محمد مایلی کهن، از آخرین بازماندههای فوتبال در دهه 1350 است؛ او به عنوان یکی از مهمترین چهرههای تاریخ این رشته ورزشی در ایران رسماً سرمربی ملوان شد.


به گزارش "ورزش سه"، مایلی کهن با سابقه طولانی در عرصه بازیگری، مربیگری خود را از اواخر دهه 1360 آغاز کرده و یکی دو سال دیگر سی سالگی حضور در کسوت مربیگری را جشن خواهد گرفت. او کار خود را به عنوان مربی خیره کننده آغاز کرده و تیم ملی فوتسال را به مقام چهارم جهان رسانده و پس از آن تیمی تاریخساز را در رده ملی شکل داده که بی شک از بهترینهای عمر همه ماست. مایلی البته آن قدر بالای سر این تیم نبود که میوه جسارت اش در تغییرات را بچیند، اما همواره از آن دوره تاریخی به عنوان نقطه عطف زندگی مربیگری یاد کرده است. نقطه عطفی که البته پس از آن هرگز تکرار نشده است، اگرچه مایلی کهن یکی دوبار دیگر تا مرز مربیگری تیم ملی پیش رفته اما با خلق آتشین، این هدیه را پس فرستاده است.
مایلی کهن در دوران مربیگری، با تیمهای مختلفی کار کرده اما با وجود علاقه قلبی به ملوان هرگز در این تیم به فعالیت نپرداخته بود. او در جنوب (فولاد)، در شمال غرب (شهرداری تبریز)، در مرکز (گهر دورود)، در پایتخت (سایپا، پیکان) و البته در صبای قم فعالیت کرده و حالا در شمال ایران به دنبال یک فصل تازه است، آن هم در شرایطی که ملوان پس از سالها به دسته پایینتر سقوط کرده و مردم در انتظار صعود سریع تیمشان اند، تیمی که برای صعود با تیمهایی مثل خونه به خونه ، راه آهن، نفت مسجد سلیمان، بادران، نساجی، مس کرمان، فجر سپاسی، گل گهر سیرجان و... نبردی سخت و طولانی در پیش خواهد داشت.
مایلی کهن که در دو سه سال گذشته بیشترین فعالیت خود را روی مصاحبههای تند علیه سرمربی تیم ملی متمرکز کرده است، دوباره در چرخه باشگاهی ایران قرار گرفته و البته فرصت بیشتری برای خبرنگاران فراهم است تا نظر او را درباره مسائل مختلف بپرسند اما فراتر از تیترهای جنجالی، حالا او نگاه سنگین و توقع یکسره مردمی را دارد که حضور ملوان در لیگ دسته اول را برنمی تابند. پس این هافبک سابق پرسپولیس باید به روزهایی برگردد که بهترین کرنرهای فوتبال ایران را روی دروازه حریفان میفرستاد؛ زمانی که تمرکز او هنوز معطوف به فوتبال بود ... شاید حضور مایلی کهن در ملوان فرصتی دوباره برای این سرمربی باتجربه باشد تا باز به هم به جمع مربیان پیروز بازگردد و البته شانسی برای کی روش تا منتقد درجه اول خود را آن قدر مشغول به کار ببینید که فرصت به مصاحبه و نقد و نظر نرسد.
انزلیچیها، که حالا با نام این سرمربی کارکشته خو میگیرند، فعلاً منتظر اولین اقدامات مایلی کهن هستند. ساخت یک تیم جوانتر، کشف چند پدیده و البته بازگشت خون به فوتبال شهری که دهه شصتیها همیشه عادت داشتند آن را پای فینال و قهرمانی ببینند.