نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: سفر به چهار فصل در دل کویر

 1. #1
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  سفر به چهار فصل در دل کویر
  در سفر به خراسانجنوبی دیدن از مناطق نمونه گردشگری این استان و سفر به چهار فصل در دیار کویر را فراموش نکنید.
  منطقه خراسانجنوبی، خراسانجنوبی دارای جاذبههای تاریخی و طبیعی فراوانی است و وضعیت آب و هوایی و اقلیم آن موجب شده کمتر مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار گیرد.

  درفصل بهار به هر گوشه از استان از طبس گرفته تا نهبندان که سفر کنیم، میتوانیم آثار طبیعی زیبایی را به نظاره بنشینیم که هریک از آنها در نوع خود جلوه ای از عظمت خداوندی است.

  زیبایی جاذبههای طبیعی استان برای مسافران و گردشگرانی که کمتراطلاعی در این زمینه دارند و خراسانجنوبی را با چیزهایی دیگر جز آثار تاریخی و طبیعی آن میشناسند، جذابتر است.

 2. #2
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  منطقه نمونه بند دره ؛ کوههای بلند با دره های سرسبز

  جاذبههای گردشگری منطقه نمونه گردشگری بند دره برگرفته از طبیعت منطقه است وجود کوههای بلند، درههای سرسبز و برخورداری از آب آن را به عنوان مهمترین تفریگاه شهر بیرجند معرفی میکند وجود سد تاریخی در منطقه و آبگیری آن در فصول زمستان و بهار از چشم اندازهای طبیعی منطقه بشمار میآید.

  قدمت این سد به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه میرسد و چون آب آن از دره بالا و پایین عبور میکند به این اسم مشهور گشته است.

  این بند که مهمترین بند تاریخی و بزرگترین بند کوهستانی شهر بیرجند محسوب میشود به دستور امیر شوکتالملک در سال 1294 قمری ساخته شده و بنای این سد با پیروی از شیارهای واقع در کوه و در مناسبترین قسمت دره پایین روی طبقات رسوبی کف رودخانه بنا شده است.

  بند دره با مصالحی چون سنگهای شکسته شده کوهها و آجر و آهک و در بعضی نقاط با ساروج ساخته شده و با توجه به گذشت زمان مقاومت خوبی از خود نشان داده است.

  این بند یک سازه وزنی بوده و برای تقویت دیواره بند، پشت بند عظیمی احداث شده است و در وسط دیواره بند یک محفظهای عمودی به شکل چاه وجود دارد که در هر یک متر ارتفاع به سمت بند دریچهای تعبیه شده که به داخل بند راه دارد.

  بند دره در سال 1381 از سوی سازمان سازمان میراث فرهنگی با شماره 4816 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 3. #3
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  منطقه نمونه بوذرجمهر قاین؛ با جاذبههای تاریخی، فرهنگی و انسانی

  بنای تاریخی بوذرجمهر قاینی در فاصله 3 کیلومتری جنوب شهر قاین در دامنه شیب شمال شرقی کوه ابوذر قرار گرفته است. این بنا محل دفن حکیم و شاعر نیمه دوم سده چهارم و اوایل سده پنجم ه.ق همزمان با حکومت غزنویان، ابو منصور قسیم ابن ابراهیم قاینی معروف به بوذرجمهر است.

  در خصوص تاریخ ساخت این بنا اطلاع دقیقی در دست نیست اما دردوران قاجار تعمیراتی برروی آن صورت گرفته است. بخصوص تزئینات موجود در زیر پوشش بقعه که شامل کاربندی های گچی است، به دوران قاجار تعلق دارد. در کنار بقعه و داخل مجموعه، درخت بنه کهنسالی دیده می شود که به احتمال فراوان همزمان با بنای اولیه آرامگاه کاشته شده است.

  در این منطقه سه گونه جاذبه تاریخی و فرهنگی، طبیعی و انسان شناخت وجود دارد که آرامگاه ابوالمفاخر (از رجال قرن ششم هجری)، آرامگاه بوذرجمهر و قلعه چهل دختر و قلعه کوه از جاذبه های تاریخی و فرهنگی این منطقه محسوب می شوند.

  اراضی کوهستانی همراه با دشت و چشم اندازهای مناسب در حومه شهر که به منطقه بوذرجمهر جلوه خاصی بخشیده نیز از جاذبه های طبیعی این منطقه است.

 4. #4
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  منطقه نمونه گردشگری تون فردوس

  شهر تاریخی تون فردوس دارای مجموعهای از آثار تاریخی همچون مسجد جامع، منازل قدیمی، حمام ها، حوض انبارها، پارک ملت، بقعه امامزادگان سلطان محمد و ابراهیم مربوط به دوره صفوی است و محدوده شهر قدیمی تون دارای جاذبههای ارزشمند تاریخی است.

  علاوه بر اینها شهر فردوس دارای پارک جنگلی دلگشا – باغستان، آبگرم معدنی و روستای بیدسکان و مهدیه است.

  برخورداری از جاذبههای متنوع نظیر آثار تاریخی – تفریحی و تفرجگاهی، برخورداری از محصولات ممتاز باغی و زراعی صادراتی، وجود پیشینه غنی تاریخی، محیط غنی فرهنگی با قدمت بالا، پیشینه منطقه در زمینه صنایع دستی ازجمله فرش مربوط به ویژه گیهای این منطقه است.

  در سدههای نخستین اسلامی، شهر تون از آبادیهای شاخص خراسان بوده است. تون از شهرهای بسیار کهن خراسان بزرگ بوده که بر حاشیه کویر نمک از قدیم الایام یکی از باراندازهای مهم شرق به غرب ایران محسوب میشده است .

  اغلب مورخان و جغرافیدانان همچون مقدسی، حافظ ابرو، مستوفی، اعتمادالسلطنه و... تون را شهری قابل قبول توصیف نموده و به ارگ، برج و بارو، خندق، قنات، مسجدجامع و ... اشاراتی داشتهاند. مقدسی جغرافیدان قرن چهارم در احسن التقاسیم، تون را شهری آباد و پرجمعیت توصیف میکند.

 5. #5
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  منطقه نمونه گردشگری باغستان وآبگرم

  روستای ییلاقی باغستان در فاصله 15 کیلومتری شرق فردوس و درمحل تقاطع دو محور فردوس- بجستان و فردوس-گناباد واقع شده است.

  روستای باغستان با دارا بودن قنات بلده و مناظر زیبا و دیدنی در اطراف مسیر حرکت آب و باغات متعدد میوه از جمله انار از جاذبه گردشگری ویژه ای برخورداراست.

  مهمترین جاذبههای این منطقه، جاذبههای طبیعی روستای باغستان است که شامل؛ کوچه و معابر روستا از درختان سربه فلک کشیده و پوشیده به شکل کوچه باغها و منظره ساختمانهای روستا و باغهای فراوان میوههای گردو و بادام، انگور، هلو، از مهمترین ویژگیهای طبیعی روستا است.

  آبگرم معدنی فردوس در فاصله حدود 20 کیلومتری شمال شرقی شهر است. این آبگرم طبیعی با خواص طبی – درمانی اعجاب انگیزش سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است.

  استفاده از آبگرم معدنی فردوس در درمان بسیاری از بیماریهای پوستی و مفصلی موثر و توسط پزشکان زیادی توصیه شده است.

 6. #6
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  منطقه نمونه گردشگری مصعبی- کریمو

  منطقه نمونه گردشگری مصعبی– کریمو از توابع بخش مرکزی در٣٠ کیلومتری شمالشرقی سرایان واقع شده است.

  آب و هوای این روستاها در بهار و تابستان و اوایل پاییز، مطبوع و دلپذیر و درزمستانها سرد است. چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مساعد و اراضی مستعد، موجب رونق باغداری و دامداری در این روستاها شده است.

  در منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو و امامزاده به فاصله 3 کیلومتر از یکدیگر وجود دارد. مرقد امامزاده سلطان کریم شاه در روستای کریمو قرار دارد.

  نام روستای کریمو نیز که در ابتدا کریمان بوده و بعدها به لهجه محلی کریمو نامیده شده از نام این امامزاده بزرگوار گرفته شده است.

  حدود 34 رشته قنات کوچک و بزرگ به همراه دره نای و آبادیهایی که در این روستا وجود دارد چشم اندازهای طبیعی بسیاری را در منطقه به وجود آوردهاند که باعث شده است گردشگران بسیاری به خصوص در فصل تابستان و بهار به این منطقه سفر کنند.

  امامزاده سلطان مصیب نیز در روستای مصعبی شهرستان سرایان قرار دارد. برگزاری آیینها و مراسم مذهبی مختلف در طول سال از دیگر جاذبههای منطقه نمونه گردشگری مصعبی کریمو است.

 7. #7
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  منطقه نمونه گردشگری درمیان

  از مهمترین جاذبههای تاریخی و فرهنگی مسجد جامع درخش و قلعههای اطراف آن است. قلعه قدیمی درخش از بناهای دوره اسماعیلیه از دیگر جاذبههای منطقه است، مقبره شریف یک بنای کوچکی است که به لحاظ معماری دارای پلان چلیپایی است که نمای بیرونی آن هشت ضلعی و دارای طاق هایی است که در دو طرف آن مناره وجود دارد و مربوط به دوره قاجاریه است.

  حسینیه درخش و گلزار شهدای روستا ازدیگر جاذبههای منطقه بوده و وجود آتشکده در منطقه که یکی از چهار آتشکده ایران می باشد بر اهمیت منطقه افزوده است.
  در سفر به خراسانجنوبی مناطق نمونه گردشگری استان مکانهای بسیار مناسبی برای گذراندن لحظاتی خوش در کنار اعضای خانواده است.
  تهیه از سیده طوبی موسوی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. از گردش در ییلاق تا کویر نوردی و رصد ستارگان در دل کویر
  توسط SHAHRIAR-NOVIN در انجمن گردش گری و جهان گردی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۹ فروردین ۹۴, ۲۱:۱۷
 2. ویروس های جدید در لباس بازی ویدیویی
  توسط HRG در انجمن تازه ها و اخبار تلفن همراه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۶ خرداد ۸۹, ۱۹:۲۷
 3. آنتی ویروسی برای پیدا کردن ویروس های فلش
  توسط ارسطو در انجمن Security&Antivirus
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۷ تیر ۸۸, ۲۲:۱۷
 4. معرفی ۴ ویرایشگر تصاویر ویدئویی
  توسط SAREH در انجمن نرم افزار
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۱ مهر ۸۷, ۱۲:۲۰
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۳ مرداد ۸۶, ۱۴:۴۳

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •