مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان در مورد حضور زنان در ورزشگاهها گفت: در این مورد طرحهای مختلف پیشنهاد شده و در سطوح کارشناسی و مدیریتی در حال بررسی است اما تاکنون هیچ تصمیم قطعی اتخاذ نشده است.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از ایسنا، رضا حسنیخو مدیر کل حراست وزارت وزارت ورزش و جوانان درباره حضور زنان و خانواده ها در ورزشگاه ها به پایگاه خبری وزارت ورزش توضیحاتی داد.


مدیرکل حراست در مورد رویکرد وزارت ورزش درباره صدور مجوز برای حضور بانوان در ورزشگاه ها و انتقادات و مخالفت هایی که با آن وجود دارد گفت: در مورد حضور بانوان و خانوادهها در ورزشگاهها دیدگاههای متفاوتی وجود دارد. این موضوع با حضور موفق تیم ملی والیبال کشورمان در میادین بینالمللی و الزام فدراسیون جهانی والیبال به حضور بانوان در سالن مسابقات برای اعطای میزبانی، ابعاد دیگری یافت که توجه به آن را اجتناب ناپذیر کرد. از این رو وزارت ورزش و جوانان با مشارکت سایر نهادهای ذیربط بر خود لازم دیدند تا با رعایت موازین شرعی برای پاسخگویی به این موضوع، وارد عمل شوند؛ به نحوی که شرایطی فراهم شود تا موجب رفع دغدغههای آحاد متدین کشور و علمای عظیمالشأن شود.

وی ادامه داد: در این مورد طرحهای مختلف پیشنهاد و در سطوح کارشناسی و مدیریتی در حال بررسی است؛ از این روی تاکنون هیچ تصمیم قطعی اتخاذ نشده است. رعایت حدود الهی و شرع؛ عدم اختلاط زنان و مردان، نظارت بر پوشش بانوان، طبقهبندی مسابقات ورزشی با توجه به تفکیک رشتههای ورزشی و معیارهایی چون «پوشش ورزشکاران»، «روح حاکم بر رشته ورزشی»، «رده سنی» رویداد ورزشی و ... چارچوبهای مورد تاکید در این طرح است. نکته حائز اهمیت این که رشتههایی مثل شنا، بوکس، کشتی، وزنه برداری و در حال حاضر فوتبال شامل این طرح نیستند و همچنان با قوت مخالف آن هستیم.

حسنیخو درباره مخالفتها و تحریکات برخی جریانها در مورد تجمع و مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه ها، بویژه در جریان مسابقات لیگ جهانی والیبال به میزبانی ایران گفت: در مورد حضور بانوان و خانوادهها در خلال برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال در تهران طبق تصمیمات اتخاذ شده توسط دستگاههای اجرایی کشور، به فدراسیون والیبال مجوز داده شد تا با اولویت عوامل اجرایی، خانواده والیبال و تعدادی از هواداران تیم میهمان با صدور کارت مخصوص شرایط حضور بانوان در سالن برگزاری مسابقات را فراهم کند. از این روی افراد واجد شرایط صرفاً از طریق فدراسیون والیبال میتوانند مجوز حضور دریافت کنند. در مورد حمایتها و مخالفتهای موجود باید به اطلاع مردم خوب و شریف کشورمان برسانیم که اولاً: حضور بانوان و خانوادهها در ورزشگاهها به عنوان یک طرح جامع در حال مطالعه و طی مراحل کارشناسی با رعایت چارچوبهای اشاره شده است، بنابراین تاکنون هیچ تصمیم و اقدامی بر خلاف نظر شرع مقدس و فتوای مراجع معظم تقلید اتخاذ نشده است که افراد بخواهند مبادرت به اقدامات اشاره شده داشته باشند. ثانیاً: این طرح تابع احساسات و هیجانات عمومی نخواهد بود؛ بنابراین هرگونه تجمع در حمایت و مخالفت این طرح فاقد مجوز تلقی میشود و توسط مراجع ذیصلاح با هرگونه اجتماع غیرقانونی (موافق و مخالف) در چارچوب ضوابط کشور برخورد خواهد شد. ثالثاً: این اطمینان را به همه دوستان و عاشقان انقلاب اسلامی و امام راحل سلام الله علیه و متشرعان کشور میدهیم که فرزندان آنها در وزارت ورزش و جوانان، نیروی انتظامی، دستگاههای نظارتی و امنیتی کشور هوشیارانه دقت خواهند کرد تا از اصول اخلاقی، شرعی و قانونی در این مورد خاص کوتاهی نشود. بنابر این ضمن دعوت همه عزیزان به آرامش و خویشتنداری و پرهیز از تحرکات غیرقانونی، شایسته است با «همدلی و همزبانی» مانع بهره برداری و تبلیغات سوء مخالفان نظام جمهوری اسلامی شویم.