یافته های جدید محققان ژاپنی حاکی از آن است که موسیقی می تواند با تحت تاثیر قرار دادن سیستم ایمنی بدن، خطر پس زدن عضو پیوندی را در موش ها کاهش دهد.

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز، اعضای پیوندی معمولا به دلیل پس زدن توسط سیستم ایمنی بدن ، بیش از هفت تا هشت روز در بدن میزبان فعالیت نمی کنند.محققان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها به این نتیجه رسیده اند که اگر موش ها در طول یک هفته در معرض انواع خاصی از موسیقی قرار بگیرند، طول عمر عضو پیوندی به طور چشمگیری افزایش می یابد.
نتایج این تحقیقات درنشریه انگلیسی جراحی قلب و عروق منتشر شده است.
به عنوان مثال موسیقی کلاسیک موتزارت و اوپرای 'لا تراویاتا' می تواند عمر اعضای پیوندی را به ترتیب تا 20 و 5/26روز افزایش دهند. در برخی موارد اعضای پیوندی بیش از 80 روز دوام می آورند.
با این حال این تاثیر در موش هایی که موسیقی گونه New Age گوش می کردند و همچنین موش هایی که در معرض فرکانس های صوتی ثابت که در گستره 100 هرتز تا 20 هزار هرتز آزمایش شدند، چندان مشهود نبود.

به نوشته ایرنا، اگرچه ارتباط بین موسیقی و پس زدن عضو پیوندی هنوز به طور دقیقی شناخته نشده است اما محققان براین باورند که عاملی که موجب حفاظت از عضو پیوندی در بدن می شود طحال است .زیرا میزان برخی سلول های ایمنی که توسط طحال تولید می شود به واسطه گوش دادن به اوپرا یا موسیقی موتزارت تغییر می کند.

به گزارش شینهوا، محققان پیش از این به خوبی می دانستند که موسیقی تاثیرزیادی بر انسان دارد. موسیقی می تواند موجب کاهش استرس و افزایش آرامش شود و از این رو به منظور کاهش اضطراب پس از سکته قلبی و یا کاهش درد یا تهوع در طول پیوند مغز استخوان از آن استفاده می شود.