نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: گرانترین نقاشى ایران؛ دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان چکش خورد

 1. #1
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  گرانترین نقاشى ایران؛ دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان چکش خورد  چهارمین حراج تهران عصر جمعه(هشتم خرداد) در هتل پارسیان أزادى برگزار شد. در این مراسم؛ در حضور ٨٠٠ خریدار و هنر دوست، هنر ایران حائز رکوردهاى بینالمللى فروش شد. بار دیگر نقاشى از سرى تنه درختان سهراب سپهرى با رقم قابل توجه دو میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان گرانقیمتترین اثر هنرى به فروش رسیده در داخل کشور در سراسر تاریخ هنر کشورمان شد.
  با دستیابى به مجموع فروش ٢١ میلیاردى ( بیش از ٦ میلیون دلار در یک شب) هنر ایران همه رکوردهاى مجموع فروش خود در اقصى نقاط دنیا را شکست و در یک ابتکار تازه با ارائه ١٢ اثر هنرى کلاسیک و سنتى بخش مغفول مانده از تاریخ هنرمان را به بازار رسمى هنر پیشنهاد داد.
  علیرضا سمیع آذر(رییس حراج تهران) گفت: حراج تهران خاستگاه فرهنگى دارد و قصد دارد گنجینه هنر و میراث هنرى ایران را ضمن معرفى با ارزش افزوده به دنیاى هنر پیشنهاد کند. رضا کیانیان(مجرى حراج تهران) از نقد برخى به حراج تهران ابراز شگفتى کرد و گفت: از هر زاویهاى بنگریم حراج تهران به نفع همه است و متوجه نشدم چرا برخى به این رویداد خرده مىگیرند و حسین پاکدل که براى نخستین بار آثار کلاسیک حراج را چکش زد؛ حراج تهران را امر مبارکى خواند که کمتر کشورى در دنیا چنین امکانى در اختیار دارد.

 2. #2
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  دو اثر میلیاردى سپهرى و ٥٣ اثر بالاى یکصد میلیونى
  در این شب طلایى هنر ایران در یک حراج کاملا ایرانى دو تابلوى نقاشى از سهراب سپهرى دو رکورد نخست را با عبور از میلیارد از آن خود کرد. رکورد دوم او یک نقاشى دیگر و کوچک تر از سرى تنه درختان، یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان چکش خورد؛ اما رکورد سوم همه را غافلگیر کرد: یک اثر زیبا از منوچهر یکتایى ٩٥٠ میلیون تومان فروخته شد. نقاشى از طبیعت بىجان بهمن محصص با فروش ٧٢٠ میلیون تومان جایگاه چهارم و نقاشى انتزاعى از سهراب سپهرى با فروش ٧٠٠ میلیون تومان حائز جایگاه پنجم شد.
  در چهارمین حراج تهران تابلوى دو قطعهاى آیدین آغداشلو ٥٥٠ میلیون، یک چهره قاجارى از کمالالملک ٥٠٠ میلیون تومان، مجسمه یادمان شماره ١ براى کلمه هیچ ٥٠٠ میلیون تومان، آثارى از حسین زندهرودى و نیز على اکبر صادقى هر یک ٤٥٠ میلیون تومان، نقاشىهایى از کوروش شیشه گران و رضا درخشانى هریک ٣٦٠ میلیون تومان، اثر عشاق تناولى و نقاشى کوزه فرهاد مشیرى ٣٥٠ میلیون تومان و تابلوى زیباى «الله» سیدمحمد احصایى ٣٤٠ میلیون تومان؛ نقاشى انتزاعى از فریده لاشایى و نیز مسعود عربشاهى هریک ٣٢٠ میلیون تومان، سه اثر از احصایى، ابوالقاسم سعیدى و درخشانى هر یک ٣٠٠ میلیون تومان چکش خوردند.
  در این شب پنج اثر بالاى ٢٠٠ میلیون تومان فروخته شدند: یک اثر کلاسیک از «حسن زرین قلم»که ثابت مىکند بیش از یک قرن پیش نقاشى خط خلق مىکرد ٢٦٠ میلیون، نقاشى از بهجت صدر ٢٦٠، اثرى دیگر از شیشهگران ٢٤٠ میلیون، یک هیچ کوچک ایستاده تناولى ٢٢٠ میلیون و عربشاهى ٢٢٠ میلیون تومان فروخته شدند.
