علیرضا فغانی بعد از تجربه حضور در رقابتهای جام باشگاههای جهان معتقد است متاسفانه در ایران کسی از فوتبال لذت نمیبرد.

علیرضا فغانی به خبرنگار "ورزش سه" گفت: من قبل از هر چیز باید از همکاران و دوستان عزیزی که در مدت حضور من در ژاپن به من پیغام میفرستادند، تشکر کنم و بگویم که حمایتهای آنها باعث قوت قلب من و همکارانم بود.
چطور داور بازی فینال شدم!

در کلاسهای آمادگی پیش از شروع رقابتهای جام باشگاههای جهان خوشبختانه داوری ایران آمادگی خوبی را به نمایش گذاشت و بعد از اینکه ما در دیدار برای کسب مقام پنجم و ششم قضاوت کردیم، عملکرد ما مورد رضایت مسوولین داوری و مسابقات قرار گرفت و همین مساله باعث شد که از ما در بازی فینال استفاده کنند.
داوران ایرانی بالاترین نمره را از آمادگی جسمانی گرفتند

* آیا سطح پایین تستهای آمادگی جسمانی قبل از شروع لیگ باعث شده داوران ما عملکرد ضعیفی داشته باشند؟

فغانی:
در سطح بینالمللی تستهای سنگینتری برگزار میشود اما داوران ایرانی که کلاسهای آسیایی را پشت سر گذاشتهاند، همه تستهای آمادگی جسمانی را با موفقیت پاس کردند و نمرات بالایی از آمادگی جسمانی گرفتیم. اما اینکه در مقطعی مسوولی تصمیم بگیرد که به علتی این تستها سبکتر برگزار شود دلیل نمیشود که ما فکر کنیم اشتباهات داوری به دلیل مشکلات بدنی ماست. به عقیده من ما در ایران مشکل فرهنگ برخورد با داور را داریم و باید افراد صاحب نظر و کسانی که میتوانند در این زمینه راه گشا باشند، باید کمک کنند.
در بازی بارسلونا، خیلی سختی کشیدیم

* وقتی که بازی فینال را نگاه میکردیم به نظر میرسید برخلاف بازیکنان ایرانی مثل وقتی نیمار بازیکن بارسلونا از شما کارت می گرفت و اعتراض میکرد، ثانیهای بیشتر طول نمیکشید.

فغانی:
اصلا اینطور نیست. ما خیلی سختی کشیدیم، متاسفانه شرایط خیلی سختی بود هم از این بابت که به هر حال ما ایرانی بودیم و هم اینکه کنترل کردند بازیکنان آمریکای جنوبی خیلی سخت است، نیمار کلا بازیکنی است که دنبال خطا گرفتن است ولی مسی خیلی جنتلمن است و وقتی این افراد روبهروی هم قرار میگیرند شرایط قضاوت سختتر خواهد شد ولی خدا را شکر ما کارمان را انجام دادیم یعنی برای من فرقی نمیکند که در ایران قضاوت کنم یا در عرصه بینالمللی. همیشه سعی میکنم با قاطعیت قضاوت کنم.
لازم باشد در قضاوت بداخلاق میشوم

* هوشنگنصیرزاده معتقد است فغانی شایستگیهای زیادی و حالا بیشتر میخندد که این مساله به یک داور بینالمللی خیلی کمک میکند.

فغانی:
نه، هنوز هم با توجه به شرایط بازی اگر احساس کنم لازم است، بداخلاق میشوم.
به سوت زدن اشتباه فکر نمیکنم

* در جریان بازی فینال روی گل اول مسی یا در روند بازی آیا این احساس به شما دست داد که ممکن است اشتباه جبران ناپذیری بکنید؟

فغانی:
نه، کلا ما آموزش میبینیم که در لحظه بهترین تصمیم را بگیریم. من هم در تمام قضاوتهایم همین کار را میکنم، در بازی فینال هم همین اتفاق افتاد و خدا را شکر نتیجه خوب بود.
قصد ندارم خودم را به کسی اثبات کنم

* اتفاق افتاده به خاطر هجمه انتقادات داخلی در زمان قضاوتهای بینالمللی بخواهید به اصطلاح روی کسی را کم کنید؟

فغانی:
نه، من بیشتر تمرکزم روی همان بازی است که قرار است قضاوت کنم و اینکه بخواهم چیزی را به کسی در ایران یا خارج ثابت کنم، اصلا این شرایط نیست. به هر حال اشتباه کمابیش بخشی از داوری است و من فکر میکنم مشکلات ما در ایران و در مقایسه با اشتباه داور خیلی ریشهای است و باید آسیبشناسی شود ولی باز هم از کسانی که من را حمایت کردند، کمال تشکر را دارم.
باید به داوران جوان فرصت بدهیم

شما در مورد هجمهها علیه داوری و ارتباط آن با اشتباهات قاضی میدانی پرسیدید در این مورد باید بگویم که تحت فشار قرار دادن داور شرایط را نه تنها بهتر نمیکند بلکه باعث میشود آنها تحت فشارهای روحی روانی اشتباه سوت بزند. مسوولین باید شرایطی فراهم کنند تا داوران جوان ما بتوانند، عملکرد خوبی داشته باشند. همانطور که در فوتبال جوانگرایی تاوان دارد، در داوری هم جوانگرایی نیاز به صبر و حوصله دارد. ما در گذشته پیشکسوتان خوبی داشتیم که هرکدام از آنها میتوانند الگویی برای جوانها باشند.
در ایران همه به دنبال کوبیدن هم هستند