پرتغال سد بزرگی به نام فرانسه را برای رسیدن به قهرمانی یورو 2016 پیش روی خود می بیند اما شکست آبی ها کاری غیرممکن نیست.


به گزارش "ورزش سه"، پرتغالی ها برای دومین بار به فینال یورو راه پیدا کرده اند و باید یکشنبه شب در برابر میزبان مسابقات یعنی تیم ملی فرانسه صف آرایی کنند. تنها یک بازی تا تحقق رویای کریستیانو رونالدو و یارانش باقی مانده است اما یک بازی بسیار سخت و طاقت فرسا. شاگردان دیدیه دشان اعتماد به نفس بسیار بالایی دارند و پس از شکست 5-2 ایسلند و پیروزی 2-0 برابر مدافع عنوان قهرمانی جهان، آلمان، اکنون تنها برای بالا بردن جام در ورزشگاه استادو فرانس حاضر می شوند. آنتوان گریزمان ستاره فرانسوی هاست و گلزن ترین بازیکن تورنمنت هم به شمار می رود. او یکی از بهترین عملکردها را در بین حاضران یورو 2016 داشته است و در کنار دیگر ستارگان فرانسه می تواند پرتغال را با چالشی بزرگ برای بسته نگه داشتن دروازه اش روبرو کند. بنابراین پرتغالی ها اگر می خواهند برابر فرانسه خاطره تلخ شکست مقابل یونان تکرار نشود باید با احتیاط به میدان بروند و یک بازی عملگرایانه ارائه دهند و بپیذیرد که نمی توان برابر فرانسه توپ و میدان را در اختیار داشت و باید بیشتر به فکر محدود کردن سیستم هجومی تیم دشام باشند. ریسک بازی دادن په په
مدافع وسط رئال، نقشی کلیدی در رسیدن پرتغال به فینال رقابت ها داشته است. پپه بازی برابر ولز را به دلیل مصدومیت از دست داد اما سرمربی پرتغال باید برابر فرانسه ریسک مصدومیت دوباره این بازیکن را به جان بخرد و پپه را به بازی بگیرد. این مدافع مستحکمترین دفاع ترکیب پرتغال است و قطعا نبودنش در بازی فینال می تواند برای سلسائو گران تمام شود. کنترل ژیرو در سیستم تیم دشان، اهمیت خاصی به بازی فیزیکی اولیویه ژیرو در نوک خط حمله داده می شود و نادیده گرفتن این مهاجم می تواند برای پرتغالی ها گران تمام شود. اگر پرتغال بتواند 90 دقیقه مهاجم آرسنال را کنترل کند، قطعا خیلی از فشار بازی هجومی فرانسه در فینال کاسته خواهد شد.
در بازی برابر آلمان، ژیرو در اغلب صحنه ها توسط یک مدافع کنترل می شد و اجازه حرکت و خودنمایی به این بازیکن داده نمی شد. بطوریکه این فشار زیاد باعث شده بود در اغلب مواقع ژیرو توپ را لو دهد یا نتواند در خط حمله برای خود و دیگر فرانسوی ها موقعیت سازی کند. جلوگیری از شوت های پایت پایت یکی از خوب های فرانسه در این تورنومنت بوده و نظر خیلی ها را بخاطر حرکات انفجاری اش جلب کرده است .البته در بازی برابر ایسلند ثابت شد که می توان بازی دیمیتری پایت را با همکاری یک هافبک مدافع و یک مدافع کناری خنثی کرد و اجازه خودنمایی به این بازیکن نداد.
بازیکن وستهام یک گل زیبا با آمدن با نفوذ از کناره ها به پشت محوطه جریمه و یک شوت محکم به ثمر رساند و در آلمان هم نزدیک بود همین حرکت را تکرار کند. پرتغالی ها باید مواظب حرکت های این بازیکن باشند و اجازه ندهند که پایه برای خود ایجاد موقعیت کند و با پای راست در شرایط شوتزنی قرار بگیرد. گریزمان نبض حملات فرانسه چه در ضدحملات و چه در استفاده از فرصت های هر چند اندک، آنتوان گریزمان بسیار خوب عمل کرده و در واقع پرتغالی ها بیش از هر بازیکن دیگر باید به فکر کنترل حرکتهای مهاجم اتلتیکو مادرید باشند.
ویلیام کاروالیو باید حواسش باشد که هیچگونه فضایی در اختیار گریزمان قرار نگیرد چرا که گریزمان از هر روزنه ای می تواند تیمش را به گل برساند. پرتغالی ها باید احترام که گریزمان شایستگی را دارد به او بگذارد و چهار چشمی مواظبش باشند. حتی اگر لازم است 2 بازیکن را مامور کنترل او در خط میانی و خط حمله کنند. پاتریس اورا، پاشنه آشیل آبی ها پاتریس اورا عملکرد خوبی در این تورنومنت نداشته و همچنین یکی از بازیکنانی بوده که بیشترین کارت زرد را از طرف داوران دریافت کرده است. مدافع کناری یوونتوس در بازی برابر رومانی نشان داد که چقدر راحت می تواند جا بماند و با چاشنی سرعت و تکنیک کاملا می توان وی را از بازی خارج کرد.
اورا دیگر آن بازیکن آماده سالهای جوانی اش نیست و در شرایطی که دیمیتری پایه هم تمایل چندانی برای برگشت به عقب و کمک به او در جناح چپ ندارد، پرتغالی ها می توانند در نبردهای تن به تن با فشار به این بازیکن، برای خود خلق موقعیت کنند. بعید نیست که ریکاردو کوارشما از هم اکنون به فکر این باشد که چطور اورا پشت سر بگذارد و پرتغال را پیش بیاندازد.