مرتضی رحمانی موحد روز پنجشنبه در جلسه ستاد خدمات سفر استان قزوین که در استانداری برگزار شد، بر لزوم تنوع و تعداد بسته های سفر و تعریف تورهای گردشگری جدید تاکید کرد و افزود: تعیین و مدیریت هدفمند مسیرهای گردشگری با هدف توزیع سفر و معرفی جاذبه های کمتر شناخته شده از برنامه های اولویت دار سازمان در توسعه گردشگری است .

وی اظهار داشت: استان قزوین دارای ظرفیت های مناسب گردشگری می باشد و بایستی برای این استان باتوجه به موقعیت جغرافیایی آن یک ماندگاری مناسب و برندسازی صورت گیرد.

این مسوول با بیان اینکه برای معرفی بیشتر جاذبه های استان در طول تابستان حداقل باید دو جشنواره در نظر گرفته شود، تصریح کرد: استان قزوین محل اتصال 18 استان کشور می باشد و باید با مدیریت لازم زیرساخت های گردشگری اعم از مجتمع های بین راهی، حاشیه و مرکز شهر تقویت شود .

رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور ادامه داد: باید با کمک بخش خصوصی صنایع دستی، شیرینی ها، سوغات و غذاهای سنتی و محلی قزوین با بسته بندی مناسب به گردشگران خارجی عرضه شود.

رحمانی موحد در ادامه بر تقویت بخش حمل و نقل نیز در استان های کشور تاکید کرد وافزود: تقویت ناوگان حمل و نقل در بخش های زمینی، هوایی و ریلی یک امر مناسبی است که بایستی جزو برنامه های ستادی قرار دارد.

وی ادامه داد: این امر اقتصادی و منطفی نیست که امکانات گردشگری تنها به چند استان محدود شود، بلکه تلاش ما این است که استانهای کم برخوردار از این امر بهرمند شوند.

رحمانی موحد تصریح کرد: بایستی مسیرهای مختلف در استانهای دیگر که در مسیر گردشگران قرار دارند را تقویت کرد تا گردشگران خارجی بتوانند در یک سفر، از جاذبه های چندین استان بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه استانهای قزوین، گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی باید یک همکاری ترکیبی در جذب گردشگران خارجی داشته باشند، افزود: درخصوص معرفی جاذبه های استان به خصوص توسط صدا و سیما باید بیشتر کار شود و شایسته است که این معرفی برای روز قزوین هماهنگی شود تا با این اقدام جاذبه های این استان نیز بیشتر معرفی شوند.

وی تاکید کرد: ما درخصوص ورود گردشگران عراقی به استانهای کشور جلساتی را در ستاد تشکیل داده ایم و دفاتر مربوطه در استان ها بایستی این برنامه ریزی را انجام دهند و یکی از مسیرهای اقامتی گردشگران عراقی نیز استان قزوین خواهد بود و بایستی احداث هتل در استان شتاب بیشتری بگیرد.

استان قزوین در حالی دارای یکهزار و 304 اثر ثبت شده تاریخی در فهرست آثار ملی می باشد که کمتر از یک درصد از مساحت کشور را در برگرفته است.

قزوین همراه با تبریز و اصفهان یکی از سه پایتخت ایران در دوره صفویه بوده و بسیاری از آثار و بناهای تاریخی این استان متعلق به این دوره است.

عمارت و موزه چهلستون، سردر عالی قاپو، آستان مقدس امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا(ع)، مسجد جامع عتیق، مسجد النبی(ص)، بازار و سرای سعدالسلطنه، بقعه چهار انبیاء، میمون قلعه، خانه و حسینیه امینی ها، کلیسای کانتور، آرامگاه حمدالله مستوفی، آب انبار سردار، مسجد مدرسه سردار، گراند هتل، عمارتهای شهرداری و سپهدار، موزه حمام قجر، باغستان های سنتی یکهزار ساله، دریاچه اوان، قلعه الموت، پل شاه عباسی، قلعه سمیران، آبگرم یله گنبد و برج های دوقلوی خرقان از جمله اماکن مطرح تاریخی و طبیعی استان قزوین به شمار می روند که سالانه پذیرای هزاران گردشگر از نقاط مختلف کشور هستند.