نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: بیماری درختان زیتون

 1. #1
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  بیماری درختان زیتون

  گره زيتون : Olive Knot

  علائم:

  روي درختان گالهايي قابل مشاهده اند که که تقريبا در تمامي بافتها و بخشهاي گياه از جمله دمبرگها (Petiole) و پهنک برگ(Lamina) هم بوجود مي آيند. آلودگي هاي اوليه باعث ايجاد فرورفتگي هايي مي شوند که در اثر متلاشي شدن سلول ها بوجود مي آيند. سپس بعد از اينکه درخت در بهار شروع به رشد مي کند، تكثير بافتهاي اطراف اين فرو رفتگي ها باعث بوجود آمدن گا ل يا گره در اين نقاط مي گردند. گره ها در اثر هيپرپلازي بافتها در ساقه هاي جوان، نقاط رشد و قسمتهاي قطع شده بوجود مي آيند.در واقع تكثير زياده از حد سلولهاي ميزبان در اثر توليد ايندول استيك اسيد (IAA) توسط سلولهاي باكتري است. بعد از گذشت چند ماه گره ها ظاهري اسفنجي و نامنظم پيدا مي كنند و سپس سخت و قهوه اي مي شوند. در شاخه هاي كوچك ، گره ها به 2 سانتيمتر هم مي رسند. اين گره ها باعث برگ ريزي و از بين رفتن شاخه هاي گل دهنده شده و منجر به كاهش محصول مي شوند. در ضمن گره ها باعث كاهش اندازه ميوه ها و مقدار روغن و نيز از بين رفتن طعم ميوه ها مي گردند.از ميان واريته هاي كشت شده واريته Manzanillo از همه حساس تراست.


  اپيدميولوژي :

  باكتر يها با آب باران در كل درخت پخش مي شوند( مقدار آلودگي با ميزان بارندگي رابطه دارد) و فقط از راه زخم مي توانند وارد بافتهاي درخت شوند. باكتري ها معمولا از جاي افتادن برگها، تركهاي ناشي از سرمازدگي، ضربات، هرس، تگرگ و حتي بادهاي شديد نفوذ مي كنند. جاي افتادن برگها بين 10- 7 روز پس از افتادن آنها حساس است. بنابراين بيشترين خطر متوجه درختاني است كه در طول دوره بارندگي، منافذ زيادي براي ورود باكتري دارند.

  كنترل :

  كنترل گره زيتون شامل هرس تابستانه براي ازبين بردن اينوكولوم ( گره هاي روي درخت ) و حفاظت از درخت با باكتري كشهاي مسي ، قبل و در طول دوره بارندگي است. ( مس تنها ماده اي است كه براي كنترل گره زيتون ثبت شده است ). تركيبات مسي از آلوده شدن منافذ درخت جلوگيري مي كنند ولي باعث ازبين بردن گره ها نمي شوند.

  چون توليد آلودگي ارتباطي با سن درخت ندارد، بنابراين مبارزه سالانه را از اولين پاييز بعد از كاشت درخت شروع مي كنيم. در ضمن بايد توجه داشت كه درختان جوان به شدت به يخبندان حساسند و يخبندان باعث بوجود آمدن تركهاي زيادي در پوست آنها مي شود كه باكتري از طريق آنها مي تواند آلودگي ايجاد كند. بنابراين استفاده از سموم مسي در درختان جوان براي كاهش تكثير اينوكولوم و جلوگيري از آلودگي هاي بعدي، بسيار مفيد خواهد بود.

  باكتري هاي گره زيتون توسط آب باران از گره هاي موجود به منافذ منتقل مي شوند. بنابراين بايد قبل از شروع فصل بارندگي از سموم مسي استفاده كرد. در ضمن اين روش بهترين راه مبارزه با لكه طاووسي زيتون نيز هست. آزمايشات نشان داده اند كه يكبار سمپاشي در سال عليه گره زيتون كافي نيست. حداقل دوبار سمپاشي در سال، يكي در پاييز و ديگري در اوايل بهار، مورد نياز است.

