حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم نکوداشت سید محمود دعایی، سرپرست روزنامه اطلاعات و نماینده ولی فقیه در این روزنامه بیان کرد: قرار بر این بود تا 27 فروردین ماه، سال روز تولد حجت الاسلام دعایی مراسم بزرگداشت و تکریمی در دانشگاه آزاد اسلامی برای او رقم بزنیم اما دوستان پیشنهاد دادند با توجه به شخصیت همه جانبه و بزرگواری های او این بزرگداشت در سطح ملی برگزار شود.

به گزارش ایسکانیوز، رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان با اشاره به پیشینه انتشار روزنامه اطلاعات بیان کرد: از 19 تیرماه 1305که اولین شماره روزنامه اطلاعات منتشر شده است، تا کنون 90 سال است که مردم ایران روزنامه اطلاعات را میخوانند.

وی با اشاره به نقش مؤثر روزنامه اطلاعات در فرهنگ کشور افزود: این روزنامه نقش صور اسرافیل را در جامعه ما ایفا کرده است و در ارتقای فرهنگی کشور هم بسیار مؤثر بوده است.

میرزاده اظهار داشت: بیش از 26 هزار روز است که روزنامه اطلاعات منتشر شده است. بالغ بر یازده هزار روز، این روزنامه تحت تصدی حجت الاسلام دعایی به دست مردم ایران رسیده است.

وی با اشاره به نقش مؤثر دعایی در روزنامه اطلاعات بیان کرد: من به اعتبار مسئولیتهای پیشین خود ارتباط زیادی با حجت الاسلام دعایی داشته ام. او یک نفره مانند یک نهاد زحمت میکشد و کار میکند. بعد از انقلاب که مدیریت این موسسه به او رسید، تا امروز با توسعه همه جانبه به بزرگ ترین موسسه انتشاراتی ایران و خاورمیانه تبدیل شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شخصیت سرپرست روزنامه اطلاعات بیان کرد: هر چند که حجت الاسلام دعایی شخصیتی دینی و فرهنگی است اما مدیریت قوی و اجرایی او زیر شخصیت فرهنگی و دینی پنهان شده است و کمتر کسی به آن توجه میکند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مشی اعتدالی و میانه رویی حجت الاسلام دعایی باعث شد که آرشیو روزنامه اطلاعات بر روی محققان و تاریخ پژوهان باز شود و همین میانهروی او بود که باعث شد تا روزنامه اطلاعات خزان زده نشود و مورد اقبال جامعه علمی و فرهنگی ایران قرار گیرد و اطلاعات همچنان رسانه همه دوران ها بماند.

حمید میرزاده با خواندن مصرعی از شعر شهریار «آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری» ادامه داد: بر همه ثابت شده است که برای ماندن و مؤثر بودن، تندروی مشی مناسبی نیست. در خاطرات من از حجت الاسلام دعایی علاوه بر میانهروی و انصاف، سادگی، صفا، وفا، بی تکلفی، بی ادعایی، خوش سخنی و شیرین بیانی، شوخ طبعی، خوش قلبی، تدین و پاک دامنی، فضیلت و فرزانگی همه یک جا در سید محمود دعایی جمع است.

وی در پایان بیان کرد: جامعه ما نیازمند دعایی هاست. چنین فرزانگان و فرهیختگانی بی مانند هستند. آنها را باید قدربدانیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با ابیاتی از حافظ به سخنان خود پایان داد و گفت:

به حسن و خلق و وفا کس یار ما نرسد/ تو را در این سخن انکار کار ما نرسد

اگر چه حسن فروشان به جلوه آمده اند/ کسی به حسن و ملاحت به یار ما نرسد

به حق صحبت دیرین که هیچ محرم راز/ به یار یک جهت حق گزار ما نرسد