حدودو 10درصد کودکان دندان قروچه می کنند ؛ کودکان درسنین بین 4تا6سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این مشکل را دارند . دردو زمان (رویش دندان ها ی شیری ورویش دندانهای دائمی )کودکان بیشتر دندان قروچه می کنند . البته در بیشتر موارد ، پس از رویش کامل دندان ها (شیری یا دائمی ) این عادت در کودکان از بین می رود . طبق تحقیقات به عمل امده ،این عارضه در پسر بچه ها بیشتر از دختربچه ها گزارش شده است . ردیف شدن نامناسب دندان ها یا تماس غیر طبیعی بین دندان های پایینی وبالایی ،کمبود های تغذیه ای،مشکلات اظطراب واسترس کودکان ،انگل های دستگاه گوارش ،الرژی و... از علت های این اختلال برشمرده شده است

خطرات دندان قروچه در کودکان ،کمتر از بزرگسالان است وبه ندرت موجب بروز مشکلات واختلالات جدی می شود . اما ضروری است در صورتی که دندان کودک به نظر ساییده یا از بین رفته می اید یا حساس شده ودرد می کند ویا کودک دچار درد فک ومفاصل فک شده است به دندانپزشک مراجعه شود . ممکن است در نوجوانان نیاز به روکش موقت یا نایت گراد (محافظ شبانه ) باشد .برای جلوگیری از این عارضه ،درکاهش استرس کودک به ویژه زمانی که به رختخواب می روددقت کیند که رژیم غذایی کودک ،حاوی مقدار آب کافی وفراوان باشد واو را به ورزش های ماساژی وکششی ترغیب کنید .

روش های کاهش
خودداری از جویدن آدامس ،خودداری از جویدن مداد یا خودکار یاهر چیزی به جز غذا .سعی کنید علت های ساییدن وفشردن دندان ها را در خودتان پیدا کنید به عنوان مثلا برخی افراد وقتی می خواهند چیز سنگینی بلند کنند ،ناخودآگاه دندان هایشان را به هم می رسانند ،برخی هنگام عصبانیت ،استرس یا اضطراب ، دندان هایشان را فشار می دهند. برخی موارد ،کوتاه یا بلند بودن برخی دندان ها( به طور طبیعی یا ناشی از ترمیم نادرست )، یا نبود چند دندان براثر کشیدن باعث می شود که زمانی که دهان بسته است .دندان به طور طبیعی روی هم قرار نگیرند وبه مرور زمان باعث ایجاد عادت لغزاندن فک ها روی هم شود .یا به نوعی شخص در هنگام فکرکردن یا اضطایرب ،ناخوااگاه با ندناهایش بازی می کند .دراین موارد نسبت به رفع عیب اکلوژنی ی ترمیم دندانها بتا مراجعه به ندانپزشک اقدام کنید . میتوانید برای مدتی نوک زبانتان را (با احتیاط ) بین دندان ها قرا دهید .

استفاده ازنایت گارد
دراین حالت دندانپزشک برای شما وسیله ای به نام نایت گارد می سازد که نوعی پروتز متحرک از جنس پلاستیک مفاوم است که باقالب گیری از دندان شخص ساخته می شود . ومی بایست شب ها در دهان قرار گیرد . این وسلیه باعث جلوگیری از فشارهای نادرست ومضر روی دندا ها میشود . البته دربسیاری موارد استفاده از این وسیله به مرورباعث کاهش وحذف عادت دندان قروچه های شبانه نیز شده است . این وسیله زیاد گران نیست واستفاده ازآن جهت پیشگیری از عواقب دندان قروچه ضروری است

درمان دارویی
معمولاً برای این اختلال ،مصرف دارو توصیه نمی شود . البته بدیهی است که مصرف دارو می بایست با تجویز تحت نظر پزشک صورت گیرد ومصرف خود سرانه این داروها با استناد به مقاله حاضر هر گز توصیه نمی شود.

عوارض ساییدگی دندان ها ی ناشی از فشار خواب شبانه ایا تا به حال دچار سردرد یا درد گردن در انتهای یک روز کاری شده اید؟ ایا درد ماهیچه فک یا دندان را تجربه کرده اید؟

به توصیه پزشک درباره استفاده از پلاک محافظ دندان عمل نکرده اید وبه هنگام برخاستن از خواب دچار درد در ناحیه فک شده اید ؟
بسیاری از مردم ساید هرگز نذانن به ساییده شدن دندانهایشان مرسوم به دندان قروچه دچار هستند . باید دانست که این عارضه گاه مشکلات عدیده ای رابرای سلامت فرد به دنبال خواهد داشت . منقبض کردن عضلات صورت وکلید کردن فک ها از مشکل بسیاری از افراد است کهبه دلایل گوناگون که عمده ترین آن استرس هستند بروز می کند .

همراه با ساییدگی دندان ها به علت بالا رفتن سن ،درد فک برزو می کند که علت آن کارکرد ضعیف دندان ها به هنگامصرف غذاست . آرواره ها همانند دیگر مفاصل بدن ممکن است دچار آرتروز ئدردناک شود ودرصورت ادامه ان به عوارضهمچون درد گردن ،در پشت ،درد دندان وغیره منجر می شود . ساییدگی به وجود آمده درسطح دندان یک امر کاملاً طبیعی است که به مرور زمان در اثر عمل جویدن پیش می اید . ساییدگی دندانها دلایلی مختلف دارد که بدین شرح است

طرز تفذیه ونوع تغذیه ومدت زمان برای عمل جویدن ونرم وسخت بودن مواد غذایی
سن شخص؛ یعنی مدت زمانی که دندان ها شخص را درعمل جویدن کمک می کند
طرز قرار گرفتن دندان ها درفک ؛ یعنی آیا دندانها به صورت ایده ال هستند یاخیر؟

ساختمان دندان وقدرت مقاومت عناصر دندان در مقابل عمل جویدن وفشارهای حاصله از آن
اغلب دندان هایی که مورد ساییدگی قرار کی گیرند بدین شرح است
نوک دندان های نیش بالا
نوک دندان های جلوی بالا درناحیه

نوک دندانهای پایین در ناحیه
کوهان های باکال
دندان های اسیاب پایین

متأسفانه این امکان نیز وجوددارد که اثرساییدگی دندان ها هنگام شب در بستر صورت میگیرد فک پایین به صورت غیر عادی دارای حرکاتی است وحرکت دندانهای پایین مقابل دندان های بالانه تنها باعث ساییدگی دنداتن ها مسی شود بلکه در بعضی موارد دلیلی بر بیماری بوده (بیماری لثه دندا ها وشدتن ورم لثه ها ) وحتی گاهی باعث بیماری غضروف های فکی نیز می شود.