  ميزان حفاظت تركيبات مسي از درخت، بسيار بستگي به مقدار اينوكولوم موجود در دوران آلودگي دارد. بنابراين بهترين روش اين است كه مقدار اينوكولوم را كاهش دهيم. سمپاشي ساليانه با مس در به حداقل رساندن ميزان اينوكولوم بسيار موثر است. بنابراين وقتي شرايط محيطي براي شيوع آلودگي مناسب مي شود ( مثلا بعد از يخبندان ) اپيدمي بوجود نخواهد آمد. در حالتي كه اينوكولوم باكتري روي درختان زياد است، ميزان محافظت تركيبات مسي حداقل است. پس لازم است هر سال سمپاشي را انجام دهيم.

  اگر در زمستان دما زير 20- درجه برود، پوست درخت آسيب ديده، ترك مي خورد .اين تركها نقاط ايده آلي براي نفوذ باكتري اند و بايد با سموم مسي پوشيده شوند. زماني كه باكتري در تركهاي ناشي از سرمازدگي تكثير شود، مقدار اينوكولوم به شدت افزايش پيدادخواهد كرد و كنترل بسيار مشكل خواهد شد. پس بعد از يخبندان هم سمپاشي لازم است.

  اينكه از چه نوع سم مسي استفاده كنيم، چندان مهم نيست Nordox ، Kocid و مخلوط بردو همگي تقريبا به يك ميزان باعث كنترل گره زيتون مي شوند. مهم استاندارد بودن سم و مناسب بودن زمان سمپاشي است. در ضمن اين موضوع براي مبارزه با لكه طاووسي زيتون هم صدق مي كند.

  روش دوم مبارزه هرس كردن است ولي بايد توجه داشت كه هرس كردن وقتي بيشترين تاثير را دارد كه ميزان اينوكولوم در باغ كم باشد. در باغهايي كه به شدت آلوده اند،هرس كردن مناسب به منظور از بين بردن اينوكولوم امكان پذير نيست. در اين حالت تنها روش ممكن، هرس شاخه هاي اصلي كل درخت يا بخشي از آن است ، به اين منظور كه در فصل رشد بعدي شاخه هاي جديدي شروع به رشد كنند.

  علي رغم آنچه كه به نظر مي رسد، پاييز بدترين زمان براي هرس درختان زيتون است. نكات زير را قبل از هرس كردن در نظر داشته باشيد :

  _ حساسيت به يخبندان (Freeze Sensitivity) : كنوپي بوجود آمده در تابستان گذشته مي تواند شاخه هاي نازك و كوچك را از دماي بسيار پايين حفاظت كند. انجام هرس براي خلوت كردن كنوپي، اين حفاظ را از بين خواهد برد و درختان هرس شده طي يخبندان بعدي بسيار شديدتر از درختان هرس نشده آسيب خواهند ديد و به شدت توسط گره زيتون آلوده خواهند شد كه كنترل آن بسيار مشكل است.

  _ مديريت اندازه درخت (Managing Crop Size) : هرس روش بسيار مناسبي براي كنترل اندازه درخت است به ويژه وقتي كه كم كردن حجم درخت مد نظر نيست. بنابراين بهترين كار اين است كه تا بهار، تا وقتي كه مقدار رشد جوانه انتهايي قابل اندازه گيري است، صبر كنيد. سپس ميزان شدت هرس را انتخاب كنيد.

  _ گره زيتون :

  همانطور كه گفته شد، هرس قبل يا در طول دوره بارندگي باعث ايجاد زخمهايي در درخت مي شود كه براي توليد آلودگي مناسبند. باران باكتري ها را در طول درخت جابجا مي كند و آلودگي گسترش مي يابد.

  پس بهتر است هرس را در تابستان انجام دهيم. در ضمن وسايل هرس را بايد بعد از هرس هر درخت ضد عفوني كرد.

 2. #2
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بیماری درختان زیتون

  پوسيدگي آرميلاريايي ريشه زيتون : Armillaria Root Rot
  علائم :

  اين قارچ که به قارچ عسلي (Honey fungus) هم معروف است به ريشه ها حمله مي كند. ريشه هايي كه توسط آرميلاريا آلوده شده اند، داراي صفحات بادبزني شكل به رنگ سفيد مايل به زرد بين پوست و چوب خود هستند. گاهي اوقات ريزومرف هايي به رنگ قهوه اي تيره تا سياه در سطح ريشه ها قابل مشاهده اند.( ريزومرف ها شامل مجموعه اي از ريسه ها هستند. يک تا سه ميليمتر قطر دارند و به عنوان عامل بقاي قارچ ازفصلي به فصل ديگر و در شرايط نامناسب مثل خشکي و آتش عمل مي کنند. در ضمن مي توانند در ريشه هاي گياهان ميزبان نفوذ کرده و آنها را آلوده کنند. ) قارچ آرميلاريا گاهي به زيتون حمله مي كند و در برخي اوقات باعث مرگ درخت مي شود
  علائم هوايي مشابه علائم ايجاد شده در اثر ساير بيماري هاي ريشه است مثل کاهش رشد، کوچکي و زرد شدن برگها، خشکيدگي شاخه ها و ضعف عمومي درخت.

  در بعضي از گياهان، كلاهك هاي قارچ در پايه درختان آلوده به آرميلاريا، در طول پاييزهايي كه هوا سرد و باراني است، ديده مي شوند. ولي چنين موردي به ندرت در درختان زيتون مشاهده شده است.


  .شرح بيماري :

  قارچ به صورت ميسليوم يا ريزومرف در درختان آلوده يا در ريشه هاي در حال فساد زندگي مي کند. روش اصلي انتقال آن از درختي به درخت ديگر به وسيله ريزومرف ها يا تماس مستقيم ريشه ها است. اسپورهايي که از کلاهک هاي قارچ بوجود مي آيند، عمدتا ابتدا بر کنده هاي مرده يا مواد چوبي رشد مي کنند و سپس با توليد ريزومرف به ريشه هاي زنده ( به طور مستقيم يا از راه زخم ) حمله مي کنند.

  مبارزه:

  - جمع آوري کنده ها و ريشه هاي درختان قطع شده تا قارچ آنها را آلوده نکند و اينوکولوم افزايش نيابد.

  - عدم کشت در زمين هاي آلوده

  - گاهي اوقات خندقي دور تا دور درختان آلوده حفر مي کنند تا مانع از رشد ريزومرف ها به طرف درختان سالم شود.

  ـ تدخين خاک با استفاده از مواد شيميايي:

  براي تدخين از متيل برومايد استفاده مي کنيم. خاک بايد رطوبت کمي داشته باشد و درجه حرارت متوسط آن بيش از ۱۰ درجه باشد. ميزان مصرف متيل برومايد بستگي به نوع خاک دارد و بين ۴۰۰ـ۲۰۰ کيلو در هکتار متغير است. در خاکهاي رسي بيشتر و در خاکهاي شني کمتر مصرف ميشود. اگر بخواهيم فقط محل درخت آلوده را ضدعفوني کنيم، ۲۵۰ گرم سم براي هر محل درخت به قطر سه متر، کافي خواهد بود.

  قبل از مبارزه شيميايي، تمام درختان و كنده هاي آلوده و در صورت امكان تمام ريشه هايي كه بيش از 2.5 سانتيمتر قطر دارند را خارج كنيد. درختان به ظاهر سالمي كه در نزديكي درختان آلوده قرار دارند نيزاغلب بيمارند. اين درختان را نيز از بين ببريد و محدوده آلوده را با استفاده از سموم تدخيني ضدعفوني كنيد. درختان، كنده ها و ريشه هاي خارج شده را بايد سوزاند و يا در جايي نگه داشت كه آبهاي جاري شده از بارندگي، از آنجا به زمين هاي زراعي جاري نمي شوند.

