لووستاتین یک داروی کاهنده چربی خون است که سطح ldl کلسترول یا کلسترول بد را پایین می آورد و در نتیجه به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می کند.
ـ لووستاتین افزایش کلسترول خون را درمان نمی کند، بلکه آن را مهار می کند. برای افزایش تأثیر این دارو، باید از دستور پزشک تان مبنی بر کاهش مصرف چربی اشباع و کلسترول در برنامه غذایی، شروع یک برنامه ورزشی، کاهش وزن تا محدوده مناسب و ترک سیگار(اگر سیگاری هستید) پیروی کنید.
ـ لووستاتین باید با غذا مصرف شود. اگر روزی یک بار آن را مصرف می کنید توصیه می شود با غذای عصر خورده شود. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض این که یادتان آمد، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی فرارسیده است، نوبت فراموش شده را کنار بگذارید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.
ـ در صورت بروز هریک از علایم زیر بلافاصله با پزشک تان تماس بگیرید: تاری دید، تب، درد یا گرفتگی عضلانی، ضعف یا خستگی غیرعادی.
ـ علایم زیر در صورتی که مشکل ساز شدند، لازم است با پزشک در میان گذاشته شوند: نفخ، یبوست، سوزش سردل، تهوع، سرگیجه، سردرد، بی خوابی، بثورات جلدی یا کاهش توانایی های جنسی.
ـ در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف لووستاتین، پزشک تان را مطلع سازید:
حساسیت به لووستاتین یا دیگر داروهای کاهنده کلسترول
مصرف داروهای دیگر، به ویژه سیکلوسپورین یا دیگر داروهای مهارکننده ایمنی، ژمفیبروزیل، ایتراکونازول، اریترومایسین، نیاسین یا ضد انعقادهای خوراکی مانند وارفارین، بیماری کبدی، یا دارای عضو پیوندی.

ـ هنگام مصرف لووستاتین توصیه می شود به طور منظم به پزشک تان مراجعه کنید تا بهبودی تان را تحت نظر داشته باشد.
ـ از دستورات تغذیه ای و دیگر توصیه های پزشک تان پیروی کنید.
ـ پیش از انجام هر گونه عمل جراحی و کارهای دندانپزشکی، سایر پزشکان را از این که لووستاتین مصرف می کنید، مطلع سازید.
ـ لووستاتین را دور از دسترس کودکان، دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید، زیرا در این شرایط لووستاتین فاسد می شود.
ـ لووستاتین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت دور بریزید.
ـ هنگام مصرف لووستاتین نباید بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع کنید. با قطع دارو چربی های خون ممکن است به شدت افزایش یابند.

دکتر هومن خلیقی/گردآوری:گروه تندرستی و زندگی سالم