نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: شلوغترین شهرهای ایران در ایام نوروز

 1. #1
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  شلوغترین شهرهای ایران در ایام نوروز

  به نظر میآید سفرهای نوروزی در ایران همچون سفره هفتسین، در حال تبدیل به یک سنت در نوروز است. فارغ از اینکه تعطیلات در ایران به نسبت متوسطِ تعطیلات در دنیا بسیار زیاد است، اما به هر روی پس از شش ماه مدرسه یا دانشگاه رفتن فرزندان و همینطور چندین ماه کارهای بیرون از خانه پدر و مادر، فرصتی برای گذران و مسافرت پدید میآید. در کنار این نکته، آغاز فصل بهار و مساعدتر شدن هوا فرصت خوبی برای گردش است.

  ایران کشور پهناوری است که دارای جاذبههای تاریخی و طبیعی بسیاری است. تعدادی از شهرهای ما هستند که لقب کلان شهر را به خود اختصاص دادهاند. عوامل متفاوتی باعث توجه مردم برای زندگی به این شهرها شده است که خود بخشی جداگانه دارد. اتفاقی که باعث توجه هر آدمی میشود، اشتیاق مردم برای سفر ایام نوروز به این شهرها است. سفر کردن و حال وهوایی عوض کردن حق هر فردی است اما جذب به این شهرهای شلوغ و پرهزینه جای تأمل و تعجب دارد. وقتی نگاه میکنیم که تبلیغات برای جذب این شهرها به چه شدت است و بیتوجهی به شهرستانهایی که دارای جاذبههای بسیار، باعث تأسف است. اگر مسئولان هزینههای سنگینی که در قبال ساخت و ساز شهرهای بزرگ میپردازند، صزف شهرستانها کنند نه تنها از این شلوغی کاسته میشود بلکه شاهد افزایش و پیشرفت این شهرها در زمینهی فرهنگی، اقتصادی و... خواهیم بود.


  مازندران، مشهد، گیلان، کیش، قشم، یزد، اصفهان و شیراز همواره میزبان بیشترین تعداد گردشگران نوروزی هستند. بررسی فروش تورهای گردشگری نوروز ۹۴ نشان میدهد که در ایام عید سال آینده گردشگران ایرانی مانند هر سال از تورهای گردشگری شهرهایی مانند مشهد، کیش، قشم برای سفرهای گروهی استفاده میکنند. این گردشگران تورها بیشتر در ایامی مانند نوروز سعی میکنند تا از خدمات دریافت گروهی بلیتهای چارتر شده و فروش عمده اتاقهای هتل بهره ببرند. به همین علت به دفاتر خدمات مسافرتی مراجعه کرده و پکیج تور را خریداری میکنند. دفاتر خدمات مسافرتی نیز در این ایام بیش از ایام دیگر متقاضی دارند. همچنین بررسیها از فروش تورهای گردشگری نشان میدهد که چند شهر در کشور بیش از شهرهای دیگر گردشگر به خود میبیند.
  ویرایش توسط ganjineh : سه شنبه ۱۱ اسفند ۹۴ در ساعت ۲۳:۴۳

 2. #2
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  مشهد
  مشهد که پای ثابت زائران است و در این روزها هتلهایش پر از مسافر است و اکنون پروازهای نوروزی به سمت مشهد پر شده است. بنابراین کسی که اکنون متقاضی سفر به مشهد است، کمتر میتواند بلیت هواپیما پیدا کند و یا از تورهای هوایی بهره ببرد. با این حال تورهای گردشگری نوروزی مشهد در آژانسهای مسافرتی از ۶۰۰ هزار تومان به بالا نرخ دارند. مشهد، شهری که دارای جمعیتی ٢ میلیون و ٧٤٩ هزار و ٣٧٤ نفری باشد. وجود متبرک حرم امام رضا(ع) و جاذبههایی همچون بازار گوهرشاد و حکیم، موزه نان، مقبرهی فردوسی و... عاملی است که مردم بسیاری در ایام نوروز با اشتیاق فراوان سفر میکنند. زعفران، زرشک و نبات از مهمترین سوغات این شهر دیدنی است.

 3. #3
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  اصفهان
  از آنجا که اصفهان، شیراز و یزد نیز جزو مهمترین شهرهای گردشگری است، مسافران نوروزی در این ایام از این شهرها نیز دیدن میکنند. بنابراین هتلهای این شهرها نیز همچنان شلوغ است و متقاضی سفر به این استانها بیشتر میشود. ولی تورهای گردشگری این شهرها را بیشتر مسافران فرهنگی میخرند. از آنجا که این شهرها فاصله کمی از تهران دارند، با اتوبوسهای مسافرتی نیز میتوان به آنها سفر کرد بنابراین مسافران تورهای گردشگری به مقصد این سه شهر سعی میکنند از قبل هتل خود را رزرو کنند تا به مشکل اقامت در ایام شلوغ عید برخورد نکنند. تورهای گردشگری این شهرها نیز با خدمات بازدید از امکان گردشگری زیادی عرضه میشود آن هم به علت تعدد اماکن تاریخی و دیدنی آنها. اصفهان با جمعیت ١میلیون و ٧٥٦ هزار و ١٢٦نفر برای اولین بار لقب برند گردشگری را در ایران به خود اختصاص داده است. جاذبههای گردشگری همچون سیوسهپل، پل خواجو، کلیسای وانک، پل چوبی، حمام چارجی و شاه علی، عالی قاپو، بازار اصفهان و خانهی طباطبایی و عباسی باعث جذب توریست و مسافر در ایام نوروز است. گز و پولک از جمله سوغات این شهرستان است. شیراز، شهر شعر و شاعری که دارای جمعیت ١میلیون و ٤٦٠ هزار و ٦٥٥ نفر است. این شهر که محل مقبرهی حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی و دارای جاذبههایی همچون آتشکده صمیکان، ارگ کریم خان، باغ ارم و جهاننما، موزه پارس، تختجمشید، پاسارگاد و... است که در ایام نوروز مسافران بسیاری را در خود پذیرا است کلوچه، رب انار، فالوده ونان فسا از سوغات این شهر محسوب میشود. این شهر که محل مقبرهی حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی و دارای جاذبههایی همچون آتشکده صمیکان، ارگ کریم خان، باغ ارم و جهاننما، موزه پارس، تختجمشید، پاسارگاد و... است که در ایام نوروز مسافران بسیاری را در خود پذیرا است کلوچه، رب انار، فالوده ونان فسا از سوغات این شهر محسوب میشود. همچنین یزد شهری با قدمت ١٧٠٠ساله است. این شهر قدیمی دارای جمعیت ٤٨٦هزار و ١٥٢نفر است. جاذبههایی چون، بازارهای قدیمی مانند خان، زرگری،قیصریه، افشار و...، میدان خان، مسجد فرط و... باعث جذب و اشتیاق مردم به این شهر شده است. قطاب یزد از مهمترین سوغاتیهای این شهر است.

 4. #4
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  تبریز
  همچنین تبریز شهری با ١میلیون و ٤٩٤هزار و ٩٨٨نفر جمعیت اشتیاق به دیدن آثاری چون، موزه آذربایجان، عصر آهن، ائلگلی، مقبرهی شهریار، تلخهرود و... در ایام بهاری نوروز مردم را به این شهر میکشاند. لوز، راحتالحلقوم، حلوا گردویی، باقلوا و نقل مغزدار از جمله سوغات این شهر است.

 5. #5
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  همدان
  همدان، شهری با جمعیت ٥٢٥هزار و ٧٩٤ نفر، در ایام نوروز مسافران بسیاری را پذیرا است همدان یا همان هگمتانه که پایتخت قدیم ایران است دارای جاذبههایی همچون، گنجنامه، تپه هگمتانه، موزه سفال، حمام قلعه، عباسآباد، دره مرادبیگ، مقبرهی ابوعلی سینا و... است. سوغات مهم این شهر نان شیرمال، آبنبات قیچی، نان چای، چای بغداد... است.

 6. #6
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  کلانشهرهای دیگر
  اما در میان شهرهای پر گردشگر شمالی مانند مازندران، گلستان، گیلان تنها شهری که تور گردشگری ندارد مازندران است با این حال گیلان همچنان میزبان گردشگران طبیعی است و تورهای ماسوله، تالش، فومن و... در آژانسهای مسافرتی فروخته میشود در کنار آنها تورهای ماسوله یک روزه نیز وجود دارد که تنها خدمات آن همراهی راهنمای گردشگری، بیمه، میان وعده، اتوبوسvip و ورودیه موزههاست که نرخی حدود صد هزار تومان را برای عید نوروز ۹۴ تعیین کردهاند. شهرهایی مانند کیش، قشم، رشت و چالوس با اینکه جر کلانشهرها نیستند ولی در ایام نوروز شاهد موج سفر به اینها هستیم. اتفاق جالب افزایش ٤٠ تا ٦٠ درصدی مسافر، در ایام نوروز است. هزینههای میلیونی که برای یک سفر سه روزه به این کلانشهرها صرف میشود خود موضوعی قابل توجه است. شیراز، شهر شعر و شاعری که دارای جمعیت ١میلیون و ٤٦٠هزار و ٦٥٥ نفر است. نکتهای که جالب است، تهران شهری ٨ میلیونی که بیشترین آثار گردشگری، تاریخی و طبیعی را در خود دارد و اولین کلانشهر ایران به عنوان خلوتترین شهر در ایام نوروز است.

 7. #7
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  نوروز 95 در استان تاریخی قزوین چه میگذرد؟  در خصوص برنامههای نوروز 95 میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان قزوین گفت: ستاد هماهنگی و برنامهریزی رویداد نوروز در مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از آبان ماه سال جاری فعالیت خود را آغاز و با پیگیری و تشکیل جلسات مستمر برنامههای پیشبینی شده برای ایام نوروز را مطابق با شرایط موجود به روز میکند.

  حضرتی افزود: ستاد اجرایی خدمات سفر استان به منظور هماهنگی دستگاههای عضو ستاد جهت ارائه خدمات بهینه و میزبانی شایسته از گردشگران و میهمانان نوروزی با ابلاغ احکام استاندار محترم فعالیت خود را آغاز نموده و تاکنون با برگزاری 3 جلسه خطوط اصلی کار ترسیم شده است. همچنین ضمن برگزاری جلسات ستاد اجرایی خدمات سفر استانی، در شهرستانها نیز با حضور فرمانداران شهرستانهای آوج، آبیک، البرز و بوئین زهرا ستادهای شهرستانی تشکیل و فعالیت خود را آغاز کردهاند.


  مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، انتخاب و ساماندهی آثار و بناهای تاریخی جهت بازدید گردشگران و مسافران ورودی به استان در ایام نوروز 95 را بخش دیگری از فعالیتهای میراث فرهنگی و گردشگری دانست و اظهار داشت: علاوه بر موزههای رسمی استان شامل موزههای خوشنویسی، چهلستون، موزه اشیای شهر قزوین، موزه مردمشناسی، گرمابه قجر، موزه شهدا، موزه سنگ نگارهها در شبستان غربی مسجد جامع، موزه دریچههای مسجد جامع که در ایام نوروز میزبان هم استانیها و گردشگران خواهند بود. چند موزه مشارکتی که توسط میراث فرهنگی و بخش خصوصی راهاندازی شده از جمله موزه باغستان در عمارت تاریخی سپهدار، موزه عاشورائیان در عمارت تاریخی حسینیه امینیها و موزه فرهنگ و آموزش در مدرسه دیانت نیز در این ایام آماده ارائه خدمات به میهمان نوروزی هستند. همچنین موزه سنگهای طبیعی و موزه آثار حجمی استاد رضا محمدی در مجموعه تاریخی، فرهنگی سعدالسلطنه جهت بازدید گردشگران در ایام نوروز دایر خواهد بود.


  وی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر موزهها، عملیات ساماندهی و آماده سازی 32 بنای تاریخی شامل مساجد، آب انبارها، کلیساها، خانه‎های تاریخی قزوین و مجموعه‎هایی نظیر دولتخانه صفویه، سعدالسلطنه، مسجد مدرسه حیدریه، مسجد مدرسه سردار و مسجد مدرسه صالحیه جهت بازدید علاقهمندان در ایام نوروز آغاز شده است.


  حضرتی با اشاره به نقش موثر برپایی نمایشگاههای صنایع دستی در جذب گردشگران داخلی و خارجی گفت: با توجه به پیشینه غنی فرهنگی قزوین و ظرفیت بالای این استان در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در تلاشیم تا با معرفی و شناساندن فرهنگ و هنر اصیل و بومی و ارائه سوغات و صنایعدستی برتر استان در قالب نمایشگاههای صنایع دستی و بهرهوری از این قابلیتها، گامی موثر در جهت جذب گردشگران، توسعه گردشگری و بازاریابی محصولات هنری استان برداریم. در همین راستا نمایشگاههای صنایع دستی در تمامی شهرستانهای استان برپا میشود که علاوه بر این نمایشگاهها، زندگی عشایری در کاروانسرای تاریخی شهرستان بوئین زهرا و صنایع دستی و هنرهای بومی شهرستان آوج در کارونسرای تاریخی شاه عباسی به نمایش درمیآید.


  منطقه الموت نیز با داشتن جاذبهها و چشم اندازهای بکر تاریخی - طبیعی مانند سنوات گذشته میزبان گردشگران و مسافران بوده و در شهرستان‎های البرز و آبیک نیز با توجه به موقعیت ترانزیتی این دو شهرستان ایستگاههای نوروزی در مسیر اتوبان قزوین، تهران جهت ارائه خدمات مناسب به مسافران نوروزی دایر است.


  مدیر کل استان قزوین انجام اقدامات موثر در زمینه تبلیغات و اطلاعرسانی را از دیگر برنامههای اداره کل عنوان نموده و افزود: با عنایت به رویکردهای عمومی دولت و راهبردهای مبتنی بر صرفهجویی که جزو وظایف دستگاهها تلقی میشود، از میزان آثار مکتوب و چاپی کاسته و ایجاد نرمافزارها و برنامههای چندرسانهای و قابل اجرا در گوشیهای تلفن هوشمند جهت معرفی آثار و بناهای تاریخی و جاذبههای گردشگری استان را در دستور کار قرار دادهایم و نسخه پیش نویس و آزمایشی این نرمافزار در آخرین جلسه کارگروه گردشگری استان و ستاد هماهنگی خدمات سفر رونمایی شده و هم اکنون در برنامه بازار قابل دانلود رایگان است و پس از اصلاح به روز شده و در اسفند ماه به صورت کامل ارائه خواهد شد.


  وی در ادامه اظهار داشت: نرم افزار دفترچهای، شامل مجموعه اطلاعات درباره جاذبههای تاریخی، طبیعی، محل برگزاری نمایشگاه‎های صنایع دستی و نیازهای خدماتی مسافران شامل لیست خدمات درمانی و دارویی، درمانگاهها، بیمارستانها، داروخانههای کشیک و شبانهروزی، خدمات مربوط به اتومبیل (تعمیرگاههای شبانهروزی، نمایندگیهای مجاز خودرو) نانواهای کشیک و جایگاههای سوخترسانی، مراکز اقامتی و پذیرایی به صورت فهرست همراه با آدرس و شماره تلفن به گردشگران و مسافران ورودی ارائه خواهد شد.


  گفتنی است؛ برنامههای جشنواره سمنوپزان، نوروزخوانی، نمایشگاه عکس، ورزش باستانی مکتب قزوین، نمایشگاه نقاشی، نقالی و شاهنامهخوانی، پردهخوانی، اجرای گلگشت قزوینگردی، اجرای گلگشت باغستان سنتی قزوین، راهاندازی فروشگاههای صنایع دستی در بناهای تاریخی، راهاندازی عکاسخانه قجری در بنای تاریخی عالی قاپو، نمایشگاه صنایع دستی در همه شهرستانها و ... از دیگر برنامه‎های ستاد در نوروز 95 خواهد بود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. چاوز با سمند شخصی (تصویر)، مشرق نیوز
  توسط imported_admin در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۸ مهر ۸۹, ۲۳:۱۰
 2. دکتر حسن عباسی مهمان سری جدید دیروز امروز فردا
  توسط HRG در انجمن صدا وسیما و رسانه ها
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۸۹, ۲۰:۱۲
 3. 50 روز تجاوز افغانیها به دختر بیپناه ایرانی!!!
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۷ آبان ۸۷, ۰۰:۰۶
 4. ديروز و امروز ستارگان سينماي جهان
  توسط hamid192 در انجمن تئاتر و سینمای جهان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۶ مرداد ۸۷, ۱۹:۵۷
 5. آداب گراميداشت جشن نوروز از آرياييها تا امروز
  توسط HAMIDREZA در انجمن تاریخ ایران باستان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۹ اسفند ۸۶, ۲۰:۱۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •