يكى از مشكلاتى كه در زمينه ديدن تصاوير ديجيتالى وجود دارد،چگونگى مشاهده آنها است، چرا كه حتماً بايد توسط برنامه هاى خاص آنها را ديد، و در اين بين وجود كامپيوتر كاملاً ضرورى مى باشد. حال اگر فكر كنيم كه شما مى خواهيد عكسهاى گرفته شده را به افرادى نشان دهيد كه در منزل آنها امكانات كامپيوترى وجود ندارد، مثلا پدر بزرگ و مادر بزرگ تان كه بسيار مايل هستند عكسهاى شما را ببينند و آنها را به صورت آلبوم داشته باشند، شما چه كار بايد بكنيد؟. هزينه چاپ عكسها به صورت رنگى در تعداد زياد نمى تواند مقرون به صرفه باشد و ايده جالب و جديدى نيست. حال اگر ما بتوانيم كه عكسها را به فرمتى تبديل كنيم كه در VCD قابل خواندن باشد،
با توجه به اين كه دستگاهاى پخش VCD هم اكنون در تمام منازل كم و بيش وجود دارد، بنابراين طيف بزرگى از افراد خانواده قادر خواهند بود از عكسهاى ما استفاده كنند و از ديدن آنها لذت ببرند.

شركت Photodex كه در زمينه طراحى برنامه هاى گرافيكى شهرت خوبى به هم زده، نسخه جديد برنامه Proshow را با نام Proshow Gold معرفى نموده است كه مى تواند براى شما بسيار جالب باشد. براى دريافت نسخه اى از برنامه مى توانيد به انتهاى اين مقاله مراجعه كنيد پس از دريافت برنامه روى آيكن آن كليك كرده و طبق معمول به سوالات آن پاسخ مى دهيد. و سپس مسير نصب را تعيين مى كنيد. سپس در صفحه Additional Options به صورت پيش فرض مكانهايى را كه آيكن برنامه در آنجا نشان داده خواهد شد را معين مى كند و شما مى توانيد آنها را طبق سليقه خود علامت گذارى كنيد. تا پنجره show Options باز شود. در قسمت General مى توانيد نامى براى پروژه خود انتخاب كنيد.

سپس به قسمت sound Track رفته و با استفاده از كليد Add يك فايل Mp3 را باز كنيد. در صورتى كه تعداد عكسهاى شما خيلى زياد و بيشتر از مدت زمان پخش يك موزيك بود مى توانيد چند Track را انتخاب كنيد و با استفاده از كليدهاى تنظيم، شروع و پايان هر آهنگ را به سليقه خود تنظيم كنيد. بعد از هر بار تغيير در كار سعى كنيد پيش نمايش آن را نگاه كنيد تا به تغييرات كنترل كافى داشته باشيد. چون يكى از اشكالات برنامه نداشتن كليد Undo است. همانطور كه مى دانيد در زمانى كه اشتباهى انجام شود و يا مايل باشيد به چند مرحله قبل تر برگرديد اين كليد مى تواند به شما كمك فوق العاده اى بكند اما متاسفانه اين برنامه از داشتن اين كليد محروم است. بنابراين در حين كار دقت كافى كنيد. حالا تا اين مرحله كه پيش رفتيم شايد بهتر باشد تا تغييرات زيباترى به پروژه خود بدهيم، مثلاً از افكت هاى برنامه استفاده كنيم، براى اين كار دو روش را مى توانيد انجام دهيد. اول اينكه در قسمت Slide show كليد راست موس را زده و select All را انتخاب كنيد تا همگى انتخاب شوند. سپس از toolbar بالا گزينه Slide را انتخاب كرده و بعداً Randomaize Transitions را انتخاب كنيد. در اين حالت مى بينيد كه در كنار هر تصوير در قسمت Slide show افكت مخصوص به خودش نمايش داده مى شود. اين كار براى وقتى كه تعداد تصاويرتان زياد است بسيار مورد استفاده قرار مى گيرد.


راه ديگر اين است كه روى آيكن Transitions در كنار هر تصوير كليك كنيد تا ۱۷۰ افكت زيبا در اختيار شما قرار گيرد. براى اينكه پيش نمايش هر افكت را نيز ببينيد بايد موس را به آرامى روى آيكن هر افكت برده تا پيش نمايش آن در گوشه تصوير به نمايش درآيد. در صورتى كه زمان نمايش براى اسلايدى به نظر شما كوتاه بود، مى توانيد روى آيكن پايين افكت ها كه پيش فرض آن نيز ۲ ثانيه است كليك كنيد و مدت آن را تغيير دهيد.

همچنين شما قادر هستيد كه روى هر تصوير به تنهايى نيز كار كنيد، به اين صورت كه روى تصوير مورد نظر در قسمت Slide show دو بار كليك كرده تا صفحه Slide Options باز شود. در اين صفحه شما ۴ انتخاب داريد، در قسمت Image شما مى توانيد تغييرات زيادى روى تصويرتان بدهيد. مثلاً در قسمت Effects شما مى توانيد شدت روشنايى و تيرگى و... را به تصويرتان اعمال كنيد، همچنين در Colorize image مى توانيد تصويرتان را به شكل سياه و سفيد در آوريد. در قسمت Captions شما مى توانيد به تصويرتان نوشته مورد علاقه خود را وارد كنيد، در قسمت Text نوشته خود را وارد مى كنيد و نوع فونت و اندازه آن نيز در همين قسمت قابل تغيير است. در قسمت هاى بعدى با استفاده از موس مى توانيد تغييراتى را به نوشته خود اعمال كنيد.