جشنواره فیلم فجر به عنوان جذابترین و مهمترین رویداد سینمایی کشور هر ساله سینماگران را برای رقابتی تنگاتنگ و پرهیجان ترغیب میکند. هر چند که با اعلام برگزیدگان پس از مراسم اختتامیه با انتقادات و حواشی زیادی مواجه میشود و تعداد زیادی از فیلمسازان و بازیگران با نارضایتی نسبت به نحوه قضاوت، مصاحبههای تند و انتقادی انجام میدهند اما جذابیت این جشنواره آنقدر زیاد است که نمیتوانند از حضور و رقابت در آن چشمپوشی کنند.

سیوسه دوره جشنواره فیلم فجر در دو بخش ملی و بینالمللی برگزار شده است. در دوره سیوسوم این جشنواره برای اولینبار بخش بینالملل از ملی جدا و در اردیبهشت 94 برگزار شد و قرار است این جداسازی همچنان ادامه داشته باشد و جشنواره سیوچهارم هم به صورت مجزا برگزار شود. حواشی تغییر نام بخش بینالملل تا مدتها گریبان مسئولان سینمایی را گرفت تا در نهایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نام «فجر» را مجدداً به بخش «بینالملل» جشنواره برگرداند.


امسال نیز مثل سال گذشته جشنواره پرجمعیتی را خواهیم داشت.


فرزاد مؤتمن ، مصطفی کیایی، ابراهیم حاتمیکیا، پرویز شهبازی، مسعود کیمیایی، هومن سیدی، علیاکبر ثقفی، هاتف علیمردانی، مانی حقیقی، علیرضا امینی، تینا پاکروان، رضا عطاران، داریوش مهرجویی، رضا میرکریمی، پیمان قاسمخانی، مسعود دهنمکی و... کارگردانهایی هستند که در جشنواره فیلم فجر حضور خواهند داشت.
بر اساس این گزارش، فیلم «بادیگارد» آخرین ساخته ابراهیم حاتمیکیا با حضور بازیگران مطرح مثل پرویز پرستویی، بایک حمیدیان، امیر آقایی، فرهاد قائمیان، مریلا زارعی و... در مرحله تدوین است و پس از گذراندن مراحل فنی به جشنواره فجر میرود.


فیلم «عادت نمیکنیم» به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان که امسال در آن هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن پس از سالها مقابل هم قرار گرفتهاند و میخواهد به جشنواره فیلم فجر برسد، هماکنون در مراحل فنی به سر میبرد.
تهرانی پس از سالها غیبت سال گذشته در فیلم یک کارگردان جوان فیلماولی به نام «روز مبادا» و امسال در «عقربه روی 220» علیرضا امینی به ایفای نقش پرداخته است.


رویارویی مجدد او با فروتن پس از گذشت سالها از فیلم «قرمز» فریدون جیرانی، این بار مقابل دوربین ابراهیم ابراهیمیان اتفاق میافتد.


پولاد کیمیایی که قرار بود با همکاری پدرش مسعود کیمیایی اولین فیلم سینمایی خود را بسازد، به دلیل ناپدید شدن سرمایهگذار فیلم و متوقف شدن پروژه به جشنواره فجر نخواهد رسید. نام این فیلم «معکوس» بود.


مصطفی کیایی که در جشنواره سیودوم و سوم با فیلمهای «خط ویژه» و «عصر یخبندان» شرکت کرده بود، امسال فیلم «پارازیت» را میسازد. این فیلم که به عنوان «صاف کننده» تغییر نام داده است، پس از دریافت مجوز ساخت در مرحله پیشتولید قرار دارد. این فیلم مضمونی اجتماعی و جوانانه دارد و تعداد بازیگران اصلی آن از «عصر یخبندان» کمتر هستند.


«خشکسالی و دروغ» پدرام علیزاده که با بازی محمدرضا گلزار، ستاره سالهای نه چندان دور سینما، ساخته میشود هم در مراحل فنی به سر میبرد و حضورش در جشنواره از طرف عوامل فیلم تأیید شده است.


علیزاده اولین اثر خود به نام «آخرین سرقت» را سال 89 ساخت. تابستان سال جاری بود که احتمال اکران فیلم «خشکسالی و دروغ» قبل از جشنواره فجر از طرف عوامل مطرح شد.


کارگردان این فیلم تصمیم داشت این فیلم در مهر اکران شود و اولویت دوم جشنواره سیوچهارم بود.


در این فیلم علاوه بر محمدرضا گلزار، پگاه آهنگرانی، علی سرابی و خاطره اسدی بازی میکنند.
هاتف علیمردانی پس از حضور «کوچه بینام» در جشنواره سیوسوم فیلم فجر، امسال با «هفت ماهگی» به جشنواره سیوچهارم میآید.


این فیلم که در ابتدا «مشرف به کوچه بینام» نام داشت؛ در جشنواره با استقبال مواجه شد و بازیگر آن باران کوثری در این فیلم هم با علیمردانی همکاری دارد.


این فیلم که به دلیل سانحه تصادف کوثری با وقفهای کوتاه مواجه شد، روزهای پایانی فیلمبرداری را سپری میکند تا پس از طی مراحل فنی در جشنواره فیلم فجر سیوچهارم حضور یابد.
هومن سیدی که سال گذشته بازی در «من دیهگو مارادونا هستم» و «اعترافات ذهن خطرناک من» به عنوان کارگردانی در جشنواره فجر حضور داشت، امسال با ساختن فیلم دیگری به جشنواره فیلم فجر میآید. «خشم و هیاهو» اثر جدید هومن سیدی است.


طناز طباطبایی که سال گذشته در بهترین فیلم جشنواره فجر حضور داشت و نوید محمدزاده که در فجر سیوسوم در فیلم «ناهید» ایفای نقش کرده است، بازیگران منتخب هومن سیدی در فیلم هستند.


سعید چنگیزیان، بهناز جعفری، رضا بهبودی و رعنا آزادیور نیز در این فیلم به ایفای نقش میپردازند.


این فیلم قصه یک بازیگر سینما –تئاتر است که درگیر اتفاقاتی میشود. «خشم و هیاهو» چهارمین فیلم هومن سیدی در مقام کارگردانی است.
کمال تبریزی که سال گذشته «طعم شیرین خیال» را که محوریت آن محیطزیست بود، به جشنواره فجر برده بود و امسال نیز فیلم «از رئیس جمهور پاداش نگیرید» وی پس از 6 سال انتظار اکران شد، در حال ساخت «امکان مینا» با نویسندگی فرهاد توحیدی است.


این فیلم با بازی میلاد کیمرام، مینا ساداتی، شاهرخ فروتنیان، بهرنگ علوی، شایسته ایرانی، سیامک صفری و سیامک احصایی و... ساخته میشود و یک ارتباط زناشویی و بحران شک و خیانت را نشان میدهد.


ساخت این فیلم نیز از نیمه گذشته است و قرار است در جشنواره حضور داشته باشد.
اصغر فرهادی پس از چند سال دوباره در ایران فیلم میسازد.


«فروشنده» اصغر فرهادی با تغییر نام از «برسد به دست آهو» با یک فراخوان از کسانی که علاقهمند هستند، ویدئوهایی مردمی را برای انتخاب بازیگر جمعآوری میکند. بازیگران اصلی فیلم شهاب حسینی و ترانه علیدوستی هستند. حسینی و علیدوستی نیز پس از مدتها رو به روی همدیگر قرار میگیرند.


«کفشهایم کو؟» ساخته کیومرث پوراحمد نیز قرار است در جشنواره سیوچهارم فیلم فجر حضور یابد. آخرین اثر کیومرث پوراحمد در سینما «پنجاه قدم آخر» بود که در آن بابک حمیدیان و طناز طباطبایی به ایفای نقش پرداخته بودند.


این فیلم ملودرامی خانوادگی است که به موضوع مهاجرت میپردازد.


رضا کیانیان، مجید مظفری و فاطمه معتمد آریا بازیگران اصلی فیلم جدید پوراحمد هستند.
پرویز شهبازی پس از «دربند» فیلم «نسیم» را برای جشنواره فیلم فجر آماده میکند. در فیلم «نسیم» آزاده نامداری، ساعد سهیلی و ساغر قناعت به ایفای نقشهای اصلی میپردازند.


«نسیم» قرار است برای حضور در جشنواره فیلم فجر با نام دیگری حضور یابد و برخلاف شایعات مطرح شده، نامداری نقش مقابل ساعد سهیلی در این فیلم نخواهد بود و با همان پوشش چادر در فیلم حضور مییابد.


افشین هاشمی نیز امسال فیلمی را برای جشنواره آماده میکند. «گذر موقت» با بازی مسعود کرامتی و مهدی رحمانی مهر کلید خورده قرار است. این فیلم قرار است با گذراندن فیلمبرداری و مراحل فنی به جشنواره سیوچهارم برسد.


شبنم فرشاد جو و شقایق دهقان نیز به این پروژه پیوستهاند.


این فیلم داستان دو پیرمرد است که در یک شب تصمیم خاصی برای یک تفریح میگیرند.


فرزاد مؤتمن که سال گذشته با فیلم «خداحافظی طولانی» در جشنواره حضور داشت، امسال فیلم «آخرین بار کی سحر رو دیدی» را برای جشنواره آماده میکند. این فیلم پس از مدتی توقف مجدداً فیلمبرداریش آغاز شده است.


فریبرز عربنیا، آتیلا پسیانی، ژاله صامتی، محمدرضا غفاری، سیامک صفری و ... در این فیلم بازی میکنند. «آخرین باز کی سحر رو دیدی؟» فیلمی با محوریت پلیسی است که به ناپدید شدن «سحر» میپردازد و به دنبال آن نگرانی مادرش که به کلانتری مراجعه میکند.


آخرین اثر بهنام بهزادی کارگردان سینما «قاعده تصادف» بود که در سال 1391 ساخته شد. بازیگران آن امیر جعفری، امیر روحانی، اشکان خطیبی، الهه حصاری، سروش صحت ومهرداد صدیقیان بودند.


بهزادی احتمالاً امسال فیلم «وارونگی» را به جشنواره فجر میبرد.


«وارونگی» با بازی علی مصفا، ستاره پسیانی، سحر دولتشاهی و ... ساخته میشود. وی علاوه بر کارگردانی، نویسندگی و تهیهکنندگی فیلم را نیز بر عهده دارد.


این فیلم داستان خانوادهای را روایت میکند که در زندگی دچار اتفاقاتی میشوند.


این سومین فیلم بهزادی در مقام کارگردانی است.


تینا پاکروان نیز که اثر اول وی «خانوم» بود، امسال به ساخت یک فیلم دیگر پرداخته است.


«نیمه شب اتفاق افتاد» قصه عشقهایی نامتعارف را به تصویر میکشد و در آن حامد بهداد و رویا نونهالی نقشهای اصلی را بر عهده دارند.


آتیلا پسیانی، گوهر خیراندیش، ستاره اسکندری و ... بازیگران دیگر این فیلم هستند.


«نیمه شب اتفاق افتاد» در مرحله تدوین قرار دارد و به جشنواره فجر میرسد.


«ربوده شده» بیژن میرباقری با سپری شدن 70 درصد از فیلمبرداری، قرار است در جشنواره سیوچهارم فیلم فجر حضور یابد.


در این فیلم که تهیهکننده آن جواد نوروزبیگی است، نیکی کریمی، سروش صحت، روزبه بمانی، سارا مخبریپور، و... به ایفای نقش میپردازند.


میرباقری پس از بازنویسی فیلمنامه و دیالوگ فیلم «محمد رسولالله»، حالا پس از چند سال در مقام کارگردان ظاهر شده است.


فیلمبرداری و تدوین «شن جن من» با تغییر نام به «اژدها وارد میشود» ساخته جدید مانی حقیقی بهار سال 94 به پایان رسیده و پس از گذراندن مراحل فنی متقاضی حضور در جشنواره خواهد بود.


بازیگران اصلی این فیلم امیر جدیدی، همایون غنیزاده، احسان گودرزی، نادر فلاح و علی باقری هستند.


نویسندگی و کارگردانی و تهیهکنندگی این فیلم بر عهده مانی حقیقی است. خلاصه داستان «اژدها وارد میشود» هنوز رسانهای نشده است.


