دروازه بان اول تیم ملی ایران، با انتقال اخیر خود، به چهارمین تیم اروپایی خود پیوست، ماریتیمو، تیم دهم لیگ حرفهای پرتغال.

به گزارش "ورزش سه"، بازی روبروی ایکر مقدس! اتفاقی که شاید که روز آینده به وقوع بپیوندد و دروازهبان اول تیم ملی ایران بازی در برابر یکی از بزرگترین گلرهای این سالهای فوتبال دنیا را به تجربیاتش اضافه کند.
علیرضا حقیقی که از جمع پرسپولیسیها توانست به فوتبال ایران معرفی شود، پس از حضور در تیمهای روبین کازان، اسپورتینگ کوویلیا، پنافیل و این روزها به جمع یاران نلو وینگادا در تیم ماریتیمو، تیم دهم لیگ حرفهای پرتغال پیوست.
شروع تاریخی در پرسپولیس

شاید خیلی عجیبوغریب و البته دراماتیک باشد که دروازهبانی جوان، اولین لحظاتی که در تیمی بزرگی همچون پرسپولیس به میدان میآید روبروی پنالتی بازیکنی همچون علی دایی بایستد.

حقیقی که از سال 1379 در تیم جوانان پرسپولیس حضور داشت، مهر 1385 و زمانی که گلر جوان پرسپولیسیها تنها 17 سال سن داشت و از تیمهای پایه به نیمکت بزرگسالان منتقل شد قرارداد خود را با این تیم ثبت کرد، او اولین بار پس از اخراج فرشید کریمی در دیدار مقابل سایپا، تیمی که علی دایی را بهعنوان بازیکن و مربی در خود داشت، به میدان آمد و در دوئلی با وی توانست اولین پیروزی دوران حرفهای خود را به دست بیاورد. او پنالتی علی دایی را مهار کرد و نام خود در فوتبال ایران ثبت کرد.


استپ بعد از شروع طوفانی

پس از درخشش بهعنوان یکی از جوانترین بازیکنان حاضر در لیگ برتر، در فصل بعد به دلیل وجود دروازهبانان ملیپوشی مانند حسن رودباریان مرد شماره یک تیم ملی ایران و مهدی واعظی و فرشید کریمی، حقیقی تبدیل به یک نیمکتنشین و سکونشین شد و اغلب جایی در لیست ۱۸ نفره تیم نداشت.


مرد اول دروازه پرسپولیس

اما فصل بعد برای علیرضا حقیقی ورق برگشت، در فصل ۸۷–۸۸ با مصدومیت میثاق معمارزاده در ابتدای فصل و مصدومیت و ناراضی بودن مسئولین فنی از مهدی واعظی توانست در اکثر بازیهای پرسپولیس بهعنوان مرد شماره یک بازی انتخاب شود و درون دروازه قرار گیرد. اتفاقاً در میانههای حضور او در پرسپولیس، زمانی بود که وینگادا، مربی فعلی وی روی نیمکت این تیم مینشست.
حقیقی با همین روند در جمع پرسپولیسیها به کار خود ادامه داد، او تا سال 1391 کار خود را در این تیم انجام داد و تبدیل به دروازهبان اول پرسپولیسیها شد و تا زمان حضورش درون دروازه این تیم حضور داشت.

و بالاخره گلر لژیونر

اما در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۲، علیرضا با امضاء قراردادی ۴ ساله به باشگاه فوتبال روبین کازان روسیه پیوست، قراردادی که در دوره مدیریت محمد رویانیان به وقوع پیوست و تا مدتها منبع لایزال مالی پرسپولیسیها بود تا مدیریت این تیم بتواند از پول حاصل از آن بدهیهای خود را پرداخت کند.

حضور دوباره در جمع سرخها

پس از حضور وی در این تیم معروف روسی علیرضا حقیقی در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۳ با قراردادی به مدت شش ماه بهصورت قرضی به پرسپولیس پیوست، وی در دو بازی جام حذفی فوتبال ایران که در برابر تیمهای پدیده مشهد و الوند همدان انجامشده بود بهعنوان دروازهبان برای پرسپولیس به میدان رفت و خیلی زود و پس از گذشت شش ماه با پایان قرارداد، در تاریخ ۳ دسامبر ۲۰۱۳ از این تیم جدا شد.

اولین حضور در پرتغال

حقیقی پس از بازگشت به باشگاه رابین کازان در نقل و انتقالات نیمفصل زمستانی ژانویه ۲۰۱۴ بهصورت قرضی به اسپورتینگ کوویلیا در لیگ دسته دوم پرتغال پیوست و پسازآن نیز وی در ۲۴ آگوست ۲۰۱۴ با یک قرارداد قرضی یکساله به باشگاه فوتبال پنافیل در لیگ برتر فوتبال پرتغال پیوست.

