آیا میدانید باید بعد از ورزشکردن پاهای خود را از نظر بریدگی، تاول، زخم یا تورم بررسی کنید و در صورت مشکل حتما با پزشک خود تماس بگیرید.


همانطور که میدانید ورزش در کنار تغذیه مناسب و مصرف منظم دارو میتواند باعث کنترل قندخون در افراد مبتلا به دیابت شود. یک فرد دیابتی باید با فراگیری آموزشهای لازم و به کمک کنترل روزانه قندخون و ادرار، بین فعالیت بدنی، غذا و داروهای خود، تعادل مناسب ایجاد کند تا نهتنها از افزایش قند خون خود جلوگیری کند بلکه مانع از هیپوگلیسمی یا افت آن شود. اگر شما هم مبتلا به دیابت هستید این 14 نکته ورزشی به خاطر بسپارید.

تاثیر ورزش بر دیابت

ورزش، حساسیت بدن را به انسولین افزایش میدهد و باعث کاهش قندخون میشود.
در تنظیم فشار خون مؤثر است.

با کاهش توده چربی بدن به کاهش وزن کمک میکند.

باعث افزایش انرژی و کاهش استرس میشود.

زمان مناسب برای ورزش

همیشه از پزشکتان درباره زمان ورزش سوال کنید. پزشک براساس برنامه روزانه، رژیم غذایی و داروهای مصرفی شما، بهترین زمان ورزش را مشخص میکند.

برای افراد دیابتی یک تا سه ساعت پس از صرف غذا مناسبترین وقت برای ورزش است. همیشه قبل از شروع ورزش قندخونتان را اندازه بگیرید. وقتی قندخون ناشتای بالای 250 یا بالای 300 دارید یا مقدار زیادی کتون از طریق ادرار دفع میکنید، زمان مناسبی برای ورزش نیست زیرا اگر ورزش کنید قندخونتان بالا میرود.

آیا هر نوع ورزشی را میتوان انجام داد؟

ورزشهایی که باعث بالا رفتن فشار در مویرگهای شبکیه چشمتان شود؛ مانند بلند کردن وزنه سنگین، ممکن است مشکلات چشم شما را افزایش دهد.

اگر دچار نوروپاتی و اختلال حسی در پاهایتان هستید، پیادهروی طولانی ممکن است باعث آسیب رسیدن به آنها شود.

مراقبت از پاها هنگام ورزش

هنگام ورزش از کفش و جوراب مناسب استفاده کنید.

بعد از ورزش پاهای خود را از نظر بریدگی، تاول، زخم یا تورم بررسی کنید و در صورت مشکل با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا ورزش باعث افت قندخون شود؟

در دیابتیها که انسولین استفاده میکنند فعالیت ورزشی ممکن است باعث افت قندخون شود. افت قندخون ممکن است حین ورزش، درست بلافاصله بعد از آن یا حتی شش تا 10 ساعت بعد از ورزش (هیپوگلیسمی تأخیری) ایجاد شود. قبل از شروع فعالیتهای ورزشی قندخونتان را اندازهگیری کنید و در مورد کم کردن دارو از پزشک خود سوال کنید.

هرگز زمانی که قندخون شما خیلی پایین است ورزش نکنید.

اگر بیشتر از یک ساعت ورزش میکنید به فواصل منظم، قندخونتان را اندازه بگیرید.
همیشه مقداری مواد قندی زودجذب و غذا به همراه داشته باشید تا در صورت افت قندخون بخورید.

زمان مناسب ورزش

ورزش، قندخون بالا را بالاتر و قندخون پایین را پایینتر میآورد؛ بنابراین بهترین زمان ورزش، زمانی است که از قندخون طبیعی برخوردارید.