  ٢٨ اثر در چهارمین دور این حراجى بالاى ١٠٠ میلیون تومان به فروش رسیدند: نقاشى ناصر عصار ١٩٠ میلیون، چهار اثر منصور قندریز ، رضا مافى ، نصرالله افجه اى و ژازه تباتبایى هر یک ١٨٠ میلیون، دو اثر بهمن محصص و منوچهر یکتایى هر یک ١٧٠ میلیون، چهار اثر میرزاعبدالمطلب(نقاش باشى) ، مهدى ویشکایى، هوشنگ پزشک نیا و نصرالله افجه اى هر یک ١٦٠ میلیون، چهار اثر مارکو گریگوریان، ژازه تباتبایى، قاسم حاجى زاده و شهریار احمدى هر یک ١٥٠ میلیون، ناصر عصار ١٤٥ میلیون، سه تابلو از حسین کاظمى،صداقت جبارى و سیراک ملکونیان هر یک ١٤٠ میلیون، چهار اثر سونیا بالاسانیان، هوشنگ پزشک نیا، مهدى ویشکایى و پروانه اعتمادى هر یک ١٢٠ میلیون، سه اثر مرتضى ممیز، محسن وزیرى مقدم و لیلى متین دفترى هر یک ١١٠ میلیون تومان و سه اثر پرویز کلانترى، غلامحسین نامى و محسن سهیلى هر یک ١٠٠ میلیون تومان چکش خوردند.
  ٢٦ اثر بالاى ٥٠ میلیون تومان چکش خوردند: هانیبال الخاص ٩٥، رضا مافى ٩٠، چهار اثر عباس کیارستمى، نیکزاد نجومى، جعفر روحبخش و بسم الله جلیل رسولى هریک ٨٥ میلیون، جواد حمیدى هر یک ٨٠، سه اثر بهمن دادخواه، محمود جوادىپور و حامد صدرارحامى هر یک ٧٥ ، چهار اثر افشین پیرهاشمى، نصرت الله مسلمیان، اسماعیل آشتیانى و جعفر پتگر هریک ٦٥، چهار اثر علىمحمد حیدریان، بیتا وکیلى، ایرج کریم خان زند و محمود سبزى هریک ٦٠، پنج اثر منصوره حسینى، عباس کیارستمى، على رخساز، تاها بهبهانى و پویا آریان پور هریک ٥٥ ، سه اثر على شیرازى، مهرداد صدرى و مهرداد محبعلى هر یک ٥٠ میلیون تومان.
  و آثار زیر ٥٠ میلیون تومان عبارت بودند از: پنج اثر ابوالحسن صدیقى، صادق تیرافکن، گلناز فتحى، فرشید مثقالى، عبدالرضا دریابیگى هر یک ٤٦ ، مهرداد شوقى ٤٤، سه اثر منوچهر نیازى ،شهلا حبیبى و محمد بزرگى هریک ٤٢، چهار اثر حسین محجوبى، کیخسرو خروش، خسرو حسن زاده و محمود زندهرودى هریک ٤٠ میلیون، چهار اثر کامبیز صبرى،علیرضا آستانه، سیامک عزمى و عینالدین صادق زاده هریک ٣٨، سیاوش کسرایى ٣٦، مونا پاد ٣٤، دو اثر على فرامرزى و داریوش قره زاد هریک ٣٢، دو اثر مصطفى دشتى و کامبیز درم بخش هریک ٣٠، فریدون امیدى ٢٨، سه اثر محمد طباطبایى، جمال بخش پور و علیرضا کرمى هر یک ٢٦، فرناز ربیعى جاه ٢٤، دو اثر هادى جمالى و جهانگیر شهدادى هریک ٢٢ میلیون، سه اثر لیلا ویسمه، حمید پازوکى، آنه محمد تاتارى هر یک ٢٠ میلیون ، سه اثر احمد محمد پور، آزاده اخلاقى، گوهر دشتى ١٨ میلیون، دو اثر هادى روشن ضمیر و میترا کاویان هریک ١٥ میلیون، دو اثر مرتضى گودرزى و احمد آریامنش ١٢ میلیون، دو اثر على ندایى و حسین صدرى ١١ میلیون و سه اثر معصومه مظفرى، ابراهیم صاحب اختیارى، محمد فرنود ١٠ میلیون تومان.
  - در کنفرانس خبرى بعد حراج: سمیع آذر از رشد ١٩٠ درصدى ، کیانیان از تاثیرات حراج تهران و حسین پاکدل از ضرورت عجین شدن جامعه با هنر گفتند.
  دقایقى پس از چهارمین حراج تهران، سمیع آذر(مدرس هنر و رییس حراج تهران)، رضا کیانیان و حسین پاکدل(دو مجرى این حراج) در یک کنفرانس خبرى به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.
  سمیع آذر با اعلام رشد ١٩٠ درصدى فروش حراج چهارم نسبت به سال قبل، این میزان رشد را یک امر کاملا بى سابقه در میان حراجى هاى دنیا خواند و ان را نشانه شوق و هیجان جامعه ایرانى براى حمایت از هنر و هنرمندان کشورشان ارزیابى کرد؛ او خبر داد فقط یک اثر در این حراجى به فروش نرسید و دو اثر نیز که در طول حراج به فروش نرسیدند هم با پیشنهاد خریدار و پذیرش فروشنده از طریق After Sale که در همه حراجى ها معمول است به قیمت کمینه فروخته شدند.
  او با ابراز خشنودى از ارائه ١٢ اثر از پیشگامان نوگرایى در هنر ایران در بخش آثار کلاسیک، گفت: حراج تهران با خاستگاه فرهنگى شکل گرفته است و بنا به یک تعهد ملى و رسالت فرهنگى این برش مهم از تاریخ هنر کشور را وارد مارکت هنر کرده است تا مجموعهداران با ریشههاى هنر ایران آشنا شوند؛ شاید معرفى بنیانهاى فرهنگى یک سرزمین وظیفه یک حراجى نباشد اما ما این کار را کردیم زیرا حسرت مىخوریم کار استادى مانند حیدریان از شاگردان بزرگوارش مانند تناولى، نامى،کیارستمى، آغداشلو... ارزانتر است؛ ما با این کار ضمن شناساندن گنجینههاى فرهنگ و هنرمان زمینه ارزش افزوده آنها را فراهم مىکنیم.
  سپس رضا کیانیان، با انتقاد از برخى نقدهایى که این روزها از حراج تهران خوانده است؛ پرسید چگونه تاثیرات مثبت و اهمیت حراج تهران را نمىبینند؟ او گفت: حراج تهران توانسته ارزى که از کشور براى خرید اثر هنرى خارج مىشد را در کشور نگاه دارد؛ دیگر لازم نیست هنرمندان براى فروش آثارشان روانه کشورهاى همسایه باشند؛ سرمایهدارانى را جذب کرده است که به جاى خرید و فروش سکه و دلار و تضعیف قدرت مالى اقشار ضعیف جامعه، در امر هنر سرمایهگذارى کردهاند و انگیزه خلق اثر هنرى افزایش یافته است. لذا متوجه نشدم چرا از حراج تهران انتقاد مىکنند.
  او ثمرات حراج تهران را نتیجه درایت سمیع آذر خواند که این سازماندهى تنها از او بر مىآمد. کیانیان گفت که هسته اصلى این تحولات مثبت از زمان مدیریت سمیع آذر در موزه هنرهاى معاصر تهران شکل گرفت که توانست هنر ایران را در عرصههاى بین المللى معرفى کند.
  حسین پاکدل که براى نخستین بار در حراج تهران چکش زد در سخنانى کوتاه گفت: حراج تهران را یک اتفاق بسیار مبارک مىدانم. گردش مالى اینچنینى براى هنر ایران ضرورى است اما همچنان این عددها مثلا در مقایسه با یک ساختمان در شمیران تهران اندک است.
  او با اشاره به اینکه حراج تهران به همه یادآورى کرد: عرضه حرفهاى آثار هنرى حتى از خلق اثر هنرى مهمتر است. توجه دادن به هنر با رویداد حراج تهران، روح جامعه را تلطیف مىکند و مىتواند زمینه ساز کاهش جرم و خشونت در فضاى عمومى کشور شود.
  پاکدل درباره نخستین تجربه اجراى حراج گفت: پایین که نشسته بودم رضا کیانیان را با همه سالهاى بازیگرىاش در ایفاى یک نقش بزرگ دیدم؛ او توانسته بود با مهارت بسیار ویژهاى انبوه جمع حاضر را با خود همراه سازد و من خوشحالم که در یک نمایش بزرگ و فاخر یک نقش کوچک ایفا کردم و از این نقش بسیار لذت بردم.
  در چهارمین حراج تهران ١٢٦ اثر از ١٠٩ هنرمند شامل ٨٤ نقاشى، ١٣ مجسمه، ٦ عکس و ٢٣ نقاشى خط عرضه شد که غیر از یک اثر، همه آثار به فروش رسیدند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. رهن کامل خانه، تنها با 4 میلیون تومان
  توسط SHAHRIAR-NOVIN در انجمن اخبار اقتصادی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴, ۲۳:۲۴
 2. جشن تولد میلیونی سگ های بالای شهر
  توسط HRG در انجمن اخبار فرهنگی اجتماعی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۵ تیر ۸۹, ۱۸:۵۶
 3. ورود 150 میلیون قطعه اسکناس 10 هزار تومانی به بازار
  توسط HRG در انجمن بانک و بانکداری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۹ خرداد ۸۹, ۰۰:۴۳
 4. تولید 435 میلیون بشکه نفت از میدان نفت سفید
  توسط MARYAM در انجمن جغرافیاو زمین شناسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸, ۲۱:۳۴
 5. اسکوربرد 300 میلیون تومانی استادیوم فولاد شهر
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار فوتبال ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۳ آذر ۸۷, ۲۱:۵۵

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •