مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از رتبه نخست این استان به لحاظ ثبت آثار غیرمنقول در فهرست آثار ملی کشور در یک سال گذشته خبر داد.

منطقه یزد، "محمدمهدی شرافت" در این خصوص گفت: از اردیبهشت سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، تعداد 33 اثر غیرمنقول از استان یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.


وی اظهار کرد: همچنین 16 اثر استان نیز توسط کمیته ملی ثبت و حریم واجد شرایط ثبت شناخته شده که در شرف ثبت است و امیدواریم با ثبت این آثار ارزشمند در فهرست آثار ملی کشور، گامی در جهت حفظ و احیای این بناهای تاریخی برداشته شود و از تخریب خواسته و ناخواسته آنها جلوگیری به عمل آید.

شرافت افزود: باغ و کوشک آصفپور، شترگلو و پل آببر خرانق، طنبی بندرآباد، کنیسه خاخام، حمام باغستان، بقعه شیخ ضیاء الدین، برجهای بنیز و عظیمآباد، بقعه فضل بن عباس، ساباط فرداب، مسجد جامع حسین آباد، مدرسه امام، حمام مهرجرد و خانه‎‎های شکری، گرامیان، ملک، خانی‎ها، حائری و سنایی را از جمله آثار باارزشی است که در یک سال گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گفتنی است، تاکنون تعداد یکهزار و 506 اثر غیرمنقول یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که گنبدعالی ابرکوه به عنوان نخستین اثر ثبت شده استان در سال 1312 ثبت شده است.