جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر از روز شنبه 23 آبان ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز به کار کرد و تا 28 آبان ماه ادامه داشت.
رییس کمیته فنی جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر آمار ثبت نام تیم های متقاضی حضور در این مسابقات بین المللی را 332 تیم عنوان کرد و گفت: بعد از مرحله پیش ثبت نام و بررسی کمیته فنی، صلاحیت 155 تیم مورد تایید قرار گرفت و حدود 95 تیم به مسابقات نهایی راه یافتند.
سروش صادق نژاد افزود: رقابت های رباتیک جام امیرکبیر در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی در 15 لیگ برگزار شد و مسابقات آزاد فیراکاپ ایران نیز 5 لیگ تخصصی داشت.
وی در معرفی لیگ های مسابقات هوش مصنوعی نیز توضیح داد: رقابتهای مسابقات هوش مصنوعی در 10 لیگ شامل تشخیص وضعیت آب و هوای جاده ها، تشخیص و ردگیری خودرو در بزرگراه ها، مکان یابی و نقشه سازی همزمان ربات خانگی با تصاویر سقفی، تشخیص تقلب در اسناد علمی فارسی، ترجمه ماشینی فارسی به انگلیسی، تشخیص چهره در تصاویر، شناسائی فرامین صوتی، تشخیص هواپیما در تصاویر ماهواره ای، تصحیح هوشمند قرائت نماز و دسته بندی اسناد متنی فارسی برگزار شد.

**برترین های پنجمین جشنواره رباتیک جام امیرکبیر
براساس رای هیات داوران پنجمین دوره مسابقات رباتیک جام دانشگاه امیرکبیر، تیم های بعثت از دبیرستان بعثت و Immortal از دبیرستان سلام ایران زمین موفق به کسب رتبه های دوم و سوم در لیگ رباتهای ترابری شدند.
در لیگ خلاقیت در رباتیک نیز جایزه بهترین ایده به تیم M2 از شرکت پیشگام سازه خلاق تعلق گرفت و تیم های پرشین و سیاه و سفید به ترتیب موفق به کسب رتبه های اول و دوم شدند.
رتبه های اول تا سوم لیگ رباتهای مسیریاب پیشرفته نیز به ترتیب به تیم MIgMig از پژوهشسرای پسران گرگان، MIgMig+ از پژوهشسرای پسران گرگان و تیم تعاونی انقلاب شهریار 4 اختصاص یافت.
هیات داوران همچنین در لیگ رباتهای امدادگر، تیم DML از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند به عنوان رتبه اول معرفی کرد و عنوان بهترین تیم در بخش ربات امدادگر با کنترل خودکار را به تیم KN2C از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و عنوان بهترین تیم در بخش ربات امدادگر با کنترل دستی را به تیم DML از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند اعطا کرد.
رتبه های اول تا سوم لیگ رباتهای پرنده به ترتیب به تیم های 'ARC' از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تیم 'خیام' از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور و 'به ربات' از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان تعلق گرفت و تیم خیام همچنین موفق شد عنوان بهترین تیم در رقابتهای اکتشافی را از آن خود کند.
در لیگ رباتهای مین یاب نیز جایزه رتبه اول و دوم به تیم های پاسارگاد از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه آزاد اسلامی پیام نور رسید و تیم RTL از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک نیز به عنوان برنده بخش رباتهای مین یاب سایز کوچک شناخته شد.
هیات داوران این مسابقات، تیم ACE Extreame از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان را به عنوان برنده جایگه نخست و تیم MEC از دانشکده دکتر شریعتی تهران و مرکز خانه کارگر کرمان را به عنوان برنده جایگاه سوم در لیگ رباتهای کارخانه ای معرفی کرد.
رتبه اول لیگ رباتهای پزشکی این دوره از مسابقات رباتیک نیز به تیم ARCSurgery از دانشگاه صنعتی امیرکبیر رسید.

**برترین های مسابقات فیراکاپ آزاد ایران
در اولین مسابقات فیراکاپ آزاد ایران نیز رتبه اول لیگ HuroCup به تیم AUTMan-Kid از دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص یافت.
تیم های Bit01 از دانشگاه خیام مشهد و GraceBand از دبیرستان دخترانه مهر نامی نوین به رتبه های اول و دوم لیگ SimuroSot در مسابقات فیراکاپ آزاد ایران دست یافتند.

** برگزیدگان پنجمین جشنواره رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر
براساس رای هیات داوران سومین دوره مسابقات هوش مصنوعی، لیگ تشخیص چهره در تصاویر تیم ROGA از دانشگاه قم رتبه سوم را کسب کرد و این لیگ رتبه اول و دوم نداشت.
در لیگ تشخیص و ردگیری خودرو در بزرگراه ها تیم AVID از دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه سوم را کسب کرد و رتبه اول و دوم معرفی نشدند.
در لیگ تشخیص هواپیما در تصاویر ماهواره ای تیم LA PLANE DETECTOOR از دانشگاه شهید بهشتی و تیم PHOENIX نیز رتبه سوم را کسب کردند و این لیگ نیز برگزیدگان اول و دوم نداشت.
تیم LIMP – COMMAND از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در لیگ شناسایی فرامین تصویری رتبه نخست را کسب کرد.
در لیگ تصحیح هوشمند قرائت نماز نیز تیم LIMP- SALAT1 از دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه دوم را به خود اختصاص داد.
همچنین در لیگ تشخیص تقلب در اسناد علمی فارسی نیز تیم GHADIR از دانشگاه قم رتبه دوم را کسب کرد.
در لیگ دسته بندی اسناد متنی فارسی نیز تیم UT TEXT MINERS از دانشگاه تهران رتبه سوم را به دست آورد.