شاگردان کارلوس کیروش توانستند با زدن 6 گل به قرقیزستانی که یک موقعیت جدی هم نداشت آمادگی خود را بیش از پیش به رخ حریفان آسیایی بکشند.

به گزارش "ورزش سه"، شاگردان کیروش که آمادگی بالایشان را با پیروزی 3 بر یک هفته گذشته مقابل مقدونیه نمایش دادند امشب هم که از ساعت 21 به مصاف تیم ملی قرقیزستان رفتند توانستند 3 گل در نیمه اول و 3 گل در نیمه دوم بزنند و علاوه بر آن موقعیتهای زیادی روی دروازه حریف دست و پابستهشان به خلق کنند و به برتری شیرین و پر گل دیگری برسند. این نمایش ایرانیها را امیدوار به حضور پرقدرت تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی میکند.
استادیوم: آزادی / تماشاگر: 6 هزار نفر
داور: محمود سلیم المجرافی(عمان) ؛ کمکها: رشید الغیتی(عمان)، حامد طالب الغفری(عمان) و حسن اکرمی (ایران) تیم ملی ایران
علیرضا حقیقی(61- محمدرضا اخباری)، سید جلال حسینی(62- داریوش شجاعیان)، محمد طیبی، دانیال ماهینی، میلاد محمدی، سعید عزتاللهی، عزت پورقاز، مسعود شجاعی(64- اشکان دژاگه)،مهدی ترابی(64- علیرضا جهانبخش)، مهدی طارمی(71- سردار آزمون) و کریم انصاریفرد
سرمربی: کارلوس کیروش
گل ها: ایران 1- قرقیزستان 0(دقیقه 6: مسعود شجاعی): شجاعی پس از پنالتی که از نخستین نفوذ جدی به دست آورد پشت پنالتی ایستاد و توپ را به سمت چپ دروازه قرقیزستان زد تا ایران به گل اول برسد. ایران 2- قرقیزستان 0(دقیقه 25: مهدی طارمی): ارسال شجاعی از روی کرنر را طارمی با ضربه سر زد که ماتیاش دروازهبان قرقیزستان توپ را برگشت داد اما مهاجم ایران این بار در ریباند با ضربه سر دومین گل ایران را به ثمر رساند. ایران 3- قرقیزستان 0(دقیقه 28: مهدی ترابی): ترابی با توپگیری خوب با طارمی یک و دو کرد و با ضربه محکم پای راست توپ را از بین پای دروازهبان قرقیزستان عبور داد تا گل سوم ایران شگل بگیرد. ایران 4- قرقیزستان 0(دقیقه 68: کریم انصاریفرد): با سانتر جهانبخش از سمت راست زمین و ضربه بغل پای انصاریفرد از مقابل دروازه قرقیزستان ملی پوشان ایران به گل چهارم رسیدند. ایران 5- قرقیزستان 0(دقیقه 87: سردار آزمون): دانیال ماهینی با حرکت خوب از سمت راست زمین با پاس به عقب توپ را به جهابخش رساند تا ارسال دقیق این بازیکن به محوطه جریمه را آزمون با فرصتطلبی وارد دروازه کند.
ایران 6- قرقیزستان 0(دقیقه 1+90: کریم انصاریفرد): پاس در عمق عالی جهابخش آزمون را با ماتیاش تک به تک کرد که ضربه او پس از برخورد به پای گلر قرقیزستان و تیرک عمودی دروازه این تیم مقابل انصاریفرد قرار گرفت تا او دومین گل خود و ششمین گل ایران را به ثمر رساند. اخطار:
عظمت بایماتوف(46) و بختیار دویشوبکف(49) از قرقیزستان
شرح بازی

