منطقه سیستان و بلوچستان، چندگانگی طبیعت بخش نوک آباد که تحت تاثیر توپوگرافی و آب و هوای خاص منطقه است، تنوع زیستی گیاهی و جانوری چشمگیری را بوجود آورده که برای اکوتوریستها و دوستداران طبیعت همواره جذاب است. دیدن روستاهای زیبا با طبیعتی ناب در منطقه موجی از شادابی و نشاط را در دل گردشگران و رهگذران ایجاد میکند و صحرای آتشناک و تفتیده جنوب استان را به افقهای دور از دسترس پیوند میدهد.
چشماندازهای زیبای روستاهای بخش نوک آباد و باغستانها و طبیعت ناب کوه تفتان خلوص طبیعت رابه نمایش میگذارند.
قله و آتشفشان نیمه فعال 4050 متری تفتان "بام شرق ایران"، درختان سرو کهنسال دهپابید و کوشه، غار دیدنی کوه خواجه سیلمان (زیارتگاه مردم قدیم)، غار زیبای پوسه و طبیعت جذاب آن در مسیر نارون، سنگ نگاره های متعدد و دریاچه سردریا، روستاهای دیدنی، تمندان، کوشه، نرون، چاهک، جم چین و غیره در حاشیه تفتان، باغات پسته گوهرکوه و چاه احمد، کشتزارهای گندم، جو و ذرت گوهرکوه و دهها ظرفیت و جاذبه دیگر در فصول مختلف سال هزاران نفر را گرداگرد خود جمع میکنند.
در حال حاضر تفتان سربلند، درهها، رودخانهها، کوهپایهها و دامنههای این منطقه کوهستانی بسیار زیبا و روح بخش شدهاند.
رودخانه و جویبارهای زلال دامنههای تفتان که مدتها بود توان جریان و حرکت نداشتند، جاری و چنان آهنگ زیبایی از حیات و زندگی را می نوازند که انسان را وادار میکند ساعتها در کنارشان بنشیند و به زیباترین آهنگ روح نواز حیات گوش فرا دهد و هر گز احساس خستگی و کسالت نکند.

خالق یکتا چنان طبعیت زیبایی را در تفتان به تصویر کشیده که کمتر جایی نظیر آن را به خود دیده است، گویا نقاش طبیعت نهایت هنرمندی خود را بر دامنه تفتان خلق کرده، برف بر شاخسار درختان پر از شکوفه آن هم پیش از آغاز بهار فضایی بس شاعرانه و وصف ناشدنی به نمایش گذاشته است.

تفتان و روستاها و روستاییان اطراف آن در طول سال به ویژه ایام نوروز و تعطیلات تابستانی و غیره میزبان هم استانیها و سایر هموطنان خویش هستند و شادی و نشاط شان را با مسافران و گردشگران و کوهنوردان تقسیم میکنند.

مردم خونگرم و مهربان و میهمان نواز شهرستان خاش به ویژه ساکنان روستاهای اطراف تفتان که به گرمی و مهربانی از گردشگران و مسافران پذیرایی میکنند، همواره خاطره خوش و به یادماندنی را برای گردشگران و خانوادهایی که به این منطقه سفر میکنند، به یادگار میگذارد.

وجود چشمههای آب گرم و آب معدنی، طبیعت زیبا و با نشاط در کنار روستاها و چادرهای دامداران با موادلبنی طبیعی و سنتی مانند شیر و دوغ و روغن حیوانی گردشگران بومی و غیر بومی و داخلی و خارجی را مجذوب این منطقه کرده، بهگونهای که در هر فرصتی به ویژه تعطیلات نوروزی و تابستان به این منطقه سفر میکنند.

بخشدار نوک آباد خاش گفت: قله 4050 متری تفتان بام شرق ایران، ارتفاعات و دامنههای زیبای آن بعنوان یک اثر ملی و طبیعی منحصر بفرد در استان که قابلیت ثبت شدن جهانی را دارد، خود را برای نگاه گردشگران و طبیعت گردان آراسته است.

مهدی جمشیدزهی در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: نگاه دولت به تفتان نگاهی بلند و در راستای توسعه گردشگری و رونق دادن این صنعت بسیار مهم در منطقه است.

جمشیدزهی افزود: خوشبختانه دولت در مدت فعالیت خود با نگاهی توسعه ای مبحث گردشگری را دنبال کرده و هم اکنون نیز با اقدامات ارزشمند دولت این بخش مهیای پذیرایی از مهمانان نوروزی و گردشگران است.

وی اظهار کرد: حمایت از سرمایهگذاران بخش خصوصی و تسهیل امور در دستور کار دولت قرار دارد.

بخشدار نوک آباد تصریح نمود: دولت هم اکنون افزون بر هفت میلیارد ریال برای مبحث بازگشایی و ساخت راه دسترسی به دشت دقال اعتبار گذاشته و اداره کل میراث فرهنگی استان نیز برنامه توسعه زیرساختها و ایجاد تعدادی آلاچیق را مورد توجه قرار داده است.

جمشید زهی افزود: ظرفیتهای صنایع دستی، کشاورزی و دامی این منطقه نیز بسیار چشمگیر بوده و نگاه مردمان با صفای کشور و استان را انتظار میکشند.

بخش 45 هزار نفری نوک آباد از توابع شهرستان خاش 9 هزار کیلومتر مربع وسعت، 124 شورای شهری و روستایی،45 دهیاری دارد.

این بخش از چهار دهستان گوهرکوه، نازیل، اسکل آباد و تفتان جنوبی تشکیل شده و قله آتشفشانی 4050 متری و نیمه فعال تفتان و شرکت تولیدی کشاورزی کشت و صنعت گوهرکوه در این منطقه واقع شدهاند.