مهدی حاجتی، مدیر کل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه چهل و پنجمین جشنواره فیلمهای علمی، آموزشی و تربیتی رشد که از 22 آبان همزمان با تهران در مناطق 33 گانه گیلان وهمچنین دو دانشکده بنت الهدی صدر، امام علی(علیه السلام) و آموزش استثنایی استان به مدت یک هفته در حال برگزاری است، گفت: جشنواره فیلم رشد فرصتی برای ورود علاقمندان به فعالیتهای فیلم سازی و استفاده از هنر تصویر برای انتقال مفاهیم است که در سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی مورد تاکید قرار گرفته است .


خیلی دور خیلی دورتر
حاجتی با ابراز خرسندی از راهیابی دو همکار فرهنگی به مرحله پایانی چهل و پنجمین دوره مسابقات بین المللی فیلم رشد امسال، افزود: فیلم 30 دقیقه ای «خیلی دور خیلی دورتر» ساخته علیرضا قوی بازو، دبیر مدارس آستانه اشرفیه به مرحله نهایی جشنواره فیلم رشد است که این فیلم کمک آموزشی در مورد آموزش نجوم و ساخت اسطرلاب است که برای دانش آموزان دوره متوسطه اول قابل استفاده است.

فیلم ویترین
وی با اشاره به اینکه قوی بازو سال گذشته نیز با فیلم تابش رنگها در جشنواره فیلم رشد، مقام دوم را کسب کرده بود، ادامه داد: فیلم ویترین به کارگردانی شهریار پورسیدیان، دبیر مدارس ناحیه دو رشت و تهیه کنندگی سازمان فرهنگی، هنری شهرداری رشت در 15 دقیقه ساخته شده است که در روایتی کوتاه و نمادین با وام گرفتن از زیباییهای شهر رشت به مشکلات روزمره جوانان میپردازد.

رویای سرخ
حاجتی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته پورسیدیان با فیلم رویای سرخ جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم رشد را کسب کرده بود، تصریح کرد: فیلم «سرزمین سرد» به کارگردانی شهریار پورسیدیان، فیلمساز فرهنگی و موفق گیلانی موفق به کسب جایزه ویژه تماشاگران با عنوان«روبان طلایی» از سومین جشنواره فیلم خارق العاده بروکسل بلژیک شد.

وی با اشاره به اینکه این فیلم در آبان ماه سال گذشته نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه را از هفتمین جشنواره بین المللی شکستن موانع مسکو روسیه کسب کرده بود، اضافه کرد: فیلم «رویای سرخ» نیز از همین کارگردان و به تهیه کنندگی انجمن سینمای جونان گیلان در یازدهمین حضور بین المللی خود به فستیوال فیلم تبادل هندوستان (NDIEARTH EXCHANGE) راه پیدا کرد که این جشنواره نیز از 6 تا 8 آذرماه امسال در شهر چنای هند برگزار میشود.

حاجتی یادآور شد: «رویای سرخ» پیش از این جایزه بهترین فیلم کوتاه هفتمین جشنواره بین المللی فیلم های ایرانی سانفرانسیسکو آمریکا ٢٠١٤، دیپلم افتخار انسان دوستی از ششمین جشنواره فیلم کودک اکراین ٢٠١٤، جایزه بهترین فیلمبرداری از چهارمین جشنواره بین المللی فیلم ANIFESTROZAFA آلبانی ٢٠١٤ و جایزه ویژه هیئت داوران چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم رشد تهران ١٣٩٣ را کسب کرده است.

مدیر کل آموزش و پرورش گیلان در ادامه تصریح کرد: امیدواریم این روند زمینه ای باشد که همه دانش آموزان، معلمان هنرمند و علاقمند در ساختن فیلم مشارکت داشته باشند.

گفتنی است، چهل و پنجمین جشنواره بینالمللی فیلم رشد از 22 تا 29 آبان ماه همزمان با تهران در پنج استان کشور در بخشهای فیلم داستانی بلند، فیلم داستانی کوتاه، فیلم مستند، فیلم مستند آموزشی و انیمیشن در حال برگزاری است.