بیش از ۹۰ درصد مبتلایان انواع دیابت را مبتلایان به دیابت نوع ۲ تشکیل می دهند. دیابت نوع ۲ زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند به طور مناسب انسولین خون را استفاده کند. ابتلا به انواع دیابت در جهان به سرعت در حال افزایش است. بیش از ۲۶ میلیون آمریکایی مبتلا به یکی از انواع دیابتند. دیابت نوع ۲ یک بیماری دوران کهولت به نظر می رسد و نه بیشتر. اما امروزه در بین افراد جوانتر شایع شده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، مطالعات قطعی و ثابت شده نشان می دهد که با تغییر مناسب روش زندگی، بیش از ۹۰ درصد از دیابت نوع دو قابل پیشگیری است . همچنین تغییر روش زندگی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری را در افرادی که آماده بروز علایم و پیشرفت بیماری اند تا ۵۸ درصد کاهش می دهد.


مقامات بهداشتی آمریکا اعلام کرده اند که حدود ۲۶ میلیون نفر در این کشور مبتلا به دیابت هستند اما به طور کلی احتمال ابتلا به این بیماری در افراد مسن تر به مراتب بیشتر است.
۹۱ درصد از مردم با کنترل وزنشان، خوردن غذای سالم، ورزش مناسب و ترک نوشابه های شیرین و سیگار می تواند از دیابت جلوگیری کند.


نیلکا ریوس بوروس از کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا در آتلانتا در این باره می گوید: با چند اقدام پیشگیرانه اولیه و موثر می توان خطر ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش داد.
بوروس در بیانیه ای تشریح کرد: این سه اقدام ساده اما فوق العاده مهم شامل شماره یک، ورزش مداوم و منظم، شماره دو کاهش وزن و شماره سه داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب هستند.


بوروس هم چنین تاکید کرد افراد ۴۵ سال به بالا و آنهایی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هستند باید هر سه سال یکبار تست دیابت را انجام دهند. بعلاوه افراد مبتلا به این بیماری نیز باید به طور منظم تحت نظر پزشک باشند.
بوروس تاکید کرد: برای این بیماران کنترل مداوم قند خون، فشار خون و کلسترول خون ضروری است. بعلاوه این مبتلایان باید سالانه تست سلامت چشم ها و پاها و نیز تزریق واکسن آنفلوانزا را انجام دهند.


در انتها یادآور می شویم که افراد زیر باید از نظر داشتن دیابت مورد بررسی قرار گیرند؟
۱ – افراد در سنین بالای ۴۵ سال که مبتلا به چاقی باشند و یا بیش از دو عامل خطرساز را داشته باشند.
۲ – در افراد بالای ۴۵ سال که عامل خطر ندارند هر ۳ سال یکبار باید قند خونشان کنترل شود.
۳ – اگر قند خون افراد در مرز طبیعی باشد ۱ تا ۲ بار در سال باید سطح قند خونشان اندازه گیری شود.