درد حاد ناشی از دیسک شما خوب شده و حالا به محیط کارتان برگشته اید اما هنوز هم کمردرد و پا درد دارید و به اصطلاح مرده دردهایی وجود دارد که اذیت تان می کند.
حالا برای چاره این مرده درد و بازگشت سلامت به کار و زندگی عادی قبلی تان دو کار را نباید فراموش کنید:
اول، فیزیوتراپی با برنامه
و دوم، آب درمانی یا شنا.
این که چه قدر راه بروید و کارهای تان را مانند گذشته از سر بگیرید، کاملا شخصی است و باید به حرف بدن تان گوش کنید.

* شما باید در ابتدا آرام آرام راه رفتن را آغاز کنید، کمتر بنشینید و نکته مهم این جا است که باید در ابتدا راه رفتن را در آب شروع کنید. ارتفاع آب کمی از کمر بلندتر باشد و آب نباید سرد یا گرم باشد(دمای آب حتما باید ولرم باشد) و بعد از چند جلسه راه رفتن در آب، باید شنا کردن را شروع کنید.
* بهترین شنا برای شما کرال سینه یا پشت است. هرگز و هیچ وقت شنای قورباغه نکنید.
* حتی بعد از این که پیاده روی در آب را چند جلسه انجام دادید، از راه رفتن در خشکی در مسیرهای ناهموار و سنگلاخ و یا سطوح شیب دار بپرهیزید.
* از پله ها بالا و پایین نروید و از توالت فرنگی استفاده نمایید.
* ترجیحا باید پوشش شال مانندی دور کمرتان باشد تا در معرض هوای خنک قرار نگیرید.

* باید مدام به خودتان یادآور شوید اگر در برگشت به زندگی عادی و معمولی با مشکل جدی مواجه نشده ام، کار حمله دیسکی حاد تمام نشده است و این اولین هشدار است که امکان عود در صورت رعایت نکردن اصول درست نشستن، خوابیدن، راه رفتن و... وجود دارد، بنابراین اگر باز هم کمردرد و پا درد به سراغ تان آمد اما پای شما لاغر نشده بود و قادر بودید روی پنجه و پاشنه راه بروید و از پله ها به خوبی بالا بروید(پله ها را تک تک و آرام بالا و پایین کنید)، دیگر نکته ای نمی ماند و با رعایت اصول یاد شده و پوشیدن کفش های مناسب که بتواند از کمر درد جلوگیری کند، می توانید با تکیه بر

آب درمانی(برای همیشه در زندگی تان هفته ای دو روز در آب راه می روید و ورزش های تقویت عضلات مجاور مهره ها را انجام می دهید) عادی زندگی کنید.

* در مورد پوشیدن کفش مناسب باید گفت که کفش خانم ها باید 3 تا 5 سانتی متر پاشنه و آقایان حداکثر 3 سانتی متر پاشنه داشته باشد. گاهی لازم است از کفش طبی یا کفه های طبی استفاده کنید که بدن شما را مانند یک ماشین که چرخ های بالانس دارد، تنظیم کند و در حرکت درد نداشته باشید.

* اگر شما پس از راه رفتن در آب یا انجام فیزیوتراپی حس می کنید گزگز و مورمور در پاهای تان به وجود آمده و یا بدون کمک دست قادر نیستید روی پنجه و پاشنه راه بروید، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید چون جدی نگرفتن همین دیسک ساده می تواند عوارض غیر قابل پیش بینی بدهد.

* لاغری پاها یک علامت جدی است و در صورت لاغری پا در بیماران دیسکی باید مراجعه به پزشک صورت گیرد.

* به درد و علایم خود اهمیت دهید. لجاجت نکنید. هشدار می دهم فلجی ناشی از دیسک معمولا برگشت ناپذیر است