در تاریخ 52 ساله شرکت ایران در مسابقات فوتبال المپیک ،بازیکنان زیادی حاضر بوده وبرخی از آنها بسیار درخشیده وخود را بر ذات واساس فوتبال قالب ساخته اند.

به گزارش "ورزش سه" بهترین های هر دوره را مرور میکنیم:
1-همایون بهزادی(تولد سرطلایی)
همایون بهزادی در 22 سالگی ستاره ایران در مسابقات سال 1964 بود که 6 گل زد وآقای گل این دوره شد واز همین جا سرطلایی لقب گرفت.


2-ناصر حجازی(عقاب دهه 50)
ناصر حجازی یکی از بهترین های سال 1972 بود والبته کلانی،جباری،پروین وآشتیانی هم درخشیدند اما اگر حجازی در بازی برابر کره شمالی در پیونگ یانگ نبود ایران واقعا صعود نمیکرد.


3-غلامحسین مظلومی(سرطلایی ثانی)
در سال 1976 تنها غلامحسین مظلومی بود که در نقش ستاره به میدان آمد وجالب این که گل ایران را در اولین بازی المپیک هم خودش زد.


4-عبدالرضا برزگری(پله آبادانی)
بی شک در مسابقات انتخابی المپیک 1980 ستاره ایران را باید از بین پروین،علیدوستی وبرزگری برگزید که برزگری با درخشش قابل توجه ،در این دوره در تاریخ فوتبال ما ماندگار شد.


5-احمدرضا عابدزاده(عقاب آسیا)
استارت او برابر ستارگان کویت در سال 1365 ودر مقدماتی 1988 مثل یک بازیکن بزرگ وبا تجربه بود،عابدزاده از همان روز اولش هم گویی سالها تجربه داشت،او بهترین مرد ما در این دوره بود.


6-خداداد عزیزی(غزال گریز پا)
..ودر مقدماتی 1992 یک بازیکن باتکنیک خودنمایی کرد ،از چهره تا نحوه بازی واخلاقش همه چیز قابل توجه بود،او بهترین گزینه برای تیم 92 فوتبال ماست.


7-کریم باقری(آقا کریم)
شاید تنها عابدزاده 1988 چنین توانی را در بزرگی داشته باشد که کریم باقری برای تیم 96 داشت،با این شکل،او سالها در فوتبال ما احترام داشت ودر 1996 بهترین مرد ما بود.


8-جواد نکونام(نکوی رکورددار)
نکونام از فرصت تاریخی محرومیت علی کریمی بهره برد وناگهان مرد اول سال 2000 شد،بازی یزدانی ومهدوی کیا در پست های غیر تخصصی،نکونام را مرد اول این دوره کرد.


9-محرم نویدکیا(ستاره لیگ برتر)
بهترین بازیکن همه ادوار لیگ برتر از بهترین مردان تیم ناکام 2004 بود،تیمی که به قطع باید ستاره اش را از بین او،مبعلی وکاظمیان برمی گزید.اعتبار وبرتری محرم در سالیان مورد اشاره باعث این انتخاب ماست.


10-حسین کعبی(کاپیتان کوچولو)
تیم 2008 خوب نبود اما به هر حال در تیمی که خوب نبود حتی اگر نخواهیم بهترین را بیابیم ،کسی را انتخاب میکنیم که کمتر از بقیه بد بوده باشد،کعبی بهترین در جمعی بود که اولادی،پولادی،ماهینی،میداوودی و... را داشت.او در این تیم کاپیتان هم بود.


11-احسان حاج صفی(آخرین ستاره)
حاج صفی بهترین مرد آخرین تیم المپیک فوتبال ماست،مردی که امروز لژیونر فوتبال ما در کشور آلمان است.او را میتوان رکورددار آینده فوتبال ملی ما از حیث تعداد بازیهای ملی دانست.