بازیکنان ایران از ابتدای مسابقه توپ و میدان را در اختیار داشتند و پس از دو موقعیت نه چندان جدی در دقیقه 6 روی نفوذ خوب مسعود شجاعی و ضربه او که به دست مدافع قرقیزستان برخورد کرد صاحب پنالتی و گل اول توسط شجاعی شدند. پس از این گل شاگردان کیروش با وجود مالکیت کامل توپ تنها یک موقعیت جدی روی ارسال پورقاز و ضربه سر طارمی داشتند که با بدشانسی ایران و این مهاجم توپ به تیرک دروازه برخورد کرد ولی در دقیقه 25 طلسم گل نزدن طارمی شکسته شد و او توانست روی کرنر شجاعی و ضربه سر ریباند شده خود، دروازه قرقیزستان را برای دومین بار باز کند. سه دقیقه پس از این گل دوباره ایران با حرکت هماهنگ ترابی و طارمی توسط ترابی به گل سوم دست یافت تا ایران به هدف خود در 30 دقیقه ابتدایی رسیده باشد. پس از این گل قرقیزستان لحظاتی بازی را در دست گرفت و یک موقعیت هم از روی ضربه شروع مجدد ایجاد کرد اما ایران تا پایان نیمه اول چهار موقعیت خوب گلزنی توسط طارمی، انصاریفرد و ترابی به دست آورد که با بیدقتی آنها به اوت رفت و گلی برای ایران در پی نداشت تا تیم ملی با همان 3 گل راهی رختکن شود. در نیمه دوم به جز یک موقعیت از راه دور قرقیزستان هیچ کار خاصی انجام نداد و حتی میشود گفت از خط وسط زمین عبور نکرد ولی در طرف مقابل تیم ایران تا دقیقه 60 سعی در حفظ و گردش توپ در پشت محوطه جریمه حریف و ارسال از جناحین داشت ولی وقتی کیروش دید از این کار به نتیجه نمیرسد دست به تغییراتی در ترکیب تیمش زد و با آوردن نفراتی مثل جهانبخش و آزمون حملات ایران را ثمر بخش کرد. جهانبخش با فرار از سمت راست زمین و میلاد محمدی با نفوذ از جناح چپ بارها خط دفاعی قرقیزستان را آزار دادند که دو گل ایران نیز روی همین ارسالهای جهانبخش و زدن گل توسط آزمون و انصاریفرد به دست آمد. ضمن اینکه سانترهای محمدی را انصاریفرد با بیدقتی از دست داد تا ایران به گلهای بیشتری نرسد. در لحظات پایانی مسابقه نیز جهانبخش پشت مدافعان قرقیزستان آزمون را با دروازهبان حریف تک به تک کرد که در ریباند این موقعیت انصاریفرد ششمین گل ایران را به ثمر رساند تا پیروزی پر گلی برابر این تیم درجه سوم آسیا به دست آورد.
بهترین بازیکن:
با وجود اینکه علیرضا جهانبخش تا دقیقه 64 روی نیمکت بود اما با ورودش به زمین مسابقه توانست روند بازی ایران در نیمه دوم را تغییر دهد و با دادن پاس گلهای چهارم و پنجم و پایهسازی ششمین گل نقش ویژهای در پیروزی پر گل ایران ایفا کند.
ضمن اینکه میلاد محمدی با نفوذهای عالی از سمت چپ زمین و همچنین مسعود شجاعی شب خوبی را سپری کردند و جزء نفرات موثر تیم ملی بودند.


اتفاق ویژه:
کارلوس کیروش در این مسابقه تدارکاتی سعی کرد از ترکیب دوم خود استفاده کند و بیشتر نفراتی که در بازی اخیر مقابل مقدونیه به میدان فرستاده بود را روی نیمکت قرار دهد تا تمام بازیکنانش را در فرصتی که در اختیار او هستند مورد ارزیابی قرار دهد که با این وجود باز هم تیم ملی ایران موفق شد به یک پیروزی دیگر دست پیدا کند.



