زمان زیادی تا شروع مسابقات لیگ برتر باقی نمانده است و بدون شک شاهد جدال جذابی بین گرانترین مربیان دنیا روی نیمکت تیمهای لیگ برتری خواهیم بود.


به گزارش "ورزش سه"، پپ گواردیولا، آنتونیو کونته، یورگن کلوپ و مورینیو از دسته مربیانی بودند که در خارج از انگلستان، از بهترینها محسوب میشدند. به این لیست آرسن ونگر، پوچتینو و رانیری را نیز اضافه کنید. مربیانی که تواناییهای خود را در فصول قبلی به کرات به منحصه ظهور کشانیده اند. بدون شک، یکی از جذابترین فصول فوتبال در هزاره جدید، حداقل روی نیمکت تیمها را امسال شاهد خواهیم بود و به نظر میرسد حداقل یکی از این مربیان بزرگ، ناکام فصل فوتبال لیگ برتر لقب بگیرد. تمام 7 تیم مدعی، برای گرفتن سهمیههای اروپایی میجنگند. البته چلسی، لیورپول و منچستر یونایتد قصد دارند تا به سهمیه لیگ قهرمانان فوتبال جزیده برگردند و غیبت این فصل خود را جبران کنند. اما به هرحال، در مجموع تنها شش سهمیه برای لیگ قهرمانان و لیگ اروپا وجود دارد و قاعدتا یکی از این مربیان حتی در کسب سهیمه نیز ناکام خواهد بود. برای کونته ومورینیو، قرار نگرفتن در بین چهار تیم بالای جدول هرگز نمیتواند قابل قبول باشد و در صورت بروز این اتفاق، قطعا پیامدهای ناگواری گریبان این دو مربی بزرگ فوتبال جهان را خواهد گرفت. عملکرد مورینیو در آخرین فصل حضورش در لیگ برتر و قرار گرفتن بر مسند چلسی قابل قبول نبود و طرفداران شیاظین سرخ، انتظار جبران فصول گذشته را از مورینیو دارند. منچستریونایتد در مرحله گذار قرار دارد و آنها هرگز نتوانستند بعد از بازنشستگی فرگوسن و تعدادی از بازیکنان بزرگ خود، افتخارات سالهای نه چندان دور خود را تکرار کنند. کلوپ نیز شرایط نسبتا مشابهی دارد و هوادارن متعصب آنفیلد از او انتظار دارند تا لیورپول را به روزهای خوب گذشته برگرداند. البته خود آنها هم میدانند که با توجه به شرایط لیورپول، حضور در اروپا نیز مبارزه سختی را می طلبد.
در مقایسه با منچستر یونایتد، به نظر میرسد پروژه کلوپ کمی طولانیتر باشد و احتمالا هدف کلوپ بیشتر معطوف به سرمایه گذاری در آینده شده است. همانند دوران حضور در ماینتس و دورتموند، موفقیت اهداف کلوپ کمی زمانبر است و صبر و حوصله زیادی را میطلبد. اما به هر ترتیب، دادن زمان به چنین برنامه ریزی بلندمدتی نیازمند بروز نشانههایی از پیشرفت در شکل بازی لیورپول این فصل میباشد. البته به نظر میرسد اگر کلوپ و رانیری موفق شوند سهمیه لیگ اروپا هم کسب کنند، از گزند انتقادات رسانه های برتانیایی در امان خواهند بود. تا به حال، فصل نقل و انتقالات برای منچستر یونایتد خوب پیش رفته است. آنها تا به حال توانستهاند ستارگان بزرگی مثل زلاتان و هنریک میختارین را به جمع بازیکنان خود اضافه کنند. اخبار حاکی از آن است که مدیران متمول این تیم، ابایی که از خرید بازیکنان گران قیمت ندارند. اریک بیلی، دیگر بازیکنی بود که از ویارئال به این تیم اضافه شد و مهم ترازهمه، اخبار زیادی مبنی بر نهایی شدن انتقال پل پوگبا، ستاره فرانسوی یوونتوس با شیاطین سرخ به گوش میرسد. اگر این انتقال اتفاق بیفتد، احتمالا شاهد گرانترین انتقال تاریخ فوتبال خواهیم بود. بیشک بزرگترین هدف مورینیو، بازگشت منچستر به اضلاع مربع قدرت در لیگ جزیره خواهد بود.
در آنسوی شهر منچستر، میتوان بهترین خرید منچستر سیتی را حضور پپ گواردیولا، سرمربی پر افتخار اسپانیایی در این تیم دانست. سیتیزنها با گواردیولا، سودای قهرمانی در اروپا را در سر میپرورانند. شکست در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان سال قبل گرچه ناراحت کننده بود، اما احتمالا پایان نسبتا خوبی را برای مانول پلگرینی بر جای گذاشته است. البته نتایج نه چندان خوب این تیم در لیگ برتر تحت تاثیر لیگ قهرمانان نیز قرار گرفت. باید اضافه کرد مصدومیتهای پیاپی بازیکنان بزرگ، یکی از بارزترین مشکلات سرمربی شیلیایی بود. هدف از استخدام پپ گواردیولا، بیشک قرار گرفتن منسیتی در بین تیمهای مدعی انگلستان و درخشش مستمر در لیگ قهرمانان اروپا می باشد. گواردیولا موفقیتهای زیادی را در بایرن و بارسلونا کسب کرد اما بدون شک با توجه به شرایط منچسترسیتی و لیگ برتر، او بزرگترین چالش دوران مربیگری خود را سپری خواهد کرد. دیگر ستاره ای مثل ژابی آلونسو در میانه میدان حضور ندارد تا همه نقاط زمین را پوشش بدهد. عدم حضور ستارگانی مثل مسی یا لواندوفسکی، بدون شک روزهای سختی را برای سرمربی جوان اسپانیایی، در هوای بارانی انگلستان رقم خواهد زد.
