موتورولا RIZR Z8 :

RIZR Z8 يکی از گوشی های جديد موتورولا است که دارای طراحی کشويی شيک ، سيستم عامل سيمبين OS و ويژگی های پيشرفته می باشد . موتورولا با توليد اين گوشی نشان داد که تلاش های آن محدود به يک سيستم نيست و از ويندوز موبايل در تلفن های کاری ، از جاوا – لينوکس يا Synergy OS در اکثر گوشی ها و از سيمبين در دستگاههای چند رسانه ای استفاده می کند . اين مدل صفحه نمايش لمسی ندارد اما به UIQ 3.1 مجهز است . Z8 بعنوان بخشی از سری RIZR برای طرفداران موسيقی طراحی شده است .

مزايا :


• طراحی شيک و زيبا
• سيمبين OS
• UIQ 3.1
• دوربين 2 مگاپيکسل با فلش و زوم ديجيتال 8X
• HSDPA
• محل کارت حافظه MicroSD

معايب :


• مکانسيم فنر برای باز و بسته شدن درب گوشی ندارد
• کيفيت متوسط نرم افزار پخش موسيقی و فيلم
• سوکت ٣.٥ mm ندارد
• صفحه نمايش لمسی ندارد

طراحی :


مدل RIZR Z8 موتورولا دارای طراحی کشويی شيک و جذاب است . کل دستگاه به رنگ مشکی می باشد که قسمت پايين و کناره های درب گوشی و اطراف کليد حرکتی مدور به رنگ زرد- سبز است . اين ترکيب رنگ برای کاربران جوان بسيار جذاب است و در واقع استفاده از گوشی را به اين گروه سنی محدود می کند . بطور کلی می توان گفت که طراحی اين گوشی از ساير مدل های موتورولا متفاوت است و قاب آن " Kick-Slide " نام دارد که مانند يک گوشی کشويی استاندارد است اما در اصل قاب پشت گوشی دارای انحنا است و به اين ترتيب هنگام مکالمه قسمت پايين گوشی بطور طبيعی نزديک صورت کاربر قرار می گيرد . استفاده از تلفن آسان است و به راحتی در دست جا می گيرد .
RIZR Z8 از پلاستيک مشکی مات ساخته شده است اما قاب جلوی آن کمی براق است . زمانی که اين گوشی را در دست می گيريد مواد پلاستيکی آن لاستيک مانند بنظر می رسد . ساختار تلفن بقدر کافی مقاوم است و تنها مشکل پوشش محل سيم کارت می باشد.

بر خلاف ساير گوشی های کشويی مدرن ، اين مدل مکانسيم فنر ندارد که باز و بسته شدن درب کشويی آن کمک کند . برای آسانتر باز شدن درب گوشی بين صفحه نمايش و کليد حرکتی يک قسمت برآمده کوچک در نظر گرفته شده است . برای باز کردن گوشی بايد انگشت خود را روی آن قرار بدهيد و درب را بطرف بالا فشار دهيد . در بالای گوشه راست دوربين مکالمه تصويری وجود دارد و آرم موتورولا در قسمت بالای صفحه نمايش مشاهده می شود . کليد حرکتی مدور با مرکز تاييد کننده زير صفحه نمايش وجود دارد که کليدهای سبز و قرمز تماس ، کليد C ، منو و دو Softkey در اطراف آن قرار گرفته اند .
کليد ولوم و کليد مکالمه تصويری در طرف چپ تلفن مشاهده می شود که بين اين کليدها فاصله ای وجود ندارد و کاملا نزديک يکديگر قرار گرفته اند . کليدهای ميانبر دوربين و Media در طرف راست گوشی وجود دارد . 5 کليد کناری کاملا تخت هستند و استفاده از آنها آسان است
قاب پشت تلفن دارای لبه های گرد است و قسمت مرکزی آن دارای يک مستطيل مشکی براق است که لنز کوچک دوربين ، فلش LED و آرم موتورولا روی آن قرار گرفته است .

قسمت پايين آن پوشش محل سيم کارت را تشکيل می دهد . اين نخستين تلفنی است که امکان بيرون آوردن سيم کارت آن در زمان روشن بودن تلفن وجود دارد اما قرار دادن سيم کارت در محل مربوطه نيازمند بالا آمدن مجدد سيستم است . در اين گوشی مانند ساير تلفن ها ، سيم کارت زير باتری قرار ندارد . مانند مدل RAZR ، باتری در قسمت فوقانی قاب پشت قرار گرفته است . باتری از نوع Li-Ion دارای توان ١٠٣٠ MAH است که در حالت Stand by حداکثر 384 ساعت و در مکالمه مداوم 5 ساعت دوام می آورد . ابعاد گوشی 15×50×109 ميلی متر و وزن آن 112 گرم است .