  براي خشك نگه داشتن خاك در طول تابستان از گياهان پوششي مثل سودان گراس يا آفتابگردان استفاده كنيد.هرچه خاك خشك تر باشد، سم ( متيل برومايد ) بيشتر درون آن نفوذ خواهد كرد. بعد از خشك شدن زمين آن را شخم عميق بزنيد. اگر خاك خيلي نرم و پودري است، بعد از اولين بارندگي شخم زدن و تدخين را انجام دهيد. شخم زمين هاي رسي باعث بوجود آمدن كلوخ هايي در سطح آن مي شود. افزايش دوز سم باعث افزايش نفوذ آن در خاك مي شود ولي اين مساله در خاكهاي مرطوب چندان صحيح نيست، به ويژه در خاكهايي كه رس زيادي دارند. متيل برومايد را تا عمق ۷۵ـ ۴۵ سانتيمتري به وسيله چيزل در خاک تزريق کنيد و خاک را با پوشش ضدگاز بپوشانيد. پوشش روي زمين را حداقل تا دو هفته برنداريد و خاک را تا يك ماه قبل از كشت هوا دهيد. زمان تدخين خاك مي تواند از اواخر تابستان تا اويل پاييز باشد.

  نكته :

  به ندرت مي توان قارچ را ريشه كن كرد، مگر در نواحي محدود. اگر خاك خيس است و تا اعماقي كه ريشه ها رشد مي كنند، داراي لايه هاي رسي است، تدخين كردن زياد موفق نيست. بهترين ريشه كني در خاكهايي كم عمق با عمق كمتر از 1.5 متر صورت مي گيرد.

 3. #3
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بیماری درختان زیتون

  پوسيدگي هاي فيتوفترايي ريشه و طوقه زيتون :
  شرح بيماري :

  در بيشتر نقاط اين بيماري، بيماري خيلي مهمي محسوب نمي شود و همانند ساير بيماري هاي ناشي از فيتوفترا تحت شرايط خنك و خيسي خاك و بالا بودن رطوبت نسبي بوجود مي آيد. بنابراين در بخش هاي پست باغ و كلا در مناطقي كه زهكشي خوبي ندارند، رخ ميدهد. در بيشتر موارد فيتوفترا اول در سطح خاك يا نزديك به آن به گياه حمله مي كند و باعث آبسوختگي پوست مي شود كه بعدا به صورت نواحي سياه در مي آيد. اگر اين ناحيه دور تا دور تنه درخت را بگيرد باعث مرگ درخت مي گردد. در مراحل اول بيماري پوست ساقه محكم و دست نخورده است در حالي كه بعدا پوست لعابي شده و ممكن است داراي تراوشات صمغي و آبكي باشد.

  فيتوفترا به ريشه ها هم حمله مي كند و باعث پوسيدگي و قهوه اي رنگ شدن ريشه هاي اصلي يا فرعي مي شود.

  علائم هوايي به صورت كاهش شديد برگها، كم پشت شدن شاخ و برگ، خشكيدگي سرشاخه ها و عدم رشد انتهايي و بالاخره مرگ اندام هاي هوايي بالاي ناحيه آلوده مي باشد. درختان آلوده ممكن است به تدريج ضعيف شوند و طي چندين سال ازبين بروند و يا در همان فصل زراعي كه علائم هوايي ظاهر مي شوند، بميرند.

  فيتوفترا در بافتهاي آلوده به صورت ميسليوم، اووسپور يا كلاميدوسپور زمستان گذراني ميكند. گونه هاي فيتوفترا مي توانند تا چند سال در خاك زنده بمانند و بيماري هاي ناشي از آنها در شرايط مرطوب تشديد مي شود.

  كنترل:

  ـ رعايت بهداشت زراعي : ضدعفوني وسايل مورد استفاده ( عامل بيماري حتي به وسيله كفش ها هم مي تواند در باغ پخش شود )

  ـ آگاهي از سابقه كشت زمين و بيماري هاي آن چون فيتوفترا داري دامنه ميزباني وسيعي است و عدم كشت در زمين هاي آلوده.

  ـ اصلي ترين راه كنترل فيتوفترا مديريت صحيح آبياري باغ است. بايد از كشت در خاكهايي كه در معرض غرقاب شدن هستند خودداري كرد و نازل هاي سيستم آبياري را دور از تنه درختان نگه داشت. بهبود وضع زهكشي زمين اثرات مطلوبي خواهد داشت. ( كشت در خاكهاي سبك با زهكشي سريع )

  ـ هيچ نوع كنترل شيميايي براي فيتوفترا در زيتون انجام نمي شود ( البته در برخي موارد در نهالستان ها از متالاكسيل استفاده مي كنند ولي در باغهاي زيتون خير ).  بيولوژي :

  قارچ درون لكه هاي موجود در برگهايي كه روي درخت باقي مانده اند، زمستان گذراني مي كند.كنيدي هايي كه در برگهاي ريخته شده تشكيل مي شوند، نقش بسيار كمي در گسترش بيماري دارند. ايجاد آلودگي رابطه نزديكي با بارندگي دارد و بيشتر آلودگي ها در طول زمستان ايجاد مي شوند. دماهاي بالا جوانه زدن و رشد اسپورها را محدود مي كند. به همين دليل بيماري در طول تابستان هاي گرم و خشك غيرفعال است. در مناطقي كه تابستان خشك و زمستان هاي ملايم دارند، دوره مناسب بيماري پاييز و زمستان ، و درنواحي كه زمستان سردتر است، بهار و اوايل تابستان مي باشد.

  آلودگي هايي كه در فصل اخير ايجاد شده اند، مي توانند در فصل بعدي آشكار شوند چون قارچ مي تواند در شرايط نامناسب به صورت نهان (Latent) باقي بماند. در شرايط مناسب، دوره نهفته بيماري (Incubation Period) حدود دو هفته است.

  اپيدميولوژي :

  شرايط مناسب براي توسعه بيماري عبارتند از : يك تا دو روز رطوبت نسبي بالا ( نزديك به اشباع )، دامنه دمايي گسترده ولي اپتيمم بين 21- 18 درجه . تابستان هاي گرم و خشكيهاي طولاني مدت از عوامل محدود كننده بيماري اند.

  مبارزه :

  رطوبت و سايه اندازي كنوپي را كاهش دهيد. با هرس عبور هوا را در شاخ و برگ افزايش دهيد اين كار در باغهاي متركم و نهالستان ها اهميت دارد.

  همانطور كه در بخش مبارزه با گره زيتون گفته شد، عليه اين بيماري از سموم مسي استفاده مي شود كه معمولا يكبار سمپاشي در سال، در اواخر پاييز، قبل از شروع بارندگي هاي زمستانه كافي خواهد بود.

 4. #4
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بیماری درختان زیتون

  سرکوسپوريوز زيتون: Cercosporiose Of Olive
  علائم و شرح بيماري:

  قارچ داراي اسكلروت هايي به رنگ قهوه اي مايل به سبز، دايره اي يا تا حدودي سيلندري شكل است. كنيدي ها سبز زيتوني و كمي خميده هستند و 6-2 عدد ديواره عرضي دارند. اين قارچ باعث بوجود آمدن لكه برگي هاي خفيفي در زيتون مي شود. علائم به شكل لكه هاي خاكستري تا سربي رنگي است كه در سطح زيرين برگ وجود دارند و بعدا كاملا سياه رنگ مي شوند. سطح بالايي برگها كلروزه يا زرد شده، برگهاي مسن تر شاخه هاي خارجي تاج درخت، به ويژه در طول بهار و تابستان، مي ريزند.
  بيولوژي:

  اسكلروت ها عمل بقاي قارچ هستند و ميسليوم هاي جديد از آنها بوجود آمده، در سطح زيرين برگ رشد مي كنند. البته گاهي قارچ روي ميوه ها توليد كنيدي و كنيديو فر مي كند.

  اپيدميولوژي :

  اطلاعات كمي درباره نحوه پخش اين بيماري در دسترس است. باران نقش مهمي در انتقال كنيدي ها از برگهاي آلوده به برگهاي سالم دارد. در ضمن باد هم مي تواند كنيدي ها را از برگهاي افتاده در كف باغ به ساير برگها منتقل كند. آلودگي هاي اوليه در پاييز، بعد از اولين بارندگي، از اسكلروت ها بوجود مي آيند.

 5. #5
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بیماری درختان زیتون

  آنتراکنوز زيتون : Olive Anthracnose
  شرح بيماري :

  اين بيماري براي اولين بار از پرتغال گزارش شد.در سطح ميوه ميتوان با چشم غير مسلح جوش هايي را ديد كه توده هاي اسپور روي آنها درون آسروول قرار گرفته است
  فرورفتگي هاي كوچكي در سطح ميوه ها بوجود مي آيد كه با آسروول ها پوشيده مي شوند. اين فرو رفتگي ها ابتدا به رنگ آجري مايل به كرم هستند كه در نهايت به رنگ قهوه اي در مي آيند. اندازه اين فرورفتگي ها به تدريج در ميوه افزايش پيدا مي كند و سرانجام تقريبا تمام سطح ميوه را مي گيرد و باعث چروكيدگي و پژمردگي آن مي شود.در شرايط مرطوب توده هاي مخاطي نارنجي رنگي از اسپورها در سطح ميوه بوجود مي آيد.

  برگهاي نزديك ميوه ازبين مي روند ولي برگهاي انتهاي شاخه به صورت دسته اي در مي آيند ( يعني برگها از يك نقطه يا از نقاط نزديك به هم روييده اند ) . روي اين برگها نقاط قهوه اي رنگي ( كه در ابتدا زرد رنگند ) ديده مي شود كه با يك هاله تيره احاطه شده است. اين برگها در طول پيچ مي خورند و به شكل ناودان ( جوي ) درمي آيند.

  بيولوژي :

  آلودگي هاي اوليه در اثر اسپورهاي توليد شده در آسروول هاي روي ميوه ، برگها و يا شاخه هاي جوان بوجود مي آيد. علائم پوسيدگي هايي که در مراحل اوليه تشکيل ميوه بوجود مي آيند، ممکن است در زمان رسيدگي ميوه ها ظاهر شود. اين قارچ مي تواند ميوه را در تمام مراحل رشد آلوده کند. آسيب هاي ايجاد شده در اثر ضربه، برداشت نامناسب، استرس هاي مختلف، سوختگي هاي ناشي از آفتاب و سمپاشي، رسيدگي بيش از حد يا انبار شدن طولاني مدت، آلودگي را راحت تر مي سازند. دوره بحراني حمله بيماري زماني است كه رنگ ميوه ها در حال تغيير است و شرايط محيطي مناسب وجود دارد . شيوع بيماري ممكن است با افزايش حمله مگس زيتون Dacus oleae با نام انگليسي Olive Fly تشديد شود.

  اپيدميولوژي :

  بهترين شرايط براي توسعه قارچ دماي 25 درجه سانتيگراد و حداقل رطوبت نسبي مورد نياز آن 92 درصد است. جوش هايي كه در سطح نواحي آلوده بوجود مي آيند، از كنيدي هايي تشكيل شده اند كه در يك ماده ژله مانند گرانوله ( دانه دانه ) قرار دارد. اين جوش ها در آب باران حل مي شوند و در طول درخت پخش مي گردند و يا باد و باران ، هر دو ، كنيدي ها را از درختي به درخت ديگر انتقال مي دهند.

  مبارزه :

  مبارزه بيشتر به روش شيميايي صورت مي گيرد ، با استفاده از سموم مسي يا قارچكش هاي آلي . سمپاشي را بايد قبل از آغاز بارندگي هاي پاييزه انجام داد.

  آنتراکنوز زيتون و لکه طاووسي را مي توان با سموم زير کنترل کرد:

  ـ هيدروکسيد مس ( مثل Kocide 500 WP که خاصيت قارچکشي دارد ) و اکسي کلريد مس ( مانند Cuprox 500 WP که خاصيت قارچکشي و باکتري کشي دارد ) .

  در ضمن بايد از كلتيوارهايي استفاده كرد كه حساسيت كمتري دارند و ميوه هاشان ديرتر مي رسد. هرس مناسب ساليانه باعث كاهش اينوكولوم و بهبود گردش هوا در درخت مي گردد.

 6. #6
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بیماری درختان زیتون

  ساير بيماري هاي قارچي :


  ـ شانکر Diplodia : در برخي مناطق گزارش شده است که البته خسارت آن کم است و باعث آسيب مستقيم به درخت نمي شود ولي ميتواند باعث تشديد خسارت هاي ناشي از غدد باکتريايي شود. در حال حاضر مبارزه اي عليه آن صورت نمي گيرد.

  ـ پوسيدگي ريشه :علاوه بر قارچ هايي که قبلا به عنوان عامل پوسيدگي ريشه ذکر کرديم، قارچ هاي ديگري مثل Rhizoctonia ، Pythium و Rosellinia necatrix هم مي توانند به ريشه زيتون حمله کنند.

  ـ زوال شاخه ها ( Shoot Dieback ) :

  Tip Dieback و مرگ شاخه ها به طورغير مستقيم، مي تواند ناشي از پوسيدگي ريشه باشد . با اين وجود، اين علائم در درختاني که هيچ مشکل واضحي در سيستم ريشه اي ندارند هم ديده شده است. در شاخه هاي جوان، قارچ Botrytis به عنوان عامل مرگ نوک شاخه ها شناخته شده است ولي در درختان مسن هيچ ارگانيزمي در اين رابطه کشف نشده است.  ـ قارچ هاي عامل پوسيدگي ميوه:

  Alternari ,Cladosporium و Ulocladium نيز به عنوان عوامل پوسيدگي ميوه از بسياري از کلتيوارها گزارش شده اند. اين قارچ ها مي توانند هم به عنوان عوامل اوليه و هم به عنوان عوامل ثانويه پوسيدگي به ميوه ها حمله کنند. برخي از پوسيدگي هاي ايجاد شده مثل پوسيدگي نوک ميوه که در کلتيوار Sevillano ديده مي شود، مي تواند در اثر استرس هاي رطوبتي، مصرف زياده از حد کودهاي ازته و يا متعادل نبودن ميزان بر و کلسيم خاک باشد.

  در اسپانيا هم عارضه اي که " خشکيدگي نوک ميوه Apical Fruit Desiccation" يا " پوسيدگي راسي Apical Rot " ناميده مي شود، در اثر تغييرات ناگهاني در دما و رطوبت که باعث دي هيدراتاسيون موضعي در ميوه زيتون، به ويژه در نوک آن، مي شود، بوجود مي آيد.

  قارچ هاي ديگري نيز مثل Capnodium ( عامل ايجاد فوماژين در ميوه ها ) ، Phoma و Macrophoma از درختان زيتون گزارش شده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ** خواص زیتون
  توسط Unknown در انجمن گياه درماني
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: جمعه ۲۸ آذر ۹۳, ۲۱:۲۲
 2. طرز تهیه خوراک بادمجان با زیتون
  توسط گنجینه در انجمن هنر آشپزي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۶ اسفند ۸۸, ۲۳:۲۹
 3. طرز تهیه زیتون پرورده
  توسط گنجینه در انجمن هنر آشپزي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۶ اسفند ۸۸, ۲۳:۰۲
 4. تاثیر روغن زیتون در بیماری ها
  توسط M.MEDICAL در انجمن رژیم درمانی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: جمعه ۲۵ آبان ۸۶, ۱۷:۴۴
 5. از مصرف كنسرو زیتون خودداری كنید
  توسط DPS در انجمن تغذیه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۴ تیر ۸۶, ۱۸:۳۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •