حجتالاسلام والمسلمین موسی سالمی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه این هفته شهریار در جمع نمازگزاران مؤمن و انقلابی این شهر پس از دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی و پرهیز از گناهان و معاصی، در ادامه سلسله مباحث هفتههای گذشته در خصوص باید و نبایدهای زندگی، بحث غفلت را طرح و اظهار کرد: سرپرستان خانوادهها اعم از پدر و مادر باید در تربیت فرزندان خود که نعمت الهی هستند، غفلت نکنند.
وی بیان کرد: امامان معصوم (ع) در این خصوص بسیار توصیه فرمودهاند، یکی از غفلتها، غفلت از نعمت داشتن فرزند است، بسیاری در آرزوی داشتن فرزند میسوزند، خداوند نعمت فرزند را به انسان ارزانی داشته و باید قدر این نعمت را بداند و از این نعمت غافل نباشد، بهترین امانت خداوند برای والدین فرزندان هستند.
امام جمعه شهریار تصریح کرد: دومین غفلت برای والدین غفلت از تربیت فرزند است، تربیت فرزند از خود فرزند مهمتر است، هر زمان آغاز به تربیت فرزند کنیم دیر نیست، هر چند بهترین زمان تربیت فرزند از زمان خواستگاری شروع میشود که چه همسری را برای خود انتخاب میکنیم.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین مکان برای تربیت فرزندان خانه و بعد مدرسه است، متأسفانه خانوادهها در تربیت فرزند کوتاهی میکنند زمانی بود که در گوش بچههای تازه متولد شده اذان و اقامه میگفتند و الان آهنگهای کذایی برای بچه میگذارند.
سالمی در خطبه دوم نماز جمعه پس از تسلیت سالروز شهادت حضرت رقیه (س) به ذکر مناسبتهای در پیش رو پرداخت.
وی اظهار کرد: یکی از مناسبتهای هفته آینده، هفته کتاب و کتابخوانی است، یکی از افتخارات دین ما این است که ترغیب به مطالعه و کتابخوانی میکند، روایات بسیاری از معصومین در تأکید مطالعه وجود دارد اما نه هر مطالعهای و کتابی، کتابی که علم نافع را به انسان منتقل کند مد نظر است، مطالعه و علماندوزی نباید هیچ زمانی ترک شود.
امام جمعه شهریار بیان کرد: رشد علمی کشور زمانی مطلوب بود اما متاسفانه قدری کم شده است، نباید رشد علمی کشور متوقف شود.
وی ادامه داد: مسلمان نباید هیچگاه به وضع موجود نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی خود راضی باشد و باید در ارتقای آنها بکوشد، مسلمان نباید خود را در مقابل دشمن دست کم بگیرد، چراکه مسلمان مؤمن به سلاح و نعمت ایمان مسلح است و این نعمت و سلاحی است که دست دشمن از آن خالی است.
امام جمعه شهریار افزود: رهبر معظم انقلاب بر حفظ روحیه انقلابی بسیار تکیه دارند اما متأسفانه در بعضی از لایههای دولت کسانی آمدهاند که به معنی واقعی مسئلهدار هستند، در مقابل جوانهای انقلابی و مؤمن ایستادهاند و آنها را کنار میگذارند.
وی ادامه داد: در بعضی دانشگاهها اساتید مومن کنار گذاشتهاند کارهای فرهنگی در جامعه، در دانشگاه و محیطهای علمی بسیار کم شده است، کنسرتهای آنچنانی و اردوهای مختلط کار فرهنگی و دینی نیست.
سالمی تصریح کرد: متأسفانه به علتهای مختلف حجاب در مملکت اسلامی ما کمرنگ شده است، هوشیار باشیم دشمن دست روی متدینین گذاشته است، میبینید بعضی از فرزندان علما و مسئولین به چه راههایی کشانده شدهاند.
وی خاطر نشان کرد: به قول رهبر معظم انقلاب باید به جوانان انقلابی میدان داد باید به دغدغه جوانان ارزشی توجه کرد نه اینکه به آنها افراطی، بیسواد و روستایی گفت و یا تجمع به حق آنها را غیرقانونی خواند، پس برای اینکه صدای به حق خود را به گوش مسئولین برسانند باید چه کار کنند، چرا به دشمنان اسلام و ایران لبخند میزنید اما در مقابل خواستهها و دغدغههای به حق جوانان انقلابی برافروخته میشوید.
امام جمعه شهریار در پایان متذکر شد: این همه اهمال و مماشات در مقابل دشمنان چرا، اگر واکنش رهبر معظم انقلاب در خصوص جنایات آلسعود در مناسک حج و فاجعه منا نبود معلوم نبود عکسالعمل شما چگونه بود.