اندرانیک تیموریان کاپیتان تیم ملی پس از تساوی ایران مقابل ترکمنستان عنوان کرد خودمان هم انتظار تساوی مقابل ترکمنستان را نداشتیم.

تیموریان به "ورزش سه"، گفت: تیم ملی هر زمان قسمت باشد بازی دوستانه برگزار می کند. من دنبال توجیه نتایج تیم ملی نیستم ولی جوانهایی که به ترکیب تیم ملی تزریق شده اند باید برای هماهنگی بیشتر با تیمهای بزرگ دنیا بازی کنند ولی متاسفانه فدراسیون بودجه ای برای این کار ندارد.

چهره های لیگ به تیم ملی دعوت شدند
خدا را شکر من در وهله اول به فوتبال ایران تبریک می گویم. جوانهای خیلی خوب و مستعدی آمدند در لیگ کارکردند، چهره شدند و توانستند به تیم ملی ایران دعوت شوند. بعد از آن با نظر کادر فنی به اردوهای مقدماتی ایران برای حضور در مسابقات جهانی 2018 روسیه دعوت شدند. ما خودمان هم انتظار نداشتیم. اردوی خوب و بلند مدتی را پشت سر گذاشتیم. یک ماه در اردو بودیم. در زمانی که نفرات اصلی تیم ملی دعوت شدند ما به ازبکستان رفتیم و دربازی دوستانه مقابل این تیم توانستیم یک برصفر آنها را شکست دهیم و بچه ها بازی روان و خوبی را به نمایش گذاشتند.

خودمان هم انتظار تساوی مقابل تربکستان را نداشتیم
جلوی ترکمنستان خودمان هم انتظارنداشتیم که بازی به تساوی یک، یک بینجامد. خیلی دوست داشتیم که در اولین گام بتوانیم این تیم را با گلهای بیشتری شکست دهیم. خوشبختانه تیم ملی دارد پوست می اندازد. بازیکنان جوانی آمدند به تیم ملی تزریق شدند حدود سه چهارماهی هست که کنار هم بازی نکرده ایم. بحث توجیه کردن تیم ملی یا نتایج آن نیست این یک واقعیت است. بزررگترین تیم ملی کشورهای دنیا هم دچار چنین نوساناتی هستند. فکر میکنم در چند سال آینده تیم ملی خوب و منسجم تری را شاهد باشیم. امیدوارم بازیهای تدارکاتی بیشتری را هم داشته باشیم تا برای آینده هماهنگ ترشویم.

هیچ کس نمی تواند 30 سال در تیم ملی بازی کند
در مورد این که شما می پرسید آیا باید در تیم ملی انقلاب و جوانگرایی صورت می گرفت، باید بگویم که صدر در صد این روند مطلوب است. از بازیهای آسیایی 3،4 نفر آقای جهانبخش، آقای آزمون، آقای غفوری و آقای پورعلی گجی به تیم اضافه شدند. من فکر می کنم که هر تیم ملی نسل خودش را دارد. هیچ کس نمی تواند 30 سال برای تیم ملی مملکتش بازی بکند. هر ملی پوشی در 10،15 سال عمر مفید فوتبالی اش می تواند درخدمت تیمش باشد. بالاخره این اتفاق هم رخ داده است. نظر من هم مثبت هست. امیدوارم جوانهای ما هم با فوتبال روزدنیا بیشتر آشنا شوند. در زمین احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و بتوانند برای ایران افتخار بیافرینند.

لیست تیم ملی با اهداف کی روش بسته شده است
همه در مورد این صحبت می کند که چرا فلان بازیکن که مستعد بود و در اردوی تیم ملی حضور داشت با وجود شایستگی حذف شد. همانطور که درصحبت هایم گفتم بعد از جوانگرایی در لیگ بازیکنان جوان زیادی به اردوهای تیم ملی دعوت شدند. خوبهای لیگ دعوت شدند، خیلی ها هم پشت خط ماندند. اینکه چه افرادی در لیست نهایی کی روش قرار گرفتند برمی گردد به سرمربی تیم ملی و اینکه چه طرز فکر و دیدگاهی دارد. قطعا آقای کی روش هم مثل هر مربی دیگری با طرز فکری که تیم را می بندد و راهی مسابقات می شود.

ایران اصلا بازی دوستانه نداشت
نباید بگوییم بازیهای دوستانه تیم ملی ایران کم است، باید بگوییم اصلا بازی نبوده است. یک دیدار با ازبکستان بود اردوی تیم ملی در ترکیه هم که لغو شد. متاسفانه تیم ملی فوتبال بودجه ای ندارد که بخواهد تیم ملی فوتبال بزرگسالانش را بخواهد بیرون از کشور ببرد و اردوی مناسب و بازیهای تدارکی را پیش بینی کند. حداقل این است که بازیکنان جدیدی که به تیم تزریق شدند و قصد دارند تا آینده فوتبال ایران شوند در شرایط اردویی باشند و بتوانند با حضور در ترکیب تیم در بازیهای تداکاتی، تجربه کسب کنند. باید این شرایط به وجود بیاید که بتوانند جلوی تیمهای قدرتمند دنیا بازی کنند و کسب تجربه کنند. متاسفانه در فوتبال ایران این مساله رخ نمی دهد. به عقیده من بزگترین مشکل فوتبال ایران هم در حال حاضر همین است و ما با شیلی و سوئد بازی کردیم رفت تا دوسال دیگه که ببینیم کدام تیم ملی قسمتش می شود که جلویش بازی کنیم. درایران همه چیز به قسمت ربط دارد و قسمت بندی شده است. زندگی ایرانی کلا قسمتی شده است (می خندد) حالا ببینیم کی قسمتی شود تا در آینده یک بازی خوب اروپایی هم که درشان تیم ملی باشد، برگزار شود.

شرایط ایران نسبت به جام ملتها پایین تر است
قبل از بازیهای آسیایی هم که ژاپن و کره 20 بازی دوستانه داشتند و ما فقط 5 بازی تدارکاتی انجام دادیم. توانستیم تا یک هشتم پایانی هم پیش برویم و با آن اتفاقات هم حذف شدیم. این بهانه در تیم ملی ایران نیست و فکر می کنم شرایط تیم ملی نسبت به جام ملتها پایین تر است. کسانی که ذهن بازتری دارند و می توانند فوتبال را از نزدیک ببینند، قطعا به این موضوع پی برده اند. باید بیشترکار کنیم و بازیهای دوستانه بیشتری راهم انجام بدهیم. تا به این دیدگاهی که همه دوست دارند تیم ملی در جام جهانی 2018 باشد راتحقق دهیم. اگر به غیر از این باشد شرایط برای ایران سخت می شود.

باید با تیم ملی صبورتر ومنطقی تر برخورد کنیم
متاسفانه ما ایرانی ها به جای اینکه به مسایل منطقی نگاه کنیم، احساسی برخورد می کنیم. همیشه از دیدگاه احساس خودمان را جلوی دوربین یا فوتبال می گذاریم. یکم باید این نگرش خودمان را تغییر بدهیم. کمی منطقی تر و صبورتر باشیم. تا بتوانیم به خواسته هایی که درآینده داریم، برسیم.

همه فوتبالیستهای دنیا خسته هستند
متاسفانه الان دیگرنه تیم ملی بازی دارد و نه اردوی تدارکاتی! همه چیز تعطیل می شود تا شهریور ماه ان شاء الله. بازی اول ما با ترکمنستان به تساوی رسید. ژاپن هم درکشور خودش بازی را مساوی کرد. الان اواخر لیگ هست. اکثر بازیکنانی که در لیگ های کشورهای خودشان بازی می کنند یا ترانسفرشده اند و در اروپا بازی می کنند. از لحاظ شرایط روحی و روانی و بدنی خسته هستند و شاید در شرایط و فرم آمادگی خوب خودشان نیستند. بخاطر تعداد بازیهای زیادی که درلیگ وتیم ملی کشورهای خودشان بازی کرده اند. منظورمن کل بازیکنان دنیا است، همه خسته هستند. الان کپا آمریکا شروع شده وخود شما نتایج را می بینید که چه اتفاقاتی می افتد شاید در بازیهای بعدی امیدوارترهم هستیم که بتوانیم ان شاء الله به مرحله بعد هم صعود کنیم.

درمور استقلال هیچ نظری ندارم
در مورد خودم و شرایط آینده ام فعلا در استراحت هستم ودرآن مورد هنوز تصمیمی نگرفته ام. همه در مورد تیم فصل بعد من سوال میکنند که در تراکتور می مانم یا به استقلال برمی گردم باید بگویم که هنوز شرایطش معلوم نیست. هر زمان که تصمیم بگیرم حتما در یک فرصت دیگردراین مورد با شماصحبت می کنم. درمورد شرایط استقلال واعضای هیات مدیره جدید هم هیچ نظری ندارم، اصلا نظری ندارم.


گفتگو از شقایق آسیایی