در صورتی که گواردیولا موفق به بردن یکی از جامهای پیش رو نشود، ممکن است او در معرض از دست دادن موقعیتش قرار بگرد. اتفاقی که در دوران مربیگری پپ بی سابقه میباشد. در لندن، انتظارات بسیار زیادی از تیمهای این شهر وجود دارد و سرمربیان آنها، فصل دشواری را پیش رو خواهند داشت. سال گذشته، پوچتینو فصلی رویایی را پشت سر گذاشت و گرچه آنها نتوانستند در کورس قهرمانی با لستر سیتی پیروز شوند، اما موفق شدند نظر کارشناسان لیگ جزیره را به خود جلب کنند. حالا تیمی که مائورو در اختیار دارد، سرشار از بازیکنان جوان و با استعداد است که تاتنهامیها امیدوارند بتوانند آنها را از گزند فصل نقل و انتقالات در امان نگه دارند.
رقیب سنتی تاتنهام، آرسنالیها به حضور در لیگ قهرمانان اروپا عادت کردهاند اما هواداران این تیم بی صبرانه در انتظار یک نمایش دلپذیراز آنها در میادین بزرگ هستند. مدتهاست نشانه ای از پیشرفتی بزرگ در این تیم دیده نمیشود و سالهای زیادی از کسب آخرین افتخار بزرگ آنها نیز میگذرد. سرمربی مسن و فرانسوی آرسنال، باید کمی زودتر شرایط موجود در تیمش را تغییر دهد وگرنه جابه جایی سرمربی توپچیها، خیلی هم دور از دسترس نیست.
در سمت دیگر پایتخت انگلستان، سران چلسی موفق شدند تا آنتونیو کونته، سرمربی 46 ساله و سابق تیم ملی ایتالیا را به نیمکت خود اضافه کنند. عملکرد کونته در سالهای اخیر موید آن است که هواداران آبیهای لندن میتوانند امیدوار باشند تا این تیم به روزهای خوب گذشته خود بازگردد. کونته دارای سابقه خوبی در زمینه ملی و باشگاهی میباشد و نکته امیدوار کننده است است که او سابقه بازگرداندن یوونتوس به جمع بزرگان اروپا را در کارنامه خود میبیند. انتظار موفقیت از سوی هواداران چلسی، توقع خیلی بالایی به شمار نمیآید و به نظر می رسد این فصل آنتونیو کونته در مقابل چالش بسیار بزرگی قرار گرفته است.
لسترسیتی، مدافع عنوان قهرمانی لیگ جزیره، بعد از آنکه موفق شد در فصل قبل اتفاقی غیر قابل باوری را رقم بزند و در میان تیم های پر ستاره لیگ برتر، عنوان قهرمانی را به دست بیاورد، حالا با خطر از دست دادن تعدادی از ستارگان و عوامل قهرمانی خود مواجه شده است. تا امروز، کانته، هافبک جنگنده این تیم به چلسی پیوسته است و بسیاری از رسانهها خبر از انتقال ریاض محرز به تیمهای بزرگ اروپا را مخابره میکنند. جیمی واردی نیز قبل از مسابقات یورو در آستانه پیوستن به آرسنال قرار داشت اما احتمالا در این تیم ماندنی خواهد داشت. رانیه ری تمام هدف خود را بر پایه راضی کردن ارکان قهرمانی فصل قبل گذاشته است اما حتی با ماندن همه آنها هم لسترسیتی کار بسیار سختی برای تکرار عنوان قهرمانی خود خواهد داشت. تا به حال فقط منچستر یونایتد و چلسی در مقاطعی قادر به دفاع از عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر بودهاند و این مصداق که "دفاع از عنوان قهرمانی از رسیدن به قهرمانی سخت تر است" در انگلستان عینیت پیدا میکند.
به هر ترتیب، با شروع لیگ برتر، احتمالا عملکرد بسیاری از مربیان بزرگ مورد ستایش قرار خواهد گرفت والبته قاعدتا تعدادی از آنها هم از در تیررس منتقدان فوتبال انگلستان قرار خواهند داشت. نه تنها کسب عنوان، بلکه دیدارهای روبرو هم میتواند جذابیتهای زیادی را به فوتبالدوستان هدیه بدهد. زمان زیادی تا شروع لیگ برتر باقی نمانده است و به زودی زمان همه چیز را ثابت خواهد کرد. منبع: اپلیندکس
مترجم: آریا فاطمی مقدم