نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: وسوسه های زیباشدن

 1. #1
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  وسوسه های زیباشدن

  وسوسه های زیباشدن  فقدان نگاه روان شناختی به داوطلبین انجام جراحی های زیبایی


  چند هزار سال پیش، ارسطو گفت: «زیبایی یكی از ترجیحات مهم بشری است». اما آیا واقعاً اینگونه بود؟ دیوید هیوم نیز در 1741 نوشت: «زیبایی به خودی خود قابل رؤیت نیست، بلكه پدیدهای صرفاً ذهنی است و بالطبع هر ذهنی دریافت متفاوتی از زیبایی خواهد داشت». سالانه بیش از دو میلیون عمل جراحی صورت میگیرد كه اكثر آنها افراد نزدیك به دهه چهارم زندگیشان هستند. سؤالی كه اینجا مطرح میشود این است: آنها دنبال چه چیزی هستند و چه انتظاراتی از جراحی پلاستیك دارند؟
  لزوم آموزش روانشناختی جراح
  ایران از نظر تعداد جراحی زیبایی بینی در دنیا اول است، علت آن هم تبحر جراحان پلاستیك ایران و حس زیبایی پسندی ایرانیان است. این حجم انبوه عملهای زیبایی بینی تا حد زیادی به مسائل فرهنگی جامعه مربوط است و البته پزشكان نیز بر افزایش این عملها دامن میزنند، در حالی كه باید پزشكان و خانواده با آموزش و توصیههای فرهنگی جلوی این نوع چشم و هم چشمیهای بی مورد را بگیرند.
  جراح زیبایی باید روانشناسی تیزبین هم باشد و درك كند كه چرا یك فرد تصمیم میگیرد قسمتهایی از ظاهر خود را تغییر دهد. در این امر میتوان به رابطه بین تصور بدنی و میل به تغییر آن اشاره كرد. جراح باید از اهداف، انگیزهها، انتظارات، خلق و خو و ثبات روانشناختی بیمار آگاه باشد. دانشكدههای پزشكی امریكا به عالیترین نحو، دكترهای جوان را در مورد هر آنچه باید در زمینه جراحی پلاستیك بدانند، آموزش میدهند. اما متأسفانه زمان بسیار كوتاهی را صرف آموزش جنبه روانشناختی بیماران میكنند و این نقص در موارد بسیاری باعث عدم انتخاب درست بیماران از سوی پزشك میشود، زیرا انتخاب فرد مناسب برای جراحی به اندازه خود عمل دارای ارزش و اهمیت است.
  توصیه به جراحان

  از كجا بفهمیم یك فرد انتخاب درستی برای عمل جراحی كرده است؟ در این زمینه پیشنهادهایی طبق یافتههای روانشناسان و همچنین جراحان باتجربه ارائه میشود. ظاهر فرد یكی از سرنخهایی است كه میتوان تعیین كرد كه فرد نیازمند عمل جراحی است؟ نوع رفتار كردن این بیماران به ویژه در صحبتهای ابتداییشان، اهمیت فوقالعادهای دارد. آیا بیادبند، بیش از اندازه نگرانند، منتقد كارهای دیگر جراحانند، افسردهاند، بلندپروازند یا دچار ابهام هستند؟ وجود هر یك از این علائم میتواند نشانهای از انتظارات غیرواقعگرایانه فرد باشد. چنین شخصی هرگز از ظاهر خود احساس رضایت نمیكند و نباید عمل شود.

  استرس و جراحی؟

  طی ارزیابی پزشك از بیمار، مهم است كه مشخص شود بیمار از كمبود رنج میبرد یا نه. آیا او شغل یا شخص محبوبش را از دست نداده؟ زیرا اینگونه تغییرات در زندگی باعث ایجاد تنش و اضطراب میشود. برخی از افراد برای فائق آمدن بر استرسشان به جراحی زیبایی رو میآورند. علاوه بر این، فردی كه تحت درمان روانشناختی قرار دارد در وضعیتی نیست كه درباره جراحی پلاستیك تصمیم درستی اتخاذ كند. مرحله دیگری كه فرد را گزینه مناسبی برای عمل جراحی میكند این است كه این شخص چقدر توانایی تحمل فشارهای بعد از عمل را دارد، كاملاً باید در تصمیمگیری برای عمل كردنش تجدیدنظر كرد. البته برخی محدودیتها را میتوان از طریق جراحی پلاستیك رفع كرد. مهمترین متغیرهایی كه نوع انتظار فرد را از عمل زیبایی تعیین میكند عبارتند از: سلامت روانی، بافت پوستی و بدنی، سن و شخصیت.

  دكتر «راج» از جراحان متبحر پلاستیك، معتقد است كه بیماران باید در عمل جراحی پلاستیك واقعگرا باشند. به عبارت دیگر، جراح نمیتواند صورت زشت را كاملاً زیبا كند. بنابراین، عوامل زیبایی باید قبلاً در ظاهر فرد وجود داشته باشد. جراح با پوست انسان سر و كار دارد، نه با گل كوزهگری. وی همچنین معتقد است: «بیمار باید بداند كه جراحی پلاستیك نمیتواند معجزه كند و او فرد را كاملاً دلفریب و و جذاب نشان دهد، بلكه میتوان با این عمل بخشهایی جزئی از ظاهر را تغییر داد.»یک پزشک متخصص و باتجربه هر بیماری را برای انجام جراحی بینی انتخاب نمی کند زیرا گروه زیادی از بیماران دچار مشکلات روانی هستند و نقصی در چهره خود ندارند و وقتی از آن ها می پرسیم چرا می خواهید عمل کنید می گویند از شکل بینی ام خوشم نمی آید. در چنین مواردی باید تمایل فرد به جراحی زیبایی ریشه یابی شود. در واقع انتخاب صحیح بیمار نقش اساسی ایفا می کند زیرا ابتدا باید دلیل مشخصی برای انجام عمل جراحی وجود داشته باشد .
  یک نکته مهم: افرادی كه فكر میكنند زیبایی تنها عامل به چشم آمدن است باید به خاطر داشته باشند كه اكثر افراد مشهور چندان از استانداردهای بالای زیبایی برخوردار نیستند. برای مثال، وینستون چرچیل، روزولت، گاندی و لوتر هیچگاه از معیارهای زیبایی آنچنانی برخوردار نبودند، بلكه آنچه باعث به چشم آمدن و رشد و ارتقایشان شد استعداد، جسارت، هوش و جذابیتهای دیگر آنها بود.

  سخن پایانی

  جراحی زیبایی در جامعه امروز ما یك بخش مهم از زندگی جوانان و شایستگی اجتماعی آنها به شمار میرود. جراحی پلاستیك در صورتی كه بیمار انتظارات واقعی از آن داشته باشد میتواند باعث بهبود در تصور وی از بدنش شود. توجه به این نكته نیز الزامی است كه عملهایی نظیر كشیدن پوست و جراحی بینی از نظر سلامت جسمانی كاركردی ندارند، بلكه عمده فایده آنها از نظر هیجانی و روانشناختی است. همزمان، افراد به این واقعیت میرسند كه جراحی پلاستیك نوشدارو نیست و نمیتوان آن را پاسخی به تمام مشكلات زندگی دانست. جراحی زیبایی تنها میتواند ظاهر و اعتماد به نفس شخص را بهبود بخشد، به این شرط كه بیمار قبل از عمل تصورات مثبتی از آن در ذهنش پرورش داده باشد. دکتر میترا حفاظی روان پزشک درباره گرایش به عمل جراحی بینی می گوید می توان دلایل زیادی را برای تمایل بیش از حد به جراحی های زیبایی ذکر کرد که یکی از آن ها اختلال بدشکل پنداری بدن (Body dismorphic disorder) یا نوعی وسواس ذهنی است که طی آن فرد به اشتباه قسمتی از بدن خود را بدشکل می پندارد و به طور مرتب آن را در ذهن خود مرور می کند و حتی اگر نقص کوچکی در صورت و بدن خود داشته باشد آن را بسیار بزرگ جلوه می دهد. این اختلال را می توان در مراجعانی که مرتب خود را به تیغ جراحان زیبایی می سپارند و درخواست انواع جراحی ها را دارند و دست آخر هم راضی نمی شوند، مشاهده کرد. به این ترتیب ریشه مشکل در اعصاب و روان این افراد است و باید درمان شود.

  مهدی كشاورز- سپیده دانایی

 2. #2
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  دوباره مي سازمت، دماغ!  صحبت هايي مانند: "بيني ام مثل بيني خوک شده!"، "چاله هاي اطراف نوک بيني ام توي ذوق مي زند!" و ... ، از جمله دلايلي است که خيلي ها را براي جراحي هاي دوم و سوم بيني به مطب جراحان پلاستيک و جراحان گوش، حلق و بيني مي کشاند. خيلي از اين جراحي هاي دوم و سوم، بسيار دشوارتر از عمل اولاند و گاهي شکل بيني پس از اين جراحي ها هم خوب درنمي آيد.
  گفتگوي زير با دکتر محسن نراقي، متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره همين جراحي هاي دوم و سوم بيني مي باشد.
  آقاي دکتر! خيلي ها پس از جراحي بيني دچار مشکلات تنفسي مي شوند و دوباره بيني شان را جراحي مي کنند. چرا؟
  چون سلامت بيني در يک جراحي، حتي با تغييرات ميلي متري هم قابل تهديد است. بيني دو دريچه در مدخل خود دارد: دريچه خارجي يا همان سوراخ هاي بيني که ممکن است در عمل جراحي بيني بيش از حد کوچک شده و موجب بروز مشکلات تنفسي گردد و دريچه داخلي بيني که در قسمت داخلي تري قرار گرفته و تنگ ترين قسمت بيني است، بنابراين کوچک ترين دستکاري اين دريچه هم با تغييرات شديدي همراه است، طوري که کاهش قطر دريچه داخلي به نصف ميزان قبلي موجب مي شود مقاومت نسبت به عبور هوا تا 16 برابر افزايش يابد که عواقب نامطلوبي براي سلامت افراد در پي دارد.
  محروميت از اکسيژن کافي، سلامت ساير اعضاي بدن را نيز تحت تاثير قرار مي دهد، تا حدي که حتي در رفتار و روابط اجتماعي افراد نيز تاثيرگذار است.
  تورفتگي دو طرف نوک بيني هم براي بعضي ها دردسرساز مي شود.
  بله، برداشتن بيش از حد غضروف هاي بيني در جراحي زيبايي بيني به تورفتگي هاي بيش از حد و ايجاد چاله هاي عميق در دو طرف نوک بيني منجر مي شود. اين تورفتگي ها هم مانع از عبور جريان هوا از دريچه داخلي بيني مي شود. اگر برداشتن بيش از حد غضروف هاي بيني در پايين ترين قسمت بيني باشد، موجب بسته شدن سوراخ هاي بيني در هنگام دم مي شود که در اين حالت، اشکال در دريچه خارجي بيني هم وجود دارد. اختلال تنفسي ناشي از اختلال دريچه داخلي بيني از شايع ترين عوارض تنفسي در بيني هايي است که بيش از حد کوچک شدهاند.
  براي اين که بيماران دچار اين مشکلات نشوند، چه بايد کرد؟
  امروزه سعي بر اين است که حتي الامکان از برداشتن بافت سوراخ هاي بيني احتراز شود. برگرداندن سوراخ هاي بيني به حالت قبل از عمل، از مشکل ترين اقدامات در راينوپلاستي (RHINOPLASTY) يا جراحي پلاستيک بيني است. هيچ گاه از جراح تان درخواست نکنيد بيني تان را تا بيشترين حد ممکن کوچک کند. داشتن بيني کمي بزرگ تر، ولي با تنفس بهتر بر بيني بسيار کوچک، ولي با عملکرد بد ارجحيت دارد.
  در جراحي هاي دوم و سوم بيني براي اصلاح مشکلات آن، آيا نياز به برداشتن بافت از نقاط ديگر بدن و پيوند هم هست؟
  به طور کلي در عوارضي که ناشي از برداشتن بيش از حد بافت هاي بيني است، بايد به صورتي مناسب اين نقصان بافتي جبران شود. در اين حالات ممکن است لازم شود که بافتهايي از قسمت هاي ديگر بيني يا از قسمت هاي ديگر بدن براي پيوند مورد استفاده قرار گيرند. پيوندهايي ارجحيت دارند که از خود فرد، در همان زمان برداشته شوند، مثلا در فردي که دچار بسته شدن دريچه داخلي بيني شده، مي توان با افزودن پيوندهاي غضروفي، تا حدي به باز شدن دريچه کمک کرد. در موارد تنگي خفيف تا متوسط دريچه داخلي بيني نيز اين پيوندها از خود بيني قابل حصول است، اما در موارد شديد ممکن است نياز به برداشتن پيوند از غضروف دنده باشد.
  اگر سوراخ هاي بيني بيش از حد کوچک شده باشند، چه طور؟
  در اينجا موضوع قدري مشکل تر است. در مواردي که کمبود شديد پوست پرههاي بيني به علت بيش از حد برداشته شدن پرهها باشد، ممکن است لازم شود قسمتي از پوست گوش به عنوان پيوند مورد استفاده قرار گيرد.
  اين جراحي هاي اصلاحي دوم و سوم آسان ترند، يا آن جراحي اول بيني؟
  جراحيهاي دوم و سوم که اصلاحي اند، به مراتب دشوارترند، زيرا برداشتن بافت آسان تر از افزودن بافت به بيني است. مي گويند مشکل ترين جراحي پلاستيک در بدن، جراحي پلاستيک بيني است، زيرا عضوي است با عملکردهاي حياتي پيچيده.
  بيني خوکي يعني چه؟
  ظريف ترين قسمت بيني، نوک آن است که ساختماني پيچيده و مرکب از پوست، بافت همبندي و غضروف دارد. نسبت و ميزان اين بافت ها در افراد مختلف، متفاوت است، به گونهاي که در هر فرد با يک آناتومي مخصوص در نوک بيني مواجهيم. داربست غضروفي نوک بيني وظيفه حمايت و نگهداري از پوست نوک بيني و باز بودن سوراخ هاي بيني را به عهده دارد. اين داربست از يک جفت غضروف تشکيل شده که طوري مجاور هم واقع شدهاند که در هر طرف اجازه ايجاد تونلي در زير خود مي دهند. براي باريک کردن نوک بيني، قسمت هايي از غضروف نوک بيني برداشته مي شود تا حجم نوک بيني کاهش يابد. ممکن است کوچک کردن نوک بيني با استفاده از نزديک کردن غضروف سمت راست و چپ نوک بيني به کمک بخيه زدن دو غضروف به هم انجام شود. در هر صورت، در حين جراحي پلاستيک بيني بايد دقت زيادي از جانب جراح اعمال شود تا حمايت ايجاد شده توسط اين غضروف ها تضعيف نشود. برداشتن بيش از حد اين غضروف ها در جراحي، به تورفتگي بيش از حد نوک بيني و ايجاد چاله هاي عميق در دو طرف نوک بيني منجر مي شود. اگر ميزان برداشته شدن بافت از اين هم بيشتر باشد، موجب افتادگي پرههاي بيني و بسته شدن سوراخ هاي بيني در هنگام دم مي شود.
  از طرف ديگر، برداشته شدن بيش از اندازه اين بافت ها موجب بالا رفتن بيش از حد نوک بيني و ايجاد نماي بيني خوکي شکل مي شود.
  بنابراين آن چه در جراحي نوک بيني اهميت دارد، احتياط کامل از جانب جراح و حفظ حمايت غضروفي نوک بيني است. داوطلب جراحي پلاستيک بيني نيز بايد با توقعات منطقي خود، ميزان باريک شدن نوک بيني را به جراح بسپارد.
  تهيه مصاحبه : دکتر گلرخ ثريا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پارکینگ زیر زمینی فوق مدرن
  توسط HRG در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۳ تیر ۸۹, ۱۹:۲۸
 2. جزیره ای مثل بهشت
  توسط HRG در انجمن جغرافیاو زمین شناسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۱ تیر ۸۹, ۲۰:۴۷
 3. ناوگان زیردریایی روسیه شامل 60 زیردریایی اتمی و دیزلی است
  توسط yaser در انجمن نیروی دريایي و ادوات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۹ اسفند ۸۷, ۲۱:۴۶
 4. دخترها وسوسه ام کردند،ماشینم را بردند!
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۴ آذر ۸۷, ۰۱:۰۹
 5. ورزشکاران برگزیده سال ۸۶
  توسط PARI در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۴ فروردین ۸۷, ۲۳:۱۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •