صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 24

موضوع: آموزش سنگ نوردي

 1. #1
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  آموزش سنگ نوردي

  «اكوسيستم كوهستان و راههاي حفاظت از آنها»
  كوهها چه نقشي در زندگي انسان دارند؟
  ما همه فرزند كوهستانيم چه در ساحل دريا، چه كيلومترها دور از كوهستان و چه در مناطق كوهپايه اي زندگي كنيم زيرا ؟
  - 80% آب شيرين جهان از كوهها تأمين مي شود.
  - 50% مردم جهان از نظر آبي به آبخيزهاي كوهستان چشم دوخته اند.
  - 28% جنگلهاي جهان در مناطقي كوهستاني قرار دارند.
  - 5/1 سطح سيماي زمين را كوهها تشكيل مي دهند
  - 10/1 جمعيت جهان در مناطق كوهستاني ساكنند.
  - 3/1 مردم جهان از نظر جنبه هاي گوناگون (مانند : غله، معدن، چوب و برق) به كوهها وابسته اند.
  - كوهها تأمين كننده حيات دشتها هستند.
  - ماننده سدي در مقابل جريانات هوا قرار گرفته موجب تغييرات دما گرديده موجبات بارندگي در ارتفاعات را فراهم مي آورند.
  - آخرين پناهگاه حيات وحش پرندگان مختلف مي باشد.
  - محل رويش گونه هاي مختلف گياهان بخصوص گياهان دارويي است.
  - مركز نشأت گرفتن تمدن ها و فرهنگهاي گوناگون به حساب مي آيند.
  كوهها چه نقشي در زندگي يك كوهنورد دارند؟
  براي يك كوهنورد كوهستان علاوه بر موارد فوق اهميت ويژه اي دارد، زيرا
  - براي كوهنوردان استوديوم ورزشي محسوب مي شود.
  - محل انس گرفتن با طبيعت مي باشد.
  - محل تعليم استقامت و پايداري است.
  - مركز راز و نياز با معبود به حساب مي آيد.
  - محلي است كه انسان توان واقعي خود را درك كرده و ضعيف بودن خود را احساس مي كند.
  - شنيدن صداي باد و اب روح كوهنورد را صيقل مي دهد.
  - استواري و پايداري كوه، كوهنورد را به داشتن اراده قوي دعوت مي كند، و جان كلام اينكه «روح كوهنورد در كوهستان قرار دارد»
  با اين حساب مي توانيم بگوئيم وظيفه كوهنورد در مقابل كوهستان بسيار سنگين است پس ما بايد در حفاظت از محيطهاي كوهستاني بيشتر از افراد غيركوهنورد بكوشيم.
  اما چگونه ؟
  نخست بايد اكوسيستم كوهستان را بشناسيم و سپس راههاي حفاظت از آن را پيدا كنيم.

