پیر شدن به این معنی است كه در سرتاسر بدن تغییراتی صورت میگیرد و استخوانها و ماهیچهها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، با توجه به این امر متخصصان آكادمی جراحان ارتوپد در آمریكا تاكید میكنند كه افراد باید تلاش كنند كه استخوانها و ماهیچههای خود را با تدابیری در وضعیت مناسب حفظ و كمك كنند تا اثرات پیری و افزایش سن از این بافتها زدوده شود.

این متخصصان برای این منظور دستورالعملها و توصیههایی را ارائه كردهاند كه به قرار زیر است:

- سعی كنید بدنتان را بیشتر بكشید چون كشیدگی كمك میكند كه ماهیچههای شما حالت انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی خود را حفظ كنند.

- تمرینات وزنهای سبك را انجام دهید با این كار هم بدن شما ماهیچه سازی میكند و هم ماهیچههای بدنتان قدرتمند میشوند.

- به مرور زمان انجام دادن تمرینات منظم ورزشی به شما كمك میكند كه تراكم ماهیچهای بدنتان را حفظ كنید و از افزایش وزن كه عواقب بیمارگونه دارد، جلوگیری خواهد كرد.


- تحقیقات نشان میدهد كه ورزش كردن حتی به صورت گه گاه میتواند برای كنترل فشار خون و سلامت قلب مفید باشد و در برخی از پژوهشها هم نشان داده شده كه در پیشگیری و كاهش خطر ابتلا به سرطان نیز مفید است.


- در مجموع فقط 30 دقیقه ورزش در شبانه روز میتواند سلامت كلی بدن شما را تضمین كند. سعی كنید فعالیتهای شادی بخش و جالب مانند شنا كردن و دوچرخه سواری را انجام دهید.


توجه داشته باشید كه اگر قبلا ورزش را مخصوصا به صورت حرفهای انجام میدادهاید، پیش از شروع مجدد حتما باید با پزشكتان مشورت كنید.