رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران درباره برنامه تهرانشناسی در تعطیلات نوروزی گفت: باید با استفاده از ویژگیهای منحصر به فرد هنر در راستای معرفی و شناساندن فرهنگ و تاریخ ایران به جهان گام برداریم و با سرمایهگذاری درست در بخش هنر، جهانیان را با آثار ارزشمند فرهنگی تهران آشنا کنیم.

وی با بیان اینکه تهران گردی در ایام نوروز 2 سالی است که اجرا می شود، خاطرنشان کرد: تلاش کرده ایم فضایی فراهم کنیم تا شهروندان سایر شهرها نیز از فرصت تهران گردی بهره مند شوند.
خسروآبادی با بیان اینکه برگزاری تورهای گردشگری نیمروزه و یک روزه در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: سال گذشته 5 مسیر به صورت ثابت برای تهران گردی پیش بینی شده بود و امسال این مسیرها به 7 مسیر افزایش یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود: تهران گردی نیم روزه نیز به برنامه های نوروزی امسال افزوده شده است، همچنین اماکنی نظیر موزه کتابخانه ملی نیز به لیست مراکز گردشگری اضافه شده است و بخشی از کاردکردها مثل بافت ناصر خسرو، میدان مشق، موزه علی اکبرخان صنعتی برای مردم دیدنی تر شده است.
وی با بیان اینکه این اقدامات جلوه تهران گردی را بالا می برد، خاطرنشان کرد: امسال امکانات شهرداری و فرمانداری تهران را بسیج کرده ایم و همکاری های خوبی با هلال احمر، اورژانس و نیروانتظامی را برای ارائه خدمات بهتر به تهران گردان انجام داده ایم.
خسروآبادی تصریح کرد: با تمهیداتی که در نظر گرفته ایم، پیش بینی می کنیم 10 میلیون نفر در تهران پذیرایی فعالیتی اعم از فرهنگی، موزه ای، هنری و تاریخی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه برای نمونه سال گذشته بازدید از موزه فرش رشد 2.5 برابری داشته ایم، گفت: برج میلاد سال گذشته یک کار عمومی انجام داده بود که از استقبال خوبی نیز برخوردار شده بود البته امسال رویکرد برج میلاد در برنامه های نوروزی امسال تغییر کرده است و برنامه های نوروزی با محدودیت بیشتری انجام خواهد شد.
خسروآبادی یادآور شد: در ایام نوروز اماکنی مثل اراضی عباس آباد، باغ موزه قصر، پارک گفتگو برنامه های متنوع و شادی برای شهروندان ارائه خواهند داد و مراسم و آیین های نوروزی در این مراکز برگزار خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینکه سال گذشته در بحث اقامت مسافران نوروزی در تهران 25درصد رشد داشته ایم، تاکید کرد: با توجه به اینکه تهران در ایام نوروز بیشتر مسافر فرست است نه مسافرپذیر، بنابراین پیش بینی می کنیم اقامت مسافران نوروزی در آن طی نوروز امسال 20 درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به مهم ترین برنامه های سال 94 اظهارداشت: در حوزه مرمت میراث با کمک شهرداری تهران در سال 94 اقدامات خوبی انجام داده ایم.
خسروآبادی افزود: مرمت و بازسازی خیابان کوشک مصری، خیابان ناصرخسرو، خیابان سعدی، میدان بهارستان، موزه علی اکبرخان صنعتی و سردر باغ ملی روی زمین مانده بود که با همت و همکاری انجام شد به طوریکه حتی اگر بازپیرایی، رنگ آمیزی، لکه گذاری و ... بر روی این آثار تاریخی انجام شده باشد، اقدام خوبی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران تصریح کرد: طی سال 94 نهضت مرمت در بافت تاریخی تهران شکل گرفته است که به نظر من جلوه اش بیشتر بود.
وی با اشاره به اولویت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در سال 95 اظهارداشت: ایجاد اداره میراث فرهنگی در شهرستان های شمیرانات، تهران و شهر ری، دماوند، فیروزکوه و شهریار جزو اولویت های امسال است.
خسروآبادی با بیان اینکه تمرکز در استان تهران و شلوغی کار باعث می شود تا خدمات خوبی به مراجع کنندگان نمی توانیم ارائه دهیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم با فرمانداری های شهرستان ها در سال ۹۵ برای راه اندازی این ادارات به توافق برسیمتا کار برای مردم تسهیل شود و هم ساختار خوبی در این شهرستان های ایجاد شود.
وی تصریح کرد: با ایجاد این ادارات در شهرستان های فوق، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی توسعه پیدا می کند و این رویکرد شکل توسعه را تغییر می دهد چراکه اگر این ساختار به درستی ریل گذاری شود، می توانیم موفقیت های خوبی در این حوزه داشته باشیم.