بعد از ناهار و زمانی كه به ساعات نیمه روز نزدیك می شویم، چه اتفاقی می افتد كه احساس خستگی و كسالت بر ما چیره می شود، به طوری كه حتی صدای تیك تیك ساعت را نیز می شنویم و به فكر چاره ای برای این خستگی می افتیم.

خستگی بین روز محصول الگوی زندگی مدرن و امروزی است كه همیشه ما را از تحرك باز می دارد. حتما در اداره و ساعات كار متوجه همكاران خود شده اید كه پشت سر هم قهوه و یا چای می نوشند تا از این سستی و خواب آلودگی خلاصی یابند. اما چه عواملی موجب این احساس ناخوشایند می شوند و آیا راه حلی برای این مشكل وجود دارد؟

پایگاه اینترنتی« اسلیپ توماچ» در مطلبی دلایل این خستگی و خواب آلودگی را به اختصار بیان كرده كه عبارتند از:

۱) نداشتن خواب كافی و مطلوب در هنگام شب

اكثر ما كار را به خانه می بریم. همین طور حرف زدن با تلفن و كار با لپ تاپ و رایانه را در منزل هم ادامه می دهیم و بدون توقف تا نیمه شب تلویزیون تماشا می كنیم. با این كار خود را از ساعات اولیه خواب شبانه كه تاثیر بسزایی در آرام كردن و ترمیم اعصاب خسته و سرحال كردن بدن دارد محروم می كنیم. اگر به طور منظم دیر بخوابیم و صبح زود بیدار شویم تا به سركار برسیم، باعث می شود كه خیلی زودتر در طول روز خسته شویم. بنابراین توصیه می شود حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه آرام و بدون آشفتگی داشته باشید و سعی كنید تلفن همراه خود را نیز خاموش كنید.

۲) نداشتن زمانی برای ورزش و بازی كردن

بدون شك بدن شما بدون ورزش زودتر خسته و فرسوده می شود. درست است كه ساعات اولیه صبح پرترافیك ترین ساعات كاریست اما حتی از یك فرصت اندك نیز استفاده كنید و خود را از یك نرمش ساده، پیاده روی كوتاه یا دویدن مختصر روی تردمیل محروم نكنید.

همچنین این تفكر اشتباه را از خود دور كنید كه تاثیر ورزش و تحرك در ساعات بعدازظهر نصف تاثیر ورزش صبحگاهی است چون باید هر زمانی را برای ورزش كردن غنیمت بشمارید در غیر این صورت هیچگاه از مزیت هورمون های شادی كه بدن را سرزنده و شاداب می كنند بهره مند نخواهید شد.

۳) اضطراب و نگران دائمی را از خود دور كنید

استرس بیش از حد و طولانی مدت نه تنها فشارخون را بالا می برد بلكه باعث كاهش تمركز می شود. سعی كنید با تكنیك های مختلف خود را شاد و عاری از تنش نگه دارید. به شغل خود، خانواده و اطرافیان خود افتخار كنید. با این كار نگرانی های خود را پایان خواهید داد.

۴) نداشتن زمانی برای خوردن یك صبحانه كامل و متعادل

بیشتر كسانی كه هنگام بعدازظهر احساس خستگی می كنند افرادی هستند كه به امید یك ناهار مفصل از صبحانه صرف نظر می كنند. نخوردن صبحانه موجب پرخوری در وعده ناهاری می شود و در نتیجه خستگی شما را تشدید می كند.

توصیه هایی برای سرزنده و با نشاط ماندن در طول روز:

حتما به موقع از یك صبحانه متعادل استفاده كنید كه حاوی انواع غلات ، لبنیات و میوه های مورد علاقه شما باشد.

از نوشیدن زیاد قهوه یا چای بعد از صبحانه یا قبل از ناهار پرهیز كنید. چون این كار نه تنها اشتهای شما را به هم می ریزد بلكه شما را مضطرب می كند.

در وعده ناهار غذای زیاد نخورید چون باعث می شود باقی روز احساس خستگی كنید. اما همین غذای مختصر باید حاوی مقادیر متعادلی از كربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها باشد.

شب به اندازه كافی بخوابید.

برنامه ورزشی داشته باشید.

حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان در طول روز آب بنوشید.

بین صبحانه و ناهار تنقلات مصرف نكنید.