پرویز هادی، صاحب دوبنده تیم ملی کشتی آزاد در المپیک ریو شود.هادی در دیدار نخست با نتیجه ۷ بر ۳ کمیل قاسمی را شکست داد. دیدار دوم با نتیجه ۲ بر ۲ به نفع قاسمی خاتمه یافت و کشتی سوم هم با نتیجه ۲ بر یک به نفع قاسمی تمام شد.
او برنده دو مدال برنز مسابقات جهانی کشتی جوانان و یک مدال نقره مسابقات قهرمانی آسیا است.قاسمی در مسابقات جهانی کشتی جوانان در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ در چین و ترکیه در وزن ۹۶ کیلوگرم برنده دو مدال برنز شد. او در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۱ در تاشکند موفق به کسب مدال نقره در وزن ۱۲۰ کیلوگرم شد.
** برنامه کشتی آزاد ایران در المپیک ریو:
* جمعه 19 آگوست؛ 29 مرداد
کشتی آزاد اوزان 57 و 74 کیلوگرم ـ حسن رحیمی و حسن یزدانی
ساعت 17:30 مقدماتی
ساعت 23:30 فینال * شنبه 20 آگوست؛ 30 مرداد
کشتی آزاد اوزان 86 و 125 کیلوگرم ـ علیرضا کریمی و کمیل قاسمی
ساعت 17:30 ـ مقدماتی
ساعت 23:30 ـ فینال * یکشنبه 21 آگوست؛ 31 مرداد
کشتی آزاد اوزان 65 و 97 کیلوگرم ـ میثم نصیری و رضا یزدانی
ساعت 17:30 ـ مقدماتی
ساعت 23:30 ـ فینال