من قبلاً راجع به ترتیب و چگونگی رخ دادن پدیده ها بعد از مهبانگ یا همون بیگ بنگ مطلب زیاد خونده بودم اکثراً وارد مباحث تخصصی می شن و این مطلب ممکنه برای کسانی که زیاد با فیزیک سر و کار ندارن جالب نباشه . تا به حال مطلبی مثل متن زیر که با شکل و به زبان ساده به شرح وقایع پرداخته ندیده بودم به نظرم جالب اومد به همین خاطر متن انگلیسی رو به فارسی ترجمه کردم و در اینجا قرار میدم که همه ی عزیزان بتونن ازش استفاده کنن.مطلب کوتاه ولی کامله و خوندنش خالی از لطف نیست...

[align=center][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/align]

بر پایه تحقیقات تجربی و تئوری اخیر در فیزیک ذرات بنیادی دانشمندان یک تسلسل تکاملی برای پدیده ها بعد از بیگ بنگ پیشنهاد کردند.این تسلسل به اسم " مدل استاندارد انتظام گیتی " شناخته می شود و در شکل بالا مراحل آن نشان داده شده است.
به سرعت بعد از بیگ بنگ، دمای جهان به صورت باور نکردنی تا حدو د 32^10 کلوین بالا رفت. در طول این دوره آغازین، 3 نیروی بنیادی ( نیروی گرانش ، هسته ای قوی ، الکتروضعیف) همگی به صورت یک نیروی متحد رفتار می کردند. همانطور که در شکل مشخص است سریعاً ، در زمان حدود 43-^10 ثانیه، نیروی گرانش هویت مستقل پیدا کرد در صورتیکه نیروهای هسته ای قوی و الکتروضعیف هنوز به صورت نیروی متحد وجود داشتند که امروزه گاهی لفظ نیروی GUT به آن اتلاق می شود.
GUT مخفف GRAND UNIFIED THEORY می باشد که تقریباً این مجموعه ی نیرو را توجیه می کند. اندکی بعد ، در حدود 35-^10 ثانیه بعد از بیگ بنگ، جهان در حال گسترش و سرد شدن بود و در دمای 28-^10 نیروی GUT به دو نیروی هسته ای قوی و الکتروضعیف تجزیه شد. از این نقطه به بعد، زمانیکه الکتروضعیف در حال هویت یافتن بود نیروی هسته ای قوی همانگونه که ما امروزه از این نیرو شناخت داریم عمل می کرد.
در این سناریو ، به این نکته توجه داشته باشید که نیروی هسته ای ضیف و نیروی الکترومغناطیس هنوز به صورت نیروهای مجزا آشکار نشده بودند. ناپدید شدن نیروی الکتروضعیف و پیدایش نیروهای هسته ای ضعیف و الکترومغناطیس عاقبت در 10-^10 ثانیه بعد از بیگ بنگ رخ داد ، هنگامیکه دمای جهان در حال گسترش تا 15^10 کلوین کاهش یافت از لحظه ی وقوع بیگ بنگ تا زمانیکه نیروی هسته ای قوی از نیروی GUT جدا شد ( در زمان 35-^10 ثانیه ) تمامی ذرات ماده شبیه به یکدیگر بودند و هیچ فرقی میان کوارکها و لیپتون ها وجود نداشت. بعد ار این زمان ، کوارکها و لیپتونها قابل تشخیص شدند. عاقبت کوارکها و آنتی کوارکها، هادرونها شامل پروتونها، نوترونها و ضد ذراتشان ، را تشکیل دادند.
در لحظه ی 4-^10 ثانیه بعد از بیگ بنگ ،که دما تا حدود 12^10 کلوین کاهش پیدا کرده بود ، هادرون ها هم تقریباً ناپدید شدند. پروتونها و نوترونها به عنوان کسر کوچکی از تعداد کل ذرات نجات یافتند، در حالیکه اکثریت با لیپتونها (شامل الکترونها ، پوزیترونها و نوترینوها ) بود. مانند اکثر هادرونها ، لیپتونها شامل اکثر الکترونها و پوزیترونها نیز ناپدید شدند و مقدار اندکی از الکترونها باقی ماندند تا 3 دقیقه بعد از بیگ بنگ به تعداد اندک پروتونها و نوترونها بپیوندند . در آن زمان ، دما به حدود 9^10 کلوین کاهش یافته بود. به این ترتیب هسته کوچکی مانند هلیوم شروع به شکل گیری کرد. بعدها، هنگامیکه جهان 500000 ساله شد و دما به 3000 کلوین رسید، اتمهای هیدروژن و هلیوم شروع به شکل گیری کردند. با کاهش مجدد دما ، ستارگان و کهکشانها شکل گرفتند و امروزه ما دمای 7/2 کلوین را یافته ایم که توصیف کننده ی سابقه ی تشعشعات کیهانی جهان است.
منبع :
کتاب ESSENTIALS OF PHYSICS BY Cutnell & Johnson