دیدار مجدد با وینگادا

علیرضا پس از درخشش در جام جهانی و بازیهای تیم پنافیل در لیگ پرتغال بازهم بالاجبار به جمع کازانی ها اضافه شد، او در این تیم نیمکت نشین بود و در یک بازی در جام حذفی به میدان آمد و درنهایت در شرایطی که از چند باشگاه ایتالیایی و انگلیسی پیشنهاد همکاری داشت و زمزمه همکاری سهباره با پرسپولیسیها به گوش میرسید، وی ترجیح داد به تیم ماریتیمو پرتغال بپیوندد، تیمی که ادواردو نلو وینگادا، مربی سابق حقیقی در پرسپولیس، هدایت آن را بر عهده دارد بپیوندد.

دروازهبان رکورددار

اما پوشیدن پیراهن ملی برای دروازهبان اصلی کارلوس کی روش، یک موضوع جالب است، حقیقی یکی از رکوردداران در ردههای ملی محسوب میشود، او در 5 رده درون دروازه تیم ملی ایران ایستاد،
علیرضا حقیقی در بازی دوستانه مقابل تیم ملی فوتبال فلسطین در سال ۱۳۸۹ یکنیمه در دروازه تیم ملی فوتبال ایران قرار گرفت و اولین بازی ملی خود را تجربه کرد. او در ۵ رده ملی بازی کرده است که یک رکورد برای این بازیکن است، تیمهای ملی زیر 15، 17، 19 و 23 سال در ردههای پایه تیمهایی بودند که حقیقی را بهعنوان سنگربان خود میدیدند.

از نونهالان تا بزرگسالان

حقیقی اولین بار در مسابقات نونهالان غرب آسیا در قطر در سال ۱۳۸۱ برای تیم ملی بازی کرد که در آن زمان ۱۴ ساله بود. او در مسابقات نوجوانان آسیا در سال ۱۳۸۳ در ژاپن نیز بازی کرد و در سال ۱۳۸۵ در تیم ملی جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا در هند در ۳ بازی در ترکیب تیم ملی قرار گرفت. حقیقی در همان سال به تیم ملی امید دعوت شد و در بازیهای آسیایی ۲۰۰۶ و مقدماتی المپیک ۲۰۰۸ عضو تیم ملی امید بود.
دروازهبان وقت پرسپولیسیها در زمان مربیگری افشین قطبی برای اولین بار به تیم ملی دعوت شد اما در بازی مقابل فلسطین اولین بازی ملیاش را انجام داد و پسازآن نیز در بازی دوستانه برابر آلبانی در اردوی تدارکاتی وقت در ترکیه توانست دومین بازی خود را به انجام برساند.

نهایت استفاده از جام جهانی

اما اتفاقی که شاید تنها یکبار برای هر بازیکنی پیش بیاید برای گلر خوش قد و قامت تیم ملی ایران نیز پیش آمد و وی پیش از جام جهانی توانست خود را بهعنوان دروازهبان اول تیم ملی معرفی کند و با حضور در هر سه بازی تیم ملی، اتفاقی تاریخی را برای خود رقم زد، او پس از حضور در جام جهانی و با استیل خاص خود، از تأثیر مثبت حضور در این رویداد مهم به بهترین نحو استفاده کرد.

اولین کلین شیت در جام جهانی

علیرضا حقیقی در بازی اول تیم ملی ایران در رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۴ در برابر تیم ملی نیجریه در ترکیب تیم قرار گرفت و اولین دروازهبان تاریخ فوتبال ایران شد که توانست دروازهٔ این تیم را در یک بازیِ جامجهانی بسته نگاه دارد. او همچنین در بازی مقابل آرژانتین و بوسنی و هرزگوین به میدان رفت که در بازی مقابل آرژانتین بهغیراز گلی که در دقیقهٔ ۹۱ از لیونل مسی گل خورد در چند صحنه با واکنشهای فوقالعاده خود دروازه تیم ملی را نجات داد، او در بازی برابر بوسنی و هرزگوین نیز ۳ گل دریافت کرد.
پس از جام جهانی نیز علیرضا به بازیهای خود در تیم ملی ادامه داد و تاکنون توانسته است علاوه بر حضور رقبایی همچون بیرانوند، سوشا مکانی، رشید مظاهری و محمدرضا اخباری بهعنوان دروازهبان اول تیم ملی در اردوها حضورداشته باشد و به بازی بپردازد.