مدیر فنی تیم امید در گفت و گوی تازه اش بازهم نسبت به سرمربی تیم ملی انتقاد می کند.

محمد مایلیکهن سرمربی سابق تیم ملی و مدیر تیم ملی امید کشورمان که بعد از پایان مسابقات جام ملتهای زیر 23 سال آسیا در موضع دفاع از این تیم در راه المپیک تلاش بسیار کرد و استدلالهای بدیع و تازهای ارائه کرد، در گفتوگویی با "ورزش سه" به نکاتی اشاره میکند که مرور آن مثل همیشه جزو تازهها و خواندنیهای فوتبال ایران است.

اهانت این آقا تمام نمیشود
مایلیکهن در پاسخ ما درباره استعفای کی روش و شیوه ابراز آن اعلام کرد؛ اگر ایشان قرار است برود، چرا از حالا استعفایش را برای آن مقطع از زمان اعلام میکند؟ یعنی چه من نمیدانم چه اتفاقاتی دارد رخ میدهد، ایشان از اعلام استعفا آن هم برای چند ماه آینده چه هدفی را دنبال میکند؟

مدیرسابق تیم ملی امید کشورمان ادامه میدهد: بازیکنانی مثل هادی عقیلی و مهدی رحمتی در مقطعی از زمان ابراز خستگی برای مدت زمان کوتاهی داشتند اما سرمربی تیم ملی دیگر ایشان را نپذیرفت اما وقتی خودش حرف استعفا میزند، کسی حق ندارد بگوید بالای چشمشان ابرو است. آیا واقعا علت دعوت نکردن مجدد از مهدی رحمتی و هادی عقیلی به دلیل همین اعلام استعفا بود؟ چرا ما باید این همه انرژی و هزینه برای بازیکنانی مثل رحمتی و عقیلی کنیم و وقتی که به اوج بهرهبرداری از اینها میرسیم ناگهان حذفشان میکنیم. مگر ما در آن مقطع از این دروازهبان بهتر داشتیم؟ مگر هادی عقیلی بهترین دفاع ما نبود؟ شما که خودتان در کار آمار هستید، بگویید در بین مدافعان تاریخ تیم ملی چه کسی بیشتر از هادی عقیلی گل زده است؟ اصلا از این دو نفر بگذریم؛ چه شده که یک باره خلعتبری از تیم ملی حذف شد او برای تیم ملی بد کار کرده بود؟ در همان یکی، دو سال آخر بعضی از گلهایش مثل گلی که به ازبکستان زد فوتبال ملی ما را نجات داده بود. خب، علیالقاعده اینها باید میرفتند تا دانیال داوریها، بیت آشورها و بعضی دیگر میآمدند.

هیچ کس جلوی کیروش نمیایستد
من تازه فهمیدهام که فدراسیون آقای کفاشیان روابط عمومی دارد و بیانیه صادر میکند. تازگی ها هم برای من اطلاعیه دادهاند. برای من جالب است در این مملکت یکی نیست جلوی آقای کی روش را بگیرد. به من توهین کرده، به دبیرکل توهین کرده، جلوی آقای ترابیان نامحترمانه ایستاده، با آقای امید نمازی چه کرده، بعد به آقای دهقان بند کرده و این اواخر هم به خانم هراتیان توهین کرده. متاسفانه در این مملکت هیچ کس نیست که جلوی ایشان بیاستند. تازه مجید صالح و چند نفر دیگر هم در این لیست بودهاند که من فراموش کردم.

بازیکنیابی بدل به بازیکنسوزی شد
سرمربی تیم ملی در جام ملتهای خاطرهانگیز 1996 ادامه میدهد: فرق زیادی است بین بازیکنانی که به تیم ملی دعوت شدهاند و از خارج آمدهاند و فردی که من در اردوی هلند به تیم ملی امید فراخواندمش؛ یکی از مصادیق اعتراض و انتقاد دوستان درباره دعوت ما از پسر امیر هاشمیمقدم است. اگر ما از پسر امیر هاشمیمقدم که در فوتبال ما بچه بسیار باادب و متشخصی بوده دعوت کردیم، به این دلیل بود که در اردوی هلند یکی از گلرهایمان مصدوم شد و ما در موقعیت تمرینی برای آنکه نظم و نسق تیم ملی از بین نرود، از او دعوت کردیم سر تمرین بیاید و البته کمک بسیاری هم به ما کرد. اما نیامدیم بی حساب و کتاب دروازه تیم ملی را پشت قبالهاش بیاندازیم.

چشمی را خودم هافبک بردم
مایلیکهن درباره علت حمایتش از برخی از بازیکنان خاص میگوید: من اگر حرفی میزنم به این دلیل است که فوتبال این مملکت را میشناسم و خوشبختانه حداقل خود شما شاهد هستید که ادعاهای من چطور عملی شده است. من انتقاد نادرست را برنمیتابم حالا هرکس هرچه میخواهد بگوید. این دوستان از نسل کسانی هستند که روزگاری میگفتند بردن مهدویکیا به پیستون راست اشتباه است و نباید خداداد عزیزی را به خط حمله برد و کریم باقری را در دفاع نگه داریم. حالا جانشینان آن آدمها آمدهاند و میگویند پست روزبه چشمی دفاع نیست و من اشتباه کردم او را دفاع گذاشتم. من چه باید جواب این آدمها را بدهم. چشمی را من خودم به تیم صبا آوردم در حالی که پستش دفاع وسط بود. من خودم او را به هافبک وسط بردم، حالا آقایان برای ما انتقادهای این شکلی دارند.


ازبیت آشور تا دژاگه
بین کسانی که آقای کی روش از بین لشکر سلم و تور برای تیم ملی آوردهاند. خیلیها به درد نمیخوردند. شما ببین بیتآشور را برای چه آوردند؟ پشت دعوت بیتاشور به تیم ملی چه بود؟ دانیال داوری را برای چه آوردند؟ مگر رحمان احمدی در بازی با کره جنوبی عامل صعود ایران به جام جهانی نبود پس داوری برای چه انتخاب شد؟ تازه همین اشکان دژاگه که بهترین بازیکنی بود که کی روش او را آورده، زمان آمدنش به تیم ملی مثل او داشتیم. ما دژاگه را آوردیم، قوچان نژاد را هم آوردیم اما باعث نزول و محو امثال کریم انصاریفرد و خلعتبری شدیم. شما پیش چشمتان بیاورید آن صحنهای که در تاشکند کریم انصاریفرد به خلعتبری پاس داد و او در دقیقه 90 دروازه حریف را باز کرد. خدا وکیلی آن صحنه را بعدها چه کسی توانست تکرار کند. ما در بازی رفت با انصاریفرد و خلعتبری ازبکستان را بردیم و در بازی برگشت برابر ازبکستان در تهران باختیم. دژاگه بازیکن محترم و خوبی است اما بروید و ببینید یک هافبک مهاجم که بیش از 30 بازی ملی کرده و تنها 6 گل آن هم به حریفانی زده که قطر از همه بزرگتر بوده را چقدر بزرگ کردند. دژاگه به تایلند، گوام و ترکمنستان گل زده است، ببینید چند پاس گل داده است؟

دژاگه خوب باشد، مهدویکیا کجاست
مایلی کهن در جواب ادعای ما مبنی بر اینکه دژاگه بازی بسیار استاندارد و خوبی را برابر آرژانتین در جام جهانی انجام داد می گوید: بله، اما آنجا جام جهانی بود، در جام جهانی فوتبالیستها همه تلاششان را میکنند تا بهترین خودنمایی را انجام دهند. مضافا بر اینکه در جام جهانی بدترین بازیش را مقابل ما انجام داد. شما بروید جام جهانیهای قبلتر در جام جهانی 1998 مهدوی کیا چه کرد؛ گل زد، پاس گل داد و در یک جام جهانی دیگر دو گل تیم ملی محصول ارسالهای او بود. این مهدوی کیا همان کسی است که من خودم از خط حمله به پیستون راست آوردم اما اگر جز من یک مربی خارجی این کار را می کرده حتما میگفتند معجزه کرده است.

اشتباه کردم به فوتسالیستها خسته نباشید گفتم
مایلیکهن در اولین حضور فوتسال ایران در جام جهانی 1994 هنککنگ سرمربی تیم ملی ما بود عنوان چهارم تیم ملی در این دوره هنوز بهترین عنوان بینالمللی فوتسال ماست، او در اینباره هم حرف دارد. البته در مورد آخرین تیم فوتسال، مایلی کهن میگوید: تلاش بروبچههای خوب تیم فوتسال قابل تقدیر است. فوتسال ما با تلاش این بچهها جان دوباره گرفت و به جز نتیجه بازی فینال همه بازیها فوقالعاده بودند اما ظاهرا من اشتباه کردم به آنها خسته نباشید گفتم و به سهم خودم تشویقشان کردم. ما باید خسته نباشید و تجلیل و تقدیرها را نثار کسانی کنیم که تیم ملی را در بین 3 تیم سوم میکنند و در بین 4 تیم هم چهارم و بعد انتظار دارند برایشان هورا بکشیم.