یکی از انواع سرطانهای شایع میان زنان «سرطان سینه» است که به عنوان عارضهای جدی در زندگی امروزی زنان مورد تحقیقات پزشکی و علمی قرار میگیرد.البته این سرطان تنها مخصوص زنان نبوده و محققان خطر ابتلا به سرطان سینه در مردان را هم جدی اعلام کردهاند.طبق محاسبات «انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا»، از هر هشت زن یک نفر در زندگی خود مبتلا به سرطان سینه میشود.همچنین تحقیقات پزشکی نشان میدهد، هرچند همه زنان مستعد ابتلا به این بیماری هستند، اما زنان شهری بیشتر دچار این عارضه هستند تا زنان روستایی. سینه از دو نوع بافت «محافظ»، یعنی چربی و فیبرها و دیگری بافت «غدد» تولیدکننده و مجاری هادی شیر تشکیل شده است. این غدد مانند سایر سلولهای بدن بــهطور متناوب رشد میکنند و دوره ای استراحت دارند. دوره رشد و اسـتراحت آنها توسط ژنهایی در مغز کنترل و اداره میشـونـد. ولی ممکن است به دلیل اختلالات ژنتیکی یا محیطی رشد سلولهای سینه کنترل نشوند و بافت سرطانی در سینه متمرکز شود. سرطان سینه میتواند خوشخیم یا بدخیم باشد.هرچند شیوه زندگی، تغذیه، تحرک بدنی و سایر شرایط محیطی بر تشکیل بافت سرطانی سینه اثرگذارند، اما مهمترین عامل سرطان سینه، ژنتیکی است که ممکن است این ژن از بدو تولد در بدن فرد موجود باشد و فرد را در سنین بالا به این بیماری مبتلا سازد.
طبق نظر پزشکان علائم اولیه سرطان سینه ایجاد تودههایی است که با لمس کردن میتوان آن را حس کرد. همچنین ترشحات از نوک پستان که به صورت خون یا ترشحات رنگ روشن است، از علایم بروز سرطان سینه است. با وجود این علائم فرد باید بلافاصله جهت درمان اقدام کند.
دکتر مهین فرهمند، کارشناس پیشگیری سرطان میگوید: براساس آمارهای جهانی، سرطان سینه عمدتا در سنین زیر ‪۳۵‬ سالگی اتفاق میافتد و بیشتر در سنین بالای‪ ۵۰‬ سالگی دیده میشود، اما در ایران سن شیوع این بیماری بیشتر در سنین‪ ۳۵‬ تا‪ ۴۴‬ سالگی مشاهده میشود.
سالهاست که گروههای تحقیقات پزشکی مشغول کشف راههای پیشگیری و درمان سرطان سینه هستند، اما هنوز این بیماری از کشندهترین بیماریها میان زنان است.


سرطان پستان چیست ؟
سرطان پستان بیماریی است که در آن سلولهای سرطانی در بافت پستان شروع به رشد و تکثیر می کند. پستان دارای 15 تا 20 بخش است که اصطلاحاً لوب نامیده می شود و هر کدام از این بخشها خود به قسمتهای کوچکتری تقسیم می شوند که لبول نامیده می گردند. لوبها و لوبولهای پستان توسط لوله های بسیار کوچکی که اصطلاحاً مجاری شیری نامیده می شوند با یکدیگر در ارتباط می باشند.
شایعترین فرم سرطان پستان که اصطلاحاً سرطان مجاری پستانی نام دارد در سلولهای موجود دراین مجاری منشاء می گیرد. سرطانهایی که منشاء آنها از لوبها یا لوبولها می باشد. را اصطلاحاً سرطان لوبی می نامند. معمولاً سرطانهای لوبی در مقایسه با سایر سرطانها بیشتر هر دو پستان را درگیر می کنند. نوع سومی از سرطانهای پستان نیز وجود دارند که اصطلاحاً سرطان التهابی پستان نامیده می شوند و در مقایسه با دو فرم دیگر از شیوع کمتری برخوردار می باشند.

عوامل خطرساز
در صورتیکه خواهر، مادر و یا وابستگان نزدیک فرد، مبتلا به سرطان پستان باشند شانس ابتلا به سرطان در آن فرد بیشتر خواهد بود. فرمهای وراثتی سرطان پستان 5 تا 10 درصد کل موارد سرطانهای پستان را شامل می شوند. که ژنهایی که اطلاعات مربوط به بروز این سرطانها را با خود حمل می کنند. می توانند از والدین به فرد انتقال یابند. ژنهای ناقصی که در بعضی افراد می توانند منجر به بروز این سرطان شوند شناسایی شده اند. وابستگان فردی که مبتلا به سرطان پستان بوده و حامل این ژنها می باشد. نیز شانس بیشتری برای ابتلا به سرطانهای پستان و تخمدان خواهند داشت. بعضی از این ژنها در بعضی نژادها شایعتر می باشد. امروزه روشهای آزمایشگاهی خاصی وجود دارد که می توانند این ژنهای معیوب را حتی سالها قبل از بروز سرطان مورد شناسایی قرار دهند.
عوامل خطر ساز دیگری که شانس ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند شامل : شروع زودرس قاعدگی، یائسگی دیررس، داشتن اولین کودک بعد از 30 سالگی، عدم داشتن فرزند و داشتن سرطانهای تخمدان، اندومتر ( پوشش داخلی رحم ) یا سرطان پستان قبلی می باشد.