نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: همه چیز درباره مواد روان گردان

 1. #1
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  همه چیز درباره مواد روان گردان  شيشه چيست؟

  اشك خدا يا شيشه يا كريستال يكي از انواع مواد تهييج كننده از دسته مت آمفتامين استكه در حال حاضر در بين جوانان مصرف مي شود و عوارض آن بيشتر از اكستازي است.شيشه انرژي زاست و مصرف آن تمايلات جنسي را افزايش مي دهد . بيشتر افراد پس از مصرفاين ماده دچار توهم مي شوند.شيشه فعاليت سيستم عصبي - حركتي را بسيار زياد كرده ،اشتها و خواب را كاهش مي دهد ، هيجان را افزايش داده و توهم ايجاد مي كند به گونه ايكه فكر مي كند قادر به پرواز است يا احساس مي كند كه پيامبر است و به او وحي مي شود.پديده اي كه امروز شاهد آن هستيم نوعي نسل كشي فرهنگي است.


  چرا برخي جوانان به قرصهاي اكستازي متوسل مي شوند؟


  الف- بعضي از جوانان تحت تاثير سخنان دوستان خود در مورد احساسات هيجان انگيز كاذبو از بين رفتن شرم و حيا و ايجاد اعتماد به نفس بالا از اين ماده استفاده مي كنند.

  ب- ممكن است مشكلات زندگي خارج از توان فرد باشد و براي رهايي از اين فشار و تنش به اينمواد پناه مي برند.

  ج- فرار از افسردگي ، رسيدن به آرامش ، داشتن لحظاتي شادتر و ايجاد تنوع در روند يكنواخت ومايوس كننده زندگي مواردي از اعمال خطرناك بعد از مصرف اكستازيطبق گزارشات و به عنوان نمونه چندين مورد از اشخاص مصرف كننده از طبقات بالاي آپارتمانبي اختيار به بيرون آمده و سقوط كرده اند و يا در حالي كه با ماشين با سرعت بالا و زياددر اتوبان در حال حركت بوده اند درب ماشين را باز كرده و خود را پرت كرده اند . در يك مهمانياكستازي مردي كه به تعداد زياد و مداوم اكستازي مصرف مي كرد خود را پرتقال مي دانستو ديگري فكر مي كرد مگس است و به دفعات سرش را به شيشه پنجره مي كوبيد. اقدامخودكشي و خودزني پس از مصرف اين قرص نيز گزارش شده است.  افرادي كه براي اولين بار اكستازي مصرف مي كنند بعد از نيم ساعت چه احساسيبه آنها دست مي دهد؟

  حدود سي دقيقه بعد از مصرف معمولا افزايش ضربان قلب ، تعريق شديد ، انقباض عضلات ،عدم احساس درد ، افزايش اعتماد به نفس و قدرت دست مي دهد.اما افرادي كه به دفعات اين مواد را مصرف مي كنند نيم ساعت بعد ، احساس سوزن سوزن شدن بدن، بيقراري ناآرامي و اضطراب ، عدم تعادل بدن ، افزايش دماي بدن و فشار خون ، بالا رفتن توان بدني ،تهوع ، خشكي دهان و انقباض فك مي شوندعلت روابط جنسي بدون محافظت يا حفاظت شده در مصرف قرصهاي اكستازي چيست ؟به علت هيجان بيش از حد و نداشتن كنترل رفتار به دنبال مسموميت با اكستازي چه اقداماتي انجام مي شود؟

  پزشكان به اقدامات حمايتي مانند پايين آوردن فشار خون ، جبران آب از دست رفته بدن وكنترل درجه حرارت بدن مي پردازند اكستازي چگونه در ايران توليد مي شود؟اكستازي در ايران با ايجاد برخي تغييرات در ماده اصلي آمفتامين در آزمايشگاههاي غير مجازبدست مي آيد و افراد فرصت طلب بدليل سودآوري آن به اين كار مشغولند اين قرصها معمولا با چه قيمتي به فروش مي رسد ؟


  بين 6 تا 12 هزار تومان . دلفين 6 هزار تومان اما صليب 12 هزار تومانقرصهاي شادي بخش موجود در ايران به چه نامهايي معروف هستند؟
  به نامهاي دلفين ، لنگر ، صليب ، سان شاين ، سوپرمن ، هوندا ، اُپل ، امگا ، پليكان ، لاو ، مرسدسآيا اكستازي اعتياد آور است؟
  هر چند كه اين دارو اعتياد جسماني ايجاد نمي كند اما يكبار مصرف آن تا 80 درصد احتمالاستفاده مجدد آنرا افزايش مي دهد

  چرا افرادي كه اكستازي مصرف مي كنند دوست دارند آدامس بجوند؟
  قفل شدن فك و دندان باعث مي شود كه اينها آدامس مصرف كنند.
  چرا افرادي كه اكستازي مصرف مي كنند دوست دارند در محلهاي تاريك قرار گيرند؟

  زيرا مصرف اكستازي موجب گشاد شدن مردمك مي شود و چشم در برابر نور اذيت مي شود.به همين دليل علاقه دارند كه در محيط تاريك باشند و يا حتي از عينكهاي دودي و آفتابيدر شب استفاده كنند.
  آيا مصرف اكستازي در دراز مدت موجب تخريب و آسيب زدن به مغز مي شود؟

  آري تحقيقات پزشكي دانشگاه جان هاپكينز آمريكا از طريق تصاوير كامپيوتري بدست آمدهاز مغز افرادي كه اكستازي مصرف مي كنند نشان مي دهد كه كساني كه مدت پنج سالاستفاده از قرصهاي اكستازي استفاده مي كنند درجاتي از تخريب مغزي را دارا هستند.دكتر ريكورته دريافت كه اكستازي 20 تا 60 درصد از سلولهاي سازنده سروتونين را از بين مي بردو تخريب سلولهاي سروتين موجب كاهش قدرت يادگيري و ياد آموري فرد مي شود. از طرفيسيب پذيري بدن را در برابر بيماريهاي عفوني و ويروسي به شدت افزايش مي دهد. علاوه بر آن كبدو كليه ها را از كار مي اندارد .
  مصرف اكستازي چه تاثيري در واسطه هاي عصبي شيميايي بدن دارند؟

  اكستازي موجب آزاد شدن واسطه شيميايي سروتونين مي شود . به همين دليل ميزانسروتونين افزايش يافته و از طرفي موجب كاهش دوپامين مغز مي شود. كاهش دوپامينموجب افسردگي مي شود.آيا افرادي كه اكستازي مصرف مي كنند بعد از اينكه به حالت عادي برگشتنداعمال و كارهائي را كه در زمان سرخوشي داشته اند بياد مي آورند؟بله متاسفانه پس از محو آثار اكستازي تجربيات زمان سرخوشي را بياد مي آورند و به هميندليل موجب افزايش ميل به خودكشي در اين گروه مي شود.

  آيا مصرف اكستازي موجب توهم مي شود؟

  آري مصرف اكستازي باعث مي شودتا درك هر 5 حس در فرد مختل شود يعنيفرد بدون وجود محرك خارجي حس را درك مي كند . در حالت طبيعي براي دركهر حس قسمتي از قشر مخ فعال مي شود. به دنبال مصرف اكستازي و ايجاداختلال در سيستم اعصاب مركزي مناطق مختلف قشر مخ بدون وجود محرك واقعيفعال مي شوند. شايع ترين توهم در اين ميان مربوط به حس بويايي است. توهمشنوايي و بينايي نيز بشكل شنيدن صداي جيغ و ديدن رنگهاي بنفش وجود دارد.همچنين درك هر حس نيز زياد مي شود. مثلا فرد صداي شخصي را كه در نزديكياو نشسته است از فواصل دوردست مي شنود. يا ماه را لمس مي كند. يا پنجرهرا باز كرده و خود را به بيرون پرت مي كند. يا در حال رانندگي ممكن است درب اتومبيلرا باز كرده و خود را از خودرو پرت كند.

  آيا يك بار مصرف قرصهاي اكستازي ممكن است زيان بخش باشد؟

  به اعتقاد يكي از محققان آمريكايي اكستازي چنان است كه حتي يك بار مصرف آناحتمال از دست دادن 60% از حافظه وجود دارد ضمنا در بعضي از افراد منجر به تخريب كبد شده است.
  بعد از حالت سرخوشي ناشي از مصرف اكستازي چه آثار روحي و رواني در انسان ظاهرمي شود؟

  افسردگي همراه با بيقراري ، اضطراب ، خستگي ، كوفتگي عضلات ، بيقراري ، بيتفاوتي شديد در زندگي روزمره و ميل مفرط به مصرف مجدد مواد در فرد به وجود مي آيد.

  تاثير اين مواد چه مدت بعد از مصرف و چگونه ظاهر مي شود؟

  آثار اين مواد 30 تا 40 دقيقه بعد از مصرف ظاهر مي شود و آثار آن به شكلايجاد سرخوشي ، قدرت زياد ، بالا رفتن توجه و تمركز ، احساس خشنودي ،

  نشاط ، اعتماد به نفس ، صميميت و نزديكي ظاهر مي شود. اين آثار يك تا 1.5 ساعتپس از مصرف به اوج خود رسيده و 3 تا 4 ساعت ادامه دارد و سپس خستگي ، اضطرابو افسردگي جانشين حالات قبل مي شوند.

  عكس العمل كشورهاي غربي با مصرف اين مواد توسط جوانان چگونه بود؟

  دولت آمريكا در سال 1985 مصرف و فروش اين مواد خطرناك را ممنوع اعلام كرد .مجلس انگلستان قبل از رسيدن قرصهاي اكستازي از آمريكا به اين كشور مجازاتسنگيني را براي توليد و توزيع مصرف كنندگان اين قرصها وضع كرد . اما نتيجه خلاف انتظار بود .جوانان انگليسي بسيار بيشتر از آمريكايي ها به اكستازي روي آوردند. در آمريكا جرم كسيكه اين قرصها را به دوستانش مي دهد از جزاي فروشندگان قرصها بيشتر است.اين مواد ابتدا توسط چه كشوري و با چه انگيزه اي ساخته شد؟

  اين مواد نخستين بار در سال 1914 توسط يك شركت داروسازي آلماني به نام مرك

  Merck بعنوان داروي ضد اشتها و كاهش دهنده وزن ساخته شد اما به دليل عوارض

  زياد استفاده از آن تا اواخر سال 1970 به تعويق افتاد تا اينكه اين مواد جهت درمان ا

  ختلالات رواني و عاطفي ناشي از جنگ و بيان احساسات بيماران بكار برده شد.

  ارتش آمريكا از آن جهت راستگويي و اقرار مجرمين و اسرا استفاده مي كرد اما

  با اثبات اثرات اين ماده روي حيوانات آزمايشگاهي مصرف آن در سال 1985 ممنوع

  اعلام شد اما اين ماده با تغييراتي مورد استفاده متقاضيان خياباني قرار گرفت و بعنوان

  داروهاي خياباني مصرف شد.

  Ecstasyچيست؟

  واژه اكستازي را حظ ، خوشي زياد ، وجد و نشاط معني كرده اند.

  تركيبات اين ماده متيلن دي اكسي مت آمفتامين (M.D.M.A) يا اكستازي دررديف مواد مخدر و محرك مانند L.S.D مي باشد. در ساخت اكستازي موادي همچون استون ، نيترواتان، كلروفورم يا حتي فورمامید به عنوان ماده پايه بكار مي رود .