 2. #2
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  اكوسيستم چيست؟
  اكوسيستم كه مترادف آن زيست بوم مي باشد عبارت است از مجموعه تشكيل شده عوامل موجود در يك محيط كه در كنار هم قرار گرفته و وضعيت خاصي را بوجود مي آورند. اطلاق مي گردد اين عوامل ممكن است انسان ساير موجودات زنده آب و هوا، خاك ، سنگ و پوشش گياهي باشد.
  اكوسيستم هاي مختلفي تعريف شده كه عبارتند از اكوسيستم كوهستان جنگل، كوير، تالاب و ...
  پس نتيجه مي گيريم هر كدام از عوامل موجود در اكوسيستم كوهستان چقدر در تغيير اكوسيستم مي تواند مؤثر باشد و متأسفانه اكثر تغيير از جانب انسان و آن هم در جهت بهبود اكوسيستم بلكه در تخريب آن انجام مي گيرد.
  چرا اكوسيستم كوهستان حساس، آسيب پذير و شكننده است؟
  به دليل شكل فيزيكي و اكولوژي مناطق آسيب پذير محسوب مي شوند وجود شيب و قله ها و دره ها و يالها، وضعيت پيچيده اي را در اين محيط بوجود مي آورد.
  ترميم پوشش گياهي تخريب شده در شيب هاي تند مشكل و بعضاً تقريباً غيرممكن است.
  گاهاً ممكن است با چند قدم پيشروي در كوهستان شاهد تغيير آب و هوايي كاملاً متفاوت باشيم.
  با گرفتن صدمتر ارتفاع گوئي صد كيلومتر عرض جغرافيايي را طي كرده ايم و بطور متوسط يك درجه از دماي هوا كاسته مي شود.
  هر يك جبهه هاي مختلف كوه به علت قرار گرفتن در وضعيت خاصي داراي آب و هواي پوشش گياهي، درجه حرارت ويژه مي باشد با جابجا كردن حتي يك سنگ اكوسيستم موجود كوهستان به هم مي ريزند در ارتفاعات عمر فصل رويشي كوتاه و فقط گياهاني قادر به ادامه حيات هستند كه از قدرت انطباق بالايي برخوردار مي باشند.
  شرايط متغير و متضاد آب و هوائي و تغييرات در ارتفاع همگي باعث مي شوند كوچكترين دخالت منجر به تخريب شديد اين مناطق گردد. بعلت حضور شرايط سانحه خيزي و آسيب پذيري جوامع كوهستاني نيز به همان نسبت ؟؟ آسيب پذيرند.
  تمام زيست بومهاي كوهستاني مشابه نيستند اما همه آنها چه در جنگلهاي استوائي، چه در سبزه زارهاي كوههاي آلپ و يا در امتداد جويبارهاي ناشي از يخچال هاي طبيعي دو چيز را با هم مشترك دارند:
  ارتفاع و گوناگوني تغييرات سريع در ارتفاع شيب تند يا ملايم و زاويه تابش خورشيد تأثير عجيب و نفوذي باورنكردني روي دما، باد، رطوبت و تركيب خاك در فواصل كم دارد. اين تغييرات پيچيده و ظريف مجموعه هايي از حيات را به وجود مي آورند كه در هيچ كجا جز در يك ارتفاع يعني و در يك رشته كوه مشخص يافت نمي شود.
  در ارتفاعات بالا گياهان و جانوران بومي ساز و گازهاي ويژه اي براي بقاي خود بوجود مي آورند. برخي گلهاي وحشي كوههاي آلپ براي مثال به طوري خود را با شرايط اطراف وفق داده اند كه در سايه يك صخره سنگ منفر و مجزا زندگي مي كنند.