با پایان یافتن فیلمبرداری فیلم «نفس» نرگس آبیار و رسیدن به مراحل فنی در تابستان جاری، به احتمال قوی این فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور خواهد داشت. نسخه نهایی این فیلم تا پایان آذر ماه به دفتر جشنواره تحویل داده میشود.
ابوالقاسم طالبی این بار به سراغ ساختن فیلم تاریخی رفته و «یتیم خانه ایران» را ساخته است. این فیلم در مرحله تدوین است و نیمی از آن انجام شده اما زمان به پایان رسیدن مراحل فنی هنوز مشخص نیست.از بازیگران آن میتوان به علیرام نورایی، جعفر دهقان، فرخ نعمتی، قطبالدین صادقی، ایمان صفا و... اشاره کرد. ضمن اینکه چند بازیگر خارجی در این فیلم حضور دارند. این فیلم که از تنوع لوکیشن زیادی برخوردار است در شهرک غزالی، شهریار و مناطق مختلف کشور فیلمبرداری شده است.


«یتیم خانه ایران» داستان مرد جوانی به نام «محمدجواد» است که در جریان قحطی ایران با راهاندازی یتیمخانهای از کودکان بیسرپرست نگهداری میکند. داستان فیلم به تعقیب و گریز محمدجواد و یک فرمانده ارتش انگلستان در ایران میپردازد.


طالبی در آخرین اظهاراتش گفته است که «یتیمخانه ایران» را به بخش مسابقه جشنواره فجر نمیدهد.
«پری دریایی» آخرین ساخته مسعود بابائیان است که با موضوع شهدای غواص و دفاع مقدس ساخته میشود.


این فیلم در دو فاز از پاییز سال گذشته آغاز شد و فیلمبرداری آن در سه ماه به پایان رسید و با نصب تندیس شهدای غواص در دریای خلیج فارس یکی از مراحل این فیلم به پایان رسید، در این فیلم امیر آقایی، پانتهآ مهدینیا، شاهرخ فروتنیان، اصغر همت و... بازی میکنند.


بیژن شیرمرز که از سال گذشته ساخت «فقط به خاطر تو» را آغاز کرده است، با تغییر نام فیلم خود به «من و شارمین» ساخت فیلم را ادامه داده است.


تابستان امسال فیلمبرداری این اثر به پایان رسیده و تدوین آن در نیمه راه است.


این فیلم در ژانر کمدی اجتماعی است و موضوع آن در مورد دختری است که درگیر مسائل خرافی میشود و قصد یافتن همسر مناسب برای خود از این راه را دارد.


سال گذشته امین حیایی از این پروژه جدا شد و بازیگران این فیلم ویشکا آسایش، گوهر خیراندیش، مجید صالحی، پژمان بازغی و سحر قریشی هستند.
«سیانور» اثر جدید بهروز شعیبی، یک عاشقانه پلیسی است. این فیلم که از بازیگران و لوکیشنهای زیاد برخوردار است، همچنان در پیشتولید به سر می برد. قرار است از 25 آبان فیلمبرداری آن آغاز شود.


مهدی هاشمی و بابک حمیدیان از بازیگرانی هستند که حضورشان در این فیلم قطعی شده است. سید محمود رضوی نیز مثل آثار قبلی همراه شعیبی است و تهیهکنندگی فیلم «سیانور» را بر عهده دارد.


رضا عطاران بازیگر موفق سالهای اخیر سینما، با ساخت فیلم «دراکولا» امسال به جشنواره میرسد. وی علاوه بر کارگردانی فیلم، نقش اصلی را نیز بر عهده خواهد داشت.


«دراکولا» یک فیلم کمدی و ترسناک است، فیلمی که رضاعطاران برای بازیگری آن به دنبال یک زن نابازیگر پروتز کرده است. به تازگی ویشکا آسایش و سیامک انصاری به این پروژه سینمایی پیوستهاند. این فیلم در مرحله پیشتولید به سر میبرد.


عطاران در این فیلم نقش یک خونآشام را ایفا میکند و ...


سهیل بیرقی فیلم «من» را به جشنواره خواهد برد. لیلا حاتمی، بهنوش بختیاری، امیر جدیدی و علیرضا استادی در این فیلم به ایفای نقش میپردازند. سعید سعدی و سعید خانی تهیهکنندگان فیلم هستند. مسعود کیمیایی این بار سراغ موضوع جدیدی رفته است.
«قاتل اهلی» به عنوان فیلم جدید کیمیایی است که میخواهد به جشنواره فجر سیوچهارم برساند.


«قاتل اهلی» روایتی اجتماعی است که به نوعی در ادامه دغدغههای کیمیایی است. فیلم درباره کسی است که علاقهمند است، ثروتمند شود و به هر راهی متوسل میشود. این فیلم در واقع به راههای پولدار شدن میپردازد.


گفته میشود در این فیلم عزتالله انتظامی به ایفای نقش میپردازد.


کامران قدکچیان امسال با ساخت دو فیلم «انتهای خیابان مهر» و «جنون» قدم به جشنواره خواهد گذاشت. فیلم «انتهای خیابان مهر» با تغییر عنوان از «عشق سالهای کوچ» مضمون عاشقانه دارد و ژانر آن اجتماعی است.


این فیلم قصه دختری است که یک نامه را در میان کتاب حافظ پیدا میکند و مسیر زندگیاش متحول میشود. بازیگران این فیلم امینحیایی، بیژن بنفشهخواه، سحر زکریا، پروانه معصومی و مهران رجبی هستند. این فیلم در مرحله ساخت موسیقی است.فیلم «جنون» نیز که با پایان فیلمبرداری و مراحل فنی منتظر حضور در جشنواره است، به روایت یک داستان قدیمی میپردازد.


بازیگران این فیلم میترا حجار، کامبیز دیرباز، قربان نجفی و آشا محرابی هستند. نام قبلی فیلم «جنون»، «روح» بوده است.


«مغز نارنجی» عنوان فیلم مهدی خسروی است. این فیلم که تهیهکنندگی آن بر عهده علی عطشانی است، با بازی نیوشا ضیغمی، کامران تفتی، مهران رجبی و جواد عزتی به جشنواره میرود.


این فیلم اولین ساخته مهدی خسروی است و در دو فاز تهیه میشود. فیلمبرداری این اثر به تازگی به پایان رسیده و قرار است در جشنواره فیلم فجر سیوچهارم حضور داشته باشد.
«رسوایی2» فیلم جدید مسعود دهنمکی است که در آن سحر قریشی (جایگزین شیلا خداداد)، اکبر عبدی و ... بازی میکنند. این فیلم که فیلمبرداری و مراحل فنی آن به پایان رسیده است، برای حضور در جشنواره آماده میشود.


جلال اشکذری فیلم «دلبری» را راهی جشنواره میکند. این فیلم آخرین مراحل صداگذاری را میگذراند.


«دختر» آخرین ساخته رضا میرکریمی است که در حال حاضر مدیرعامل خانه سینما و دبیر بخش بینالملل فیلم فجر است. این فیلم قصه دختری را نشان میدهد که در خانوادهای سنتی زندگی میکند و دوستانش او را به یک مهمانی دعوت میکنند.


خانواده دختر اجازه حضور در این مهمانی را به دختر نمیدهند و او از خانه فرار میکند تا حضور در این مهمانی را تجربه کند.


فرهاد اصلانی، مریلا زارعی، از بازیگران فیلمبرداری فیلم «دختر» هستند. این فیلم آبانماه در آبادان شروع شده است و قرار است در جشنواره فجر حضور یابد.


مهدی گلستانه که سال 92 فیلم «نازنین» را ساخته بود، امسال با اثر جدید خود «بیست و سه روز» به جشنواره میآید.


در این فیلم که با پایان مونتاژ وارد مرحله صداگذاری و ساخت موسیقی شده است، محمدرضا فروتن، هانیه توسلی، شقایق فراهانی، محسن کیایی، خاطرهاسدی، مهدی پارسا، نیکی مظفری و ... به ایفای نقش میپردازند.


خسرو که به مدت «بیست و سه روز» از خانه و خانواده دور بوده و دچار ابهامات فکری میشود، وقتی به منزل برمیگردد عینیت تمام چیزهایی که در ذهنش بوده مشاهده میکند و ...
پس از گذشت 9 سال از ساخت «سنتوری» توسط داریوش مهرجویی، امسال سری دوم این فیلم با عنوان «سنتوری مرد پاییزی» ساخته میشود. طبق گفته همسر مهرجویی وی علاقهمند به آغاز ساخت فیلم در فصل پاییز است؛ چون ویژگی و طبیعت این فصل را برای فیلم نیاز دارد و از آذر ماه ساخت «سنتوری مرد پاییزی» را آغاز میکند.


موضوعیت فیلم «سنتوری مرد پاییزی» که سری دوم «سنتوری» است، موسیقی و جوانان علاقهمند به آن است که دچار تب و اعتیاد موسیقی هستند.


پس از جایگزینی حامد بهداد به جای بهرام رادان در «سنتوری مرد پاییزی»، مهرجویی در آخرین اظهارات خود بیان کرده است که حتی حضور بهداد هم قطعی نیست. فهرست بازیگران این فیلم همچنان رسانهای نشده است.


علیاکبر ثقفی تهیهکننده سینما این بار در مقام کارگردان و با ساخت فیلم «هلن» به جشنواره میآید.


این فیلم که از اوایل هفته دوم آبان آغاز شده، با جایگزین کردن روشنک گرامی به جای طناز طباطبایی، به جشنواره خواهد رفت. این فیلم با موضوع اجتماعی به داستان دختری میپردازد که با خانواده خود دچار چالش شده است.


روشنک گرامی، پژمان بازغی، رویا نونهالی بازیگران این فیلم هستند.


ژژر هاشمزاده که اولین بار است در مقام کارگردانی به فیلمسازی پرداخته، در چند پروژه سینمایی دستیار اول کارگردان و برنامهریز بوده است. وی قرار بود فیلم «پاسگاه» را با جواد نوروزبیگی بسازد که ساخت فیلم در مرحله پیش از تولید متوقف و منتفی شد.


«در سکوت» اولین اثر وی است که با پایان فیلمبرداری وارد مراحل فنی شده است. در این فیلم فاطمه معتمدآریا و ویشکا آسایش، پانتهآ پناهیها و ... به ایفای نقش میپردازند.


در خلاصه این داستان آمده است: سودابه زنی میانسال است که متخصص صنعت بازیافت است که پس از بیست و دو سال به کشور برمیگردد. وی در ایجاد ارتباط با دخترش دچار مشکل میشود و... . نویسندگی و کارگردانی این فیلم برعهده هاشمزاده است.


از فیلمهای دیگری که برای رسیدن به جشنواره فجر در حال تلاش هستند، میتوان به «سال تحویل» سیاوش اسعدی، «سایهات را قاب بگیر» ابراهیم شیبانی، «ترامبولین» مهدی نادری، «مسیر معکوس» ابوالفضل جلیلی، «کافه پولونیا» عباس رافعی، «همنام» کیوان علیمحمدی و امید بنکدار، «مسافر کوچولو» شاهپور شهبازی، «پهلوان خشمگین» و «نرگس مست» ضیاءالدین دری، «میراث» رسول صدر عاملی، «اطلس» سامان مقدم، «آرام خواهیم گرفت» افشین هاشمی، «روزهای مرد مرده» به کارگردانی مهرداد غفارزاده، «خرمگس» محمد هنرمند، «مشکل گیتی»، «زاپاس» برزو نیکنژاد، «نرگس مست»، «دعوتنامه» مهرداد فرید، «مینا» حمید نعمتالله، «نگار» رامبد جوان و ... اشاره کرد.


در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر که نسبت به جشنواره سال قبل شلوغتر به نظر میرسد، کارگردانها و بازیگران مطرح سینما به رقابت برای کسب سیمرغ بلورین خواهند پرداخت.


تا حدود دو ماه آینده، فیلمها باید آمادگی کامل خود را برای حضور در جشنواره فیلم فجر اعلام کنند. حال باید دید که در نهایت کدامیک از این فیلمها به جشنواره فیلم فجر راه پیدا میکنند و برای حضور در بخش رقابتی جشنواره انتخاب میشوند؟