  اين مواد به چه صورت و شكلي در بازار عرضه مي شود؟

  اين مواد مخدر خطرناك به شكلهاي مختلف تزريقي ، قرص ماژل ، برچسب ، نوشيدني و اسپري وجود دارد .

  ولي معمولي ترين آن به شكل قرص هاي رنگي است كه با اشكال قلب، پروانه ، ستاره ، حروف لاتين عرضه مي شود و در بين مصرف كنندگان به نامهاي قرص عشق ، قرص X ، قرص نشئه ، بمب شادي ، داروهاي هم آغوشي، سوپرمن ، مرسدس استار ، جت و... شناخته مي شوند.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت NRSG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۰
  نوشته ها
  137
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : همه چیز درباره مواد روان گردان

  امروزه اعتیاد مشکل بزرگ جوامع است و خساراتی که این معضل یا بلای خانمانسوز به جا می گذارد بسیار زیانبار است زیرا نیروی جوان جامعه را از چرخه تولید خارج می کند.اعتیاد وابستگی جسمی یا روانی به چیزی است.اعتیاد می تواند به مواد شیمیایی یا مواردی مانند اینترنت باشد.

  اعتیاد به ترکیبات شیمیایی رایجترین نوع موجود است و موادی که به طور معمول به کار می روند شامل دارو های مسکن و خواب اور, محرکهای مغزی ,مواد استنشاقی, الکل ,مواد افیونی و یا حشیش هستند.

  دارو های مسکن و خواب اور شامل گروه داروهای بنزودیازپین هستند .این ترکیبات باعث اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی خواب الودگی و اختلال درک است .از علائم ان پوست سرد و نمناک است و عوارض ان ناراحتی های کبدی و گوارشی و در نهایت در اثر مصرف زیاد مرگ را به دنبال دارد.

  گروه دیگری از مواد اعتیاد اور که ممکن است کمتر جلب توجه کند مواد استنشاقی است مانند چسب موکت, تینر, بنزین, گاز فندک اتر و مایع خشک شویی است. پس از مصرف این مواد فرد دچار نشئگی , سردرد, تهوع, پرخاشگری , اختلال تکلم و افزایش تعداد ضربا نهای قلب است.این گونه مواد باعث از بین رفتن سلولهای مغزی , کاهش بهره هوشی و اسیبهای جدی به کبد و کلیه و عضلات و ریه می شود.اما از انجایی که این مواد مستقیم اثر بر مغز دارد احتمال کم خونی و سکته بسیار زیاد است.

  ترکیبات دیگر مواد الکلی مانند انواع مشروبات الکلی هستند که سبب به هم خوردن تعادل و کندی پاسخ میشود و از علائم ان استشمام بوی الکل , سیگار کشیدن زیاد و استفراغ است. در چنین افرادی خطر ابتلا به سرطان سر و گردن و اسیب کبد بسیار بالاست.

  مشهورترین گروه مواد اعتیاد اور مواد افیونی مانند تریاک, شیره کدئین ,مرفین و هروئین هستند .این مواد حالت نشئگی گرما و گیجی ایجاد می کنند.مشخص ترین علامت مصرف تنگی مردمک چشم این افراد است همچنین حساسیت, کاهش وزن کاهش میل جنسی و تیره شدن پوست است و احنمال ابتلا به هپاتیت ,کزاز و ایدز در این گونه افراد بسیار بالاست و مرگ بیشتر در این گروه اتفاق می افتد.

  گروه دیگر مواد اعتیاد اور کانابیس است که شامل حشیش ,ماری جوانا , گراس و بنگ و…است. در اینگونه افراد تمرکز از بین رفته و اشتها افزایش می یابد.از علائم مصرف ان قرمز شدن چشم است.این مواد به سلولهای مغزی اسیب جدی وارد می کند و با درصد بالایی سبب سرطان ریه می شود.

  و اما گروه جدیدی از مواد اعتیاد اور که محرکهای مغزی هستند . این مواد گروها از امفتامین دیتالین و مشتقات انها هستند .از مشتقات این مواد می توان به۳و۴متیلن دی اکسی مت امفنامین MDMA اشاره کرد.

  XTC که امروزه به نامهای اکستاسی ,اکستازی, اکس و یا قرص شادی بخش شناخته شده است

  Ecstasy(۳,۴-MethyleneDioxyMethAmphetamine) : در بين عامه مردم اسمهاي ديگري نيز دارد از جمله: X,E,MDMA,Roll,Adam,XTC .

  Ecstasy از حدود نيمه هاي دهه ۱۹۶۰ به نوان آمفتامين با عوارض کمي براي کاهش افسردگي وارد بازار شد و به صورت کوتاه مدت باعث بهبود اين مشکلات شد اما به دليل سوء مصرف باعث مشکلات زيادي مي شود که باعث شده از آن به عنوان يک ماده مخدر نام برده شود.

  اين دارو به صورت قرص مصرف مي شود.معمولا در پارتي ها و مهمانيهايي که به مدت زياد به رقص و پايکوبي مي پردازند(raves)، استفاده مي شود.

  اين قرص از موادي که باعث توهم زايي مي شوند هم تشکيل شده است.اين قرص زماني که ساخته مي شود،نظارتي بر روي آن صورت نمي گيرد و ممکن است که از مواد ديگري هم ساخته شود(زيرا در کارخانه هاي معتبر ساخته نمي شود و يکي از دلايلي است که باعث شده به عنوان قاچاق معرفي شود).

  از لحاظ رواني اين قرص باعث اعتياد به آن هم مي شود که بسيار خطرناک است.تا حدي که ۳۰۰ ميليگرم از آن مي تواند سبب مرگ يک دختر ۱۵ساله شود.

  اثرات کوتاه مدت:

  اکستازي باعث افزايش انرژي و توهم در فرد مي شود.مصرف کنندگان مي گويند که بعد از مصرف دوست دارند به ديگران نزديک شده و با آنها تماس داشته باشند.از ديگر اثرات آن مي توان به: دندان قروچه غير ارادي، کاهش اعمال مهاري، لرز با يِا بدون تعريق زياد، تاري ديد، افزايش ضربان قلب و فشار خون، احتمال بروز تشنج و…اشاره کرد.

  مواد تحريکي موجود در قرص مي توانند باعث شوند تا مصرف کننده به طور باورنکردني و طولاني مدت برقصد که اگر در اين شرايط گرما و شلوغي (مثلا در يک پارتي) هم باشد ممکن است سبب تب و از دست دادن آب بدن(به شکل عرق) شود.اين شرايط مي تواند منجر به از دست دادن عملکرد عضلات، کليه، قلب و کبد شود.در اين صورت مي توان مرگ را هم ديد.

  حتي بعد از اين اثرات مشکل در خواب، اضطراب و افسردگي هم ديده مي شود.

  اثرات طولاني مدت:

  استفاده مکرر از اکستازي(و يا اعتياد به آن) مي تواند سبب از بين رفتن و تخريب سلولهاي ترشح کننده سروتونين شود.اين سلولها نقش مهمي در حالت روحي افراد، حافظه، يادگيري، درد و اشتها دارند.که تخريب آنها سبب اختلال در عمل آنها مي شود.(اختلال در حافظه و يادگيري، کم اشتهايي، افزايش احساس درد، افسردگي و اضطراب).

  در ضمن اين قرصها در انواع نامهاي تجاري و با آرمهاي مختلف ساخته مي شوند.مثل:ميتسوبيشي،موتورولا و…

  حال بايد از کساني که از اين ماده خطرناک استفاده مي کنند پرسيد که آيا حالت سرخوشي موقت به اين همه اختلال و شايد مرگ مي ارزد؟؟!!

  این ماده در سال ۱۹۱۴ در المان توسط شرکت مرک به عنوان کاهنده اشتها تولید شد اما به علت عوار ض ان از رده خارج گردید .بعد از مدتی در دهه ۷۰ در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیما ران به کار برده شد.با اثبات اثرات این ماده روی مغز حیوانات ازمایشگی مصرف ان ممنوع شد.

  در سالهای اخیر مصرف این ماده در مهمانیهای شبانه موسوم به اکس پارتی افزایش یافته است.عامل اصلی رواج این ماده در ایران عدم اگاهی افراد از عوارض ناشیCش انرژی, احساس تمایل برای ارتباط با دیگران, افزایش هوشیاری و درک موسیقی , افزایش حس بویایی و چشایی ,احساس روشنایی و تمایل برای در اغوش گرفتن و بوسیدن دیگران است.

  به علت افزایش بیش از حد انرژی این افراد تمایل به رقصهای طولانی دارند.دیگر اثرات ان کاهش اشتها ,تاری دید, گشاد شدن مردمکها است که باعث می شود در مهمانیها با وجود نور کم مجبور به استفاده از عینکهای افتابی در شب شوند.

  حرکات غیر طبیعی چشم ,افزایش ضربان قلب و فشار خون قفل شدن دندانها که برای جلوگیری از این حالت مجبور به مصرف ادامس هستند و تا ساعتها این حالت فک زدنهای غیر طبیعی وجود دارد نیز از عوارض های دیگر است .

  این اثرات ۳ تا ۲۴ ساعت باقی می ماند و بعد از ان تمایل شدی برای مصرف مجدد ان وجود دارد.

  اعتیاد به این ماده روانی و ترک ان بسیار دشوار است .متاسفانه میزان مصرف این ماده خطر ناک در ایران در حال افزایش است.خطر مرگ با مصرف ان وجود دارد و هیچ پادزهری تا امروز برای مسمومیت با اکس شناسایی نشده.

  اعتیاد بیشترین اسیب را به جوامع می زند و چون همیشه پیشگیری راحت تر از درمان است بهترین راه اگاه ساختن افراد وکاهش معتادین جامعه است.

  **اکستازی، اعتیاد جدیدی که در انتهای آن مرگ به انتظار نشسته است.

  نام علمی قرص اکستازی “متیل دی اکسی متیل آمغتامین ” میباشد. اثر هر قرص پس از خوردن بعد از ۱۵ تا ۹۰ دقیقه در فرد آشکار میشود و تا ۲۴ ساعت باقی میماند. اکستازی در لغت به معنی شادی مفرط بوده . اکستازی داروی سفید رنگ بدبو تلخ مزه است و به راحتی در آب حل میشود و به شکلهای قرص کپسول آدامس نوشابه پودرهای طمعدار تولید و عرضه میشود و گاه نیز به صورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار میگیرد.

  اکستازی، اعتیاد جدیدی که در انتهای آن مرگ به انتظار نشسته است وقتی در سال ۱۹۱۴ دانشمندان در آلمان یک ماده شیمیایی جهت کم کردن اشتهای افراد ساختند، هیچ کس فکر نمیکرد این ماده تبدیل به اعتیاد نسل جوان در قرن جدید شود. یک نوع اعتیاد جدید که در انتهای آن مرگ به انتظار نشسته است . در آن زمان (۱۹۱۴) این ماده به علت اثرات آن از رده خارج شد، اما در سال ۱۹۴۲ این دارو مجددا” وارد بازارشد و در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد. اما در سال ۱۹۸۴ با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آزمایشگاهی از طرف مجامع علمی مصرف و تولید این داروها رسما” ممنوع اعلام شد، ولی در اثر جریاناتی مصرف آن مجددا” آغاز شد، به طوری که در دوره زمانی خاص مصرف این ماده انرژیزا و شادیبخش برای کاهش مصرف سایر مواد مخدر مثل هرویین تشویق شده است. به عنوان مثال در اروپا مصرف این قرص از ۵۰۰ هزار به ۳۰ میلیون قرص در ۲ سال بعد رسیده است و یا در آمریکا در پارتیهای شبانه مصرف این قرصها به شدت افزایش یافت . مواد سازنده قرصها و ویژگیها نام علمی قرص اکستازی “متیل دی اکسی متیل آمغتامین ” میباشد. اثر هر قرص پس از خوردن بعد از ۱۵ تا ۹۰ دقیقه در فرد آشکار میشود و تا ۲۴ ساعت باقی میماند. اکستازی در لغت به معنی شادی مفرط بوده . اکستازی داروی سفید رنگ بدبو تلخ مزه است و به راحتی در آب حل میشود و به شکلهای قرص کپسول آدامس نوشابه پودرهای طمعدار تولید و عرضه میشود و گاه نیز به صورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار میگیرد. قرصهای اکستازی از لحاظ ترکیب و عملکرد از یکسو شبیه مواد محرک از قبیل آمفتامینها و از سوی دیگر شبیه مواد توهمزا است. مواد محرک موجود در این ماده نقش تحریک کننده داشته و باعث سرعت فعالیت سیستم عصبی میشوند. از طرفی مواد توهمزای موجود در آن به طور خاص بر روی ادراک تاثیر گذاشته و باعث توهم شنیداری و دیداری میگردد.اکستازی در مجموع یک ماده مصنوعی روان گردان به حساب میآید که اگرچه آثار بسیار سوءبر روی بدن دارد، ولی مصرف این ماده مصرف کننده را به تدریج یا به سرعت به سمت یک نوع اجبار در مصرف میکشاند و از لحاظ روانی وابسته میسازد. عوارض و پیامدهای قرص تحقیقات ثابت کردهاند ۹۹ درصد کسانی که از این قرص استفاده میکنند دچار افسردگیهای شدید شده و اقدام به ارتباطات نامشروع جنسی و خودکشی میکنند . قرص اکس سبب تخریب قسمتهایی از مغز میشود که قدرت تصمیمگیری را از شخص مصرف کننده میگیرد. برخی از عوارضی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفتهاند عبارتند از: تخریب سلولهای قشر مخ . نارسایی کبد و کلیه و ضایعات پوستی و زوال حافظه کوتاه مدت . اثرات قرصهای اکستازی ۱- اثرات شدید احساسی و اختلال خواب ۲-انقباض شدید فک و پارگی زبان ۳- فراموشی در ۶۰ درصد موارد ۴- تهوع، استفراغ و سردردهای پیاپی ۵-سرکوب شدید خون سازی مغز استخوان .

  سکوت مرگ

  اگر اقدامی جدی برای آگاهسازی جامعه در مورد عوارض و خطرات داروهای نشاطآور ازجمله اکستازی انجام نشود، در آینده با گسترش بیشتر این داروها در میان جوانان و گرایش آنها به مواد خطرناکتری نظیر هرویین و کوکایین روبهرو خواهیم بود.مطالعات غیرساخت یافته در ایران، روندی بشدت رو به رشد را نشان میدهد که کاهش قیمت داروهای اکستازی به حدود ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ تومان خود یکی از علل آن است.

  اکستازی:

  اکستازی یا «متیلین دیاکسی متیل آمفتامین» از جدیدترین داروهای هم خانواده آمفتامین است که در ایران به نامهای «اکستازی»، «اکس»، «اکس.تی.سی» و قرص شادی خوانده میشود. آمفتامینها اثرات محرک خود را با افزایش آزادسازی مونوآمینها در گرههای عصبی اعمال میکنند. اکستازی این عمل را بیشتر در گرههای عصبی حاوی سروتونین انجام میدهد و به این ترتیب غلظت این ماده را در گرههای عصبی افزایش داده و موجب استمرار تاثیر تحریکی این گرهها میشود.بخصوص در دو، سه سال اخیر در پارتیهای شبانه به شدت افزایش یافته است. جوانان تحصیلکرده و مردم مرفه، بویژه شهروندان مناطق شمال تهران، مصرف کنندگان اصلی این داروها هستند.

  شکل قرصهای اکستازی:

  اکستازی به صورت قرصهای خوراکی، آدامسهای جویدنی، کپسول و مواد تدخینی و ترزیقی است. در حال حاضر نیز امکان ساخت این قرص ها در آزمایشگاه های غیرقانونی و زیرپله ای داخلی وجود دارد که البته با توجه به ترکیب مواد اضافی غیراستاندارد، مصرف آن دارای عوارض شدیدتری خواهدبد. در بین مصرف کنندگان موادمخدر گروه مصرف کننده اکستازی و گروه مصرف کننده آمفتامین و اکستازی بیش از سایر گروهها به موسیقی علاقه نشان میدهند. همچنین در بین این دو گروه رفتن به میهمانیهای خانگی شیوع بیشتری دارد.

  اثرهای اکستازی:

  در مطالعه ای که به روش نمونهگیری برقی در استرالیا انجام شده پژوهشگران از کنجکاوی، تفریح، لذت و خوشگذرانی به عنوان محرکهای اصلی مصرف این مواد یاد کردهاند. در نهایت میتوان گفت که هر دو مطالعه این باور و تصویر عمومی را تصدیق میکند که اکستازی توسط جوانان فعال مصرف میشود و نماد تفریح، فراغت و کلاس است.

  اثر اکستازی بیست تا نود دقیقه بعد از مصرف ظاهر می شود و حدود دو سه ساعت در بدن باقی میماند و سپس کاهش می یابد. البته آثار آن ممکن است تا ۲۴ ساعت در بدن باقی بماند.

  عوارض اکستازی:

  اکستازی عوارض شدیدی دارد که از آن جمله است: اختلالات بینایی، کاهش اشتها، حرکات غیرطبیعی چشم، گشاد شدن مردمک، تحریک شدید نسبت به نور (حتی نور ضعیف)، تغییر در تعادل دمای بدن و احساس سرما و یا گرمای شدید، تمایل شدید برای مصرف آب، قفل شدن فک، لرزیدن، عصبی شدن، بی میلی به استراحت و تمایل شدید روانی برای مصرف مجدد این ماده بعد از افت اثر اولیه.

  اثرهای شدید و مزمن آن:

  مصرف اکستازی در عین حال ممکن است اثرهای شدیدتری هم در بدن ایجاد کند که بسیاری از این اثرها ممکن است باعث مشکلاتی جبران ناپذیر در بدن شوند. این اثرها عبارتند از: ایجاد عوارض شدید و غیرقابل بازگشت در مغز و بخصوص حافظه، روان پریشی و کابوس های شبانه، آسیب های کبدی، سرکوب فعالیت مراکز خونسازی در بدن ،

  سرگیجه، تشنج و مرگ.

  در پایان این نکته حائز اهمیت است که با توجه به روند شیوع هرویین در سی و چند سال اخیر که در ابتدا تنها در بین گروه بسیار اندکی رواج داشت و اکنون به معضل اصلی مواد مخدر ایران تبدیل شده، بر ضرورت توجه جدی به مساله سوء مصرف اکستازی در میهمانیهای شبانه تاکید نموده و هشدار می دهیم که اگر امروز برای پیشگیری از انتشار این ماده در بین گروههای خاص برنامهای نداشته باشیم، فردا در تمامی مدارس شاهد رد و بدل شدن قرصهای اکستازی خواهیم بود.

  ***با کاهش انواع و اقسام مواد مخدر در کشور استفاده از قرص های روان گردان رواج بیشتری یافته اما همین قرص ها نیز از انواع تقلبی و بسیار خطرناک آن محسوب می شوند .

  این قرص ها که به داروی عشق و قرص های شادی آور و… معروف هستند از طریق کشورهایی همچون هلند ، مالزی و ژاپن توسط مسافران وارد کشور می شود .

  از آنجایی که مواد مخدر سنتی نظیر تریاک اثرات مخرب ظاهری نیز دارد ، بسیاری از جوانان با فریب حرف هایی نظیر ” تابلو نشدن قیافه و سادگی مصرف ” ، به استفاده از این دسته از قرص ها روی می آورند غافل از اینکه خطرات مصرف این مواد و به خصوص انواع تقلبی آن زندگی جوانان را به تباهی خواهد کشاند.

  این مواد توهم زا که در شکل قرص ساخته می شوند به دلیل تغییر الگوی مصرف مواد مخدر به وجود آمده اند و شناسایی و تشخیص آنها اکنون پس ازحدود سه سال آموزش مداوم ماموران و بازرسان سریع تر صورت می گیرد.

  اغلب این قرص ها به جای قرص های ویتامین در میان جوانان توزیع می شود و جهت پیشگیری از آلوده شدن دانش آموزان در مدارس با مدیران مدارس دخترانه و پسرانه مقاطع راهنمایی سراسر کشور تبادل نظر لازم است .تهیه فیلم های مستند و به نمایش گذاشتن آنها در مدارس ، آموزش و اطلاع رسانی به این قشر آسیب پذیر و ساخت برنامه های تلویزیونی و سی دی های واقعی از جمله برنامه ای پیش گیرانه درزمینه این آسیب اجتماعی نقش موثری دارد.

  البته موارد یاد شده نمی تواند به تنهایی عامل موثری باشند بلکه باید با ایجاد مکان هایی شاد و سالم و ورزشی محلی را برای تخلیه انرژی جوانان در نظر گرفته شود.

  جوانان ۱۸ تا ۲۰ ساله بیشترین مصرف کنندگان قرص های اکستازی هستند. بگفته دکتر ولی الله نصر، رییس اداره بهزیستی شهرستان شمیرانات ،” شیوع مصرف قرص های اکستازی و روانگردان در شهرستان شمیرانات بیشتر از سایر مواد مخدر است.

  دکتر نصر در جلسه کار گروه اجتماعی شهرستان شمیرانات با ارائه گزارشی از میزان مصرف انواع مواد مخدر در شهرستان شمیرانات ، افزود: ۵ مرکز بازپروری اعتیاد در شهرستان شمیرانات در حال فعالیت هستند که طبق گزارشات رسیده طی ۶ ماهه اول امسال ۷۰۰ نفر به این مراکز مراجعه کردند و به آنها خدمات ارائه شد. وی ، با بیان اینکه متاسفانه اینطور شایع شده است که قرص های اکستازی و روانگردان اعتیادآور نیست، میزان مصرف آن را در شهرستان شمیرانات نسبت به سایر مواد مخدر بسیار بالا دانست و از نیروی انتظامی و سایر دستگاههای مربوط خواست که برای پیشگیری و مبارزه با این معضل اجتماعی تلاش بیشتری نمایند.

  نصر ، با اشاره به اینکه میزان استفاده از قرص های اکستازی و روانگردان در میانگین سنی ۱۸ تا ۲۰ سال ۶ برابر بیشتر از گروه های سنی دیگر است افزود: بر اساس آمارهای علمی میزان ترک اعتیاد در کشورنیزبسیار پائین و حدود یک درصد اعلام شده که بسیار ناامید کننده است.

  لازم به ذكر است اکستازي يکي از مشهورترين مواد اعتيادآور رايج در ميان جوانان امروزي است. بر اساس آمارهاي تخميني، ۸/۲ ميليون جوان در سراسر دنيا حداقل يکبار در طول عمر خود از اين ماده استفاده کردهاند و بسياري از آنان، با وجود آگاهي از مخاطرات احتمالي، مصرف اين ماده را ادامه ميدهند.

  اکستازي يا «داروي طراح» مادهاي است که در ميهمانيهاي ريو مصرف ميشود. ميهمانيهايي که شرکتکنندگانشان ساعتهاي متمادي با موسيقي الکترونيکي و رقص نور ميرقصند. در اين قبيل ميهمانيها، مواد شاديآور و فرحبخش مصرف ميشود. معمولاً ريو را در فضاهاي باز يا غيرقابل کنترل مانند پارکهاي جنگلي و انبارهاي متروکه برگزار ميکنند. ولي گاه در محافل خانگي نيز چنين مجالسي برپا ميشود. هزاران جوان در اين ميهمانيها، که بيش از دو روز طول ميکشند، شرکت ميکنند. اکستازي ميل به خوردن و خوابيدن را مهار ميکند؛ در نتيجه، اين افراد ميتوانند بدون نياز به خوردن و خوابيدن در ميهمانيهاي چندروزه شرکت کنند. البته گاه کمآبيهاي بسيار شديد و خستگي مرگبار شرکتکنندگان را از پا درميآورد.

  همة شرکتکنندگان ميهمانيهاي ريو اکستازي مصرف نميکنند. ولي همة آنها شاهد مصرف اين قرصها خواهند بود. فروشندگان اين قرصها ميگويند که اکستازي بيخطر است. شما را آرام ميکند و درکتان را بالا ميبرد. کمک ميکند تا شادتر باشيد و بهتر زندگي کنيد. اما اين حالات تنها مدتزمان کوتاهي وجود دارند. اکستازي شادي کاذبي را در شما بهوجود ميآورد و پس از گذشت چند روز، بدترين لحظات زندگيتان را تجربه خواهيد کرد.

  بر اساس نتايج آماري، در فاصلة سالهاي ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹، موارد مرگ ناشي از مصرف اکستازي ۴۰۰ درصد افزايش يافته است. همچنين، از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹، اورژانس بيمارستانهاي سراسر دنيا با ۹ برابر افزايش شمار مسموميت با اکستازي مواجه شدهاند. يعني، تعداد موارد مسموميت در اين دورة زماني از ۳۱۹ نفر به ۲۸۵۰ نفر رسيد. کثريت قربانيان کمتر از ۲۵ سال سن داشتند.

  بعضي از جوانان معتقدند که ميزان اکستازي مصرفشده در اين ميهمانيها بسيار بيشتر از مقادير حقيقي گزارش شده است. آنها براي کاستن از نگراني والدينشان، مخاطرات ناشي از مصرف اکستازي را جزئي جلوه ميدهند.

  يکي از علل افزايش مصرف اين دارو تبليغات غلط در مورد آن است. مبلغان آن ميگويند که آثار مضر اين دارو بيشتر از الکل و تنبکو نيست.

  هر فردي که در ميهماني ريو شرکت ميکند، در معرض خطر استفاده از اکستازي قرار ميگيرد. شروع مصرف اين ماده، حتي در حد يک تجربه، مرگآور است. کساني که زندگيشان با مصرف اين دارو نابود شده است از اين قرص با عنوان کوکائين ميهماني ريو نام ميبرند.

  سازمان غذا و داروي امريکا شمار مصرفکنندگان اکستازي را در سال ۲۰۰۱، ۱/۸ ميليون نفر ذکر کرده است. به نظر ميرسد که اين رقم در سال جاري در حدود ۵/۶ ميليون نفر افزايش يافته باشد. در فاصلة سالهاي ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱، تعداد افراد ۱۰ تا ۱۸ سالهاي که از اين ماده استفاده کردهاند در حدود ۱۴۰ درصد افزايش يافته است. همچنين، ۹۲ درصد افرادي که مصرف اکستازي را شروع کردهاند، بعدها به مواد ديگري مانند ماريجوانا، آمفتامين، کوکائين و هروئين روي آوردهاند.

  مادهاي نشاطآور براي جوانان

  هر فردي ممکن است به دلايل مختلفي داروهاي نشاطآور را امتحان کند. بسياري از جوانان تحت تأثير سخنان دوستان خود، در مورد ايجاد احساسات هيجانانگيز کاذب و از بين رفتن ممنوعيتهاي اخلاقي، از اين ماده استفاده ميکنند. تنش و مشکلات خارج از توان فرد مشوقي نيرومند براي مصرف چنين موادي است، اما به تنهايي نميتواند دليل قانعکنندهاي براي شروع مصرف آنها باشد.

  بعضي افراد براي رهايي از آلام ناشي از صدمات روحي يا مشکلات جسمي به اين داروها پناه ميآورند. فرار از افسردگي، رسيدن به آرامش، داشتن زندگي شادتر، و ايجاد تنوع در روند يکنواخت و مأيوسکنندة زندگي از ديگر دلايل روي آوردن جوانان به اين قبيل مواد است.

  اما علت هرچه باشد، اين داروها راهحلي موقتي براي فرار از مشکلات هستند و پس از محو آثار مصرف آنها، مشکلات و احساسات ناخواسته، به شکلي شديدتر و سختتر از حالت اوليه، درک ميشوند. به مرور، فرد به مقدار بيشتري از اين داروها براي تحمل مشکلات جديد خود نياز خواهد داشت.

  ليز، يک مصرفکنندة اکستازي، ميگويد: «در يک ميهماني ريو، مردي که به مقدار زياد و بهطور مداوم اکستازي مصرف ميکرد، خود را پرتقال ميدانست. يکي ديگر از مصرفکنندگان فکر ميکرد که مگس است و به دفعات سرش را به شيشة پنجره ميکوبيد.»

  قرص عشق (Love Pill)

  اکستازي قرص عشق نيز خوانده ميشود. اين قرص ادرک شخص را از رنگها و اصوات به ميزان زيادي افزايش ميدهد و در هنگام برقراري رابطة جنسي، درک حسي ناشي از لمس شدن و نوازش را بالا ميبرد.

  اکستازي يک قرص توهمزاست و بر مغز اثر ميگذارد. مواد توهمزا تصاوير را در مغز افراد مخلوط ميکنند. آنها ميتوانند تداعيگر صحنههاي غمانگيز يا هراسنک زندگي گذشتة فرد باشند. گاه شخص بدون آنکه آگاه باشد، اين تصاوير را در ضمير ناخودآگاه خود حفظ کرده است.

  مصرف قرصهاي عشق باعث افسردگي، گيجي، اضطراب بيش از حد، بدبيني، جنون گذرا و اختلالات رواني ميشود.

  ممنوعيت استفاده از اکستازي

  اکستازي در تقسيمبندي دارويي در گروه اول قرار داده شده است. به اين معنا که هنوز مصارف پزشکي اين داروي خطرنک تأييد نشده است. از ديگر اعضاي اين گروه دارويي ميتوان به هروئين، کوکائين، ال اس دي (LSD) و آمفتامين اشاره کرد.

  در کشور امريکا، جريمة به همراه داشتن اين ماده و پخش يا توليد آن از ۱۰۰ هزار دلار جريمة نقدي تا ۹۹ سال زندان متغير است.

  يک مصرفکنندة دائمي اکستازي ميگويد: «اگر هر شب اکستازي بخوريد، سرما وجودتان را فرا ميگيرد. کليههايتان از کار ميافتند و پادرد خواهيد داشت. لبها و انگشتانتان را آنقدر ميجويد که به خونريزي ميافتند.»

  چند توصيه به معتادان داروهاي نشاطآور

  هرچند که آثار جانبي ناشي از قطع مصرف اکستازي در نظر مصرفکننده غيرقابل مهار و وحشتنک است، باز هم راهحلهايي وجود دارد.

  اولين قدم، فهميدن علت اعتياد فرد به مادة اعتيادآور است. در سال ۱۹۶۹، هنگامي که مصرف اينگونه مواد به حدکثر خود رسيده بود، محققي نوشت: «فردي که افسرده و دردمند است و با دارودرماني از لحاظ جسمي به آرامش نميرسد، خودبهخود کشف ميکند که با استفاده از مواد مخدر آرام ميشود.»

  بسياري از افراد به اشتباه تصور ميکنند که با مصرف مواد شاديافزا «بهتر ميشوند»، «بهتر فعاليت ميکنند» يا «شادتر ميشوند». اين فقط يک هذيان است. اين مواد دير يا زود جسم و روان را نابود ميکنند. فشار زندگي مدرن، انسان امروزي را در خود غرق کرده است. اما باز هم راهحلهايي وجود دارد.

  ورزش، رژيم غذايي، پيادهروي طولانيمدت همراه با مشاهدة طبيعت باعث القاي احساس رضايت و آرامش ميشود. صحبت با يک فرد قابل اعتماد در مورد مشکلات ميتواند کمککننده باشد. مصرف مواد اعتيادآور و شاديافزا راهحل واقعي مشکلات زندگي نيست. نتايج و تبعات مصرف اين داروها بسيار بدتر و وحشتنکتر از مشکلات اوليهاي است که فرد براي رهايي از آنها به اين مواد پناه آورده است. روي آوردن به مواد و داروهايي از اين قبيل پا گذاشتن در جادة ناهمواري است که فرد براي رسيدن به جهنم انتخاب ميکند.

  جوانان اميدهاي آيندهاند. والدين بايد با فرزندان خود صحبت کنند و وقت بيشتري را به آنها اختصاص دهند. به مشکلات جوانان گوش فرا دهيد. آرزوهايشان را بشنويد. از تلاشهاي آنها، هرچند بدون نتيجه باشد، قدرداني کنيد. تواناييهاي آنها را تمجيد و روحيهشان را تقويت کنيد. با آنان در مورد داروهاي خطرنک و استفادة نابجا از آنها صحبت کنيد. شما ميتوانيد زندگي فرزند خود را نجات دهيد

 3. #3
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : همه چیز درباره مواد روان گردان

  ناخالصی مواد روان گردان، ویرانگر است  ه گفته مدیركل اداره نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، اغلب داروهای روان گردانی كه در بازار خرید و فروش می شود، از كشورهایی مانند افغانستان و پاكستان قاچاق می شود و در دسترس جوانان قرار می گیرد.
  دكتر محمدرضا فاضلی افزود: بسیاری از داروهای روان گردان در كارگاه های كوچكی تولید می شوند كه تریاك را به هروئین تبدیل می كنند. از این رو، این مواد اغلب ناخالصی زیادی دارند و برای افزایش حجمشان مواد جانبی دیگری به آنها می افزایند كه نابودكننده سلامت مصرف كننده است.


  روزنامه ايران
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 4. #4
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : همه چیز درباره مواد روان گردان
  حشیش (CANNABIS)


  مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناكترین پدیده جامعه امروزی بحساب می آید كه جز تباهی، نابودی، بـیـماری، پشیمانی و مرگ چیزی بدنبال نخواهد داشت. نـتـیـجـه و عاقبت افرادی كه به مصرف مواد مخدر مبادرت می ورزنـد بـاید درس عبـرتـی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشـد تا بخاطر شادی ها، خوشـی هـا و اثـرات كـاذب زود گذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فكر مصرف آنها را نیزبـه خـود راه نـدهنـد. تمامی داروهای مخدر و روانگردان، مغز و نواحی مخـتـلف بـدن را تـحت تـاثـیـر خـود قـرار میدهند و تعادل شیمیایی بدن را بر هم میزنند. احساساتی كه در پی این گونه مواد در بدن ایجاد میگردند به عوامل زیر بستگی دارد:
  سن: مواد مخدر در جوانان تاثیر سوء بیشتری دارد بـخاطر آنكه مغزشان در حال رشد و تكامل است.
  زمان استعمال
  خلوص مواد
  میزان مصرف
  چگونگی مصرف (تزریق، خوراكی، دود كردن، استنشاق )
  خلق و خو، سطح سلامتی و شرایط محیطی فرد.
  مواد روانگردان
  مواد روانگردان به ۴ گروه تقسیم بندی میگرند:
  ۱- STIMULANT (محركها): افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و فـعالـیـت جـسـمــانی، كاهش خستگی، سركوب گرسنگی، افزایش ضربان قبل و فشار خون. مثال: كـوكـائــین و كافئین .
  ۲- DEPRESSAN (سركوبگرها): كاهـش انــرژی، هـوشیـاری ذهـنـی، ضـربـان قـلـب، فعالیت جسمانی و سرعت تنفس، كاهش سرعت عكس العمل،خواب آور و القاء حالت رویا. مثال: الكل ، مرفین و هروئین.
  ۳- HALLUCINOGENS (توهم زاها): تغـیـیـر و اخـتـلال در خـلق و خـو، ادراك و حــواس بینایی، شنوایی و احساسات، القاء حالت رویا. مثال: ماری جوآنا و ال اس دی.
  ۴- NARCOTICS (مخدرها): القاء بی حسی، كرختی،رخوت و خواب شدید.
  انواع گیاهان روانگردان
  ۱- OPIUM POPPY (خشخاش)
  داروهای استخراجی: هروئین، مورفین، كـدئـیـــن، تریاك. مسكن و ضد درد میباشند.
  ۲- CANNABIS SATIVA ( شاهدانه)
  داروهای استخراجی: TETRAHYDROCANNABINOL كه مـــاده ای مسـكن، شـل كنـنـده عـضلات، خـواب آور و آنـتـی بیـوتـیك است. ماری جوآنا و حشیش ازآن گرفته می شـود. حشیش از صمغ گیاه و ماری جوآنا از ساقه و برگ آن.
  ۳- COCA
  از آن كوكائین استخراج میشود كه یك آلكالوئید بی حس كننده موضعی میباشد.
  نكته:
  به تزریق وریدی موادمخدر MAINLINING و به تزریق زیر پوست و عضلات SKIN POPPING میگویند.
  حشیش (CANNABIS)
  اسامی عامیانه: GRASS ،HASH ،DOPE ،BLOW ،DRAW
  شكل ظاهری: بصورت تكه های جامد، از رزین گیاه شاهدانه میباشد، قـهـوه ای و یــا مشكی است.
  نحوه استعمال: بـصورت دود كردن با سیگار همراه با سیگار برگ و همراه با چپق و یا قلیان، پختن آن و مصرف بهمراه غذا، همراه به چای نیز دم میكنند.
  اثرات آنی: ریلكس كننده، حواس شنوایی و بینایی (به خصوص رنگها) قویتر میگردنـد، اشتها آور است، فرد حراف و یا منزوی میگردد، واكنش به محركها كند میشود، دقیقه ها طولانی شده زمانی دیر میگذرد، اجسام عادی عجیب بنظر میرسند.
  خطرات كوتاه مدت: احسـاس سـردرگـمـی، اضــطراب، هراس، بد گـمـانـی، تـوانـایـی یادگیری كاهش می یابد، هماهنگی حركات مختل میشود.
  خطرات دراز مدت: پارانوئید، اسكیزوفرنی، جنون، روانپریشی، افسردگی و اضطــراب، استعمال آن همراه با سیگار سبب آسیب جدی به ریه ها میگردد.
  ماری جوآنا (MARIJUANA)
  اسامی عامیانه: WEED ،GRASS ،POT ،CHRONIC ،JOINT ،BLUNT ،HERB ،GANGA
  HEMP ،BASH ،BHANG ،BLAST ،JIVE
  شكل ظاهری: از برگ، ساقه شاهدانه بدست می آید. شبیه جـعــفـری خشك سبـز، قهوه ای و یا خاكستری میباشد. اندكی توهم زا است.
  نحوه استعمال: مانند حشیش میباشد.
  اثرات آنی: گذشت زمان حس نمیگردد، تمركز كاهش مییابد، حافظه و یادگیری كاهش می یـابد، افـزایـش فـشار خـون و ضـربـان قـلـب، خشكی دهان، قرمزی چشمها، خواب آلودگی، اشتها آور، اثرات حشیش را نیز دارا می باشد. خنده های مكرر.
  خطرات: پارانوئید، آسیب به ریه ها، سرفه و عفونت مجاری تنفس، برونشیت.
  هروئین (HEROIN)
  اسامی عامیانه: HORSE ،SMACK ،BIG H ، BLACH TAR ،CABALLO ،DRAGON،
  GEAR SKAG ،BROWN ،JUNK
  شكل ظاهری: از خشخاش بدست می آید، شكل تغییر یافته مورفین است، هـروئین خالص گرد سفید رنگی است كه طعم بسیار بدی دارد، هـروئـیـن مـعمولا با مواد دیگری مانند نشاسته، پودر شكر، پودر تالك، پودر شیر، آرد و گچ و تركیب می گردد، هـروئـیـــن میتواند قهوه ای و یا مانند قیر تیره باشد.
  طرز استعمال: دود كردن، تزریق وریدی، استنشاق (زمانی كه گرم میگردد میسوزد و ایجاد دود میكند به استنشاق دود آن CHASING THE DRAGON میگویند.)
  اثرات آنی: خـوشـی زیاد، كاهش درد، تـهوع، خـارش شـدیـد، چـرت زدن، كـنـد شـدن تـنـفس، خـواب آلـودگـی، نشئـگی، ریـلـكس شـدن. مسـكن درد بسیار قوی، احساس سنگینی، گویی یك پتوی گرم دور بدتان كشیده شده است.
  خطرات: بسیار اعتیاد آور است، هپاتیت، ایدز، اسـتـعمال بیش از حد تنفس را متوقف كرده و سبب مرگ میشود. چون با موادی همچون گچ، آرد، تالك و غیره تركیب میـگردد، استعمال تزریقی آن سبب ایجاد حساسیت در بدن و خارش شدید میشود. صـــدمه به قلب و عروق خونی، عفونت، هموروئید و سوء تغذیه، آسیب به كبد و كلیه.
  كوكائین (COCAIN)
  اسامی عامیانه:NOSE CANDY ،BASE ،FLAKE،TOOT ،WHITE ،BLOW ،SNOW ROCK ،CHARLIE،
  COKE ،STARDU
  شكل ظاهری: گرد سفید رنگی كه از برگهای خشك شده گیاه كوكا بدست می آید.با پختن كوكائین همراه با جوش شیرین ماده مخدر دیگری بنام CRACK حاصل می گــردد. كرك بسیار بسیار اعتیاد آور بوده و بشكل حبه های سفید و یا قهوه ای رنگی میباشـد. معمولا با نشاسته، شكر، ویتامین سی، پودر شیر و پودر تالك تركیب می گردد.
  نحوه استعمال: استنشـاق از راه بیـنـی، تـزریق وریـدی، دود كـردن كـرك تـوسط پیپ، جویدن برگها، بكار بردن در غشاء مخاطی دهان، مهبل و مقعد.
  اثرات آنی: یك محرك میباشد، اثراتش بسیار زود از میان می رود (۳۰ دقیـقـه بـعد) كـه سبب میگردد فرد احساس افسردگی و نا آرامی كند، حـتی بـا یكـبـار مـصرف اعتـیـادآور است. افـزایش اعتمـاد بنـفس، احسـاس نیـرومنـدی و هـوشـیـاری، سـبــب تپــش قلب می گـردد، انرژی زا، فرد حراف و یا كم حرف میشود، سریع و چابك، شنگولی. از مـیـان رفتـن تـمركـز، هــماهنگی حركات و میل جنسی، تنفـس كـم عـمـق و نامـنـظـم، رفـتـار خشونت آمیز، رعشه، بسیار زود اثرش ایجاد می گـردد (۱۰ ثـانـیـه پـس از اسـتـعـمـال) افزایش انرژی، تقویت نیروی جنسی، ترشح دپامین در مغز. خطرات: استنشاق آن از را بینی سبب آسیب به پره مــیانی بینی شده و در آن ایجاد حفره میكند. آنقدر خطرناك است كه با اولین مصرف می تواند سبب سكته قلبی گـردد. مشـكـلات تـنـفسی، آسیـب بـــه ریه، تشنج و مرگ ناگهانی. در دراز مـدت نـیـز سـبـب پارانوئید، توهم، خشونت و كاهش وزن میگردد.به مغز و قلب نیز آسیب جدی میرساند.
  ال اس دی (LSD)
  مخفف LYSERGIC-ACID-DIETHYLAMIDE میباشد.
  اسامی عامیانه: ACID ،TABS ،BLOTTER
  شكل ظاهری: در كاغذهای مربعی شكل كوچك كه مـعـمـولا روی آنـهـا طرح و نـقـوش مختلفی وجود دارد-بصورت قرصهای ریزی بنام MICRODOTS ،DOTS، به صـــورت مـایع، كپسول و ژلاتین نیز موجود میباشد. ال اس دی خالص گرد بی بـو و سفـیـد رنگی است كه از یك نوع قارچ استخراج میگردد.
  نحوه استعمال: استنشاق، دود كردن، تزریق، خوراكی.
  ثرات آنی: توهم زای قوی، حالت پرواز (TRIP)، ظـرف یك ساعت پس از مصرف ظـــاهر گشته و ۸ الی ۱۲ ساعت اثر آن باقی می مـاند، فـرد قـادر بـه خـاتمه دادن به این حالت نمی بـاشـد، رنــگها روشنتر، اصوات جدیدتر و حركات و زمان كند تر و یا تندتر می گـردد. ادغام حواس در یكدیگر (رنگها شنیده میگردد و صداها دیده میشود)، كاهش اشتها، گر گرفتگی، پارانوئید، لرز، تپش قلب، سر در گمی و تنفس سریع.
  خطرات: یك حالت پرواز و یا نشئه گی حاصل از ال اس دی میتواند خوشایند بـاشد اما یك تریپ بد بسیار وحشت آور خواهد بود. مسـئـله دیـگر حـالتـی اسـت كه تریپ مجددا بدون استعمال ال اس دی برای فرد بارها و بارها تكرار میشود كه FLASH-BACK نامــیده میگردد. افسردگی، روانپریشی، جنـون، تشـنـج، مـرگ، خود كشی از عواقب مصرف آن بشمار میرود.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 5. #5
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : همه چیز درباره مواد روان گردان
  انواع مواد مخدر و روانگردان به همراه خطرات آنها
  مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناكترین پدیده جامعه امروزی بحساب می آید كه جز تباهی، نابودی، بـیـماری، پشیمانی و مرگ چیزی بدنبال نخواهد داشت. نـتـیـجـه و عاقبت افرادی كه به مصرف مواد مخدر مبادرت می ورزنـد بـاید درس عبـرتـی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشـد تا بخاطر شادی ها، خوشـی هـا و اثـرات كـاذب زود گذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فكر مصرف آنها را نیز
  بـه خـود راه نـدهنـد.
  اكستاسی (ECSTASY)
  اسامی عامیانه: ECCY ،XTC ،X ADAM ،E-DIAMONDS ،MITSUBISHI ،LOVERS SPEED ،CLARITY
  شكل ظاهری: از METHYLENE-DIOXYMETHYL-AMPHETAMINE) MDM) تهیه میگردد قرص به اشكال و اندازه های گوناگون، گرد، كپسول، مایع. از نـوعی آمـفی تـامین توهم زا میباشد، معمولا با نشاسته، پودر تالك و رنگ، كافئین، آمـفی تـامین و افدرین تركیب میگردد.
  نحوه استعمال: خوراكی، دود كردن و استنشاق، تزریق.
  اثرات آنی: اثر آن ۲۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر میگردد، اكستاسی هم محرك است و هم توهم زا، افزایش انرژی و حس خوشی، اصوات، رنگها و احساسات شدیدتر میگردد اثر آن تا ۶ ساعت باقی میماند، به حالت ایجاد شده از آن ROLLING می گـویند، اثراتش شبیه آمفی تامین میباشد، افزایش ضربان قلب، افزایش اعتماد بنفس،احساس تهوع، اضطراب، احـساس صمـیـمیت بـا دیـگران، سـایـیدن دنـدانـها بـه یكدیگر، كاهش اشتها، تعـریـق، احــساس شدید لذت، گرمی و شادی، شما را به رقصیدن وا می دارد. تـرشـح دپامین و سروتونین در مغز.
  خطرات: گرمازدگی، چون بیشتر در كلوبها از آن استفاده می گـردد و در پـی فـعـالـیــت شدید مانند رقصیدن سبب افزایش شدید گرمای بدن میگردد كه بسیار خطرناك اســت، فرد برای رفع تشنگی مـمـكن اسـت آب فـراوان بـنـوشد كـه ایـن خـود سبب رقیق شدن بیـش از حـد خــون و از مــیان رفتن تعادل سدیم خون شـده و سـبـب تـورم اعـضـاء بـدن هـمـچـون مـغز و در نهایت مرگ فرد می شـود، پـس از یـكـی دو روز بـعـد فـرد احـسـاس افسـردگـی و خـستگی میكند، در دراز مدت سبب آسیب به كبد، كلیه و مغز می گردد، توهم گویی، استفراغ، تشنج.
  كتامین (KETAMIN)
  اسامی عامیانه: K-SPECIAL ، K-VITAMINE ، K-KET
  شكل ظاهری: گرد سفید رنگ، بصورت قرص و یا مایع.
  نحوه استعمال: خوراكی، استنشاق و تزریق.
  اثرات آنی: بی حس كننده قوی میباشد، القاء تجربه خارج از بدن، كـرختــی و توهم زا میباشد.
  خطرات: در كوتاه مدت سبب مشكـلات بـیـنـایی، عـدم تـعـادل و هـمـاهنگی، توهمات وحشتناك و در دراز مدت سبب احساس گم گشتگی و جدایی از واقعیت میگردد.
  متادون (METHADONE)
  اسامی عامیانه: METH-LINCTUS
  شكل ظاهری: مایع سبز، آبی و یا كهربایی رنگ، قرصهای سفید رنگ.
  نحوه استعمال: خوراكی.
  اثرات آنی: اثراتی شبیه هروئین داشته اما خفیف تر.
  خطرات: سبب كما و مرگ میگردد.
  آمفی تامین (AMPHETAMINES)
  اسامی عامیانه: SPEED ،WHIZZ ،METH ،CRANK،
  GLASS ،CHALK ،UPPERS ،FAST - شیشه
  شكل ظاهری: گرد سفید رنگ و یا خاكستری، كپسول، قرص. بـرای آنـكه آفتی تامین قابل دود كردن گردد آن را كریستالیزه میكنند كه در این صورت به آن ICE میگویند.
  نحوه استعمال: استنشاق، دود كردن، تزریق و یا حل درون مایعات، خوراكی.
  اثرات آنی: اثر آن ۳ الی ۴ ساعت بعد ظاهر میگردد، هیجان زدگی، اعتماد بنفس بالا، افزایش هوشیاری، پر انرژی، كاهش اشتها، بی خوابی، یك محرك میباشد.
  خطرات: دركوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگی و خستگی پس از استعمال آن می شود، افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، خشكی دهان، سـرگـیـجـه و خشونت، مرگ ناگهانی و سكته قلبی. در دراز مدت سبب توهم، وحشتزدگی، كـاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ میگردد.
  قارچ ها (MAGIC MUSHROOMS)
  اسامی عامیانه: SHROOMS-MUSHIES
  نحوه استعمال: پخته همراه با غذا، دم كرده همراه با چای.
  اثرات آنی: اثری خفیف تر از ال اس دی داشته و تا ۴ ساعت باقی میماند.
  خطرات: درد شكم، اسهال، تهوع و مرگ در پی مصرف قارچهای سمی.
  جی اچ بی (GHB)
  مخفف GAMMA HYDROXYBUTYRATE است.
  اسامی عامیانه: GHB ،GBH ،GABBA ،G ،LIQUID ECSTACY
  شكل ظاهری: مایع بی رنگ و بی بو داخل بطریهای كوچك، بصورت كپسول.
  نحوه استعمال: خوراكی.
  اثرات آنی: مقادیر كم آن اثرات شبیه الكل دارد و مصرف زیاد آن مانند اكستاسی عمل میكند.
  خطرات: تهوع، خواب آلودگی، احساس گم گشتگی، تشنج و مشكلات تنفسی.
  حلالها (INHALANTS)
  اسامی عامیانه: BULLET ،BOLT ،RUSH ،SNAPPERS ،POPPERS ،WHPPETS AEROSOLS ،SNIFF ،NITRITES
  شكل ظاهری: موادی هستنهد كه فرد با استنشاق آنـها حـالت سرخوشی و نشئـــه گی دست میدهد مانند: چسبها، تینر رنگ، گازوئیل، جوهر مركب، اسپری مـو، اسپری رنگ، اسپری شوینده، گاز فندك، استون، شیشه شور، واكس كفش، غلط گیرها. نامیده میگردد.
  نحوه استعمال: استنشاق مستقیم فـراورده، ریــختن این گونه مواد درون كیسه های پلاستیكی و استنشاق از طریق آن كه BAGGING نامیده میگردد.
  اثرات آنی: خواب آور، مسكن، ضد درد، مستی، گیجی، سردرگمی.
  خطرات: كوتاه مدت سبب تهوع، سرفه شدید، لكه اطراف دهان،خفگی و در دراز مدت سبب سر درد، خونریزی بینی، كاهش حس بویایی، كـاهـش اكـسیـژن به مغز و آسیب به مغز، آسیب به كلیه ها، كبد و سیستم عصبی و ششها میگردد.
  استروئیدها، مسكنها، سركوبگرها، پی سی پی، اكسی كنتین و تریاك...
  استروئیدها (STEROIDS)
  اسامی عامیانه: ROIDS ،SAUCE ،SLOP ،JUICE ،PUMPERS ،GYM CANDY
  ANABOLICS
  شكل ظاهری: مشتقات هورمون مردانه تستوسترون می بـاشنـد كـه رشـد عـضـلات اسكلتی را افزایش میدهد. ورزشكاران برای بـهبـود عـمـلكرد و ظاهر فیزیكی خود از آنها استفاده میكنند. استقامت را نیز افزایش میدهد.
  نحوه استعمال: خوراكی، تزریق.
  خطرات: افزایش فشار خون، كلسترل بالا، بیماری كلیه و كبد، صدمه به قلب، دیابــت، یرقان، افسردگی، رفتارهای خشونت آمیز. در مردان: رشد سینه، تحلیل بیضه، كـاهش اسپرم، ناباروری، آكنه، سكته. در زنان:رشد مـو در صـورت، بـم شـدن صدا، اخـتــلال در قاعدگی، كاهش سایز سینه.
  سركوبگرها و مسكنها
  (TRANQUILIZERS
  = DEPRRESSANT)
  اسامی عامیانه: DOWNERS ،GOOFBALSS ،BARBS ،BLUE DEVILS ،JELLIES TRANY ،BENZOZ ،LUDES
  شكل ظاهری: این داروها مســكن بوده و سبب شل شده عضـلات و آرامـش اعـصـاب میگردند. به صورت قرص و كپسول میباشند. مانند: والیوم و مرفین.
  نحوه استعمال: خوراكی و تزریق.
  اثرات: تسكین اضطراب و تنش، خواب آور،
  خطرات: اعـتــیاد آور، كاهش انرژی، كاهش حافظه، افسردگی، بی خـوابـی و حـمـلات هراسی.
  پی سی پی (PCP)
  اسامی عامیانه: ANGEL DUST ،HOG CRYSTAL ،ZOOT ،PHENCYCLIDINE
  شكل ظاهری: یك بی حس كننده می باشد. گرد سفید رنگ كریستـالـی، بـه صـورت كپسول و قرص نیز وجود دارد.
  نحوه استعمال: استنشاق، دود كردن و تزریق.
  اثرات: خوشی، ریلكس شدن، بی وزنی، عدم تمركز، اضطراب، افسردگی.
  اكسی كنتین (OXYCONTIN)
  اسامی عامیانه: OXY ،OC ،OXYCOTTON
  شكل ظاهری: مسكن درد میباشد كه ماده فعال آن اكسیكدون (OXYCODONE) است. بصورت مایع، قرص میباشد.
  نحوه استعمال: تزریق، استنشاق، جویدن، پخته همره غذا.
  اثرات: كند شدن تنفس، تهوع، استفراغ، یبوست، سردرد، گیجی، تعریق و ضعف.
  خطرات: مانند مسكن ها.
  تریاك (OPIUM)
  خصوصیاتی شبیه هروئین دارد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 6. #6
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  رواج موادمخدر در كافینت وگیمنتها  نتایج بررسی های انجام شده بر فعالیت حدود ٧ درصد گیم نت و كافی نت ها در كشور، حاكی از آن است كه متاسفانه توزیع و مصرف مواد مخدر و دخانیات در این مكان ها به صورت نگران كننده ای رواج پیدا كرده است.
  رئیس پلیس نظارت بر اماكن عمومی نیروی انتظامی با بیان این مطلب به خراسان گفت: تحقیقات انجام شده در ٦ ماهه دوم سال ٨٥ و ٦ ماهه اول سال ٨٦ نشان داده كه مسئله توزیع و استعمال مواد مخدر و دخانیات در گیم نت ها و كافی نت ها به یك معضل جدی و نگران كننده تبدیل شده است.
  سردار نجفی اضافه كرد: عمده مراجعه كنندگان به گیم نت ها و كافی نت ها را افراد ١٣ تا ٢٢ سال تشكیل می دهند بنابراین هرگونه مصادیق تخلفی كه در این مكان اتفاق می افتد، تهدید جدی برای نسل نوجوان به شمار می رود.وی گفت: بر اساس گزارش های رسیده در خصوص توزیع و مصرف مواد مخدر و دخانیات در گیم نت ها و كافی نت ها در حال حاضر در شورای عالی انقلاب فرهنگی، این مسئله را به عنوان یكی از موضوعات بسیار اساسی مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانیم نظارت كلی و جدی را در این رابطه اعمال كنیم.
  سردار نجفی، با بیان این كه گیم نت ها و كافی نت ها یك محیط فرهنگی و تفریحی قلمداد می شود، اظهار داشت: یكی از مواضع ما در حوزه انتظامی این بوده است كه تا حد امكان موانع و محدودیت های موجود بر سر راه ایجاد واحدها و مراكز فرهنگی را به حداقل برسانیم،اما نكته قابل توجه این است كه چنین اماكنی به عنوان مكان های عمومی تلقی می شود. در واقع طبق تعریف، هر محلی كه مورد پذیرش عموم افراد باشد به عنوان مكان عمومی تلقی می شود بنابراین مشاهده هرگونه تخلفی، موارد تحت نظارت و پیگرد قرار می گیرد.
  سردار نجفی همچنین تاكید كرد: گزارش های اولیه وضعیت كافی نت ها و گیم نت ها از طریق خانواده ها به دست ما رسیده است و با توجه به این كه نوجوانان در این اماكن، اوقات فراغت خود را می گذرانند بنابراین وجود هر گونه ناهنجاری می تواند آثار سوئی داشته باشد.وی ادامه داد: به دنبال اجرای قانون منع استعمال دخانیات در اماكن عمومی كه در راستای آن با كلیه مظاهر عمومی استعمال دخانیات برخورد می شود، نیروی انتظامی نظارت جدی خود را بر كافی نت ها و گیم نت ها نیز اعمال خواهد كرد.
  سردار نجفی با بیان این كه هم اكنون در كل كشور حدود ٥ هزارواحد صنفی گیم نت و حدود ٣ هزار كافی نت فعالیت می كنند اظهار داشت: گیم نت ها تحت پوشش اتحادیه لوازم ورزشی هستند و با توجه به این كه این اتحادیه حدود ٦ هزار واحد صنفی را تحت پوشش دارد، بدیهی است كه نمی تواند به وضعیت گیم نت ها نیز رسیدگی كند؛ بنابراین تشكیل یك اتحادیه صنفی مستقل در این زمینه ضروری است.
  بر همین اساس پیشنهاد تشكیل اتحادیه صنفی گیم نت ها در هیئت عالی نظارت بر اماكن عمومی مطرح و در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این پیشنهاد بررسی شد. در صورتی كه این پیشنهاد به تصویب برسد گیم نت ها دارای یك اتحادیه صنفی تخصصی خواهند شد، تا از این طریق وضعیت گیم نت ها قانونمند شود.
  سردار نجفی افزود: توصیه ما این است كه خانواده ها و والدین در طول سال رفت و آمد نوجوانان و جوانان خود را به این مكان ها تحت نظارت قرار دهند و بی توجه از كنار این مسئله نگذرند.وی اظهار داشت: بیشتر مشتریان در كافی نت ها و گیم نت ها را افراد ١٣ تا ٢٢ سال تشكیل می دهند و كاملا پیداست كه حضور دو گروه سنی متفاوت با اختلاف ٩ تا ١٠ سال در این مكان ها در صورت نبود نظارت مشكلاتی را ایجاد خواهد كرد. به گفته وی علاوه بر مشكلات صنفی موجود در گیم نت ها و كافی نت ها، در دسترس بودن نرم افزارهای مختلف نیز موضوع نگران كننده ای است كه باید تحت كنترل و نظارت جدی قرار گیرد.وی در ادامه تصریح كرد: توزیع نرم افزارهای نامناسب باعث مشكلات اخلاقی و بحران های روحی و روانی بین نوجوانان و جوانان می شود.در حالی كه اگر حوزه گیم نت و كافی نت به طور كلی تقویت شود و نرم افزارهای مناسبی در اختیار نوجوانان قرار گیرد، آسیب های اجتماعی از این نظر به حداقل خواهد رسید.
  سردار نجفی با تاكید بر هوشیاری خانواده ها و والدین، افزود: توجه و هوشیاری خانواده ها به ما كمك شایانی خواهد كرد. به طوری كه در گذشته نیز حساسیت و هوشیاری خانواده ها باعث شد كه ما با بسیاری از افراد متخلف در این واحدها برخورد كنیم.
  به گفته رئیس پلیس نظارت بر اماكن عمومی نیروی انتظامی، سال ٨٥ با ٧٤ مركز گیم نت غیرمجاز و متخلف برخورد شد و امسال نیز از ابتدای تابستان، وضعیت گیم نت ها با همكاری برخی سازمان های ذی ربط تحت نظارت قرار گرفته است كه این روند نظارتی شدت پیدا خواهد كرد.عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه گفت: در چند سال اخیر مراكز جدیدی با هدف عرضه خدمات و محصولات فرهنگی تشكیل شده است كه در این میان برخی از مراكز غیرمجاز به توزیع سی دی ها و فیلم های غیرمجاز مبادرت می كنند كه متاسفانه نظارت وزارت ارشاد بروضعیت این گونه مراكز قوی نیست.
  جواد آرین منش ادامه داد: در كنار مراكز توزیع محصولات فرهنگی، رشد قارچ گونه گیم نت ها و كافی نت ها در كلان شهرها نیز بیانگر این است كه متاسفانه شكل گیری این مراكز به هیچ وجه نظام مند نیست و ایجاد این گونه مراكز فاقد مجوز نیز روبه افزایش می باشد. درحالی كه این مراكز به دلیل تاثیرگذاری خاص كه روی نوجوانان و جوانان دارد به نظارت جدی نیازمنداست.
  وی ادامه داد: از حدود ١٠ سال پیش موسسه ای با نام رسانه های صوتی و تصویری در كشور ایجاد شد تا نیاز فرهنگی خانواده ها را تامین كند. متاسفانه به تدریج فروشگاه هایی به عنوان زیرمجموعه این موسسه به توزیع فیلم یا سی دی پرداختند كه به دلیل ضعف های نظارتی رفته رفته به توزیع محصولات غیرمجاز فرهنگی اقدام كردند.
  آرین منش هم چنین به گسترش بی ضابطه بسیاری از مراكز گیم نت و كافی نت اشاره كرد و افزود: در اغلب موارد شاهدیم كه ایجاد این موسسه ها چندان قانونمند و نظام مند نیست و همین موضوع باعث شده است تا آثار سوء این مراكز به آثار مثبت آن غلبه كند.
  وی تصریح كرد: طی دو سه سال اخیر تصمیم هایی اتخاذ شده است كه به واسطه آن امكانات فرهنگی برای مراكز تفریحی و فرهنگی فراهم شود. در همین راستا وباتوجه به تذكرات مقام معظم رهبری ، شورای عالی انقلاب فرهنگی حركت هایی را آغاز كرد. ضمن آن كه وزارت ارشاد و كانون پرورش فكری كودكان نیز موظف شد تا در این رابطه قدم هایی بردارد كه یكی از آن ها تولید بازی های رایانه ای بود. اما از آنجا كه تعداد محصولات فرهنگی تولید شده به حدكافی و قابل قبول نیست، هنوز هم شاهدیم كه نوجوانان و جوانان ما به محصولات فرهنگی غیرمجاز رو می آورند.
  عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با بیان این كه ٦٠ درصد گیم نت ها و كافی نت هایی كه برای جذب نوجوانان و جوانان تشكیل شده است تا امكانات تفریحی را برای آنان فراهم كند، فاقد مجوز است، اضافه كرد: طبیعی است كه با تشكیل این مراكز غیرمجاز، نظارتی هم بر عملكرد آنها صورت نمی گیرد.به همین دلیل این موضوع باعث شده است شاهد بروز آسیب های اجتماعی در این مكان ها باشیم.آرین منش افزود: هفته گذشته در كمیسیون فرهنگی مجلس، جلسه مشتركی با وزیر ارشاد و معاونان وی درباره ساماندهی گیم نت و كافی نت ها و مراكز غیرمجاز عرضه محصولات صوتی وتصویری برگزار شد كه دلایل نبود نظارت و برخورد قاطعانه با این مراكز مورد بررسی قرار گرفت كه مسئولان وزارت ارشاد برخورد با این مراكز را از وظایف نیروی انتظامی عنوان كردند.
  وی افزود:ما معتقدیم كه وزارت ارشاد باید موارد تخلف را به نیروی انتظامی گزارش كند اما درحال حاضر این اقدام انجام نمی شود.
  وی اضافه كرد: باتوجه به وضعیت نامطلوبی كه بسیاری از این مراكز با آن مواجه اند، خانواده ها و والدین وظیفه بسیار سنگینی درخصوص كنترل نوجوانان و جوانان خود برعهده دارند.وی ادامه می دهد: به طوركلی در روان شناسی اسلامی دوران كودكی، نوجوانی و جوانی به ٣ دسته تقسیم می شود. براین اساس در دوران كودكی كه٧ سال اول زندگی را شامل می شود، كودك باید آزادانه و به اقتضای سن خود به بازی و تفریح و كارهای كودكانه بپردازد. در ٧ سال دوم یا سن نوجوانی كه دوره تربیت پذیری است اعمال نظارت بر رفتار نوجوان بسیار ضروری است و در ٧ سال سوم كه سن ورود به مرحله جوانی است، والدین باید فرزندانشان را مشاوران خود بدانند و آنان را در تصمیم گیری ها مشاركت دهند و ارتباط صمیمانه ای با فرزندان خود ایجاد كنند. بنا براین اگر خانواده های ما به این راهكارها در هر ٣ مقطع حساس از سن فرزندان خود دقت داشته باشند، بی تردید از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری می شود.
  آرین منش افزود: بررسی ها نشان داده است كه بعضی از مراكز به اصطلاح فرهنگی ، تفریحی از قبیل برخی از گیم نت ها و كافی نت ها دارای فضای سالمی نیستند. بنابراین ورود نوجوانان به این مراكز به هیچ وجه صحیح نیست و توصیه ما این است كه خانواده ها، نوجوانان خود را به مراكزی هدایت كنند كه زیر نظر دستگاه های دولتی اداره می شود، مانند كانون های فرهنگی، هنری مساجد و كانون های فرهنگی ورزشی و هنری وابسته به وزارت ارشاد و سایر ارگان ها.وی خاطرنشان كرد: البته مشكلی كه در این رابطه وجود دارد این است كه تعداد این مراكز عمومی معتبر درشهرها هنوز به حدی نیست كه همه نوجوانان و جوانان بتوانند به این مراكز مراجعه كنند. ولی با این حال با وجود چنین شرایطی خانواده ها باید مراكز موجود را شناسایی و نوجوانان خود را برای استفاده از خدمات تفریحی ، آموزشی و فرهنگی این مراكز راهنمایی كنند.

  گزارش: اخبار ارسالی به آفتاب
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 7. #7
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : همه چیز درباره مواد روان گردان
  نگاهی به عوارض کوکائین

  کوکائین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولاً به صورت استنشاق، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند.
  کوکائین از گیاه کوکا به دست می آید. این گیاه در کشورهای امریکای لاتین کشت می شود. کوکا آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگ های بوته ای به نام (Ergthroxglom Coca) به دست می آید که مرکز اصلی رویش آن امریکای جنوبی است. کوکائین به عنوان ماده موثر در سال های ۱۸۶۰- ۱۸۵۹ م. از برگ کوکا مجزا و استحصال شد.
  کراک را نیز از کوکائین تهیه و در اواخر تابستان و اوایل پاییز سال ۱۹۸۵ م. به بازار شهر نیویورک عرضه کردند. کراک خطرناک ترین ماده اعتیادآوری است که تاکنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند. از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، محرک سیستم اعصاب مرکزی است.
  کوکائین پودر سفید نرم شفاف کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود و معمولاً به صورت استنشاق، تزریقی، خوراکی یا دود کردن و گاهی هم به طریق پاشیدن روی دستگاه تناسلی مصرف می کنند.
  کوکائین به شکل نمک هیدروکلراید قابل حل در آب به طریق خوراکی، استنشاقی و تزریقی مورد سوءمصرف قرار می گیرد. نمک هیدروکلراید کوکائین از سولفات کوکائین و دیگر الکالوئیدهای مشتق از برگ گیاه کوکا به دست می آید. قیمت این ماده بسیار گران است و مصرف آن تقریباً در بین افراد طبقات بالای جامعه شیوع بیشتری دارد.
  کراک (Crack) شکلی از کوکائین است که برای تدخین از آن استفاده می شود و اخیراً استفاده از آن بسیار شایع شده است. کراک افراد کم درآمد را نیز وارد لیست افراد مصرف کننده کوکائین کرده است.خمیر کوکا از گرفتن شیره و عصاره خام و ناپرورده برگ کوکا که دارای ۴۰درصد تا ۸۵درصد سولفات کوکائین است به دست می آید.
  شیوه هایی که شروع اثر کوکائین در آن سریع تر از بقیه شیوه ها باشد تزریق و تدخین است. وقتی کوکائین تزریق شد، ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به جریان خون مغز می رسد یا تدخین بعد از ۶ تا ۸ ثانیه، البته در شیوه تدخین نسبت به تزریق مقدار کمتری کوکائین به مغز می رسد. در این شیوه ها (تدخین و تزریق) خطر مسمومیت بیشتر بوده و خطرات دیگری نیز به علت مصرف مشترک پیپ با سوزن در آن وجود دارد.
  ● اثرات کوتاه مدت
  اثرات کوتاه مدت آن مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاه تر، احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی را زیاد می کند. از جمله اثرات آن پس از مصرف عبارت است از افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بی قراری، لرزش به خصوص در دست ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ.در حالت قطع ماده نیز افسردگی شدید حادث می شود.
  ناخالصی کوکائین خیابان اغلب موجب حساسیت و آلرژی شدید می شود که معمولاً با آب ریزش بینی و بی خوابی شدید همراه است. در مسمومیت حاد با کوکائین، فرد مصرف کننده دچار بی قراری و تشویش، هیجان، شوریدگی فکر و اختلال تنفسی می شود و ضربان، تنفس و فشار خون فرد افزایش می یابد.
  ● اثرات درازمدت
  از جمله اثرات بلندمدت آن از دست دادن وزن بدن، یبوست، بی خوابی، ضعف جنسی، دپرسیون تنفسی، اشکال در ادرار کردن، تهوع، کم خونی، رنگ پریدگی، تعرق شدید، دردهای شکمی و اسهال، اختلالات در هضم و دستگاه گوارش، سردرد، لرزش دست ها، لرزش و تشنج، پریدن عضلات و سفتی آنها، هپاتیت، آب ریزش دائمی بینی، ایجاد زخم، آماس و جوش های پوستی به خصوص اطراف مخاط گوش و بینی، زخم مخاط بینی (در مصرف به صورت انفیه)، اضطراب، بی قراری، تشنج پذیری شدید، سوء ظن، گیجی، اختلالات درک زمان و مکان، رفتار تهاجمی، تحریک پذیری شدید، افسردگی، پرخاشگری، تمایل به خودکشی، توهمات و اختلال در حواس (به خصوص بینایی، شنوایی و لامسه)، افکار هذیانی، و گاهی اشتهای کاذب و سرانجام ناراحتی جدی دماغی و روانی به نام سایکوز و کوکائین.
  تحمل و ایجاد وابستگی کوکائین مشابه آمفتامین است؛ وابستگی شدید روانی ایجاد می کند که این وابستگی در عصاره کوکائین یعنی کراک شدیدتر است.در آزمایشاتی که برای تحقیق پیرامون اثر کوکائین روی موش و میمون انجام شده، پس از قطع مصرف آن، نشانه های ترک از جمله ضعف شدید، بدخوابی، افسردگی و تحریک پذیری گرسنگی زیاد دیده شده است.
  مصرف کننده، کراک را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی درپی آن را استعمال کند. خیلی سریع جذب ریه شده و به مغز می رسد و حالت تهاجمی به مصرف کننده دست داده، باعث بزرگ شدن قلب و افزایش فشار خون می شود.
  به گونه ای شدیدتر از کراک پدیدار می شود. اصولاً فردی که کراک مصرف می کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است.هنگامی که سرخوشی ناشی از مصرف مواد محرک به خصوص کوکائین کاهش می یابد در ابتدا اضطراب، خستگی، بی قراری و افسردگی ایجاد می شود و این معمولاً باعث مصرف مجدد مواد محرک می شود.کوکائین با اثر روی CNS و شبکه سمپاتیک منجر به فشارخون بالا، انقباض عروق، تشنج و بی اشتهایی می شود.کوکائین می تواند با ایجاد انقباض عروقی قوی منجر به سکته مغزی شود.  سلامت نیوز
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 8. #8
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : همه چیز درباره مواد روان گردان

  اكستسي

  تا چند سال پيش مواد مخدر در ايران شامل چند نام آشنا مانند حشيش , شيره, ترياك و هرويين بود. اما هم اكنون نام هاي ديگري به گوش مي رسد وهر روز اين آواز بيشتر مي شود واين نام اكستسي يا اكستيزي , ياx است.

  اين ماده مخدر روان گردان بسيار خطرناك يكي از مشتقات آمفتامين است نام شيميايي آن 3 و4 ميتلين دوكسي _ N _ متيل آمفتامين( MDMA ) مي باشد .

  چون اكستسي به شيوه ي شيميايي و تغيير در ساختمان مولكول آمفتامين در آزمايشگاههاي غيرقانوني ساخته مي شود لذا ميزان خالص بودن آن از يك آزمايشگاه به آزمايشگاه ديگر بسيار تفاوت دارد. البته تركيباتي شامل متادون L.S.D و كتامين نيز به عنوان اكستيزي به صورت دست ساز در بازار موجود است كه بسيار خطرناك است.

  واژه اكستسي را در فرهنگ ايراني به ( وجد ) و ( نشاط ) و از خود بيخود شدن معني نموده اند , ولي نام هاي خياباني زيادي از جمله بمب شادي , بمب هيجان, آدم , داروي عشق , داروي هم اغوشي , شابو , فراري , ميتسوبيشي , ورساژمك دونالد , هاگ , سوپرمن , مرسدس بنز , استار , رد , سوييتي , جت , دكترهافمن و آي تو و غيره دارد.

  اكستسي معمولا به شكل قرص هاي رنگي است كه روي اين قرص ها شكل هايي مانند قلب , ضربدر , پروانه , ستاره و حروف لاتين و... نوشته شده است . و در بسته بندي هايي به شكل هاي كارتوني مانند ميكي موس و پوكمان ارايه مي شود .

  اشكال تزريقي , برچسبي , ژل نوشيدني آن نيز گزارش شده است . اكستسي معمولا در مجالس رقص , پارتي هاي شبانه مختلف مصرف مي شود به اين مجالس (اكس پارتي ) يا (ريو) مي گويند .

  در اين مجالس به علت هيجان بيش از حد و نداشتن كنترل رفتار , روابط جنسي بدون محافظت صورت ميگيرد و هم اكنون يكي از علت هاي مهم بروز شيوع بيماري هايي مانند هپاتيت و ايدز در بسياري از كشورها شركت در همين مجالس و مصرف اكستسي است.


  عوارض مصرف:

  اكستسي 20دقيقه ( اگر معده خالي باشد 15دقيقه ) پس از مصرف به مغز مي رسد و اثر ان بين 4 تا 6 ساعت ادامه دارد . اكستسي بر شناخت ( تفكر ) خلق و حافظه اثر مي گذارد و مي تواند باعث اضطراب و توهم ميگردد.
  در بعضي از موارد فرد مصرف كننده دچار بيماري هاي رواني غير قابل برگشت شده و حتي آثار مخرب مصرف اكستسي تا 7 سال پس از يك بار مصرف در اسكن هاي انجام شده مغز مشاهده ميشود وگزارش هايي نيز در مورد اقدام به خودكشي و خودزني پس از مصرف اكستسي رسيده است. فرد مصرف كننده دچار هيجان بيش از حد شده و مي تواند ساعت هاي متوالي به رقص و پايكوبي بپردازد. اما پس از مدتي دچار تجربيات و آثار مخرب و ناخوشايندي مانند : بي قراري , رفتار آشفته و پريشاني , افزايش دماي بدن , افزايش ضربان قلب , گرفتگي فك وعضلات خشك شدن دهان تشنگي و غيره ميشود. از ميان عوارض ياد شده افزايش دماي بدن باعث آثار مرگ باري ميگردد .

  چون از يك سو باعث فشارخون , بي نظمي در ضربان قلب , كاهش نمك و آب بدن و نارسايي كليه مي شود واز سوي ديگر اگر حرارت بدن بيش از حد افزايش يابد آسيب جدي به مغز وارد ساخته و مي تواند موجب مرگ فرد شود . ولي مهمترين و پايدارترين عارضه اكستسي اختلال دائم در تفكر و تصميم گيري صحيح مي با شد .

  عوارض نشانه هاي مصرف طولاني مدت :

  1- نداشتن هدف در زندگي و پوچ گرايي

  2- رفتار پرخاشگرانه و بي پروايي

  3- قفل شدن فك ها

  4- ساييدن دندان ها به هم

  5- خيره شدن به يك نقطه

  6- بي علاقگي به مسايل روزمره , تحصيل , ورزش و غيره

  7- انتخاب دوستان جديد و رها كردن دوستان پيشين  شيوه تشخيص :

  براي تشخيص از آزمايش ادرار و موي سر استفاده مي شود .

  درمان :

  چون اثرات اكستسي به صورت تحليل و نابودي سلول هاي مغزي است اين اثرات غير قابل بازگشت است متاسفانه اعتياد به اكستسي درمان ندارد به علاوه اينكه بسياري از افراد به علت مشكلات رواني حاصل اكستسي لازم است به شكل طولاني مدت درمان شوند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. همه چیز در باره فضا-زمان
  توسط hamid192 در انجمن مطالب جامع وکاربردی فیزیک
  پاسخ ها: 16
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۷ آبان ۸۷, ۱۶:۵۳
 2. سد های شگفت انگیز جهان
  توسط mina در انجمن عمران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۷ آبان ۸۷, ۰۹:۱۱
 3. آنالیز موجك
  توسط mina در انجمن مطالب جامع وکاربردی ریاضی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۲ مهر ۸۷, ۰۸:۴۵
 4. فرکانس در آنالیز مودال
  توسط mina در انجمن ریاضیات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۲ مهر ۸۷, ۰۰:۱۲
 5. سریز در آرایه های عددی
  توسط mina در انجمن هك و امنيت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۳ اردیبهشت ۸۷, ۱۳:۰۳

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •