عزیز عبدل زاده با اشاره به تشدید آلودگی هوا از طریق سوزاندن سیم های برق توسط بعضی از افراد در منطقه صباشهر شهرستان شهریار گفت: ضمن گشت مشترک با عوامل انتظامی و شهرداری این شهر، پنج مورد از محل های سوزاندن سیم ها در منطقه صباشهر، جاده اکبر آباد شناسایی شدند.
وی افزود: در این خصوص اخطاریه زیست محیطی صادر و ابلاغ شد که در صورت تکرار، برخورد قاطعانه و پلمب و جمع آوری منابع آلاینده اقدام می شود.
وی با توجه به تشدید آلودگی هوا از طریق دفع غیر اصولی پسماندهای کشاورزی نظیر شاخ و برگ، بقایا و زائدات گیاهی از طریق راه های غیر اصولی مانند آتش سوزی و سوزاندن آنها گفت: با همکاری جهاد کشاورزی کلیه مراکز موصوف شناسایی و اخطاریه زیست محیطی برای متصدیان باغ ها صادر شده است.
عبدل زاده با اشاره به شناسایی و برخورد با کانون ها و اراضی کشاورزی که بقایای پسماندهای کشاورزی در آنها سوزانده می شد اظهار کرد: برخورد با عوامل تشدید کننده آلودگی هوا اهمیت بسزایی در کاهش ورود آلاینده ها به هوا داشته که مسلما با اینگونه موارد برخورد قانونی خواهد شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شهریار با اعلان تشکیل کارگروه ویژه جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها بین محیط زیست، جهاد کشاورزی، فرمانداری و امور آب این شهرستان گفت: هدف از تشکیل این کارگروه اتخاذ راهکارهای اجرایی و کارآمد برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ ها با توجه به رشد ارزش افزوده است.

* شناسایی و پایش واحدهای آبکاری در دستور کار محیط زیست شهرستان ری قرار گرفت
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری با اشاره به ممانعت از آلودگی آب های زیر زمینی در شهرستان ری گفت: شناسایی و پایش واحدهای آبکاری بطور ویژه در دستور کار این اداره قرار گرفته است.
محسن شوکتی افزود: تاکنون بیش از 10 واحد آبکاری در بخش خاوران شهرستان ری شناسایی و اخطاریه زیست محیطی به این واحدها ابلاغ شده است.
وی با اشاره به اینکه واحدهای آبکاری عمدتا فاقد مجوز بوده و بعضا دارای مجوز صنفی هستند گفت: مشکل اینگونه واحدها ورود پساب حاوی فلزات سنگین به چاه جاذب و نهایتا آلودگی آب های زیرزمینی است و از آنجایی که متاسفانه این واحدها فاقد سیستم تصفیه فاضلاب هستند بار آلودگی زیادی را به محیط زیست تحمیل می کنند.
شوکتی افزود: این اداره مصمم است کلیه واحدهای غیر مجاز آبکاری را تعطیل و آب های زیرزمینی شهرستان را از یک خطر جدی نجات دهد.

* بره میش وحشی به دامان طبیعت بازگردانده شد
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات از رها سازی یک بره میش وحشی به دامان طبیعت در منطقه حفاظت شده ورجین خبر داد.
بیژن مقیمی گفت: در پی تماس تلفنی یکی از ساکنان روستای مزرعه سادات مبنی بر ورود یک راس بره میش وحشی به داخل حیاط منزل شخصی وی، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات به محل اعزام و این حیوان را تحویل گرفتند.
وی افزود: ماموران یگان محیط زیست بعد از حصول اطمینان از وضعیت سلامت این حیوان آن را در نزدیکی یک گله از قوچ و میش در منطقه حفاظت شده ورجین رها کردند.
مقیمی با توجه به هم مرزی و تداخل روستاها با مناطق حفاظت شده وهمچنین ساخت وساز ویلاها در نزدیکی این مناطق در شهرستان شمیرانات، از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده حیوانات جدا شده از گله در باغات و حیاط خانه های خود موضوع را سریعا از طریق تماس با شماره تلفن 02126542056 به محیط بانی گلندوک اطلاع دهند.

* شهروند دماوندی یک بهله پرنده بوتیمار را به محیط زیست تحویل داد
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند از تحویل یک بهله پرنده بوتیمار توسط شهروند دماوندی به این اداره خبر داد.
عباس میرزا کریمی گفت: صبح روز گذشته یکی از شهروندان دوستدار محیط زیست یک بهله پرنده بوتیمار را که در اطراف محل سکونت خود یافته بود به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند تحویل داد.
وی افزود: این پرنده به دلیل ضعف جسمانی بلافاصله پس از تحویل برای مداوا به دامپزشکی منتقل شد و پس از تیمار و حصول اطمینان از وضعیت سلامتی، صبح امروز در طبیعت رها شد.