لحظات حساس: دقیقه 14: ارسال عزت پورقاز را طارمی درازکش در محوطه جریمه با ضربه سر زد که توپ او به تیرک عمودی دروازه قرقیزستان برخورد کرد و دور شد. دقیقه 36: پاس در عمق شجاعی، انصاریفرد را با دروازهبان قرقیزستان تک به تک کرد که ضربه بیدقت پای چپ او از کنار دروازه به بیرون رفت. دقیقه 40: ضربه آزاد برنهارد از میانه زمین را حقیقی با شیرجه بلند به کرنر فرستاد. دقیقه 45: سانتر دانیال ماهینی از جناح راست زمین را ترابی در موقعیت خوبی به بیرون زد.
دقیقه 1+45: طارمی با یک و دو زیبا با انصاریفرد از مقابل دروازه قرقیزستان توپ را راهی اوت کرد.
دقیقه 1+45: شوت پشت محوطه طارمی پس از برخورد به پای بایباتوف با فاصله کمی از کنار دروازه قرقیزستان به کرنر رفت. دقیقه 57: سانتر ترابی از سمت راست زمین در حال گل شدن بود که ماتیاش توپ را از کنج دروازه بیرون کشید و در دو مرحله جمع کرد. دقیقه 62: حرکت عالی میلاد محمدی از سمت چپ زمین و سانتر زمینی او را انصاریفرد از مقابل دروازه قرقیزستان به شکل بدی زد که ماتیاش توپ را مهار کرد. دقیقه 70: سانتر تماشایی و دقیق میلاد محمدی را انصاریفرد با ضربه سر شیرجهای به تیرک عمودی دروازه قرقیزستان زد و در برگشت نیز ضربه زیبای قیچی برگردان طارمی به اوت رفت. دقیقه 79: ضربه غافلگیر کننده مهاجم قرقیزستان را اخباری از زیر طاق دروازه به بیرون کشید و در دو مرحله جمع کرد. دقیقه 70: سانتر تماشایی و دقیق میلاد محمدی را انصاریفرد با ضربه سر شیرجهای به تیرک افقی دروازه قرقیزستان زد و در برگشت نیز ضربه زیبای قیچی برگردان طارمی به اوت رفت. دقیقه 88: پاس جهابخش و ضربه دژاگه از بالای دروازه قرقیزستان به اوت رفت. در حاشیه * محمد طیبی و دانیال ماهینی نخستین بازی ملی خود را انجام میدهند.
* نیمکت نشینی سردار آزمون که در دیدار اخیر تدارکاتی مقابل مقدونیه هت تریک کرده بود کمی عجیب است.
* با وجود رایگان بودن این مسابقه استقبال کمی از آن به عمل آمده است. * چند هوادار زن قرقیزستانی در ورزشگاه حضور دارند.

* تماشاگران ایران دروازهبان تیم ملی را با شعار «حقیقی کاسیاس» خطاب کردند.
* کفش نارنجی رنگ وحید امیری گزینه خرید پرسپولیس جلب توجه زیادی میکند. * حضور پیاپی مهاجمان ایرانی در آفساید با واکنش کیروش روبهرو شد. * امیر هاشمی مقدم مدیربرنامههای علیرضا جهانبخش و مربی تیم دوم نایمخن هلند این بازی را از نزدیک میبیند. * دو دقیقه وقت اضافه برای نیمه اول منظور شد. * آندرانیک تیموریان کاپیتان مصدوم تیم ملی به همراه وریا غفوری از جایگاه CIP مشغول تماشای این مسابقه هستند. * پدر علیرضا حقیقی و پدر و برادر علیرضا جهانبخش در ورزشگاه حضور دارند.
* پرچمهای پرسپولیس و استقلال در دستان برخی تماشاگران دیده میشود. * دژاگه پس از تعویض با شجاعی بازوبند کاپیتانی را به بازو بست.
* مهدی تاج رئیس و علی کفاشیان نائب رئیس اول فدراسیون فوتبال تماشاگران ویژه مسابقه هستند.