غلامحسین کاظمی روز شنبه ، اظهار داشت: تامین بودجه برای تبدیل روستای چالابه به منطقه نمونه گردشگری از خواسته های اداره کل محیط زیست از رئیس جمهوری است.
وی افزود: طرح ایجاد زیرساخت های گردشگری در منطقه چالابه با بودجه ای افزون بر چهار میلیارد ریال برای معرفی در سفر رئیس جمهوری به کرمانشاه آماده شده است.
چالابه روستایی در محدوده منطقه حفاظت شده بیستون است که در مسیر گردشگری کرمانشاه به بیستون قرار دارد.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه، همچنین یکی از نیازهای زیست محیطی استان را ارتقاء مناطق حفاظت شده عنوان کرد و افزود: در سفر رئیس جمهوری به کرمانشاه به دنبال اخذ مجوزهای لازم در این زمینه هستیم.
کاظمی افزود: اکنون چهار منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع در استان کرمانشاه وجود دارند که می توانند به مناطق حفاظت شده تبدیل شوند.
وی توضیح داد: پس از تبدیل مناطق تیراندازی ممنوع استان به مناطق حفاظت شده، چند منطقه دیگر را به فهرست مناطق تیر اندازی ممنوع اضافه خواهیم کرد.
کاظمی افزود: مناطقی که به محدوده تیراندازی ممنوع کرمانشاه اضافه می شوند شامل مناطقی در کوه شاهو، شیاکوه و منطقه بازی دراز می شوند.
وی عنوان کرد: مناطق حفاظت شده قسمت هایی از دشت، کوه، جنگل و یا مراتع هستند که از نظر زیستی، اکولوژیکی و ذخایر ژنتیکی اهمیت ویژه ای دارند و باید حمایت و حفاظت شوند.
به گفته این مسئول، در مناطق حفاظت شده استان کرمانشاه گونه های جانوری مهمی از جمله قوچ و میش، کل و بز، آهو، شوکا، پلنگ، سیاه گوش، خرس و دیگر موجودات منحصر به فردی که ممکن است در خطر انقراض باشند، زندگی می کنند.
چهار منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به وسعت 170 هزار هکتار و چهار منطقه حفاظت شده با حدود 161 هزار هکتار وسعت در استان کرمانشاه وجود دارد.
علاوه بر این مناطق، 2 اثر طبیعی ملی شامل غار قوری قلعه و ارتفاعات غار پرآو نیز در استان وجود دارند که از بخش های مهم محیط زیست استان هستند.
برنامه های رئیس جمهوری و هیات دولت در بیست و نهمین سفر استانی به استان کرمانشاه،دیدار با مردم، افتتاح طرح ها،شرکت در شورای اداری، نشست با نخبگان، علما و ایثارگران، نشست با سرمایه گذاران و مصاحبه مطبوعاتی است.
کاروان تدبیر و امید از 24 دی سال 92 تاکنون به استانهای خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام ، لرستان، چهارمحال و بختیاری ، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی ، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان ، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستانهای استان تهران (شهریار ، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، کردستان، شهرستانهای استان تهران( اسلامشهر ، رباط کریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد، سمنان، کرمان و آذربایجان غربی سفر داشتند.