عملکرد روستوف را در رقابت های لیگ روسیه بسیاری با نمایش های لسترسیتی در لیگ برتر انگلیس مقایسه می کنند.

به گزارش "ورزش سه"، بازیکنان روستوف اعتقاد دارند که این تیم لسترسیتی رقابت های لیگ روسیه محسوب می شود. این اظهار نظری است که میان بازیکنان این تیم رواج پیدا کرده است. روستوف شنبه موفق شد با پیروزی بر زسکا موسکو راهی صدر جدول رقابت های لیگ روسیه شود تا شگفتی بزرگی را در فصل جاری این رقابت ها خلق کند.
سردار آزمون، مهاجم ایرانی روستوف، موفق شد پاس گل اول تیمش را برای دیمیتری پولوز ارسال کند و پس از آن نوبت به موسی دومبیا رسید تا با به ثمر رساندن گل دوم کار را برای روستوف تمام کند. گلی که باعث شد کوربان بردیف، سرمربی روستوف، پس از پایان بازی به شکلی غیر قابل وصف به خوشحالی در کنار زمین بپردازد. سردار آزمون، مهاجم ایرانی روستوف، پس از دیدار تیمش مقابل زسکا مسکو به سایت ایرانی ورزش سه گفت:" امیدوارم بتوانیم همه را شگفت زده کنیم و در پایان قهرمان روسیه شویم. اگر لستر می تواند، پس ما هم می توانیم."
در حقیقت اما شباهت هایی نیز میان دو تیم روستوف و لسترسیتی وجود دارد. روستوف فصل گذشته عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان داد و در واقع نسبت به لستر هم بسیار ضعیف تر عمل کرد. روستوف تنها به علت تعداد برد بیشتر توانست بالاتر از تورپدو مسکو قرار گیرد و راهی دیدار پلی آف مقابل توسنو شود.
پس از اینکه این تیم در تابستان بسیاری از بازیکنانش را از دست داد، انتظار می رفت تا بار دیگر دچار مشکل شود و از جدی ترین کاندیداهای سقوط باشد. اما آن ها اکنون با یک معجزه بزرگ، که حتی می تواند از معجزه لسترسیتی نیز بزرگ تر باشد، در صدر جدول رقابت های لیگ روسیه قرار گرفته اند.

با این حال باید توجه داشت که لسترسیتی در ترکیبش بازیکنان کلاس جهانی زیادی دارد که عملکرد خوب آن ها زیر نظر یک کادر فنی مجرب معنا پیدا می کند. اما روستوف به هیچ عنوان چنین بازیکنانی را در اختیار ندارد. حتی ترکیب آن ها از حد استاندارد لیگ روسیه نیز پایین تر به نظر می رسد و همین مسئله شگفتی صدرنشینی آن ها را چند برابر می کند.
نکته دیگری که تفاوت روستوف با لستر را بیشتر می کند، وضعیت مالی دو تیم است. جایی که لسترسیتی سابقه روشنی در مسائل مالی و پرداخت حقوق بازیکنانش دارد در حالی که روستوف تا پیش از این بازیکنانش به مدت ماه ها از دریافت دستمزد خود محروم بودند. وضعیت به گونه ای بود که روستوف سال گذشته به علت عدم پرداخت حقوق بازیکنانش توسط فدراسیون فوتبال روسیه جریمه نیز شد.

نقش بردیف، سرمربی تیم در عملکرد استثنایی روستوف در فصل جاری انکار ناپذیر است. او توانست مجموعه ای را که تقریبا از هم پاشیده به نظر می رسید، راهی یکی از جذاب ترین رقابت ها بر سر عنوان قهرمانی لیگ روسیه در طول تاریخ کند.
روش بازی تیم بردیف فوق العاده است. هر چند کسی انتظار ندارد آن ها همچون بارسلونا یا حتی لسترسیتی بازی کنند. بزرگ ترین شگفتی تاریخ لیگ روسیه تا پیش از این مربوط به قهرمانی روبین کازان در سال 2008 است. جایی که بار دیگر رد پایی از بردیف دیده می شود چرا که این سرمربی خوش فکر هدایت روبین کازان را در آن زمان عهده دار بود. بردیف از سال 2001 در روبین کازان بود و موفق شد این تیم را به افتخارات مثال زدنی برساند.
او سال بعد از اولین قهرمانی، موفق شد از عنوان قهرمانیش در سال 2010 نیز دفاع کند تا کلکسیون عملکرد استثنایی اش را تکمیل کند. بردیف تیمی را ساخته بود که در لیگ قهرمانان اروپا نیز تحسین بر انگیز عمل می کرد. تیم او با ارائه نمایشی شجاعانه در نوکمپ مقابل بارسلونا توانست یکی از معدود شکست های این تیم را در نوکمپ خلق کند. روستوف در عین ناباوری توانست 2-1 بارسلونا را در خانه اش از پیش رو بردارد.

سبک کار بردیف کاملا منحصر به فرد است. او در روبین کازان، علاوه بر این که سرمربی تیم بود در عین حال نائب رئیس باشگاه نیز محسوب می شد. نقشی که البته در سال 2012 با توجه به تغیبیرات مدیریتی در باشگاه، ضعیف تر شد و در نهایت باعث شد تا بردیف در سال 2013 به کارش در روبین کازان پایان دهد. مسئله ای که البته بیشتر از آنکه ورزشی باشد، دلایل دیگری داشت. به این ترتیب بود که بردیف به حضور 13 ساله اش در روبین کازان پایان داد. بسیاری مشتاق بودند تا ببینند این سرمربی ترکمنی کجا به ادامه مربی گری اش می پردازد.
تصور حضور او در باشگاه هایی همچون اسپارتاک موسکو یا زنیت دشوار به نظر می رسید چرا که چنین باشگاه هایی هیچ گاه آزادی عملی که بردیف در کارش نیاز داشت را به مربیان خود نمی دادند. همین مسئله باعث شد تا در نهایت بردیف راهی روستوف شود. او در سال 2014 راهی روستوف شد، گرچه کسی در آن مقطع زمانی نمی توانست قبول کند که بردیف چرا چنین چالشی را پذیرفته است.
حالا اما بسیاری می توانند علت حضور بردیف در روستوف را درک کنند. سرمربی ترکمنی در سال اول حضورش در این باشگاه این تیم را در لیگ روسیه حفظ کرد و پس از آن با به خدمت گرفتن چند بازیکن مورد اعتمادش از دوران روبین کازان، توانست تیمی متفاوت بسازد. از این بازیکنان می توان به سزار ناواس، مدافع میانی 36 ساله اسپانیایی، سردار آزمون، مهاجم ایرانی و همچنین نوبوا، بازیکن اکوادوری، اشاره کرد.

فصل جدید برای روستوف بسیار خوب شروع شد. آن ها در پنج بازی ابتدایی بدون شکست بودند تا نشان دهند تمرینات بردیف کارساز بوده است. تیم بردیف جذاب و زیبا بازی نمی کرد اما به سختی گل می خورد و خط دفاعی قدرتمندی در اختیار داشت . آمار 20 کلین شیت طی فصل جاری به خوبی این مسئله را توصیف می کند.

بردیف موفق شد بهترین بازدهی را از بازیکنانش در فصل جاری بگیرد. او توانست آلکساندرو گاتکان، هافبک اهل مولداوی که تا پیش از این تنها به علت کارت های زرد و قرمزش شناخته می شد را تبدیل به بازیکنی متفاوت کند. او همچنین توانست از ایوان نووسلتسف، مدافع 24 ساله تیم، که به علت خواستگاری اش در وسط زمین بسیار مشهور شده، بهترین بازی را بگیرد. تیموفی مارگاسوف، دیگر بازیکنی است که با ارائه نمایش های خوبش هیچ گاه از ترکیب اصلی تیم دور نشده است. با این حال هیچ کدام از بازیکنان روستوف به تیم ملی روسیه دعوت نشدند و احتمالا نیز هیچ یک شانسی ررای حضور در رقابت های یورو 2016 نخواهند داشت.

بردیف، سرمربی روستوف، در آخرین مصاحبه اش گفت:" ما نمی خواهیم هیچ چیزی را ثابت کنیم بلکه می خواهیم روش بازی خود را در هر بازی به حریفانمان تحمیل کنیم. من از تمامی بازینانم به علت نظم و انضباط بالایشان تشکر می کنم." با تمامی این تفاسیر آیا روستوف می تواند واقعا عنوان قهرمانی لیگ روسیه را تصاحب کند؟ قهرمانی روبین کازان در سال 2008 به ما می گوید که هر اتفاقی ممکن است.
حتی اگر روستوف نتواند عنوان قهرمانی را تصاحب کند، باز هم با کسب رتبه دوم می تواند خودش را به مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده برساند که این مسئله نیز دستاورد فوق العاده بزرگی محسوب می شود. با این حال هواداران و مجموعه روستوف ترجیح می دهند به این مسائل فکر نکنند و فعلا از عملکرد استثنایی خود در رقابت های لیگ روسیه لذت ببرند. اما اینکه در انتها چه اتفاقاتی رخ خواهد داد، غیر قابل پیش بینی است. چیزی که محتمل به نظر می رسد، این است که هر دو تیم لستر و روستوف می توانند در انتهای فصل سهمیه حضور در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را کسب کنند.

مایکل یوخین- ESPN

ترجمه: شهاب شهابی