آموزش نگهداری آكواریوم


مدتی هست كه میخواستم راجع به نگاهداری ماهی های آكواریوم و خود آكواریوم مطلب بنویسم كه وقت نمیشد ولی دوست عزیز tarhande استارت را در بخش دامپزشكی در مورد گلد فیشها زد و من هم در مورد بقیه ماهی ها اینجا مینویسم.

توضیحاتی در مورد اكواریوم
زندگی ماشینی امروز فاصله انسان با طبیعت را بطور نامحسوسی افزایش دادهو بدون آنكه خود متوجه باشیم در اثر عدم استفاده از لذات و امكانات طبیعت پیوسته دچار خستگی روحی و اعصاب هستیم.
داشتن آكواریوم در خانه لذت بخصوصی دارد.آكواریوم با گیاهان سبز و رنگهای متنوع ماهیها حتی در اطاق كوچكی نیز منظره دلپذیری به وجود می آورد.

آكواریوم آرامش خاصی به انسان میبخشد كه جربه آن خالی از لطف نیست تا جایی كه بسیاری از روانپزشكان به بیماران خود توصیه میكنند كه اكواریومی تهیه كنند تا از خواص آرامش بخشی آن برای درمان استفاده كنند.

با پیشرفتهایی كه در این چند ساله در زمینه آكواریوم بوجود امده نگاهداری آن بسیار راحت شده. بخاری های اتوماتیك فیلترهای تصفیه كه نیاز تعویض آب را حتی تا 1 سال برطرف كرده. غذا دهنده های اتوماتیك برای كسانی كه شرایط شغلی خاص دارند و هزاران امكانات دیگر.

اكواریوم ارای 2 نوع آب و ماهی میباشد .
ماهی های آب شیرین و آب شور
نگاهداری آكواریوم آب شور بسیار سخت و پر هزینه هست ولی تنوع ماهیها و رنگ در آنها بسیار زیبا و خیره كننده هستند.
آكواریوم آب شیرین نگاهداری ساده تر و كم خرج تری دارد. ماهای های آبشیرین چندین نوع هستند كه اگر بخواهیم به انها بپردازیم خیلی تخصصی و جای آن در اینجا نیست.
برای اینكه خیلی ساده تقسیم بندی كنیم آنها را به دونوع گوشتخوار و گیاه خوار تقسیم میكنیم.
فعلا مبحث ماهیهای گیاه خوار ار آغاز میكنیم.

لوازمی كه باید تهیه كنید.
1- تانك
2- پمپ هوا
3- بخاری
4- شلنگهای پمپ
5- فیلتر كف
6- دستگاه تصفیه
7-سنگهای هوا
8- شن كف آكواریوم
9-دماسنج
10- داروهای ضد كلر ضد عفونی

اینها لوازم ضروری آكواریوم هستند كه حتما باید در آكواریوم مجود باشند .
لوازم اضافی دیگر سلیقه ای هستند.
بعد از تهیه تانك (همان شیشه آكوریوم ) باید شیشه را به خوبی بشورید
و شن كف آكواریوم را بشویید و خوب ضد عفونی كنید.
فیلتر كف را كه از ضروریات هست چون باعث میشه در كف آكواریوم جریانی از آب بوجود بیاد كه این جریان آب فضولات ماهی ها باقی مانده غذا را از سطح به لابه لای شنها و در نتیجه به كف آكواریوم منتقل میكند و باعث تصفیه آب مشود و فساد غذایی رخ نمیدهد. فیلتر را در كف آكواریوم قرار دهید شنها را بعد از اینكه خوب شستید و در نمك ضدعفونی كردید بشویید و در روی فیلتر بریزید به طوری كه حتما 2سانتیمتر ارتفاع داشته باشد مقدار بیشتر از آن بستگی به سلیقه دارد كه آیا دوست دارید در آكواریوم شیب داشته باشد و یا طرح های دیگر.
حالا نوبت گذاشتن سنگهای هوا در آكواریوم هست سنگ هوا همان وسیله ای است كه حباب های هوا از آن خارج میشود. محل سنگ هوا را مشخص كنید و شلنگ مخصوص را به آن متصل كنید سنگ هوار در سر جای خود بگذارید و شلنگ را از زیر شنهای آكواریوم به یك گوشه كه میخواهید پمپ را در آن قسمت بگذارید بكشید و روی آن را بپوشانید برای زیبا تر شدن آكواریوم.
تعداد سنگ هوا و محل آن به سلیقه بستگی دارد البته در آكواریومهای 1 متر به بالا حتما باید از چند سنگ هوا استفاده كرد چون سنگ هوا علاوه بر زیبایی كار مهمتری دارد كه همان اكسیژن دهی به ماهیان هست. اگر توجه كرده باشد در عیر كسانی كه ماهی قرمز میفروشند از هوادهی استفاده نمیكنند و اسیژن محلول در آب كم هست و به همی خاطر ماهی ها برای تنفس روی سطح آب می آیند.

بعد از شلنگ كشی و نصب سنگ هوا پمپ هوا را در محلی در بیرون آكواریوم كه حتما ارتفاع آن از آكواریوم بالاتر باشد بگذارید اگر از چند سنگ هوا استفاده میكنید باید یك ترمینال بخرید كه دارای چند شعله باشد و با شلنگ به پمپ متصل كنید. دلیل بالا تر گذاشتن پمپ این هست كه هنگامی كه برق قطع میشود آب از سنگ هوا به داخل شلنگها جریان پیدا میكند و اگر پمپ در ارتفاع پاینتری باشد آب به داخل پمپ میرود و باعث سوختن پمپ میشود.

حالا باید بخاری را در گوشه ای از آكواریوم نصب كنید و توجه كنید كه تمام بخاری به زیر آب نرود معمولا كارخانه های سازنده محلی را مشخص میكنند برای زیر آب رفتن بخاری.
حالا نوبت دماسنج هست كه بسته به نوعی كه تهیه میكنید دارد كاغذی كه به دیواره آكواریوم میچسبد و یا دیجیتالی را نصب كنید.

حالا آب را در آكواریوم بریزید توجه داشته باشد كه آب را با شدت وسط آكواریوم نریزید چون باعث كنار رفتن شنها میشود آب را از یكی از دیواریها به آرامی به داخل بریزید.
هنگامی كه آب پر شد پمپ هوا را روشن كنید همه چیز را خوب چك كنید . داروی ضد كلر را به مقداری كه روی آن نوشته شده داخل آب بریزید و همینطور داروی ضدعفونی را.
آگر دمای آب زیر 26 درجه هست بخاری را برای دمای 27 تنظیم كنید و روشن كنید. و اگر نه كه لازم نیست معمولا بخاری را از آبان ماه كه هوا سرد میشود روشن میكنند . بیشتر بخاری ها قابل تنظیم هستند درجه ایده ال برای ماهیها 27 درجه هست.
آب را یك نصفه روز به حال خود بگذارید تا خوب كلر آن از بین برودو آماده حضور میهمانان شما شود.