در روزهایی که فوتبال حرفه ای دنیا در حال شکستن رکورد نقل و انتقالات با ارقام نجومی است برخی بازیکنان ایرانی هم در بازارهای بین المللی رقم های خوبی پیدا کرده اند.


به گزارش "ورزش سه" به نقل از روزنامه خبرورزشی، با قطعی شدن فروش سردار آزمون به باشگاه روستوف می توان مهاجم اول تیم ملی را دومین بازیکن گران قیمت حال حاضر فوتبال ایران در بازارهای بین المللی قلمداد کرد تا او از هم تیمی خود در جوانان و امید پیشی بگیرد. گرچه هر دو این بازیکنان در حال حاضر پشت سر اشکان دژاگه کاپیتان تیم ملی ایران و قرارداد گران قیمتش با باشگاه العربی قرار دارند، قراردادی که در حال فسخ شدن است.
انتقال سردار از روبین کازان به روستوف بهانه ای شد تا نگاهی بیاندازیم به گران ترین بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران در باشگاه های خارجی از جمله اروپا و حاشیه خلیج فارس. گرچه با وجود این ارقام هنوز فاصله زیادی میان استعدادهای ناب ایرانی با هم نسل های خود در کشورهای شرق آسیا وجود دارد اما با این وجود این رشد می تواند نشانه خوبی باشد برای فوتبال در حالت سکون ایران در بازارهای بین المللی.
1-اشکان دژاگه (العربی قطر)
این درست که باشگاه قطری و همچنین رسانه های این کشور از قرار گرفتن نام کاپیتان تیم ملی ایران در بین نفرات مازاد العربی خبرمی دهند اما با قراردادی که طبق قانون تا دو سال آینده اعتبار دارد اشکان دژآگه با رقمی در حدود 3.8 میلیون یورو همچنان در صدر گران ترین بازیکنان ایرانی حاضر در بازار بین المللی قرار دارد. بازیکنی که سابقه بازی در بوندس لیگا و لیگ برتر جزیره را در کارنامه دارد مسلما اگر بخواهد از العربی جدا و به تیم جدیدی منتقل شود با توجه به سابقه اش همچنان قرارداد گران قیمتی خواهد بست تا همچنان جایگاهش را حفظ کند.
2-سردار آزمون(روستوف روسیه)
سردار کشمکش های فراوانی با باشگاه روبین کازان داشت چون هنوز یک سال دیگر از قراردادش با این باشگاه باقی مانده بود و مدیران کازان هم روی او برچسبی چهار میلیون یورویی برای فروش چسبانده بودند. روستوف با حفظ قربان بردی اف کاشف این مهاجم ایرانی در فوتبال روسیه به هر نحوی بود توانست در مذاکراتی پیشرفته رضایت روبین را با پرداختی معادل 2.8 میلیون یورو جلب و آزمون را با قراردادی دائم برای سه سال به خدمت بگیرد. رسانه های روسی در حالی از نهایی شدن این انتقال خبر می دهند که هنوز دو باشگاه رقم مطرح شده را تایید یا تکذیب نکردند گرچه خود آزمون وقتی با این سئوال روبرو شد که گران ترین بازیکنان حال حاضر ایران چه کسانی هستند با بیان این که بعد از اشکان او دومین نفر است به این رقم صحه گذاشت.
3-علیرضا جهانبخش (آلکمار هلند)
کاپیتان تیم های ملی جوانان و امید ایران در سومین فصل از حضورش در فوتبال اروپا و هلند با درخششی که در تیم نایمخن داشت با قراردادی معادل دو میلیون یورو راهی شهر آلکمار شد تا پیراهن این تیم مطرح و پرطرفدار هلند را برتن کند. جهانبخش حالا در دومین سال قراردادش با این باشگاه یکی از کلیدی ترین بازیکنان قلمداد می شود و آلکماری ها امیدوار هستند با درخشش وینگر ایرانی خود بتوانند در این فصل هلند و همچنین یورو لیگ به بالاترین سطح ممکن برسند شاید به همین خاطر هم بود که جلوی پیشنهادات وسوسه کننده برای ستاره های خود از جمله جهانبخش و یانسن ایستادگی کردند تا تیمی قدرتمند را روانه فصل جدید کنند. البته جهانبخش که در حال حاضر از قرارداد مالی خوبی سود می برد می تواند امیدوار باشد به زودی با قراردادی سنگین تر سر از باشگاهی بزرگ در لیگی معتبرتر دربیاورد.
4- کریم انصاری فرد (پانیونیوس یونان)
بعد از فوتبال اسپانیا برای این که بتواند بیشتر قابلیت هایش را به رخ بکشد چاره ای نداشت تا به لیگ یونان نقل مکان کرده و پیراهن پانیونیوس را برتن کند. انتقالی که به سود او تمام شد چون با روشن شدن موتور گلزنی هایش دوباره نامش بر سر زبان ها افتاد و مشتریان سرشناس تری در خود یونان پیدا کرد گرچه با رقمی که باشگاه برای فروش او در نظر گرفت باشگاه های مثل پائوک و آ ا ک آتن پاپس کشیدند تا بعد از اتمام قرارداد فعلی انصاری فرد مهاجم گلزن ایرانی را به چنگ بیاورند. با رقم 1.5 میلیون یورویی انصاری فرد می توان او را چهارمین بازیکن گران قیمت حال حاضر ایران در دنیا نامید.
5-سجاد شهباززاده (آلانیا اسپور ترکیه) هنوز امضای نهایی این قرارداد انجام نشده اما با اخباری که در رسانه های ترک منتشر شده مبنی بر این که سجاد شهباززاده با رقمی در حدود 780 هزار یورو راهی تیم تازه صعود کرده به سوپر لیگ ترکیه در استان بورسا خواهد شد باید این مهاجم آینده دار را جدیدترین لژیونر ایران بدانیم چون بعید است استقلالی ها بتوانندمانع جدایی او شوند. سجاد در اولین تجربه حضور در اروپا باید در لیگی دشوار مثل سوپر لیگ ترکیه قابلیت هایش را به رخ بکشد تا به تیم های بزرگ تر برسد آن هم با قراردادهای بهتر گرچه با همین قرارداد فعلی هم نامش در بین گران ترین بازیکنان قرار گرفته است.
6-مهدی طارمی (ریزه اسپور ترکیه)
دیگر لژیونر تازه فوتبال ایران بعد از کسب عنوان آقای گلی لیگ برتر ایران با انتقالی پر سرو صدا راهی ترکیه شد تا شوک بزرگی به طرفداران پرسپولیس وارد شود. بنا به اخبار درج شده در رسانه های ترکیه این مهاجم با قراردادی 700 هزار یورویی پیراهن ریزه را برتن کرده است که این قرارداد با تمام آپشن های در نظر گرفته شده برای طارمی بسته شد. البته همه منتظر حضور او در تیم مطرح تری در فوتبال اروپا از جمله در اسپانیا و ایتالیا بودند اما طارمی ترجیح داد با رفیق صمیمی اش رضائیان راهی ریزه اسپور شود تا فصلی جدید در تاریخ فوتبال خود رقم بزند.

به این اسامی می توان بازیکنانی همچون علی کریمی در دیناموزاگرب، میلاد محمدی در ترک گروژنی، مرتضی پورعلی گنجی در السد، علیرضا حقیقی در ماریتیمو و ... را نیز اضافه کرد گرچه ارقام آنها چندان چشمگیر نیست و فاصله زیادی با گران ترین بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران دارد.