موسسه فرهنگی تسنیم نور و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی در راستای ارتقای فرهنگ اسلامی و ایرانی و نیز تقویت، بازپیرایی و به روز رسانی هنر سنتی و دیرینه پرده خوانی و نقالی در کشور، نخستین جشنواره سراسری پرده خوانی و نقالی «غدیر» (نقالان علوی) را همزمان با دهه امامت و ولایت (از عید سعید قربان تا عید غدیر خم) برگزار می کند. از اهداف این جشنواره می توان به زنده نگه داشتن معارف ولایت علوی، زنده نگاه داشتن واقعه غدیر خم در اذهان مردم به ویژه نسل جوان، استفاده از هنر اصیل و تاثیرگذار نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ دینی، ایجاد جریان فکری ولایی در هنرمندان به منظور انتقال مفاهیم دینی و مذهبی به ویژه حقیقت غدیر خم، احیا و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت ولایت، تقویت هنر نقالی و پرده خوانی در مسیر درست، ایجاد انگیزه و پرورش نقالان و پرده خوانان در رابطه با عید غدیر خم اشاره کرد.
موضعاتی که از سوی دبیرخانه این جشنواره اعلام شده است عبارتند از : پرداختن به مقام شامخ ولایت حضرت امیرالمومنین(ع) بر مسلمانان، مفهوم واقعه غدیر، داستان غدیر خم، آداب و اعمال غدیر (تحکیم بیعت با ولایت - اظهار سرور و شادمانی- پیمان اخوت و برادری - احسان و انفاق و ...)، نقش واقعه غدیر در زندگی مومنین و مسلمانان و خطبه خوانی غدیر.

همچنین به هنرمندان توصیه شده است در فرآیند خلق اثر از منابعی چون کتب نظم و نثر ولایی و بحر طویل مانند دیوان فواد کرمانی، دیوان صغیر اصفهانی، دیوان شهریار، علی(ع) نامه و ...ب هره مند شوند.
کلیه پرده خوانان و نقالان و هنرمندان کشور که سابقه جدی و تاثیرگذار در این زمینه دارند، می توانند با ارسال فیلم اثر خود مرتبط با موضوع و محورهای جشنواره در این رویداد شرکت کنند. هنرمندان تهرانی باید تقاضا و عنوان پرده خوانی یا نقالی خود را در قالب فرم شرکت در جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند و بازبینی آثار این هنرمندان به صورت زنده خواهد بود.
آخرین مهلت ارسال آثار و فرم تقاضای گروه های تهرانی ۳۱ مرداد و اعلام نتایج بازبینی ۶ شهریور اعلام شده است. برگزاری جشنواره از ۲۱ تا ۳۱ شهریور خواهد بود.
نشانی دبیرخانه این جشنواره خیابان وحدت اسلامی، پایین تر از بیمارستان رازی، نبش کوچه خندان، مجتمع فرهنگی غدیر است.