برخي رفتارهاي خاص ميتواند به پيشگيري از بيماريهايي مثل سرطان، بيماريهاي قلبي و ديابت كمك كند.

از آنجا كه بيماريهاي جدي و مزمن اين روزها بسيار متداول شدهاند بسياري از افراد در ترس ابتلا به آنها زندگي ميكنند. اما به جاي اينكه نگران اين باشيد كه چه اتفاقي ممكن است بيفتد، چرا براي پيشگيري از آنها اقدام نميكنيد؟ زندگي هيچ تضميني ندارد اما رفتارهاي هوشمندانه مطمئناً نتيجه بخش خواهد بود. اينجا بهترين راهها براي جلوگيري از بيماري و شروع راهي تازه براي داشتن يك زندگي سالم و طولاني را برايتان معرفي ميكنيم. براي گرفتن بهترين نتيجه، هر روز اين 10 روش را تمرين كنيد.

1) رژيم غذايي با كالري محدود و سرشار از موادمغذي داشته باشيد.
كساني كه كالريهاي مصرفي خود را كنترل ميكنند و يك رژيم غذايي متعادل را دنبال ميكنند، ديرتر پير ميشوند. اما مصرف موادغذايي درست، مثل ميوهها و سبزيجات، بذر كتان و ساير مواد غذايي عالي هم اهميت زيادي دارد.
2) روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش هوازي داشته باشيد.
براي داشتن عمر طولاني توصيه ميشود كه حداقل 30 دقيقه در روز ورزش هوازي مثل پياده روي يا شنا داشته باشيد. اما اين چطور به طولاني شدن عمرتان كمك ميكند؟ ورزش هوازي سيستم ايمني بدن را تقويت ميكند، قلبتان را قوي نموده و رگها و شريانهاي شما را صاف ميكند و همه آنها به پيشگيري از بيماري كمك ميكند.
3) ياد بگيريد استرستان را كنترل كنيد.
استرس نه تنها ميتواند موجب حملات قلبي، سرطان و ساير بيماريهاي جدي ديگر شود، بلكه در بيماريهاي رواني مثل افسردگي يا اختلالات اضطراب هم نقش دارد. ياد گرفتن كنترل استرس مثلاً از طريق مديتيشن و درمان ميتواند از بروز بيماريها جلوگيري كند.
4) سيگار نكشيد.
سيگار و ساير دخانيات با بروز بسياري از انواع سرطانها مثل سرطان ريه، مثانه، دهان و لوزالمعده در ارتباط است. علاوه بر اين، ميتواند منجر به بيماريهاي قلبي، آمفيزم، آسم و بسياري بيماريهاي جدي ديگر هم شود. ترك اين عادت يا بهتر از آن شروع نكردن آن اقدامي بسيار عالي براي جلوگيري از بيماريهاست.

5) براي حفظ سلامت و آب بدن، آب ساده بنوشيد.
آب با دفع سموم از بدن و نقل و انتقال موادمغذي به سلولهاي بدن به جلوگيري از بيماريها كمك ميكند. اما چه ميزان آب بايد در روز مصرف كنيد؟ قانون عمومي اين است كه روزي حداقل 8 ليوان آب بنوشيد.
6) ويتامين مصرف كنيد.
تحقيقات و مطالعات بسياري اهميت ويتامين d را چه به صورت مكمل غذايي و چه از طريق نور خورشيد، در جلوگيري از بيماريها تاييد كردهاند. اما تغذيه صحيح هنوز هم بهترين راه براي اطمينان يافتن از مصرف ويتامينها و مواد معدني مورد نياز بدن است.
7) بخنديد.
اينكه خنده بر هر درد بي درمان دواست فقط يك ضربالمثل نيست. محققان دريافتهاند كه خنديدن ميتواند از لخته شدن خون در رگها و همچنين التهاب جلوگيري كند و سيستم ايمني بدن را نيز تقويت ميكند. افراد شاد هميشه عمر طولاني تري دارند.
8) از نوشيدن الكل خودداري كنيد.
از دست دادن حافظه، تغيير شخصيت، اختلال در سيستم عصبي، مشكلات پوسـتـــي، اسهال، سوء تـغـذيـه، مشـكـلات مـالي و خـانـوادگـي، رفتـار خـشونت آمـيــز، اضـطـراب و افسردگي شديد، آسيب به مخاط بيني، آسيب دائمي به كبد و مغز، سرطان سيـنه، حنجره، لب و مري، سقط جنين، ناباروري، بي ميلي جنسي، زخم معده، فشـار خــون بالا و سكته قلبي، كم خوني، تورم كبد، اختلال در سيستم ايمني بدن و خودكشي برخي از اثرات مصرف الكل ميباشند.
9) يك سرگرمي براي خود پيدا كنيد.
محققان اعلام كردهاند كه افرادي كه در فعاليتهاي مورد علاقه خود شركت ميكنند كمتر در معرض ابتلا به بيماريهايي مثل زوال عقل قرار ميگيرند. و عمر طولاني تري دارند. كارهاي داوطلبانه، كلاسهاي متفرقه و سرگرميهاي مختلف همه فعاليتهاي بسيار خوبي براي جلوگيري از بيماريها هستند.
10) دعا كنيد.
افرادي كه در فعاليتهاي مذهبي شركت ميكنند عمري طولانيتر و عاري از بيماري دارند. شايد به اين دليل باشد كه اين افراد به خاطر باورهاي مذهبيشان از انجام رفتارهاي پرخطري مثل سيگار كشيدن خودداري ميكنند، كمتر دچار افسردگي و اضطراب ميشوند و به اين ترتيب از دلايل اصلي ابتلا به بيماريها دور ميشوند.
هيچكس دوست ندارد با ترس از ابتلا به بيماريهاي سخت زندگي كند. با تمرين كردن راهكارهايي كه در اين مقاله معرفي شد، ميتوانيد از ابتلا به بيماريهاي جدي پيش گيري كنيد و زندگي طولانيتر و لذت بخشتر را تجربه كنيد.