 3. #3
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  اولين حركت هاي جهاني حفاظت
  در سال 1992 سازمان ملل در كنفرانس كه به كنفرانس زيني معروف شد در شهر ريودوژانيرو برزيل در بخش 13 دستور كارا 2 توجه جهانيان را به آسيب پذير بودن اكوسيستم كوهستان معطوف نمود اين بخش به مديريت محيط هاي كوهستاني و توسعه پايدار كوهستانها اختصاص دارد و توصيه ها و دستورالعملهايي را به منظور محفاظت از اين نواحي ارائه مي نمايد. همچنين در اين بخش رسيدگي و توسعه اجتماعي اقتصادي جوامع كوهستاني ضرورتي فوري و حياتي تعريف شده است. بعد از كنفرانس ريو فعاليت ها و تلاشها از طرف كشورها و سازمانهاي دولتي و غيردولتي، به منظو راعمال مديريت صحيح در اين محيط هاي با ارزش شدت گرفت. يكي از اين اقدامات تشكيل سازماني بنام گردهمايي كوهستان مي باشد اين سازمان با ترتيب دادن نشست ها و كنفرانس هايي در كشورهاي مختلف در راستاي مبادله اطلاعات بين كشورهاي كوهستاني جهان و حمايت از توسعه پايدار نواحي كوهستاني گام برداشته است.
  مهمترين اقدام گردهمايي كوهستان در سالهاي اخير تشكيل اولين اجلاس جهاني كوهستان است كه در خرداد 1379 در كشور فرانسه برگزار شد كه به مسائل مرتبط با اكوسيستم هاي كوهستاني پرداخت.
  بنا به پيشنهاد و تأكيد طرفداران محيط هاي كوهستاني كه از سالها قبل انجام گرفته سازمان ملل متحد سال 2002 را سال بين المللي كوهها ناميده است. سازمان خواربار و كشاورزي(fao) نهاد مسؤول همكاري با دولت ها سازمانهاي غيردولتي و ديگر سازمانهاي وابسته به سازمان ملل در اين زمينه است هدف كلي از اعلام سال كوهها افزايش آگاهي جهاني در مورد اهميت كوهها وضع زندگي مردم كوه نشين و كمك به توسعه پايار اين مناطق بوده است كه چند موضوع را تحت تعقيب قرار مي دهد.
  الف – فراهم سازي وضعيت مناسب براي كوهها با تبليغ حفاظت آنها و پيشبرد توسعه پايدار در اين مناطق
  ب – افزايش آگاهي در مورد اكوسيستم هاي كوهستاني و اهميت آنها در تأمين آب و بعضي از كالاهاي استراتژيك و خدمات
  ج - تبليغ و دفاع از ميراث فرهنگي جوامع كوهستاني
  د – توجه به درگيري ها در مناطق كوهستاني و كمك به پيشبرد صلح در اين مناطق يكي از شغل هاي اصلي اين سال مي گويد «ما همه مردمان كوهستانيم» و هدف از طرح اين شعار اين است كه بدانيم همه مردم وابسته كوه و تحت تأثير آنها هستند.
  كوهها تأمين كننده آب شيرين جهان
  مي دانيم 4/3 سطح كره زمين را آب فراگرفته كه از اين مقدار آب موجود روي زمين فقط 3/% قابل شرب مي باشند و از اين مقدار قابل شرب 2% بصورت كوههاي يخي غيرقابل دسترسي فقط 1% آب موجود قابل شرب و قابل دسترسي مي باشد كه بصورت چشمه ها و رودها جاري مي باشد درصد بيشتري از نزولات آسماني در ارتفاعات مي باشد كه يا بصورت رودجاري مي شود يا در كوه ذخيره مي شود كه ذخيره شدن يا بصورت نفوذ در داخل كوه مي باشد يا بصورت يخچالها برفچالها به مرور زمان ذوب شده و جاري گرديد و ادامه زندگي انسان و جانوران و گياهان مي شود.
  به همين علت مي باشد كه كوهها را برجهاي آب نام گذاري كرده اند. تلفات آب در كوهستان به علت دماي پائين تر كمتر است و مقدار بيشتر از بارندگي تبديل به آب جاري مي شود يا به زمين نفوذ مي كند.
  آب در كوهستانهاي بلند از كيفيت بهتري برخوردار مي باشد و به علت حركت در شيب قدرت پالايش بيشتري دارد. آب رودها به صورت طبيعي تصفيه شده و خطر آلودگي كمتري نسبت به آبهاي جاري در دشتها دارد.

 4. #4
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  عوامل تخريب چيست؟
  الف) جاده سازي – با احداث جاده اي غيراصولي در محيط كوهستان زخمي ابدي بر سيماي زيباي كوهستان وارد مي شود.
  در سالهاي اخير احداث جاده هاي كوهستاني حتي در ارتفاعات بسيار بلند بدون توجه به عوارض حاصله از آن با شدت انجام مي شود جاده سازي در كوهستان بايد از اصول خاصي پيروي نمايد در غير اينصورت عوارضي از قبيل جابجايي هاي سنگين اراضي به صورت لغزش و رانش را در پي خواهد داشت. حجم قابل توجه خاكبرداري در شيب مي تواند خسارات جبران ناپذير فراواني را بوجود آورد.
  ب) چراي بي رويه – عدم تعادل دام و مرتع در سالهاي اخير كه تعداد دام به 3 برابر حد استاندارد رسيده فشار بيش از حد را به مراتع كوهستاني به ويژه در ارتفاعات وارد مي كند.
  با توجه به كوتاه بودن دوره رشد گياهان در ارتفاعات بخاطر سرماي زياد چراي بي موقع توان رشد كافي را از گياهان گرفته و فقر پوشش گياهي را بوجود مي آورد و به تدريج پوشش به طرف تخريب پيش مي رود.
  ج) تخريب جنگلها – تبديل جنگلها و مراتع كوهستاني به ارضي كشاورزي و مسكوني به دليل رشد سريع جمعيت از عوامل عمده تخريب جنگلها مي باشد با تراشيدن جنگل خاك با روش شسته شده و پوشش گياهي از بين رفته و صخرهها تمايل شده امكان ترميم طبيعت را از آن سلب مي كنيم.
  د) معادن – افرادي جهت كسب درآمد با بدست آوردن مجوز به هر طريق ممكن با تمام لوازم و تجهيزات پيش رفته وارد معركه شده و ضربه هاي جبران ناپذيري را به اكوسيستم وارد مي كنند.
  ه) گردشگري – رواج زندگي ماشيني در چند دهه اخير مردم را به صورت گردشگر به محيط هاي كوهستاني فراخوانده و هجوم بيش از حد آنها به طبيعت كوهستان آسيب هاي فراواني را مي رساند از جمله :
  1 – تخريب پوشش گياهي بعلت حركت در خارج از مسيرهاي تعيين شده
  2 – به جا گذاشتن زباله هاي تجزيه نشدني كه اين امر هم مي تواند چهره زيباي كوهستان را زشت نموده و هم آلودگي ح اصل از تجزيه زباله ها از محيط كوهستان را آلوده كرده كه به تبع آن محيط هاي دشت و شهر نيز آلوده مي شود لازم است بدانيم بعضي از زباله ها براي تجزيه شدن زمان بسيار طولاني را نيازدارد .مثل شيشه كه حدود يك ميليون سال آلومينيوم 1000 سال ظروف پلاستيك 150 سال و ظروف حلبي از قبيل ظرف تن ماهي و ظروف كنسرو ... و بعضي زباله ها بعلت اينكه مواد سمي و شيميايي خطرناكي دارند مضر اين مناطق بوده و هرگز نبايد مناطق كوهستاني رها شوند مثل باطري هاي فرسوده
  3 – بازگشت از مسيرهاي شن اسكي كه به فرسايش سريع كوه كمك مي كند.
  4 – ساخت دكه و رستوران در ارتفاعات كه به علت حضور گردشگران و نبودن متولي اين مناطق هر روز شاهد ازديا قارچ مانند اين اماكن مي شويم كه بيشترين ضربه را به اين محيط ها وارد مي كنند.
  5 – استفاده از گون و شاخه درختان براي پخش غذا و دم كردن چايي از عوامل مهم تخريب محيط هاي كوهستاني محسوب مي شوند.

 5. #5
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  وظيفه كوهنوردان چيست؟
  آگاهي دادن به ساير كوهنوردان و كسانيكه به عنوان گردشگر به مناطق كوهستاني مي آيند و هيچگونه اطلاعاتي ازاين محيط ها ندارند و اصولاً اهميت كوهها را نمي دانند و مطلع ساختن همه از اينكه كوهها چه نقشي در زندگي انسانها دارند.

 6. #6
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  بهداشت فردي
  رعايت بهداشت لازمه سلامتي مي باشد كه در تمام مكانها و زمانها اجتناب ناپذير است و بالطبع محيط پاك كوهستان نيز از آن مستثني نمي باشد. بهداشت اجزاء متعددي دارد كه در اين مقوله جزء فردي آن مورد بررسي قرار مي گيرد.
  بهداشت فردي به مجموعه اقدامات و فعاليتهايي اطلاق مي گردد كه يك فرد بايد جهت حفظ سلامت خود بكار ببندد. با توجه به اين كه پيشگيري كم هزينه تر و راحتتر از درمان است. پس چه پسنديده است كه با رعايت بهداشت خود را از عوارض بروز بيماري و نيز ناتواني هايي كه در اثر آن ايجاد مي شود، رها كنيم.
  رعايت بهداشت فردي در محيط كوهستان استراتژي خاصي را با توجه به موقعيت مكاني و امكانات مي طلبد كه در اين نوشتار سعي مي گردد، بهداشت اجزاء مختلف بدن بطور خلاصه و كلي توضيح داده شود.

 7. #7
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  پوست و مو
  پوست بزرگترين اركان بدن مي باشد و با توجه به گستردگي و شكلهاي متفاوت آن در قسمتهاي مختلف بدن بحث خاص خود را مي طلبد.
  الف) پوست صورت : پوشاندن كامل پوست تقريباً غيرممكن است زيرا ناگزير بايد اطراف چشم و بيني باز باشد. گاهي نيز در اثر شدن گرما مستور كردن صورت عملي نمي باشد جهت حفاظت آن از آفتاب بهترين كار مانع فيزيكي مثل كلاه يا چتر مي باشد ولي چون با افزايش ارتفاع ميزان اشعه ماوراء بنفش نيز افزايش مي يابد و نيز بازتاب اين اشعه از سطح برف و يخچالها صورت مي گيرد بهتر است همزمان از كرمهاي ضدآفتاب كه درجه حفاظتي بالاي 25 درجه داشته باشند، نيز استفاده گردد.
  در محيط هاي سرد نيز شايسته است پوست صورت علاوه بر حفاظت توسط پارچه با روبندهاي مناسب يا وازلين يا گليسيرين نيز پوشيده شود تا رطوبت سطحي پوست در اثر سرما يا وزش باد از بين نرود به خاطر داشته باشيم كه در اين موارد استفاده از كرمهاي مرطوب كننده باعث تشديد خشكي پوست و بدتر شدن آن مي گردد و به آقايان توصيه مي گردد كه قبل از برنامه از اصلاح صورت خودداري نمايند چون صورت تازه اصلاح شده نسبت به عوامل آسيب رسان حساس تر است. ب) پوست دست : اين عضونيز در صورت امكان با محافظ مكانيكي مثل دستكش پوشانده شود. توجه گردد كه شستشوي مكرر دست باعث خشكي پوست مي گردد و به آن آسيب مي رساند بنابراين در محيط كوهستان فقط در مواقع لزوم مثل موقع صرف غذا، دستها شسته شود درمواردي كه پوست در اثر سرما يا آفتاب خشك گردد، وازلين يا گليسيرين بهترين انتخاب جهت چرب كردن دست مي باشد . ج) پوسته تنها : بهتر است كه هنگام پوشيدن لباس زير كه در تماس با پوست مي باشد به اين نكته توجه داشته باشيم كه چون ممكن است در طول برنامه لباس زير تعويض نشود پس هميشه قبل از برنامه استحمام كرده و لباس تميز بپوشيم و همچنين دقت فرماييد كه جنس لباس زير نخي باشد تا پوست را كمتر تحريك نمايد. به عنوان يك توصيه كلي در نظر داشته باشيد كه پوست بايد با ملايمت شسته شود. اقداماتي مثل كيسه كشيدن باعث از بين رفتن چربي سطحي پوست شده و آن را تحريك پذير و آسيب پذير مي نمايد پس شستش با صابون گليسيرين يا شامپو بدن صورت گيرد تا ضمن پاكيزه شدن چربي حفاظتي پوست آسيب نبيند. د) پوست پاها: در انتخاب جوراب بايد دقت نمود تا ان نيز نخي باشد. سعي نماييد در هر فرصت ممكن پاها را از كفش درآورده و جورابها را خارج نماييد تا تنفس سطحي پوست پا صورت گيرد. در هر محلي كه عملي بود جورابها را بشوئيد حتي اگر به تنهايي با آب صورت گيرد. ه( مو و ناخن: اين دو عضو كه از ضمائم پوست هستند نيز به مراقبت خاص خود احتياج دارند. موها بايد قبل از برنامه شسته شده و بدون استفاده از وسايل خشك كننده حرارتيف خشك گردند. بهتر است موها در حين بنرامه كوتاه باشند تا از جذب گرد و غبار و نيز عرق اجتناب گرد. موها نيز بايد درهر فرصت ممكن در معرض هوا قرار گيرند. البته بايد در برنامه زمستاني وضعيت هوا را به خوبي مدنظر داشت تا برهنه كردن موها از زير كلاه باعث سرماخوردگي نگردد. ناخنها نيز بايد قبل از هر برنامه كوتاه گردند. كوتاه بودن ناخن از آلودگي در فضاي زير آنها و نيز احتمال شكستن آنها در صورت برخورد با هر جسم سختي جلوگيري مي نمايد. هر چند كه در سنگنوردي داشتن ناخن بلند امكان ندارد.

 8. #8
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  چشم
  عضو بسيار حساس بدن نياز به مراقبت خاص دارد. جهت اجتناب از آسيب آفتاب ، باد ، گرد و غبار و ... بايد از عينك مناسب استفاده نمود جهت محافظت از باد بايد از عينكهاي حفاظ دار استفاده نمود كه در غير اين صورت باد در پشت عينك خود اذيت كننده است. براي حفاظت از نور آفتاب بايد از عينك آفتابي مناسب كه حفاظت خوبي از دستگاه تنفس داشته باشد استفاده نمود. مي تان به عينكهاي فتوكروميك اشاره كرد كه رنگدانه هاي درون شيشه در اثر اين اشعه تغيير يافته و تيره مي شوند و اشعه را به خود جذب مي نمايند. در حين استفاده از عينك سايه در روي چشم ايجاد گرديده و مردم گشاد مي گردد و در عينك درجه حفاظتي خوبي نداشته باشد. اين گشاد شدن مردم راه را براي ورود بيشتر اشعه هاي مضر باز مي نمايد. به عنوان آخرين نكته بايد يادآور شد كه عينك بايد شيشه بزرگ داشته باشد تا تمام چشم را پوشش دهد.

 9. #9
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  دهان و دندان
  بهداشت دهان و دندان با مسواك كردن با خمير دندان مناسب شروع مي گردد بايد توجه كرد كه حداقل شبها دندانها مسواك گردند و حتماً نخ دندان استفاده گردد. چون مسواك توانايي تميز كردن فضاي بين دندانها را ندارد همچنين بهتر است بعد از مصرف شيريني جات دهان با آب شسته شود زيرا در حين كوهنوردي هم ترشح بزاق كمتر شده و هم ميزان آب بزاق ترشح شده كمتر مي باشد و توانايي تميز كردن سطح دندانها، ندارد. جهت حفاظت سلامت حفره دهاني به ذكر همين نكته اكتفا مي نماييم كه از مصرف مواد غذايي داغ اجتناب گردد تا به پوست حساس آن آسيب نرسد.

 10. #10
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  دستگاه تنفس
  بهترين راه حفاظت از دستگاه تنفس درست نفس كشيدن است به اين ترتيب كه تنفس به صورت دم عميق و از بيني صورت گيرد كه اين نوع تنفس در برنامه هاي زمستاني و يا ارتفاعات اهميت بيشتر دارد. زيرا ساختمان بيني به ترتيبي است كه جريان هوا حين عبور از آن گرم مي گردد. و به ريه ها آسيب نمي رسد. در حين صعود كه معمولاً تنفس سريعتر است هر چند مدت يكبار جهت اجتناب از انباشته شدن هوا در فضاهاي ريوي كه باعث غيرفعال شدن حجمي از ريه مي گردد يك بازدم شديد صورت گرفته و اين هوا تخليه گردد.

 11. #11
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  دستگاه گردش خون
  جهت حفاظت سلامت اين ارگان بايد در طي برنامه هاي دراز مدت تمريني و ورزشي سعي در افزايش بازدهي و نيز توان كاري آن گرديم تا در حين فعاليتهاي كوهنوردي كه جزء فعاليتهاي سنگين ورزشي طبقه بندي مي گردد، دچار مشكل و افزايش بار وارده به آن نگرديم.

 12. #12
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  دستگاه ادراري
  كليه ها كه وظيفه تصفيه خون از مواد زائد را دارند جهت سلامت به آب و مايعات نياز دارند تا بتوانند وظايف محوله را بهخوبي انجام دهند به همين علت بايد در هر فرصتي جهت نوشيدن مايعات استفاده نماييم تا فعاليت اين دستگاه به خوبي صورت گيرد و همچنين بايد ادرار حاصله را در اولين فرت تخليه نمود تا از انباشته شدن آن در مثانه كم هم باعث درد و هم باعث ته نشين شدن ذرات آن مي گردد اجتناب شود. البته در برنامه هايي كه منابع آب كمي در اختيار داريم با مصرف متعادل آب مي توان كليه ها را به شرايط عادت داد.

 13. #13
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  دستگاه گوارش
  دومين عضو بزرگ بدن انرژي مورد نياز فعاليت بدن را تأمين مي نمايد. پس حفظ سلامت آن طي انجام برنامه از هر حيث مهم مي باشد. نظر به اينكه اين عضو اجزاي مختلف دارد هر كدام جدا گردد مورد بررسي قرار مي گيرند. دهان : قبلاً به نكات بهداشتي دهان اشاره گرديده است. معده : جهت حفظ سلامت معده ابتدا بايد غذا خوب جويده شود تا به قطعات كوچكتر تبديل گردد و جهت هضم آماده شود. همچنين جهت فعاليت مناسب عهده بايد همراه غذا نوشيدني (آب ، نوشابه و ...) مصرف نگردد. غذا در دفعات مصرف شود تا از متسع شدن معده با مصرف زياد و ناگهاني مواد غذايي اجتناب شود بهتر است تا گرسنه نشده ايم. غذا نخوريم و البته در كوهنوردي اغلب اوقات شرايط، زمان غذا خوردن را براي ما تعيين مي كند. پس بنا به توصيه بزرگان اين رشته در هر فرصتي به ميزان مناسب غذا بخوريد. روده ها: راز حفظ سلامت روده در تخليه كردن آنها مي باشد. به ترتيبي كه به محض دفع جهت تخليه روده ها اقدام گردد. مصرف مواد غذايي فيبردار مثل حبوبات، ميوه و سبزيجات باعث تسريع و تسهيل در حركات روده ها مي گردند.

 14. #14
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  سرپرست و هدايت گروه
  هدف از ارائه هدايت گروه دانستن وظايف يك سرپرست قبل از اجراي برنامه ، در حين اجراي برنامه و بعد از اجراي برنامه مي باشد. اين مسؤوليت در تيم و برنامه ها از اهميت ويژه اي برخوردار است. زيرا در واقع جان افراد هم در دست اوست به اين دليل كه تصميم گيرنده نهايي سرپرست تيم است و اوست كه برنامه را هدايت مي كند و همه افراد تيم ازتبعيت مي كنند
  و همينطور نحوه اجراي برنامه چه از لحاظ كيفيت و كميت تا حدود زيادي به سرپرست بستگي دارد. و نتيجه گرفتن از برنامه نفرات تيم و خود سرپرست بدليل صرف هزينه و زمان مهم مي باشد.


 15. #15
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  تاريخچه
  در اواخر دهه 1950 والتر بوناتي W-Bonatti از جبهه جنوب غربي سوزن درو بالا رفت در آن زمان ديگر سنگنورداني همچون لامز، جونز و ... اقدام به اجراي اينگونه صعودها بر روي ديواره ها نمودند. در آمريكا نيز سنگنوردان زيادي پيدا شدند كه دست به اين كار زدند كه بطور نمونه مي توان از صعودهاي هنري باربر و جرج لوودر 1975 يا نمود. از جديدترين صعودهاي انجام شده به اين روش مي توان از صعود پر سر و صداي كورت آلبرت Kurt Albert بر روي برج ترانگو ياد كرد و يا مي توان از صعودهاي توموسزن كوهنورد معروف يوگسلاو در سه صعود زنجيره اي انفرادي بر روي سه ديواره بزرگ آلپ و يا سه صعود يك روزه بر روي ايگر و ماتر هورن و گراند ژوراس توسط كريستف پرفي ياد نمود.

 16. #16
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  صعود انفرادي آزاد
  عليرغم اينكه كوهنوردي به عنوان يك ورزش دسته جمعي تعريف شده است صعود انفرادي باز هم به هر اندازه حتي بقدر كم نيز جايگاه خود را در بين علاقمندان اين رشته حفظ نموده است. اما جنجال برانگيزترين بخش صعود انفرادي بخش صعود انفرادي آزاد آن مي باشد حتي برخي كوهنوران هم پاره اي اوقات اعتراض خود را نسبت به اينگونه حركت با مزامين و تعابيري همچون حماقت، ديوانگي، ماجراجويي و ... همراه مي كنند اما بايستي گفت و قبول كرد كه به هر حال اين نوع صعود نيز در حال اجرا شدن مي باشد و بارها اجرا شده است حتي بر روي ديواره هاي بسيار بلند يوسه ميت و آلپ، بر طبق تعريف معمول هر گاه شما بدون هيچ ابزاري با يك جفت كفش و شايد يك كيسه كوچك پودر مسيري حتي سخت را بالا برويد شما يك صعود كننده آزاد انفرادي هستيد.
  آنچه يك صعود كننده تنها و آزاد به همراه دارد تجربه ايست آميخته با شجاعت كه يار او در بلندي ها و پرتگاههاست ، او دائماً با خطر روبروست. يك خطاي كوچك و سقوط كه پاداشش در چنين صعود مرگيست حقيقي بطوري كه حتي خبره هاي سنگنوردي گاه آن را زير سؤال مي برند. پس صعود آزاد انفرادي بيشتر از آنكه يك عمل آگاهانه و محاسبه شده باشد يك اقدام متهورانه است. اما چه چيزي يك صعود كننده انفرادي آزاد را به اجراي اين صعودها واار مي كند ؟ لذت ريسك پذيري و ارضاء روحي و هزاران تعبيري كه حتي شايد نتواند بزبان آورد.
  اما بد نيست بدانيد كه تعداد كمي از اين افراد دچار حادثه شده اند و مي شوند و اين شايد به دليل خبرگي و تمرينات و هشياري بيش از حد آنان نسبت به حركتي است كه قرار است انجام دهند.
  اما بايد گفت كه صعود آزاد به هيچ وجه براي مبتدي ها پيش نهاد نمي گردد چرا كه احتياج به تمرينات و شناخت دقيق از مسير دارد. يك صعود كننده انفرادي آزاد براي صعود يك مسير بارها با طناب صعود مي كند تا به يك شناخت دقيق از مسير، گيره ها و قسمت كراكس مسير بدست آورد و آنگاه پس از اين شناخت است كه به آرامي و اطمينن خاطر شروع به صعود انفرادي آزاد مي نمايد. در حين صعود بر روي ذخاير عظيم روحي، فيزيكي و تكنيكي خودش دقيقاً حساب مي كند. و با اين متد است كه وي با صعود يك ديواره بالاترين حد صعود دست مي يابد.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۶ فروردین ۹۴, ۲۲:۵۳
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴, ۰۶:۲۵
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۳, ۲۲:۳۳
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۰ مهر ۸۸, ۱۱:۵۹
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۳۰ آذر ۸۶, ۱۳:۲۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •