نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: بزرگداشت «مفتون امینی» در نودسالگی برپا شد

 1. #1
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  بزرگداشت «مفتون امینی» در نودسالگی برپا شد
  «اسدالله امرایی» در ابتدای این مراسم که در موسسه فرهنگی بهاران برگزار شد، از درگذشت احمد شاملو، عباس کیارستمی و ابراهیم عالیپور - شاعر جوان تازه درگذشته - یاد کرد. مفتون امینی به آهستگی و مدارا در حال جابهجایی بار عاطفی ذهنش است
  در ادامه، «کامیار عابدی» درباره مفتون امینی گفت: مفتون به آهستگی و مدارا در حال جابهجایی بارِ عاطفی ذهنش است. او شاعر کمگوی و گزیدهگویی است. از ایشان 17 دفتر و دو منتخب شعر منتشر شده است. یک دلیل کمگوییاش را وسواس شخصی امینی در برخورد با شعر میتوان دانست. از دیگر سو، یک نوع وسواس نسلی در انتشار شعر داشتهاند.
  او ادامه داد: این نسل برای نفْسِ شعر ارزش قائل هستند و حاضر نیستند به صِرف شهرت، بیش از حد از کلام خرج کنند. افراد نسل اولِ نیمایی، افراد فرهیختهای بودند و به هم نیز نگاه میکردند. این امر باعث میشد سطح کار خودشان را بالا بگیرند.
  این پژوهشگر با بیان اینکه «مفتون امینی در قالبهای مختلف شعر گفته است»، اظهار کرد: او در قالبهای سپید، نیمایی، غزل، مثنوی، قصیده، چهارپاره، ترجیعبند و دیگر قالبهای شعری اثر دارد. این امر باعث میشود مخاطبان مختلف را که به سبکهای مختلف شعری علاقه دارند راضی کند، البته ممکن است تنوع قالبها برای شاعران تشتت به وجود بیاورد، اما برای او چنین اتفاقی رخ نداده است.
  عابدی مفتون امینی را از اهالی نسل اول شعر نیمایی خواند و بیان کرد: او خودش را پیادهنظامِ شعر معاصر میداند. در دهه 40 شمسی اشعار امینی وارد جریان اصلی شعر نو میشود. باید در نظر داشت که او در شعرش بسیار طبیعتگرا است. همچنین یک نوع نگاهِ عاشقانه شاعرانه به زندگی در اشعارش وجود دارد. او در این نگاه تا همسایگی تلقی عارفانه پیش میآید که در شعرهای سپید او قابل تشخیص است.
  این منتقد ادبی ملیگرایی ایرانی و وطندوستی را شاخصه دیگر شعر مفتون امینی دانست و متذکر شد: او به عنوان یک ایرانی و یک آذربایجانی به شعر میپردازد. همچنین سنتهای ادبی را در شعرش بازتاب میدهد. همچنین به حافظ، مولانا و شهریار نگاه داشته است. البته در سال 89 هم کتابی درباره حافظ نوشته است که متاسفانه به خوبی به آن پرداخته نشده است.

 2. #2
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  مفتون امینی شاعری تصویرگرا است

  «محمود معتقدی» نیز در ابتدای سخنانش در مراسم تقدیر از مفتون امینی، از احمد شاملو یاد کرد و شعری را که برای او سروده بود خواند. او در ادامه یاداشت «شعر به روایت مفتون» را خواند.
  در بخشی از این یاداشت این شاعر و منتقد ادبی آمده است: «گفتنی است که حوزه اندیشههای شعریِ وی را میتوان به سه دوره تقسیم کرد: نخست تجربههای فضای شاعرانگی در قالب فرمهای کلاسیک، دوم تجربه زبانی نزدیک به شعرهای نوقدمایی همچنین رویکردش به قالب شعر نیمایی و سوم رسیدن به منظر شعر سپید و آزاد. در سه دهه اخیر است که مجموعه واگویهها به آمد این روزگار شاعرانگی وی به حساب میآید.
  گفتنی است که چشماندازهای اجتماعی و ظرفیتهای زبانی در هر دوره شعر شاعر، با ویژگیهای خاص همراه بوده و هست. اما در نهایت میتوان وی را شاعری تصویرگرا در پیوند با نگرش دنیاها از طبیعت و اشیاء با بهرهگیری از فضای تمثیلی از پیامهای اخلاقی و حتی شهودی دانست. سرودههای شاعر همواره با پشتوانهای از ادبیات فارسی گذشته همراه است و توجهش به تاریخ طنز و طرح با روایتهای اجتماعی گره خورده است.»
  در ادامه جلسه، پورنصر یکی از دوستان قدیمی مفتون امینی به بیان خاطرات مشترکشان پرداخت.

 3. #3
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  قلمرو شعر نیمایی، موفقترین دوره شاعری مفتون

  سپس علیرضا طبایی بخشهای از یاداشتی را که نوشته بود، خواند. در یاداشت این شاعر آمده است: «حدود 50 سال پیش شعری از آقای امینی خواندم که لحن حماسی و زبان شعرش مرا برانگیخت. شعر «توسن» را با اشتیاق خواندم و از همان زمان نام یدالله امینی که در شعر مفتون تخلص میکرد در ذهنم رسوخ کرد و در جستوجوی آثار دیگر او برآمدم...
  همان سالهایی که من آثار خود را در صفحات ادبی هفتهنامهها و ماهنامهها منتشر میکردم و عطش سیریناپذیری برای مطالعه شعر داشتم، به ویژه شعر شاعران معاصر و بخصوص در قالب نیمایی، امینی هم در همان سالها به سرودن، چاپ و نشر شعر پرداخته بود. شاید بتوان گفت ما پابهپای هم راه افتادیم و همگام با دیگر شاعران تا امروز پیش آمدهایم.
  مفتون با شعر کلاسیک کارش را آغاز کرد و به چهارپاره رسید. پس از آن به شعر نیمایی اقبال نشان داد. باید یادآورد شد درخشانترین و موفقترین دوره زندگی شاعری و شعر مفتون، سالهای گام زدن او در قلمرو شعرهای نیمایی است.»

 4. #4
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  شعرهای امینی پر از معرفت و راز و رمز

  در بخش دیگری از مراسم فرهاد عابدینی درباره مفتون امینی گفت: من به شعرهای مفتون و بیش از شعرهایش به خصلتهایش احترام میگذارم. گفتههای من رانِ ملخی برای سفره سلیمان است، اما در مجموع امیدوارم سالها زنده باشد تا شعرهای پر از معرفت و راز و رمزش برقرار باشد.

 5. #5
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  هم حُسن است و هم حُسن نیست

  مفتون امینی نیز در پایان مراسم گفت: من شعرهای مختلفی گفتهام. گاهی فکر میکنم این اتفاق هم حُسن است و هم حُسن نیست. مثل اردکی که هم در آب شنا میکند و هم در هوا پرواز میکند و هم روی زمین راه میرود، ولی هیچکدام از این سه را به بهترین نحو انجام نمیدهد؛ کار بنده هم همین است. در واقع آزمایشهایی در حوزههای مختلف انجام دادهام.
  این شاعر در ادامه به خواندن چند شعر پرداخت.
  در پایان مراسم بزرگداشت مفتون امینی نیز برخی از شاعران حاضر در نشست به شعرخوانی پرداختند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. 10 هزار تومان امروز = 18 تومان سال 1352
  توسط HRG در انجمن بانک و بانکداری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۱ مرداد ۹۰, ۱۶:۵۱
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۹ شهریور ۸۹, ۱۷:۰۳
 3. استفاده از فناورینانو در تولید تصاویر کوانتومی
  توسط YAS در انجمن بایگانی اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۱ مهر ۸۷, ۱۷:۳۷
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۸ خرداد ۸۷, ۱۲:۳۰
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۹ آبان ۸۶, ۱۹:۰۶

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •