جواد نکونام در گفت و گوی ویژه نوروزی با خبرنگار "ورزش سه"، از روزهای حضورش در قطر و برنامههای آیندهاش صحبت میکند.

مصاحبه جذاب "ورزش سه" با کاپیتان تیم ملی را بخوانید:

در العربیِ جا افتادم

خدا را شکر شرایطم در قطر و در تیم العربیِ خوب است و توانستهام در این تیم جا بیفتم و در این مدت هم حدود 6 پاس گل دادم و توانستم یک گل به ثمر برسانم. من تا امروز دنبال این نبودم که ببینم کسی از عملکرد من رضایت دارد یا نه! مهم این است که مربی از من راضی باشد که وقتی چند هفته پیاپی از من در ترکیب اصلی تیم استفاده میکند یعنی عملکرد من را پسندیده است.

هنوز برای فصل آینده با العربیِ به توافق نرسیدم

شما در مورد قرارداد من برای فصل آینده با العربیِ پرسیدید همانطور که می دانید قرارداد ما برای سال دوم توافقی است اما هنوز زمانی از حضور من در لیگ قطر نگذشته که بخواهیم در مورد فصل آینده صحبت کنیم تازه من 5،6 بازی است که برای العربیِ به میدان رفتهام و هنوز زمان زیادی برای تصمیم گیری باقی مانده است.

برای حضور در میان تیمهای بالای جدولی، نا امید نیستیم

درست است که تیم العربیِ جزو تیمهای خوب است، اما حضور در میان تیمهای بالای جدولی در این لیگ کار سختی است. بسیاری از تیمهای حاضر در این لیگ یا تنها یک بازیکن قطری دارند و یا اصلاً هیچ بازیکن قطری در آنها بازی نمیکند و هزینه زیادی برای بستن این تیمها صرف شده است. مثلاً تیمهای لخویا و الریان چنین شرایطی دارند. قبل از حضور من در تیم العربیِ در نیم فصل، متاسفانه تیم ما سه بازی آسان در لیگ داشت که نتوانست از این دیدارها امتیازات لازم را کسب کند، ولی در هر صورت ما نا امید نیستیم و همه تلاشمان را برای حضور در میان تیمهای بالای جدول انجام میدهیم.

نمیتوانم از بهترین بازیکن قطر نام ببرم

* با توجه به حضور بازیکنان نامدار شاغل در قطر فکر میکنی کدام بازیکن بهترین عملکرد را داشته است؟

نکونام: در قطر بازیکنان بزرگی حضور دارند و خیلی سخت است که از میان این همه بازیکن تنها به یک اسم اشاره کنی و یا چند نفر را از این میان انتخاب کنی. بنابراین نمیتوانم از بازیکن خاصی نام ببرم. البته بازیکنان ایرانی حاضر در قطر هم عملکرد خوبی دارند ما در اینجا معمولاً هفتهای یک بار همدیگر را میبینیم و اگر این فرصت به وجود نیاید تلفنی از حال هم باخبر میشویم.

با مربیان بزرگی مثل کی روش، دنیزلی و برانکو کارکردم

*رابطه جواد نکونام با زولا سرمربی العربیِ چطور است؟ فکر میکنید در طول این سالها بهترین مربی خارجی که بیشترین تأثیر را روی بازی شما داشت، چه کسی بود؟

- نکونام: آقای زولا مربی بزرگی است و رابطه ما با هم خوب است مثل تمام مربیانم ما باهم رابطه مربی و بازیکنی داریم و من خوشحالم که میتوانم با چنین مربی خوبی کارکنم. من در طول دوران بازیام چه در رده ملی و چه در رده باشگاهی با مربیان خارجی زیادی کارکردم و همیشه سعی کردم که از هر مربی نکتهای را یاد بگیرم. خیلی سخت است که فقط از یک نفر از آنها بهعنوان مربی تأثیر گذار صحبت کنم. در اسپانیا که بودم با مربی بزرگی مثل کاماچو کارکردم که کار کردن با او ساده نیست. مربیان بزرگ معمولاً از بازیکنانشان هم توقعات بیشتری دارند. در ایران هم با مربیانی مثل کی روش، دنیزلی و برانکو کارکردم که هرکدامشان جزو مربیان بزرگ کشورهای خودشان هستند. من واقعاً در کنار هرکدام از این مربیان خیلی نکات یاد گرفتم که فکر میکنم بعدها در زمانی که خودم مربی شوم میتوانند خیلی به من کمک کنند.

بازیهای آسیایی مثل ماراتن است

*بازی نمایندگان ایران در آسیا را نگاه کردید، فکر میکنید با توجه به عملکرد تراکتورسازی، ذوبآهن و سپاهان کدام تیم شانس بیشتری برای موفقیت در آسیا دارد؟

- نکونام: متاسفانه به دلیل همزمانی تمرینات العربیِ با زمان برگزاری این مسابقات من فقط بازی ذوب مقابل لخویا را دیدم و سایر دیدارها را به صورت خلاصه تماشا کردم. برای هر سه نماینده ایران تراکتور، ذوب و سپاهان در آسیا آرزوی موفقیت دارم و فکر میکنم که برای موفقیت در این رقابتها تیمهای حاضر باید بدانند که این مسابقات مثل ماراتونی است که باید در آن با پیوسته و با روند رو به رشد حرکت کنند.

دوست ندارم قهرمان لیگ را پیش بینی کنم
*دیدارهای لیگ ایران را دنبال میکنید، فکرمیکنید با توجه به رقابت نزدیک تیمهای بالای جدول، کدام تیم درنهایت کاپ قهرمانی را به دست آورد؟

- بازیهای لیگ با زمان تمرینات ما تداخل دارد ولی من سعی میکنم تمام دیدارها را بعداً به صورت خلاصه دنبال کنم. رقابت در میان تیمهای بالای جدولی و ته جدولی خیلی نزدیک است و تیمهای وسط جدولی هم هستند که برای گرفتن سهمیه آسیایی تلاش میکنند، پس حدس زدن قهرمان در چنین شرایط کار سختی است و حقیقتش را بخواهید من خودم دوست ندارم که این مساله را پیش بینی کنم. امیدوارم در پایان شایستهترین تیمها مقام بیاورند و نماینده ایران در آسیا شوند.


حضورم در العربیِ خیلی حرف در خودش داشت
*دلخوری که از مسوولان سایپا بابت صادر نشدن بهموقع رضایتنامهات داشته برطرف شد، واقعاً جدایی ناگهانی شما از این تیم خیلی سؤال برانگیز بود؟

-من از کسی دلگیر نیستم. همانطور که من قبلاً هم گفتم در ابتدای فصل من به خاطر رفاقتی که با آقای رضایی داشتم بندهای قراردادم را خیلی سفتوسخت نبستم و این مساله باعث شد که مشکلاتی درگرفتن رضایتنامه من به وجود بیاید افرادی هم در کنار آقای رضایی فشار میآوردند که این اتفاق نیفتد که این مساله باعث شد درنهایت من دیرتر با العربیِ قرارداد ببندم ولی الآن از دست هیچکس ناراحت نیستم. جدایی من از سایپا هم شامل خیلی مسائل بود اول اینکه باوجوداینکه من در تیم ملی نیستم تیم خوب مثل العربی خواهان جذب من است که در این انتقال خیلی حرفها وجود دارد و دوم اینکه مسائل مالی و آینده بازی هم برای این انتخاب من دخیل بود.

باید از کی روش حمایت کنیم

* با وجود اینکه تیم ملی دو دیدار مهم در فروردینماه در مقدماتی رقابتهای جام جهانی دارد، همچنان شرایط نیمکت تیم ملی لرزان است و آقای کی روش حرف از استعفا میزند، نظر شما در این مورد چیست؟

- من چه زمانی که خودم بازیکن تیم ملی بودم و چه حالا که از تیم دور هستم فکر میکنم وظیفه هرکسی است که از تیم ملی و سرمربی آن حمایت کند. زمانی که من میبینم که تا این حد بازیکنان تیم ملی به آقای کی روش علاقه دارند و عملکرد او را هم در تیم ملی میبینم، پس فکر میکنم که لازم از ایشان حمایت کنم. به نظر من آقای کی روش پشت تصمیمگیریاش بحث منطقی دارد. 4 ماه پیش او درخواستی از فدراسیون داشت که پذیرفته شد، حالا بعد از گذشت 4 ماه هنوز فدراسیون خواستههای او را مثل زمین تمرین خوب و یا اسپانسر برآورده نکرده است. فکر میکنم این خواستههای اولیه هر مربی باشد. در مورد اسپانسر هم مهم نیست که این اسپانسر ایرانی یا خارجی باشد. من دورانی را به یاد دارم که ما در تیم ملی با اسپانسر ایرانی کار میکردیم و همیشه 4 دست لباس تمرین همراهمان بود و اینطوری نبود که بخواهیم از اول تا آخر تمرین تیم ملی همان یک دست لباس را بشوریم و بپوشیم! بعد از اردو هم لباسها را جمع کنند تا اردوی بعدی. به نظر من این مشکلاتی است که مسوولان باید هر چه زودتر آن را برطرف کنند.

بعد از تعطیلات لیگ قطر در کلاسهای مربیگری شرکت میکنم

* در ایران خیلی جدی پیگیر حضور در کلاسهای مربیگری بودید در قطر هم این کلاسها را دنبال میکنید؟

- نکونام: اتفاقاً قصد داشتم در کلاسهای مربیگری در قطر شرکت کنم ولی چون زمان کلاسها از صبح تا 4 بعدازظهر بود و این مساله باعث میشد که من نتوانم در تمرینات العربیِ حاضر شوم تصمیم گرفتم که با اتمام لیگ قطر و در تابستان در کلاسهای مربیگری در ایران شرکت کنم و دوره ی مربیگریام را کامل کنم.

*جواد نکونام در این سالها که دور از ایران بوده حالا رابطهاش با سنتهای ایرانی عید نوروز چطور است؟

- درست است که من سالهای زیادی را دور از ایران بودم ولی من خیلی آدابورسوم ایرانی مخصوصاً در عید و چهارشنبهسوری را دوست دارم و هرکجای دنیا هم که بودم مراسم چهارشنبهسوری و سفره هفتسین و حتی سبزیپلو با ماهی من همیشه به راه بوده است. الآن هم که خودم صاحب فرزند شدم سعی میکنم که این مراسمها را به آریان هم یاد بدهم. او هم که میبیند من مقید هستم سعی میکند این مراسمها را یاد بگیرد.

*حرف آخر
- نکونام: پیشاپیش به همه هموطنان عزیزم سال نو را تبریک میگویم و امیدوارم که هرکس که در سال 94 مشکلی داشته، مشکلاتشان برطرف شود و این سال برای معیشت مردم و همچنین ورزش و فوتبال ایران سال خوب و پرباری باشد.


گفتگو از: شقایق آسیایی