جواد نکونام بعد از پیوستن به العربی قطر گفت: امیدوارم در سالهای آینده شاهد حضور بازیکنان ایرانی بیشتری در لیگ قطر باشیم.

گفتگوی خبرنگار "ورزش سه"، را با جواد نکونام بعد از ترانسفر شدن به لیگ قطر را بخوانید.

اولین بازیام را برای العربی انجام دادم

من دیشب اولین بازیام را با پیراهن العربی انجام دادم. برای من باعث خوشحالی هست که باوجود اینکه در تیم ملی نیستم و شرایطم سختتر است پیشنهاد خوبی از باشگاه العربی به دستم رسید و این فرصت را پیدا کردم تا در این تیم بازی کنم.

از دو تیم قطری پیشنهاد داشتم

*شما ابتدای فصل هم چند پیشنهاد از تیمهای قطری داشتی ولی در سایپا ماندید، چه مسئله ای باعث شد که در نیمفصل تصمیم به جدایی بگیرید؟
نکونام: بله من اول فصل یک پیشنهاد بازی و مربیگری از الشحانیه داشتم بهاینترتیب که سال اول بازی میکردم و فصل دوم هم مربی میشدم ولی چون آن زمان الشحانیه لیگ یک بود، نپذیرفتم.یک پیشنهاد دیگر هم از لیگ ستارگان داشتم که پیشنهاد مالیاش خوب نبود و من ترجیح دادم که در ایران فوتبالم را دنبال کنم.

*جدایی ناگهانی و بیخبر جواد نکونام از سایپا باعث شد که همه فکر کنید حتماً مشکلی با مسوولان سایپا یا آقای جلالی داشتید؟
نکونام: من هیچ مشکلی در سایپا باکسی نداشتم. چون در ابتدای فصل هم پیشنهاداتی از باشگاههای قطر داشتم برای همین هم با باشگاه توافق کرده بودیم و شرط گذاشته بودم تا اگر من در نیمفصل پیشنهاد خوبی داشته باشم بتوانم از سایپا جدا شوم.

*برخلاف صحبت شما آقای رضایی در کنفرانس خبری اعلام کرد که از قبل هیچ توافقی برای انتقال شما نداشته است؟
-نکونام: باشگاه سایپا و البته شخص آقای رضایی با ترانسفر من کاملاً مخالف بودند. من با آقای رضایی رفاقت خوبی داشتم و به احترام ایشان با سایپا قرارداد بستم.وقتی که من به قطر آمدم قرار بود بعد از مذاکره با العربی برای گرفتن رضایتنامه به ایران برگردم که شرایط برای بازگشت من مهیا نشد.

بزرگترین اشتباه من بستن قرارداد رفاقتی با سایپا بود

* اما آنطور که ما شنیدیم شما به خاطر گرفتن رضایتنامه از سایپا دچار مشکل شدید و پول زیادی بابت صدور آن پرداخت کردید؟
- نکونام: متأسفانه توافقات اولیه در ایران جایی ندارد! من حتی زمانی که در استقلال بودم قرارداد سفت و سختی با این تیم بسته بودم ولی برای حضور در سایپا به خاطر رفاقتی که با آقای رضایی داشتم در زمان عقد قرارداد و شروط آن خیلی سختگیری نکردم و متأسفانه از این رفاقت هم ضرر کردم. این بزرگترین اشتباه من بود. به همین بازیکنان جوان که در لیگ بازی میکنند، توصیه میکنم که همیشه قردادهای محکمی ببندند و تا زمانی که بحثی روی کاغذ نیامده بهحساب رفاقت آن را نپذیرند و حتماً خواستههایشان را بهعنوان بندهای قرارداد بیاورند. من در مورد مبلغ پرداختی بابت رضایتنامهام چیزی نمیگویم. دیگر هم دوست ندارم در این مورد حرفی بزنم. فقط این را بگویم که من با خواسته هودم از سایپا جدا شدم.

قراردادم با العربی یک سال و نیم با توافق است

*بعد از مذاکرات اولیه شما با العربی باخبر شدیم که بر سر مبلغ قرارداد و مدت آن با باشگاه اختلافنظر دارید؟
نکونام: من میخواستم که قرارداد یکساله و نیمه با العربی ببندم و پیشنهاد باشگاه قرارداد4 ماهه بود که بالاخره شرایط مهیا شد که من قرارداد مشروط ببندم. یعنی قرارداد 4 ماهه قطعی بستیم و در انتهای فصل در مورد یکفصل آینده به توافق میرسیم.

نخواستم پیراهن شماره 6 العربی را از یک ایرانی بگیرم

*جالب بود که برخلاف عادت همیشه پیراهن شماره 6 را در العربی به تیم نمیکنید؟
نکونام: پیراهن شماره 6 العربی دست یک بازیکن ایرانیالاصل به نام علی هست برای همین من خودم نخواستم و دوست نداشتم که پیراهن را از او بگیرم. به خاطر سال تولد پسرم، آریان پیراهن 92 را در العربی به تن میکنم.

با شرایط خوبی که دارم حیف است از فوتبال خداحافظی کنم

* آیا بعد از العربیِ از فوتبال خداحافظی میکنید؟
نکونام:فعلاً هیچ تصمیمی در این مورد نگرفتهام. در حال حاضر از آمادگی خوبی برخوردارم و با شرایط جسمی و روحی خوبی که در خودم میبینم حیف است که حالا حالاها از فوتبال خداحافظی کنم.

اگر کی روش بخواهد 4 ماه دیگر مذاکره میکنیم

* بهاینترتیب باید بحث حضور شما در کادر فنی تیم ملی بزرگسالان در کنار کی روش را منتفی بدانیم.
_ نکونام: صحبتهای آقای کی روش در مورد حضور من در تیم ملی بعد از گفتگویی بود که با آقای کی روش داشت و هیچ صحبت رسمی با من نشده است ولی اگر سرمربی تیم ملی به حضور من نیاز داشته باشد منبعد از اتمام لیگ قطر در 4 ماه آینده میتوانم برای حضور در کادر فنی تیم ملی با ایشان صحبت کنم

آندو برای حضور در سایپا از من سؤال کرد

* جابهجایی شما با آندرانیک تیموریان هم جالب بود، آیا کاپیتان تیم ملی برای حضور در سایپا با شما مشورت کرده بود؟
نکونام: البته تیم من در قطر که با اندو فرق میکند و او در تیم آم صلال قطر بازی میکرد ولی خوب ازلحاظ حضور در لیگ قطر و ایران، بله درست است ما جایمان را عوض کردیم. قبل از حضورم در قطر با اندو تلفنی صحبت کردم. بعد از پیشنهاد سایپا هم دوباره از من اطلاعات خواست، ولی تصمیم آخر را خودش گرفت.


من در مشکل سربازی پولادی دخالتی نمیکنم

* اولین عکسهای شما در قطر در کنار آقای پولادی بود، آیا برای حل مشکل سربازی این بازیکن ملیپوش به او توصیهای داشتید؟
- نکونام: مهرداد دوست من هست برای همین هم بعد از حضورم در قطر به او سر زدن. اما اینکه بخواهم به او توصیهای داشته باشم باید بگویم من ابداً در کار کسی دخالت نمیکنم. به نظر من اینیک مسئله شخصی است و خود پولادی باید در مورد آن تصمیم بگیرد.

دژآگه بهترین و مهمترین بازیکن العربی است

شما از من در مورد بازیکنان حاضر در لیگ قطر پرسیدید باید بگویم بعد از حضور در قطر با اکثر آنها دیدار کردم. بههرحال با همه آنها یا در تیم ملی و یا در تیمهای باشگاهی، همبازی بودم. خوشحالم که بازیکنان ایرانی در قطر زیاد هستند و امیدوارم که در سالهای دیگر شاهد حضور بازیکنان بیشتری در لیگ قطر باشیم و باشگاهها بهجای جذب بازیکنان کره و ژاپن از فوتبالیستهای ایرانی در قطر استفاده کنند. در باشگاه العربی هم که دوباره اشکان دژآگه را دیدم. شرایط اشکان خوشبختانه اینجا خوب است و او بهترین بازیکن لیگ قطر و مهره کلیدی العربی است من هم امیدوارم که بتوانم در العربی مؤثر باش. البته فوتبال یک بازی فردی نیست ولی من مثل همیشه تمام تلاشم را میکنم تا تیمم نتیجه بگیرد


من میخواهم از طریق خبرگزاری شما از همه بازیکنان سایپا تشکر کنم. از حضور در این تیم و همتیمی بودن با آنها، لذت بردم. من باوجود اینکه مدت کوتاهی در سایپا بودم اما خاطرات خوبی در این تیم داشتم. از بازیکنان سایپا میخواهم اگر خوبی و یا بدی از من دیدند به بزرگی خودشان ببخشند و من برای بازیکنان سایپا آرزوی موفقیت میکنم.

گفتگو از شقایق آسیایی